Ako

Čo sú súbory RAR a čo s nimi môžete robiť?

Súbory RAR, napríklad súbory ZIP, sú komprimované alebo nekomprimované archívne súbory, ktoré môžu obsahovať súbory a priečinky. Tu vysvetľujeme, ako začať.

Súbor RAR by ste mohli považovať za bežný priečinok, pretože môže obsahovať súbory a priečinky rovnako ako bežné priečinky. Ale na otvorenie súboru RAR potrebujete špeciálny softvér ako WinRAR.

Jednoduché

So súbormi RAR sa stretnete najmä vtedy, keď si chcete sťahovať súbory z internetu. Konkrétne sú súbory RAR menšie ako súbory ZIP - aj keď majú rovnaký obsah - pretože kompresný pomer RAR je oveľa vyšší ako kompresný formát ZIP.

RAR navyše uľahčuje rozdelenie veľkých súborov na menšie archívne súbory, čo môže zjednodušiť sťahovanie.

Predpokladajme, že máte 5 GB súbor, ktorý chcete odoslať prostredníctvom webu ako WeTransfer, ktorý má dátový limit 2 GB na jeden prenos. Môžete ho rozdeliť na tri súbory RAR a odoslať ich tromi samostatnými prenosmi. Pri vybaľovaní sa tri diely opäť poskladajú, akoby sa nič nestalo. To je možné aj pri súboroch zip, ale je to oveľa časovo náročnejšie.

Archívne súbory sú tiež užitočné, ak chcete odoslať naraz viac súborov, napríklad fotografie z dovolenky. V archívnom súbore sú všetky prehľadne usporiadané do jedného súboru na stiahnutie, takže príjemca nemusí sťahovať fotografie po jednej. Mimochodom, je možné vytvoriť súbory RAR, ktoré nie sú komprimované a slúžia iba na spoločné ukladanie súborov.

Bezpečnosť

Ak dôjde k poškodeniu archívu RAR (aj keď sú údaje fyzicky poškodené), je možné archív často opraviť, pretože RAR používa dáta na obnovenie.

RAR tiež používa šifrovanie AES-128 a archívu môžete prideliť heslo, aby ho bolo možné extrahovať, iba ak je zadané správne heslo.

Otvorte a vytvorte súbory RAR

RAR je natívny formát programu WinRAR od spoločnosti RARlab. Windows a macOS nemajú zabudovanú funkciu na otváranie súborov RAR, zatiaľ čo táto funkcia pre súbory zip existuje. WinRAR pre Windows a RAR pre OS X a Linux nie sú zadarmo, existujú však bezplatné alternatívy, ktoré vám umožňujú otvárať súbory RAR, napríklad 7-Zip pre Windows a The Unarchiver pre OS X. Chrome OS má natívnu podporu pre otváranie súborov RAR .

Vytváranie súborov RAR je však možné iba pomocou softvéru, ktorý bol výslovne autorizovaný na použitie kompresného algoritmu od vývojára formátu RAR Eugena Roshala. Na to sú preto najvhodnejšie programy WinRAR a RAR od spoločnosti RARlab. Tieto programy si môžete vyskúšať na 30 dní zadarmo.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found