Príspevok partnera

Prečo môžete VPN takmer vždy nechať zapnutú, ale niekedy ju musíte vypnúť

Virtuálna súkromná sieť (VPN) zaručuje, že môžete surfovať po internete anonymne. Vaše údaje prechádzajú tunelom a sú značne otrasené, čo ich robí nerozpoznateľnými pre tretie strany. V posledných rokoch si VPN mimoriadne obľúbila. To je nad rámec potreby zabezpečeného internetu, najmä preto, že ponúka možnosť sledovať vaše obľúbené televízne programy po celom svete.

Počet poskytovateľov VPN, ako napríklad GOOSE VPN v Holandsku, preto neustále rastie. Ak raz použijete sieť VPN, už ju nebudete musieť vypínať. Môžu však na to byť aj dôvody. Kedy môžete nechať VPN zapnuté a kedy ju lepšie vypnúť? Fakty v skratke.

Ak chcete obísť geografický blok, použite VPN

Ak ste v zahraničí a chcete sledovať holandské televízne programy, musíte často čeliť regionálnej blokáde, čo znamená, že vysielanie nie je k dispozícii. Prostredníctvom pripojenia VPN nadväzujete kontakt so serverom v Holandsku a holandskou adresou IP. Môžete preto iba sledovať vysielanie, pretože sa zdá, že ste v Holandsku. Naopak, k BBC iPlayer alebo americkému Netflixu máte prístup z Holandska.

K inému typu blokády dochádza v krajinách ako Irán, Čína, Turecko a štáty Perzského zálivu. Vláda tu uplatňuje cenzúru, aby niektoré spravodajské weby a sociálne médiá zostali skryté. Vďaka VPN môžete stále získať prístup.

Verejné Wi-Fi, riskantné bez VPN

Keď ste na verejnej sieti WiFi, vždy sa uistite, či je vaša VPN zapnutá. Pripojenie k internetu na letisku počas čakania na spojovací let je bez bezpečného spojenia riskantná záležitosť. Vaše údaje sa dajú ľahko zachytiť a naozaj na to nemusíte byť „pitomcom“. Napríklad nedávno sa ukázalo, že to dokáže aj jedenásťročné dievča.

Ak máte obavy o svoje súkromie

Máte pocit, že je sledované všetko, čo robíte na internete? Potom by ste mali určite použiť VPN. Robí vás anonymným a na sieť sa môžete dostať bez paranoje.

Toto súkromie sa môže hodiť, aj keď chcete zabrániť trestnému činu. Nemyslite tu na všetky druhy nezákonných praktík, pretože VPN na to samozrejme nie je určená. Existujú však krajiny ako Saudská Arábia alebo Katar, kde je nelegálne navštevovať stránky staršie ako 18 rokov. Môžete dostať mastnú pokutu alebo byť dokonca deportovaní. Nerobte to teda bez ochrany VPN.

Vaša anonymita môže tiež priniesť finančné výhody prostredníctvom inej adresy IP a umiestnenia. Mnoho webových stránok sleduje, ako presne ich často navštevujete a kedy ste si niečo kúpili. Zvyčajne podľa toho upravujú cenu svojich výrobkov a služieb. Vďaka VPN ste neznámy návštevník tohto webu, ktorý na ňom môže byť prvýkrát. Aby ste sa nadchli, niekedy dostanete ten istý produkt alebo službu za nižšiu cenu. To isté sa stane, ak sa zdá, že navštevujete web z inej krajiny.

Kedy by ste mali VPN vypnúť a prečo?

Ak si dohodnete bankovníctvo alebo platíte vo webovom obchode, odporúča sa pripojenie VPN na vašom zariadení. Výnimkou je PayPal. Táto služba vo svojich podmienkach neumožňuje prenos VPN a blokuje mnoho pripojení VPN. Možno preto, že nechcú, aby používatelia požadovali anonymitu. Keď sa prihlásite alebo zaplatíte cez Paypal, môže byť lepšie dočasne deaktivovať vaše pripojenie VPN.

Rýchlosť vášho internetového pripojenia môže byť tiež dôvodom, prečo niekedy VPN vypnete. Nakoniec, proces, v ktorom sú vaše údaje nerozpoznateľné, je vždy trochu na úkor rýchlosti.

Odporúča sa tiež nemať vždy zapnutú sieť VPN, keď si poskytovateľ VPN vedie protokol. Nakoniec neviete, čo sa robí s týmito údajmi o vašom správaní pri surfovaní. Preto si vždy vyberte službu VPN, ktorá používa zásadu Žiadny protokol, napríklad GOOSE VPN. Chcete vedieť, aké sú výhody VPN a aké ľahké je ich používanie? Vyskúšajte teraz službu GOOSE VPN úplne zadarmo!