Preskúmanie

19 najlepších zariadení NAS, ktoré si môžete kúpiť

S NAS získate veľa úložného priestoru a funkčnosti a tiež sami rozhodujete, čo sa s ním stane. Aký NAS by ste si však mali kúpiť? Testovali sme pre vás 19 súčasných zariadení NAS s priestorom pre dva alebo štyri disky.

Aj keď je NAS skratkou pre „Network Attached Storage“, nemôžete už NAS odmietnuť ako pevný disk so sieťovým pripojením. Moderný NAS ponúka toľko možností, že ak skutočne potrebujete iba úložný priestor, NAS nie je vôbec tou správnou voľbou. Potom je NAS príliš zložitý a existujú aj ďalšie riešenia, pomocou ktorých môžete tiež ušetriť veľa peňazí. Prečítajte si tiež: Čo konkrétne môžete robiť s NAS?

NAS je opäť správna voľba, ak chcete nielen bezpečne ukladať veľa informácií, ale tiež chcete mať možnosť tieto údaje používať a zdieľať ich s ostatnými. Rovnako ako hľadanie dokumentu, ktorý ste rok nepoužili, streamovanie filmu ležiaceho na pláži alebo nahrávanie najnovších fotografií a ich okamžité zdieľanie s rodinou. S NAS si vlastne budujete svoj vlastný cloud.

Disky a úložisko

Koľko úložného priestoru potrebujete, môžete rozhodnúť iba vy. Potom sa musíte rozhodnúť, koľko pevných diskov na to potrebujete. Je dôležité vedieť, koľko pevných diskov bude na NAS. Ak sa chystáte tiež uložiť základné dokumenty na NAS, je zrejmé, že nastavíte NAS s RAID. RAID je technika, ktorá chráni všetky informácie na NAS pred následkami chybného pevného disku. Bez RAID sú všetky informácie uložené raz na jednom z diskov v NAS. Ak sa disk zlomí, dáta na ňom sa stratia ... pokiaľ ste nevybrali RAID. RAID využíva časť úložnej kapacity na ukladanie údajov na obnovenie, čo umožňuje NAS v prípade poruchy pevného disku obnoviť stratené údaje.

Existuje niekoľko možností s RAID, označených úrovňami. Ak máte NAS s dvoma diskami, môžete nakonfigurovať RAID1. Okrem toho NAS ukladá všetky údaje dvakrát, raz na jeden disk a raz na druhý. Dva disky sú potom doslova ich kópiou.

Výhodou je, že ak dôjde k zlyhaniu jedného z dvoch diskov, všetky dáta sa stále nachádzajú na druhom disku. Nevýhodou je, že na túto ochranu míňate polovicu celkovej úložnej kapacity. Aj keď RAID vždy spotrebuje úložnú kapacitu, čím viac diskov na NAS bude, tým menej miesta bude potrebné na obnovu dát. Napríklad so štyrmi diskami sa môžete tiež rozhodnúť pre RAID5 a potom stratíte iba jeden zo štyroch diskov pre dáta obnovy. Pri štyroch diskoch s veľkosťou 4 TB máte k dispozícii 12 TB s RAID5, zatiaľ čo pri dvoch oveľa drahších 8 TB diskoch v RAID1 sa musíte uspokojiť s 8 TB.

Formáty diskov

Výber správneho RAID nie je vždy jednoduchý, zvlášť keď sa disky navzájom líšia. Okrem toho existujú aj ďalšie úrovne RAID, ktoré tu v článku nie sú uvedené, napríklad RAID0 a JBOD, ktoré vôbec neposkytujú dodatočné zabezpečenie údajov. Zdá sa vám RAID ťažký alebo sa bojíte nesprávnej voľby? Potom je dobré vedieť, že veľa zariadení NAS si to dnes zariadi samo. NAS potom na základe počtu diskov rozhodne, ktorá konfigurácia RAID je najpriaznivejšia. Príklady zahŕňajú SHR od Synology, SimplyRAID od Seagate a X-RAID od NETGEAR.

Pamäť a procesor

Okrem počtu diskov sú obzvlášť dôležité procesor a množstvo pamäte. Procesor je bez výnimky procesor ARM alebo procesor Intel. Spoločnosť Intel vstúpila na tento trh až neskôr, zaujala však predovšetkým pozíciu popredného miesta v ponuke NAS. Po dlhú dobu boli procesory Intel menej energeticky efektívne ako modely ARM, ale Intel to teraz do veľkej miery dobehol. Na druhej strane, procesory Intel mali väčší výpočtový výkon, takže dokázali prevádzať videozáznamy v reálnom čase na iný kodek a rozlíšenie, takže sa z filmu dalo streamovať aj do tabletu alebo smartphonu. Trik, ktorý teraz zvládajú aj najnovšie procesory ARM. Spoločnosti Intel a ARM bojujú v tvrdej konkurencii o vývoj najrýchlejších a energeticky najefektívnejších procesorov, z ktorých profituje každý NAS.

Presné množstvo potrebného výpočtového výkonu a pamäte úplne závisí od využitia NAS a počtu súčasných používateľov. Na ukladanie a zdieľanie súborov a streamovanie filmu postačí akýkoľvek NAS. Ak je viac používateľov alebo skutočne chcete využívať pokročilejšie funkcie, ako je transkódovanie filmov, hosťovanie fotografických webových stránok alebo virtualizácia počítača, potom je vítaný rýchlejší procesor a predovšetkým viac pamäte. Jeden alebo dva GB pamäte sú skutočne dolná hranica alebo už dokonca nestačia. Zároveň je možné dosiahnuť zisky deaktiváciou nepotrebných funkcií alebo dokonca odstránením častí.

Pripojenia

Ďalšou dôležitou súčasťou hardvéru je počet pripojení alebo portov. Porty USB sú čoraz viac USB 3.0, ale nie vždy. Prítomnosť iba USB 2.0 skutočne naznačuje, že sa používa zastaraná čipová sada, ktorá USB 3.0 vôbec nezvláda. Často používanou aplikáciou je pripojenie ďalšieho disku, napríklad na zálohovanie NAS alebo na kopírovanie údajov na NAS. Pre druhú možnosť je užitočné, ak je na prednej strane NAS aspoň jeden USB port, čo však nie je vždy prípad. Môžete tiež pripojiť tlačiareň USB k NAS a potom ju zdieľať v sieti.

Každý NAS má najmenej jeden gigabitový LAN port. Ak ich je viac (v teste sa objavia dve alebo štyri), môžete ich použiť na pripojenie NAS k viacerým sieťam alebo na vytvorenie jedného veľmi rýchleho prostredníctvom agregácie odkazov dvoch sieťových pripojení. Je preto dôležité, aby to podporoval aj prepínač alebo smerovač, ku ktorému je pripojený NAS.

Wifi je často súčasťou špecifikácií NAS, ale to nefunguje so žiadnym NAS hneď po vybalení z krabice. Vyžaduje sa WiFi USB kľúč, ktorý je kompatibilný s NAS, a to neplatí pre všetky WiFi USB kľúče.

Operačný systém

Každá značka NAS má svoj vlastný operačný systém. Bez výnimky ide o systémy založené na systéme Linux, ktoré na konfiguráciu používajú webové rozhranie. Rôzne webové rozhrania sa snažia uľahčiť konfiguráciu vysvetlením alebo dokonca vykonaním zmeny krok za krokom prostredníctvom akéhosi sprievodcu. Zo všetkých značiek v teste iba Thecus nepreložil operačný systém svojho NAS do holandčiny. Všetky ostatné značky to dokázali a v niektorých prípadoch dokonca ponúkajú veľmi holandskú pomocnú funkciu. Operačný systém NAS od spoločnosti Western Digital a v menšej miere od spoločnosti Seagate vyniká užívateľskou prívetivosťou.

Balíčky

Synology a QNAP ako prví ďalej obmedzili operačný systém NAS a sprístupnili všetky nepovinné komponenty. Výhodou je, že NAS je „ľahší“, pretože funkcie, ktoré aj tak nepoužívate, nezaberajú procesor ani časť pamäte. Takže vyhráte bez toho, aby vás to stálo. Okrem toho môžete veľmi rýchlo doplniť všetky chýbajúce funkcie, ktoré chcete použiť. To sa deje vo forme balíka, mini-programu, ktorý si na NAS nainštalujete z obchodu s aplikáciami na NAS niekoľkými kliknutiami a ktorý pridá novú funkcionalitu.

Príkladom balíkov sú prehrávače médií, zálohovanie v cloude, funkcia vyhľadávania, možnosť synchronizácie NAS s online úložnou službou, program na úpravu fotografií, cms pre webové stránky, ale aj tabuľkový procesor. Všetky funkcie, ktoré môžu fungovať na NAS, ale predvolene nemusia byť prítomné. Kto ho chce použiť, môže si ho pridať sám. Vedúcimi v týchto balíkoch sú QNAP, ASUSTOR a Synology. Tieto značky sami vyvíjajú mnoho balíkov, ale môžu tiež nechať vyvíjať balíčky pre svoje zariadenia inými.

Aplikácie a vzdialený prístup

Keď už sú dáta na NAS, prirodzene k nim chcete mať ľahký prístup. A tiež by ste chceli mať možnosť ľahko pridávať údaje. Niekedy dokonca automaticky a v každom prípade aj z iných zariadení ako PC. Každý výrobca NAS poskytuje svojim NAS možnosť vzdialeného prístupu k údajom na NAS. Presný spôsob sa líši, ale v praxi to spočíva v tom, že NAS vykonáva odchádzajúce spojenie s cloudovou službou dodávateľa NAS. Nech sú kdekoľvek, váš smartphone, tablet, PC a Mac nadväzujú kontakt s cloudovou službou prostredníctvom aplikácie alebo malej aplikácie. Prívetivosť to úplne závisí od aplikácií, ktoré môžete použiť, a od funkčnosti. Postačujú vlastne všetky, okrem spoločnosti Thecus, ktorá potrebuje aktualizovať a vylepšiť svoje aplikácie.

Testovacia metóda

Pre tento test bolo vybraných 19 súčasných zariadení NAS s priestorom pre 2 alebo 4 disky. Najprv bol urobený výber. Z tohto dôvodu bola urobená finančná voľba, NAS pre 2 disky nie drahšie ako 400 eur, NAS pre 4 disky nie viac ako 600. Testujeme maximálne dve zariadenia NAS na kategóriu na značku, pokiaľ nie je jedno zo zariadení NAS je veľmi odlišný. býval. Po príchode je každý NAS vybavený najnovším firmvérom a potom je testovaná rýchlosť a funkčnosť. NAS je na samostatnej testovacej sieti spolu s testovacím systémom a gigabitovým prepínačom Linksys.

Na test rýchlosti používame sadu Intel NAS Performance Toolkit, ktorá simuluje situácie v reálnom živote, ako je prehrávanie filmu v rozlíšení HD a práca so súbormi balíka Office. Ako ukazuje tabuľka s výsledkami testu, bola testovaná každá možná konfigurácia RAID každého NAS. Z tohto dôvodu je každý NAS úplne naplnený pevnými diskami a zakaždým po teste sa konfigurácia RAID zruší a nakonfiguruje sa ďalšia.

Ako úložisko sa použili disky Seagate NAS s veľkosťou 2 TB. Tieto disky sú vybavené špeciálnym firmvérom, ktorý poskytuje roky spoľahlivého a napriek tomu nadpriemerného zaťaženia, a preto sú ideálne vhodné na použitie v zariadeniach NAS. Jedinou výnimkou je WD MyCloud EX2 Ultra, ktorý bol testovaný so sprievodnými štandardnými diskami WD Red. Počas konfigurácie a testu RAID1 sa merala aj spotreba energie pri zaťažení a v pokoji. Všetky údaje z rôznych testov nájdete v tabuľkách sprevádzajúcich tento článok. Poskytuje tiež prehľad najdôležitejších funkcií a súvisiacich možností, ako je počet balíkov a aplikácií. V časopise nájdete výber z tabuľky, kompletnú tabuľku nájdete online.

ASUSTOR

S AS1002T a AS1004T predstavuje spoločnosť ASUSTOR po prvý raz dve zariadenia NAS založené na procesore ARM. Podľa ASUSTOR sú to rozpočtové modely, ktoré majú (okrem prémiových zariadení NAS, ktoré ASUSTOR ponúka) slúžiť aj na dolnú časť trhu. Procesor ARM je dostatočne rýchly na väčšinu úloh, skôr to bude malé množstvo pamäte RAM, ktoré obmedzí nasadenie týchto dvoch nových ASUSTOR NAS.

Doma to však funguje dobre. Samostatný výstup HDMI však chýba, takže tieto najlacnejšie ASUSTORy nemôžete používať ako prehrávač médií. Ak máte ASUSTOR s HDMI, môžete si nainštalovať ASUSTOR Portal a prehrávať filmy v najvyššom rozlíšení cez Boxee alebo XBMC na priamo pripojenom televízore. Neexistuje diaľkové ovládanie, ale môžete si nainštalovať aplikáciu diaľkového ovládania ASUSTOR na svoj smartphone a tablet zadarmo.

Operačný systém ASUSTOR od spoločnosti ADUST ponúka štandardne veľa funkcií a počet možností rozšírenia je obrovský a veľmi rôznorodý. Iba pre synchronizáciu s cloudovým úložiskom už existuje voľba medzi všetkými známymi poskytovateľmi od Microsoft OneDrive a Google Drive po DropBox a Strato HiDrive. ASUSTOR ponúka vynikajúci hardvér a dobrý softvér, teraz aj v segmente nižších cien.

Živé demo webového rozhrania

Softvér je pre NAS veľmi dôležitý. Dodávatelia serverov NAS to vedia a niektorí ponúkajú možnosť otestovať svoj softvér NAS online. Takto už vidíte, či zodpovedá vašim očakávaniam a želaniam.

ASUSTOR

NETGEAR

QNAP

Synology

Thecus

NETGEAR

Prvá vec, ktorá vás s NETGEARom zarazí, je vynikajúca kvalita zostavenia krytu NAS, a to ako NAS s dvoma, tak aj so štyrmi jednotkami. Oba modely majú teraz tiež dva porty LAN s možnosťou agregácie odkazov. 214 má tiež malý displej, na ktorom môžete čítať systémové správy a informácie, ako napríklad IP adresu NAS. To je veľmi užitočné. Verzia 6.4 operačného systému ReadyNAS je užívateľsky príjemná, ale aj trochu nudná.

Balíky sú rozdelené rovnomerne medzi pracovné a domáce použitie, druhá kategória obsahuje ReadyNAS Photos II, synchronizáciu ownCloud a rôzne sťahovacie programy a mediálne balíčky. Kvalita balíkov je niekedy sklamaním, najmä pokiaľ ide o aplikácie, ktoré nevyvinul samotný NETGEAR. Zdá sa, že aj rast zmizol, pretože v predchádzajúcom teste neboli pridané takmer žiadne aplikácie. Silnou stránkou spoločnosti NETGEAR je použitie súborového systému Btrfs. Spolu s automatickým X-RAID je hlavným prostriedkom spoločnosti NETGEAR na ochranu dát na NAS. Vďaka Btrfs môžete robiť nekonečné množstvo snímok údajov a vždy sa vrátiť k staršej verzii dokumentu. To funguje dobre a bezproblémovo sa integruje napríklad do programu Windows Explorer. Zatiaľ čo obe jednotky NETGEAR NAS sú vybavené procesorom ARM, obe obsahujú HD prekódovanie v reálnom čase až do 1080p. NAS však môže iba streamovať, neexistuje možnosť priameho pripojenia televízora alebo iného mediálneho zariadenia.

QNAP

QNAP je v súčasnosti najinovatívnejším tvorcom NAS. Napríklad TS-453A je prvý NAS s dvoma operačnými systémami: vlastným QTS a Linuxom. V súčasnosti je výber stále obmedzený na Ubuntu, k dispozícii však budú aj Fedora a Debian. Pripojte obrazovku, myš a klávesnicu a máte s ňou plnohodnotný počítač so systémom Linux. TAS-268 tiež prevádzkuje dva operačné systémy súčasne, konkrétne QTS a Android. Nahrajte fotografie pod QTS a potom ich zobrazte priamo na TV z prostredia Androidu, znie to pekne ... ale v praxi robí Android prostredie toľko problémov, že aj prostredie QTS sa stane nestabilným. Skrátka nepoužiteľné.

Ale okrem tejto TAS-268 je každý QNAP NAS volským okom. Krásny operačný systém, dobré aplikácie pre smartphone a tablet, aby mali vždy prístup k súborom, a pre každý NAS rekordný počet balíkov pre množstvo nových funkcií. Okrem streamovania je možné ako prehrávač médií použiť akýkoľvek QNAP s výstupom HDMI. QNAP ponúka viac zariadení NAS v každej triede, čo sťažuje nákup správneho QNAP, čiastočne kvôli nenapodobiteľnému číslovaniu rôznych zariadení NAS. Uistite sa, že požadovaný model podporuje požadovanú funkčnosť.

Seagate

Verzie Seagate Nas Pro s 2 a 4 pozíciami sú navzájom takmer identické, s výnimkou toho, že väčší NAS so štyrmi diskami má pekný LCD displej so systémovými informáciami a upozorneniami. To na menšej Pro 2 chýba. Počet balíkov na NAS je obmedzený a od minulého roka sa výrazne nezmenil. Okrem vlastného antivíru na báze Defenx existujú napríklad server médií Plex, prehliadač súborov, WordPress a rôzne synchronizačné programy ako ownCloud, SyncboxServer, Pydio a BitTorrent Sync a niektoré ďalšie obchodné aplikácie. Kvalita balíkov je dobrá, ale počet je malý a nie veľmi rozmanitý. Niektoré balíčky majú navyše výrazný vplyv na výkon NAS. Pre vzdialený prístup ku všetkým súborom je k dispozícii Seagate Sdrive, ktorý funguje dobre v systémoch Windows a Mac, ale nemá verziu pre iOS a Android. Multimédiá sú obmedzené na streamovanie a pri navrhovaní týchto inak veľmi pevných a nádherne navrhnutých zariadení NAS neboli najvyššou prioritou.

Synology

Počas tohto testu spoločnosť Synology vydala verziu 6.0 operačného systému DSM pre systémy NAS Synology. Operačný systém je teraz plný 64 bitov, čo by malo priniesť výrazný nárast výkonu v prípade serverov Synology s procesorom Intel. Vylepšenia sú tiež v stanici Cloud Station (funkcia synchronizácie a zálohovania systému DSM) a v stanici Note Station (na písanie, zdieľanie a synchronizáciu poznámok). Aplikácie Photo and Video Station (na prezeranie fotografií a videí) môžu teraz tiež streamovať na Samsung Smart TV, AppleTV, Roku a Chromecast. S aplikáciou SpreadSheet teraz môžete tiež vytvárať a zdieľať nádherné webové tabuľky na NAS, v ktorých môžete tiež spolupracovať na jednom zdieľanom hárku.

Krásne nové funkcie však nemôžu zakryť skutočnosť, že spoločnosť Synology má ťažkosti s udržaním kroku s vysokou obnovovacou frekvenciou najmä QNAP. Zarážajúce je, že spoločnosť Synology využíva hlavne procesory ARM naprieč celou radou spotrebiteľov a nikdy sa nerozhodne vytvoriť výstup HDMI na NAS. Podľa Synology je streamovanie dostatočné, ale u iných značiek ho získate akoby „zadarmo“. Zariadenia Synology NAS nie sú skutočne lacné. Vzhľad servera Synology NAS navyše neprekvapuje a žiadny z testovaných produktov nemá kvalitu QNAP a niekedy ASUSTOR, Synology používa hlavne plast. Systémy NAS spoločnosti Synology sú stále úžasnými produktmi, ale ak chcete vyhrať ďalší test NAS, budete musieť skutočne ísť o krok ďalej a možno aj o dva.

Thecus

Spoločnosť Thecus hodnotí model N2810 veľmi pozitívne, pretože tento model má nový hardvér, silný procesor a je prvým v novom operačnom systéme ThecusOS 7. Napriek tomu je problémom práve operačný systém, ktorý jednoducho nie je dokončený a inovácia je príliš obmedzená. Napríklad ak otvoríte časť na „novom“ ovládacom paneli, okamžite sa nachádzate späť na starom ovládacom paneli a už sa nemusíte vracať na nový ovládací panel. Existuje pomerne široká škála balíkov, ktoré však takmer bez výnimky nepochádzajú od samotného Thecusu a vyžadujú si podstatne viac vedomostí a úsilia, aby ste sa dostali do práce, ako u iných značiek NAS. Ak sa vám to páči a dávate prednosť trochu „otvorenému“ zariadeniu, kde toho môžete urobiť veľa sami, potom je Thecus správnou voľbou. N2810 má tiež port HDMI a možnosť použiť NAS ako prehrávač médií. Thecus okrem iného používa Kodi a XBMC.

Western Digital

Nový procesor a dvojnásobné množstvo pamäte stačí na to, aby Western Digital získal pre nový MyCloud EX2 NAS označenie „ultra“. To je dosť zarážajúce, pretože pri Western Digital nebol výkon nikdy najdôležitejšou vecou. Aj vďaka novému hardvéru patrí nový MyCloud z hľadiska špecifikácií medzi znevýhodnené zariadenia NAS.Lepšie je, že vývojári by ďalej zvýšili užívateľskú príjemnosť, pretože to je vždy predajný bod pre WD NAS a hoci si v ňom tiež dobre vedie, zlepšenie je určite stále možné. Prečo neexistuje normálny vypínač? Prečo sú všetky USB porty na zadnej strane a nie je k dispozícii tlačidlo na vytvorenie kópie USB? Prečo nie malá obrazovka so systémovými informáciami a upozorneniami?

Silnou stránkou tohto zariadenia NAS je užívateľská prívetivosť softvéru: softvér je mimoriadne jednoduchý a kde je ťažké, dostane užívateľ jasné vysvetlenie pomocou obrázkov. Počet balíkov je však veľmi obmedzený. Za normálnych okolností je to nevýhoda, ale na NAS, kde výkon rýchlo trpí nadmerným používaním extra softvéru (kvôli obmedzeným špecifikáciám), to môže byť dobrá vec. Používanie mediálneho servera Plex tiež zvýši tlak na NAS a jeho funkčnosť je už kvôli chýbajúcemu prekódovaniu obmedzená. MyCloud EX2 Ultra je primárne NAS pre začiatočníkov, ktorí chcú mať svoje dáta správne zálohované.

Záver

Na otázku, ktorý NAS kúpiť, je možné odpovedať, iba ak viete, čo chcete s NAS robiť. Ak potrebujete hlavne úložisko, chcete bezpečné miesto pre svoje zálohy a iba sporadicky využívate súvisiace možnosti ako streamovanie filmu alebo nahrávanie fotografií zo smartphonu, potom vám postačí akýkoľvek NAS. Potom sa počíta hlavne cena a jednoduché použitie, ktoré sa najlepšie preložia ako „hlavne nie príliš veľa možností“. WD MyCloud EX2 Ultra a tiež Seagate NAS Pro sú skvelou voľbou. Ak využijete ďalšie možnosti alebo to nechcete vylúčiť, skončíte so známou hornou časťou 3. QNAP sa zreteľne vnoril do hornej časti, pokiaľ neberiete ohľad na zlyhanú TAS-268. Cena QNAP je často o niečo vyššia ako cena priamych konkurentov. Ak chcete minúť o niečo menej peňazí, ASUSTOR, Synology a NETGEAR stoja za zváženie.

V tabuľke vyššie nájdete všetky výsledky testov. Kliknutím zobrazíte väčšiu verziu.

Vyššie nájdete výber z tabuľky, kompletnú tabuľku nájdete tu.