Ako

Multi Commander ako alternatíva k programu Explorer

Prieskumník Windows existuje už asi dve desaťročia a za celú tú dobu sa tento nástroj systému Windows takmer nezmenil. Pre mnohých možno úžasne rozpoznateľné prostredie, ale pre pokročilých používateľov prehľadávač Windows necháva niečo potrebné. Chcete zo správy súborov vyťažiť viac? Potom je bezplatný Multi Commander vynikajúcou alternatívou k programu Explorer.

Prieskumník Windows vo forme aplikácie

Veľkú časť aplikácií systému Windows 10 tvoria aplikácie tzv. Majú odlišné rozloženie obrazovky a dajú sa ovládať jednoduchšie rukou, ak máte dotykovú obrazovku. Existuje aj takzvaná univerzálna verzia aplikácie Windows Explorer, musíte však vedieť, ako k nej získať prístup. Okrem toho musíte mať začiatkom roka 2017 vydanú minimálne aktualizáciu Creators Update.

Zaujíma vás, ako vyzerá Universal App of Explorer? Potom postupujte nasledovne: kliknite pravým tlačidlom myši na prázdne miesto na pracovnej ploche a vyberte Nové / Skratka. Potom do textového poľa zadajte presne tento text (ako jeden riadok):

shell prieskumníka: AppsFolder \ c5e2524a-ea46-4f67-841f-6a9465d9d515_cw5n1h2txyewy!

Dajte skratke príslušné meno a dvojitým kliknutím na ňu spustíte aplikáciu Prieskumník súborov.

Tip 01: Inštalácia

Samozrejme, že v priebehu rokov došlo k niekoľkým vylepšeniam programu Windows Explorer, ako napríklad pridanie pásky, pomocou štandardných príkazov, ktoré môžete rýchlo použiť. S funkcionalitou sa však zatiaľ veľa neurobilo. Ak chcete viac funkcií, ako má Explorer, môžete začať s programom Multi Commander. Jednoducho beží popri existujúcom Prieskumníkovi, takže stále máte niekoľko možností.

Môžete si stiahnuť Multi Commander pre Windows 32 a 64bit. Ak neviete, akú verziu systému Windows máte, aktualizujte ju stlačením klávesu Windows + Pause Typ systému prečítať si, ktorú verziu používate. K dispozícii je aj prenosná verzia Multi Commander bez inštalácie. Môžete ho napríklad vložiť na USB kľúč a spustiť ho priamo na ľubovoľnom počítači so systémom Windows. Ak sa rozhodnete pre inštaláciu, je to veľmi jednoduché. Ak chcete použiť všetky ďalšie funkcie, odporúčame vám začiarknuť všetky ďalšie komponenty v sprievodcovi inštaláciou.

Tip 02: Naštartujte sa

Pri prvom spustení programu sa zobrazí otázka, ktorý jazyk chcete použiť. Zobrazí sa otázka, v ktorom štýle rozhrania chcete s nástrojom pracovať. Stručne povedané, môžete si vybrať z troch štýlov: jeden pre tých, ktorí chcú hlavne ovládať nástroj pomocou klávesnice (Štýl príkazu), jeden pre tých, ktorí sa nechcú príliš odchýliť od Prieskumníka Windows (Kompatibilita programu Windows Explorer) a Upravená. Tento posledný štýl vám umožňuje vybrať si z oboch predchádzajúcich štýlov pre rôzne samostatné časti (Celkom, Klávesnica, Myš a Farby). Rozhodli sme sa pre to, aby kultúrny šok nebol príliš veľký Kompatibilita programu Windows Explorer. Neskôr sa môžete kedykoľvek prispôsobiť.

Tip 03: Navigácia

Prvý veľký rozdiel v programe Windows Explorer je okamžite viditeľný po spustení programu: uvidíte dvojité navigačné okno. Môžete tiež upraviť vzhľad (veľkosť) týchto okien pomocou Zobraziť / rozdeliť okná. Ak chcete tieto dve okná inteligentne využívať, musíte vyvolať rôzne umiestnenia diskov. Navigáciu na iné miesto je možné vykonať niekoľkými spôsobmi: prostredníctvom rozbaľovacej ponuky v hornej časti takého okna, kliknutím na požadovaný podpriečinok (priečinky) v okne sami alebo najskôr kliknutím na tlačidlo. Zobraziť / skryť štruktúru priečinkov a potom prejdite na požadované miesto.

Ak kliknete na prázdne miesto vedľa štandardnej karty v dolnej časti navigačného okna, môžete vytvoriť novú kartu, na ktorej prejdete do požadovaného priečinka. Pravým tlačidlom myši kliknite na kartu, čím získate kontextové menu, z ktorého môžete okrem iného kartu zatvoriť, duplikovať, presunúť a uzamknúť. Užitočné!

Mimochodom: ak sa zdá, že Multi Commander odmieta vykonať určité akcie, spustite nástroj ako správca. V takom prípade sa správa zobrazí v dolnej časti okna Režim správcu je aktívny.

Tip 04: Presunúť / kopírovať

Údaje môžete ľahko presunúť výberom jednej alebo viacerých položiek. Potom výber „uchopíte“ za ikonu a presuniete na druhý navigačný panel. Ak chcete súbory namiesto presunutia skopírovať, podržte stlačený kláves Ctrl. V predvolenom nastavení sa zobrazí okno, ktoré vyžaduje nielen potvrdenie akcie presunutia alebo kopírovania, ale tiež ponúka všetky druhy ďalších možností. Pokročilejšie možnosti sú dostupné prostredníctvom tlačidla Rozšírené, ale najužitočnejšie sa vám môže javiť pole filtra. Tu môžete definovať filtre na zahrnutie a vylúčenie. Šikovné, pretože to potom nemusíte brať do úvahy pri výbere súborov. Napríklad, ak chcete presunúť všetky súbory docx, ale nie tie, ktoré začínajú rokom 2016, postará sa o to nasledujúci filter: * .docx -2016 *. Takže pred exkluzívny filter umiestnite znamienko mínus. Do takého filtra môžete zahrnúť aj priečinky, ktorým môže predchádzať napríklad / -/.

Možno ste si všimli, že v tomto okne môžete spustiť aj určité profily doplnkov. Keď ste tu napr AutoSort (A-Z) údaje sú automaticky zoradené podľa abecedy a pre každé začiatočné písmeno sa vytvorí zodpovedajúci podpriečinok (A, B, C,…).

Tip 05: Hľadajte

Multi Commander obsahuje vyhľadávací modul, takže môžete ľahko vyhľadávať konkrétne súbory. Tento modul otvoríte klávesom F3 alebo cez Vyhľadajte prípony / súbory. Zobrazí sa dialógové okno, v ktorom označíte hľadané údaje v hornom poli pomocou zástupných znakov (napríklad stretnutie *. * alebo 201?. Docx). Ak chcete vyhľadať súbory obsahujúce jedno alebo viac slov, najskôr skontrolujte Obsahuje v dolnej časti vyhľadávacieho poľa.

V teréne Hľadať v určiť, v ktorom priečinku má program Multi Commander vyhľadávať. Môžete určiť, koľko podúrovní by malo byť zahrnuté do vyhľadávania. Ak tu vyberiete 2, nástroj obmedzí vyhľadávanie na obsah v priečinku \ podpriečinok \ podpriečinok. Včela Filter vylúčenia môžete zadať názov jedného alebo viacerých podpriečinkov, ktoré by mal Multi Commander ignorovať. Multi Commander môže tiež skontrolovať obsah textových súborov: môžete ho potom pridať Obsah súboru jedno alebo viac slov obsahujúcich súbory, ktoré hľadáte.

Ak chcete ešte viac možností, kliknite na tlačidlo Rozsiahle. Teraz môžete filtrovať podľa mnohých ďalších kritérií, vrátane Dátum, Veľkosť, Atribút a cez kartu Plugin (rozšírené funkcie) mnoho ďalších vlastností súboru. Napríklad všetky druhy metadát pre mediálne súbory.

Tip 06: Porovnajte

Ak sa snažíte synchronizovať obsah určitých priečinkov, môže byť užitočné porovnať oba priečinky. Multi Commander sa o takúto prácu vo veľkej miere postará za vás. Najskôr sa uistite, že sú obidva priečinky viditeľné súčasne, každý vo svojom samostatnom okne. Potom otvorte ponuku Upraviť a uvidíte sériu porovnávacích kritérií. Napríklad ak chcete vidieť všetky údaje označené v oboch priečinkoch, vyberte tu možnosť Porovnať priečinky a vyberte duplikáty. Alebo chcete, aby sa zvýraznili iba najnovšie verzie vašich súborov, zvoľte Porovnať priečinky a vyberte Najnovšie. Ak nenájdete v štandardných možnostiach to, čo hľadáte, kliknite na Rozšírené porovnanie priečinkov. Zobrazí sa dialógové okno s mnohými ďalšími možnosťami. Tu môžete napríklad nechať ignorovať obmedzené časové rozdiely alebo tiež zahrnúť obsah súboru do porovnania.

Tip 07: Multimédiá

Ak máte s programom Multi Commander nainštalované potrebné doplnky (ako sme odporúčali), potom pre multimediálne súbory existujú rôzne užitočné doplnky. Nájdete ju v ponuke Nástroje / Obrázkové nástroje a Zvukové nástroje. Napríklad, ak ste vybrali niekoľko fotografií, máte k nim prístup Obrázkové nástroje choďte na operácie, ako je prevádzanie (do formátu jpg, gif, bmp, png alebo tiff), rotácia, zmena veľkosti, mazanie alebo úprava metadát exif. Včela Zvukové nástroje môžete nechať odstrániť metadáta, ale napríklad si napríklad nechať vytvoriť zoznam skladieb zo svojho zvukového výberu.

Tip 08: Na tlačidlá!

Možno ste si už všimli: pod navigačnými oknami uvidíte akýsi panel nástrojov, pomocou ktorého môžete aktivovať určitú funkciu jedným kliknutím myši. Čo ste ešte možno nevideli, je to, že obsah tohto pruhu sa zmení, keď podržíte kláves Shift: zobrazia sa rôzne tlačidlá a funkcie. To platí aj pre kláves Ctrl, ale štandardne je tento panel stále prázdny. Obsah týchto troch pruhov môžete určiť sami, vďaka čomu je práca s Multi Commanderom opäť veľmi flexibilná. Ukážeme vám, ako môžete napríklad na paneli Ctrl vytvoriť tlačidlo, ktoré zostaví zoznam skladieb pre výber zvuku.

Počas prezerania ponuky podržte kláves Ctrl Konfigurácia otvára a Gombíky-editor vyberte. Potvrďte pomocou Ok. Potom kliknete ľavým tlačidlom myši na umiestnenie v Ctrl-lište, kde chcete dané tlačidlo. Zadajte informácie o tlačidle: vstúpte Štítok meno a zadajte Popis krátky popis. Včela Typ príkazu vyberáš napr Interné príkazy, po ktorom prídete k Modul možnosť Zvukové nástroje vyberte a na objednať pred Vytvoriť zoznam skladieb (PLS / M3U) vybrať. Vpravo hore môžete tiež upraviť farbu popredia a pozadia tlačidla. Potvrďte pomocou Aktualizovať zmeny. Tlačidlo je teraz k dispozícii v aplikácii Multi Commander!

Upraviť

Multi Commander môžete tiež prispôsobiť mnohým iným spôsobom podľa svojich želaní a program má na palube množstvo ďalších trikov: príliš veľa na to, aby ste ich tu zakryli. Na webe Multi Commander nájdete veľmi rozsiahly manuál PDF.