Ako

Windows Home Server 2011

Windows Home Server 2011 má v porovnaní s predchodcom niekoľko zmien. Uvádzame ich zoznam a môžeme prakticky začať pracovať s najnovším serverom pre domáce použitie.

Je to už viac ako štyri roky, čo bola predstavená prvá verzia servera Windows Home Server: tvorcom trvalo dosť času na vytvorenie novej verzie. Windows Home Server je založený na systéme Windows Server 2008 R2. Táto serverová verzia bola zoštíhlená a prispôsobená na domáce použitie. Windows Home Server 2011 má tri účely. Najskôr Windows Home Server umožňuje centrálnu údržbu a správu počítačov v domácej sieti. Napríklad sa vytvárajú zálohy pripojených počítačov, môžete obnoviť dáta a skontroluje sa, či boli použité všetky aktualizácie. Táto centrálna správa má veľkú výhodu v tom, že už nemusíte udržiavať jednotlivé počítače osobitne; porovnajte so spoločnosťou, v ktorej centrálne prebieha aj správa a údržba. Druhým cieľom servera Windows Home Server je ukladať súbory centrálne, aby sa údaje už nerozšírili po samostatných počítačoch (so všetkými súvisiacimi rizikami). Nakoniec Windows Home Server ponúka možnosť sprístupniť údaje servera a vašich jednotlivých počítačov zvonku. Môžete si napríklad prezerať najnovšie fotografie z dovolenky na domácom počítači z práce.

1. Ako si sa k tomu dostal?

Windows Home Server 2011 prichádza s novým hardvérom. V praxi si softvér kupujete pri kúpe nového domáceho servera. Očakáva sa, že niekoľko výrobcov vydá systémy s Windows Home Server. Chceli by ste radšej začať s vlastným počítačom a Windows Home Server 2011? Na internete nájdete rôzne internetové obchody, kde si môžete kúpiť samostatnú licenciu systému Windows Home Server 2011.

2. Žiadny disk Extender

Windows Home Server 2011 je druhé vydanie rady Home Server. Verzia z roku 2011 má v porovnaní s prvým vydaním niekoľko významných rozdielov. So zavedením systému Windows Home Server 2011 si mnoho súčasných používateľov všimlo, že funkčnosť aplikácie Drive Extender bola ukončená. Drive Extender - ako je súčasťou prvej verzie systému Windows Home Server - vytvára kópie miestnych údajov na pevnom disku a duplikuje ich na viacerých jednotkách. Dáta boli rozložené na viac diskov, ale používateľovi sa zobrazili, akoby boli na jednom disku. Veľkou výhodou aplikácie Drive Extender bolo, že ste mali skutočne neobmedzené úložné miesto. Čím viac miesta potrebujete, tým viac diskov je možné zreťaziť. Po zmiznutí aplikácie Drive Extender ste teraz viazaní fyzickým limitom jednotky, na ktorej sa nachádza priečinok. Ak chcete uložiť viac, ako vám umožní miesto, budete musieť priečinok presunúť na väčší disk alebo vytvoriť druhý priečinok. To je príliš zlé. Teraz sa rozhodnete sami, ako sa úložný priestor rozdelí a na ktorom disku sa nakoniec uložia údaje. Aplikácia Drive Extender tiež poskytovala automatické uchovanie údajov priečinkov, ktoré ste vybrali, s duplikáciou na viacerých diskoch, takže pri strate pevného disku nedôjde k strate údajov. Ak chcete uchovanie údajov na serveri Home Server 2011 ako extra zabezpečenie, budete si musieť RAID1 alebo RAID5 nastaviť sami.

3. Zálohy

Dôležitým aspektom systému Windows Home Server je funkcia zálohovania. S Home Serverom môžete vytvárať záložné kópie jednotlivých pracovných staníc vo vašej domácej sieti. Z každého počítača sa vytvorí úplná záloha, potom sa každý deň vykonajú zmeny a urobia sa prírastkové zálohy. V nepravdepodobnom prípade, že sa s počítačom niečo pokazí, môžete obnoviť celú zálohu. Okrem obnovenia úplných záloh môžete obnoviť aj jednotlivé súbory a priečinky. Je to užitočné, ak ste omylom odstránili priečinok alebo súbor alebo sa poškodili.

Môžete obnoviť nielen úplnú zálohu, ale aj jednotlivé súbory alebo priečinky.

Sledujte veci

Dashboard je panel centrálnej správy systému Windows Home Server 2011 a je východiskovým bodom pre úlohy, ktoré chcete vykonať. Na palubnej doske môžete pohodlne na prvý pohľad zistiť, či server funguje správne. Vpravo hore uvidíte tri ikony: pre chyby, varovania a informácie. Kliknutím na panel zobrazíte prehľad upozornení.

4. Launchpad

Launchpad je pridaný na klientske počítače pripojené k Windows Home Server. Launchpad vám umožní prístup k obľúbeným úlohám Windows Home Server. Launchpad otvoríte cez Štart / Všetky programy / Windows Home Server 2011 / Launchpad systému Windows Home Server 2011. Launchpad vám poskytuje prístup k zálohovaniu, vzdialenému prístupu na web, zdieľaným priečinkom a hlavnému panelu. Naliehavé oznámenia sa navyše zobrazujú prostredníctvom ikony v pravom dolnom rohu okna. Chcete Lauchpad načítať automaticky pri štarte Windows? Kliknite na šípku v pravom hornom rohu okna a vyberte nastavenie. Skontrolujte túto možnosť Automaticky spustiť Launchpad, keď sa prihlásim do systému Windows je začiarknuté.

Launchpad vám poskytuje prístup k hlavným komponentom systému Windows Home Server 2011.

5. Zobrazenie oznámení

Nie je niečo v poriadku so serverom? Toto je oznámené v okne Zobrazenie oznámení. Na ľavej strane okna nájdete prehľad všetkých upozornení, napríklad o tom, že nebola nainštalovaná aktualizácia. Kliknutím na upozornenie zobrazíte jeho podrobnosti. Tieto sa zobrazujú vpravo. Potom môžete problém vyriešiť a rozhodnúť sa, čo robiť (otvoriť informačný panel, odstrániť upozornenie alebo úplne ignorovať upozornenie). Môžete si tiež nechať zaslať upozornenia e-mailom. kliknite na Nastaviť e-mailové upozornenie na upozornenia (v spodnej časti okna). V novootvorenom okne kliknite na Prepnúť, potom zadajte e-mailové adresy, na ktoré sa bude odosielať upozornenie (ak máte viac adries, oddeľte ich bodkočiarkou).

Dôležité upozornenia sa zobrazujú v okne Zobrazenie upozornení.