Ako

Sprievodca nákupom: lepšie pokrytie pomocou opakovača WiFi

Každého to občas trápi: zlá wifi. Či už je to kvôli hrubým múrom alebo preto, že žijete v husto osídlenej štvrti, je veľmi frustrujúce, keď sa vaše videá neustále načítavajú a webové stránky sa načítavajú pomaly. V tomto článku vám pomôžeme zvoliť správny zosilňovač WiFi na zlepšenie vášho signálu WiFi.

Tip 01: Štandard WiFi

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré treba brať do úvahy pri výbere zosilňovača WiFi, je štandard WiFi vášho súčasného smerovača. V súčasnosti sú na trhu tieto štandardy: 802.11n alebo 802.11ac. Ak máte veľmi starý smerovač, stále má štandard 802.11g. Pred zakúpením zosilňovača WiFi je lepšie tento smerovač vymeniť. Všeobecne je dobré kúpiť si opakovač, ktorý podporuje rovnaký štandard ako váš smerovač. Ak skombinujete starý smerovač s novým opakovačom, nebudete môcť optimálne využiť všetky funkcie daného opakovača. Problémy spôsobuje aj naopak: starý opakovač s novším smerovačom nemôže zosilniť signál smerovača, pretože nepodporuje nový štandard. To, ktorú normu váš smerovač podporuje, skontrolujete pomocou manuálu alebo vyhľadaním čísla typu.

Tip 02: Jedno alebo dvojpásmové pripojenie

Okrem štandardu WiFi je potrebné brať do úvahy ešte jeden dôležitý aspekt: ​​jednopásmové alebo dvojpásmové pripojenie. Čo tým myslíme, je frekvencia 2,4 alebo 5 GHz a to, či zosilňovač podporuje jeden z nich alebo obidva. 2,4 GHz je stará dôveryhodná frekvencia, ale 5 GHz sa pridáva už niekoľko rokov. Dôvodom je to, že na 2,4 GHz je k dispozícii iba trinásť kanálov. Ak potom dva smerovače vysielajú na rovnakom kanáli, spôsobí to narušenie a oneskorenie. Po pridaní 5 GHz je k dispozícii oveľa viac kanálov a priestoru na prenos, hoci dosah je menší. Je dôležité vedieť, ktoré pásma váš smerovač podporuje: starý smerovač bude pravdepodobne podporovať iba 2,4 GHz, novšie a drahšie smerovače často podporujú oboje. Pre istotu si prečítajte príručku a číslo modelu. S opakovačom WiFi máte množstvo možností. Pre ľahké použitie sa môžete rozhodnúť pre jednopásmové 2,4 GHz: sú lacné, ale neponúkajú príliš veľkú rýchlosť. Vaša rýchlosť je polovičná: takýto opakovač môže vysielať aj prijímať, nie obidva súčasne. Ak chcete viac, choďte do dvojpásmového pripojenia. Sú drahšie, ale ponúkajú výrazné vylepšenia rýchlosti. Je dôležité, aby váš smerovač preto podporoval obe pásma, 2,4 aj 5 GHz.

Je potrebné vziať do úvahy ešte jeden dôležitý aspekt: ​​jednopásmové alebo dvojpásmové

Polovica rýchlosti s opakovačom?

Spomenuli sme to v článku, jednopásmový opakovač zníži vašu pôvodnú rýchlosť internetu na polovicu - v najlepšom prípade. Funguje to nasledovne: s jednopásmovým zosilňovačom máte frekvenciu vysielania 2,4 GHz. Takéto zariadenie má iba jeden čip WiFi, ktorý dokáže odosielať alebo prijímať. Takže ak odosielate údaje do zosilňovača pomocou prenosného počítača, nemôže s routerom komunikovať. Iba po dokončení prenosu môže opakovač poslať údaje ďalej smerovaču. Výsledkom je, že riadenie trvá dvakrát dlhšie. Toto je najoptimálnejší prípad. Ďalším problémom sú kanály 2,4 GHz, ktorých je iba 13. Ak smerovač komunikuje s opakovačom alebo naopak, vylaďuje prenos: oba majú konkrétne intervaly, v ktorých medzi sebou komunikujú, aby neprechádzali. hovoriť k sebe navzájom. Problém však spočíva vo zvyšku vašej siete: rovnaké dohody sa nevzťahujú na iné zariadenia, ktoré komunikujú so smerovačom, ani na zariadenia, ktoré komunikujú s opakovačom. Vo výsledku sa router a opakovač môžu navzájom krížiť, čo spôsobí ešte ďalší pokles rýchlosti.

Tip 03: Typy

Každý opakovač má svoj vlastný typ, ktorý zodpovedá štandardu WiFi, ktorý produkt podporuje. Existujú zhruba tieto typy: N300, N600, AC750, AC1200 a AC1900. Sú zoradené od pomalého po rýchle, takže AC1900 je najrýchlejší a najnovší typ. Opakovač s N300 môže byť jednopásmový alebo dvojpásmový, s maximálnou rýchlosťou celkom 300 Mbit / s. N600 dosahuje maximálne 600 Mbit / s a ​​je dvojpásmový, takže má 300 Mbit / s na frekvenciu. AC750, AC1200 a AC1900 sú novšie typy zosilňovačov: s AC750 môžete dosiahnuť maximálne 750 Mbit / s a ​​s AC1900 maximálne 1900 Mbit / s. AC1900 funguje iba v pásme 5 GHz, pretože 2,4 GHz nedokáže zvládnuť takú vysokú rýchlosť.

Voľba prevedenia opakovača je veľmi presná a závisí od rýchlosti

Tip 04: Dizajn a umiestnenie

O niečo menší bod, ale nie úplne nedôležitý: dizajn opakovača, najmä v kombinácii s tým, kam chcete opakovač umiestniť. Napríklad, ak chcete alebo dokonca musíte umiestniť opakovač na chodbu, je najlepšou voľbou zásuvkový model, pretože je veľmi nenápadný. Ak však máte miestnosť, kam by ste ju mohli umiestniť, možno budete chcieť opakovač podobný smerovaču. Výber typu opakovača je veľmi opatrný, pretože závisí od rýchlosti, ktorú stále môžete dosiahnuť. Pri umiestňovaní zosilňovača by ste mali venovať pozornosť tomu, že zo smerovača môžete dosiahnuť iba dobrú rýchlosť, ale nie ste k nemu príliš blízko. Prejdite sa preto po svojom dome napríklad s webom speedtest.net a uvidíte, kam až môžete zájsť, kým sa rýchlosť neprijateľne spomalí. Upozorňujeme, že musíte rýchlosť rozdeliť na polovicu! Na ľahké použitie potrebujete najmenej 15 - 20 Mbit / s. Najlepšie je repeater umiestniť, kam ho len dostanete. Až potom sa môžete skutočne pozrieť, ktorý dizajn sa tam hodí najlepšie.

Tip 05: Cena a značka

Cena zosilňovačov Wi-Fi sa môže výrazne líšiť: sú k dispozícii od dvoch do troch desiatok až po viac ako sto eur. Rozdiel závisí od použitého štandardu Wi-Fi a od toho, ktoré pásmo GHz zariadenie podporuje. Dvojpásmové zariadenie s podporou striedavého prúdu môže teoreticky dosiahnuť rýchlosť až 2 Gb / s, kde lacnejšie jednopásmové modely uviaznu na rýchlosti 300 Mb / s. Ďalšou výhodou drahších modelov je, že môžu slúžiť ako prístupový bod. To dáva ešte niekoľko možností a zariadenie môžete neskôr použiť aj inými spôsobmi. Na ľahké použitie si vystačíte s o niečo lacnejšími modelmi, ale ak vo veľkej miere využívate Netflix, môžete si lepšie pozrieť modely okolo 60 až 80 eur. Ďalším aspektom je značka opakovača: aj keď nejde o tvrdé pravidlo, stále môže byť výhodné kúpiť si opakovač rovnakej značky ako váš smerovač. Kompatibilitou ste si teda istí viac, pretože aj keď existujú štandardy WiFi, výrobcovia niekedy pridávajú množstvo vlastných funkcií, ktoré môže používať iba samotná značka.

Tip 06: Naozaj nevyhnutný?

Zosilňovač WiFi je len jedno riešenie na vylepšenie vášho signálu WiFi. Vo vašej situácii môžu lepšie fungovať iné spôsoby. Napríklad, ak máte veľký dom, bude WiFi repeater malý rozdiel. V jednej sieti môžete použiť dva opakovače, ale nemôžete ich umiestniť za seba, aby pokryli viac oblasti. Ak už máte novší smerovač, môže byť lepšou voľbou sieťové Wi-Fi. Mesh WiFi sa skladá z balíka dvoch až troch smerovačov, ktoré distribuujete po celom dome, potom automaticky zabezpečia optimálne WiFi pokrytie. Ďalším riešením je poslať internetový signál na iné miesta v domácnosti pomocou napájacích káblov v dome a pripojiť ďalší smerovač alebo opakovač s prístupovým bodom. Vaša rýchlosť však nie je vždy optimálna a je to aj problém s kabelážou. Pokiaľ sa vám toto riešenie nepáči a máte len zlý dosah na jednom poschodí, môžete sa pozrieť na WiFi opakovač. Mimochodom, ak vám zostal starý smerovač, existuje šanca, že ho môžete použiť aj ako opakovač, ak je podporovaný firmvérom.

Ak vám zostal starý smerovač, je pravdepodobné, že ho môžete použiť ako opakovač

Tip 07: Pripojenia

Pri výbere opakovača je potrebné vziať do úvahy aj to, či na opakovači potrebujete ethernetové porty. Môže to byť tak v prípade, že chcete pripojiť k internetu aj ďalšie zariadenia v mieste, kde bude umiestnený zosilňovač, ktorý nemá bezdrôtové pripojenie (napríklad stolný počítač). Niektoré zosilňovače majú päť ethernetových portov, niektoré majú jeden a niektoré žiadne. Toto rozhodnutie závisí aj od polohy, kde bude opakovač umiestnený: ak je zosilňovač v miestnosti, budete viac využívať ethernetové porty, ako keď je na chodbe. Okrem portov Ethernet môžu mať zosilňovače aj ďalšie doplnky, napríklad 3,5 mm pripojenie. Môžete pripojiť reproduktory, ku ktorým je prístup cez sieť, napríklad DLNA. Ďalším aspektom by mohla byť zásuvka: niektoré zosilňovače zásuvkového typu majú tiež zásuvku sami, takže o zásuvku neprídete.

Tipy na nákup

V týchto nákupných tipoch rozlíšime tri kategórie opakovačov: špičkový opakovač, ak chcete maximálny dosah a rýchlosť, opakovač v podobe zásuvkového modelu, ak ho potrebujete na chodbe, a nízky end opakovač.koncový model, keď chcete mať jednoducho o niečo lepší dosah a nemáte chuť minúť príliš veľa peňazí.

High-end: Netgear EX7000 AC1900

Cena: € 129, -

Ak chcete zo svojho pripojenia vyťažiť maximum a peniaze vám nerobia problém, môžete sa pozrieť na server Netgear EX7000. Niečo to stojí, ale aj veľa ponúka. Vzhľad je na nerozoznanie od bežného smerovača. Opakovač ponúka päť ethernetových portov s rýchlosťou 1 Gbit / s a ​​podporuje štandard 802.11ac s maximálnou rýchlosťou 1,9 Gbit / s. Aplikácia Netgear vám povie, ktoré kanály máte použiť a aké sú rýchlosti na kanál.

Model zásuvky: Asus RP-AC56

Cena: 69,99 €

Asus RP-AC56 je opakovač zásuviek za približne 70 eur. Opakovač podporuje štandard 802.11ac a dosahuje maximálnu rýchlosť 1,1 Gbit / s. Tento zosilňovač blokuje dve zásuvky, takže to majte na pamäti. K dispozícii je tiež jeden ethernetový port, ktorý ponúka rýchlosť 1 Gbit / s. Tento praktický model je veľmi praktický: je tu LED pásik, ktorý ukazuje, aký dobrý je WiFi signál z routeru. Umiestnenie opakovača na miesto s najoptimálnejšou rýchlosťou je týmto spôsobom hračka.

Low-end: TP-Link RE200-AC750 WiFi Range Extender

Cena: 29,99 €

Tento lacný opakovač od spoločnosti TP-Link (zhodou okolností tiež zásuvkový model) stojí iba tri doláre, v niektorých obchodoch je dokonca lacnejší. RE200 má pekný dizajn a môžete ho uložiť takmer kdekoľvek. Pokiaľ ide o funkcie, tento opakovač nie je horší ako ostatné: ponúka podporu pre 2,4 a 5 GHz, ako aj pre 802.11ac, čo je užitočné aj pre novšie smerovače. Má tiež ethernetový port, ak chcete pripojiť ďalšie zariadenie. A predovšetkým je tento opakovač ľahko nastaviteľný, a to jedným stlačením tlačidla WPS.