Ako

DLNA vo vašej domácej sieti

Mnoho zariadení má teraz certifikát DLNA, ale čo to presne znamená? Vďaka tomuto štandardu môžete umožniť bezchybnú komunikáciu medzi televízormi, prehrávačmi médií, hernými konzolami a počítačmi rôznych značiek. Výhodou je, že môžete prehrávať hudbu a filmy na všetkých druhoch zariadení bez ohľadu na to, kde sú tieto mediálne súbory uložené v domácej sieti.

V roku 2012 mala priemerná domácnosť veľa zariadení, ktoré dokážu prehrávať hudbu a filmy. Pretože v dnešnej dobe ukladáme médiá predovšetkým digitálne, je vzájomná komunikácia veľmi užitočná. Z tohto dôvodu sa niekoľko elektronických spoločností rozhodlo v roku 2003 vypracovať všeobecný štandard. Zrodila sa DLNA (Digital Living Network Alliance).

Stručne povedané, tento štandard umožňuje streamovať hudbu a filmy medzi rôznymi zariadeniami. Nie je potrebné meniť zložité nastavenia, pretože zariadenia sa navzájom vidia automaticky. Podmienkou je, aby bolo všetko pripojené k rovnakej (bezdrôtovej) domácej sieti.

DLNA používa takzvaných klientov a servery. Napríklad celá vaša hudobná zbierka je uložená na serveri. Spravidla ide o počítač, NAS alebo prehrávač médií. Klient kontaktuje server prostredníctvom domácej siete a potom prehrá požadované zvukové súbory. Príkladom klientov je televízia, herná konzola, prehrávač Blu-ray, smartphone, streamer médií, tablet a prijímač.

Možnosti DLNA sú obrovské. Predpokladajme, že máte hudbu v počítači, a k týmto súborom máte prístup napríklad pomocou PlayStation 3. Takto budete streamovať MP3 do pripojenej inštalácie bez toho, aby ste museli súbory presúvať alebo vypaľovať.

DLNA zariadenie

Stále viac výrobcov chápe užitočnosť spoločného štandardu pre výmenu mediálnych súborov. Väčšina hlavných značiek sa preto stala členom organizácie DLNA. V súčasnosti ich je viac ako 230, vrátane spoločností Sony, Dell, LG, HTC, Philips, Samsung, Synology a Nokia.

Nie všetky zariadenia však v súčasnosti majú certifikát DLNA. Ak chcete začať s týmto štandardom, je samozrejme užitočné vedieť, ktoré zariadenia na to môžete použiť. Skontrolujte preto pôvodné balenie produktu, či je na ňom logo „dlna CERTIFIED“. Ak už krabicu nemáte, môžete si pozrieť aj webovú stránku výrobcu. Kompletný prehľad produktov, ktoré podporujú tento štandard, nájdete tiež na stránke www.dlna.org.

Špeciálne pri prehrávačoch médií by ste mali venovať pozornosť, pretože často nie sú certifikované. Vo výsledku nemôžete používať hracie skrinky ako server DLNA. Našťastie vďaka podpore UPnP zvyčajne pracujú ako klienti. Zariadenia UPnP a DLNA môžu navzájom komunikovať. Dôvodom je to, že tieto normy sú technicky veľmi podobné.

WD TV Live Hub je jedným z mála prehrávačov médií, ktoré možno použiť ako server DLNA.

Nastaviť server

Ak chcete streamovať hudbu po celej domácnosti, na začiatok potrebujete server DLNA. Môžete na to použiť počítač alebo notebook. Okrem toho potrebujete aj vhodný program, ktorý dokáže klientom ponúknuť hudbu (a filmy). Používate na to program Windows Media Player.

Vo verzii 12 tohto programu povoľujete funkciu servera postupným kliknutím Povoliť streamovanie / streamovanie médií. Potom potvrďte pomocou Zapnite streamovanie médií a dať serveru príslušné meno. Potom kliknite na Povoliť všetky / Povoliť všetky počítače a mediálne zariadenia. Priečinky so zvukom a videom, ktoré ste pridali do prehrávača Windows Media Player, sú teraz k dispozícii aj na iných zariadeniach.

Alternatívnym programom, ktorý môžete použiť ako server DLNA, je TVersity (www.tversity.com). Na rozdiel od programu Windows Media Player je táto aplikácia schopná v prípade potreby prevádzať (prepisovať) mediálne súbory do iného formátu. Ak klient nepodporuje určitý kodek, súbor je možné vďaka tejto technológii prehrať na zariadení. Chytré riešenie, pretože nie každý klient DLNA má na palube širokú kompatibilitu súborov.

Windows Media Player môžete ľahko použiť ako server DLNA.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found