Ako

Takto získate späť odstránené súbory

Súbory nemusíte vždy vedome mazať. Môže sa to stať aj náhodne. Napríklad pri formátovaní disku bez vytvorenia zálohy. Alebo urobíte výber súborov, ktoré je možné vymazať, a náhodne sú niektoré, ktoré ste si chceli ponechať. Sú navždy preč? Nie nevyhnutne! V tomto článku sa budeme zaoberať niekoľkými spôsobmi, ako získať späť odstránené súbory.

Už viete, aký je najlepší spôsob, ako zabrániť strate súborov. Aj v počítači! Celkovo pravidelne trváme na tom, že pravidelne zálohujeme na externé médium. A pokiaľ je to možné, môžete zálohovanie uchovávať na dvoch rôznych miestach, najlepšie v režime offline a online. Nie, tento článok nebude tvorbou dielní na zálohovanie, pretože čo keď sa škoda už stala?

Potom sú nástroje na obnovu dát užitočnejšie a hovoríme tiež o inteligentných „bezpečnostných sieťach“, ktoré sú často už zabudované vo vašom operačnom systéme, službe cloudového úložiska alebo programe, pomocou ktorého ste súbory vytvorili. Bolo by stratou vášho času a energie začať so všetkými druhmi nástrojov na obnovu údajov, ak by mohlo byť obnovenie tiež oveľa jednoduchšie.

01 Obnoviť

Náhodne ste prepísali súbor v systéme Windows a chceli by ste získať predchádzajúcu verziu späť? Ak boli staré údaje skutočne prepísané, šanca na zotavenie je veľmi malá. Mnoho používateľov si ale neuvedomuje, že si Windows vďaka tejto funkcii mohol uchovať ešte staršie verzie súborov História súborov.

Existuje však niekoľko podmienok: musíte mať druhé fyzické úložné médium, musíte mať vopred povolenú funkciu História súborov a Obnovenie systému musí byť aktívne. Ako na to, si môžete prečítať v poli „História súborov“ nižšie. Tu predpokladáme, že tieto podmienky už boli splnené.

V takom prípade prejdite do priečinka, v ktorom ste prepísali súbor, pomocou programu Prieskumník Windows. Pravým tlačidlom myši kliknite na prepísaný súbor a vyberte Vlastnosti. Otvorte kartu Predchádzajúce verzie a vyberte súbor s požadovaným dátumom. Ak chcete najskôr skontrolovať verziu, kliknite na šípku vedľa položky Na otvorenie a vyber si Otvoriť v histórii súborov. Tu môžete prechádzať rôznymi verziami. Zeleným tlačidlom vrátite zobrazenú verziu na pôvodné miesto. Ak chcete verziu prevziať na iné miesto (mať ju ako kópiu), kliknite na šípku vedľa položky Dať naspäť a vyber si teba Obnoviť do potom prejdite na požadované miesto.

História súborov

Funkcia História súborov systému Windows poskytuje automatické zálohovanie vybratých priečinkov. Môžete to povoliť nasledujúcim spôsobom. Ísť do nastavenie a vyber si Aktualizácia a zabezpečenie. Otvorte rubriku Zálohovanie, stlačte tlačidlo plus na Zálohujte históriu súborov a označte, na ktorom disku chcete zálohovať. Potom zapnete vypínač On a kliknite Viac možností. Skrz Pridajte priečinok rozhodnete sa, z ktorých priečinkov chcete zálohovať súbory a do ktorých Zálohovať moje súbory zadajte frekvenciu (predvolené Každú hodinu, radšej si vyberieme Každých 10 minút). Nadbytočné priečinky môžete samozrejme zo zoznamu odstrániť.

História súborov funguje z milosti ďalšej zabudovanej funkcie: Obnova systému Windows. Táto funkcia je údajne zakázaná po nainštalovaní významnej aktualizácie systému Windows 10. Nasledujúcim spôsobom môžete skontrolovať, či je táto funkcia stále aktívna. Stlačte kláves Windows + R a spustite príkaz sysdm.cpl od. Otvorte kartu Zabezpečenie systému. Ak sa zdá, že je obnovenie systému pre dotknutú jednotku zakázané, vyberte ju a kliknite na ikonu Konfigurovať a urobiť to Povoliť zabezpečenie systému je aktívny. Svoje voľby potvrďte pomocou Ok.

02 odpadkový kôš

Samozrejme sa tiež môže stať, že súbor omylom odstránite. To, či ho ešte (ľahko) nájdete, závisí od niekoľkých faktorov. Po stlačení klávesu Odstrániť (z Prieskumníka) sa súbor predvolene presunie do koša a odtiaľ ho môžete naďalej načítať. Prejdite na plochu a dvakrát kliknite na kôš. Skrz Hľadajte v koši vyhľadajte požadovaný súbor, potom ho môžete obnoviť z kontextovej ponuky s rovnomennou možnosťou.

Je váš kôš nastavený tak, aby sa súbory odstránili okamžite a neskončili najskôr v koši? Môžete to skontrolovať nasledovne: kliknite pravým tlačidlom myši na Odpadkový kôš, zvoliť Vlastnosti a skontrolujte, či je vedľa neho začiarknutie Súbory nepresúvajte do koša, ale ihneď ich odstráňte. V takom prípade sa súbor nenachádza v tomto koši a na jeho obnovenie potrebujete ťažšie delostrelectvo: špecializované nástroje na obnovu údajov. Aj keď ste súbor odstránili kombináciou klávesov Shift + Delete, musíte sa uchýliť k tomu, pretože aj potom bude súbor preskočený z koša.

03 Nástroje na obnovu dát

Existuje veľa nástrojov na obnovu dát. Medzi lepšie programy, ktoré sú k dispozícii aj ako bezplatná verzia, patria Disk Drill 4 (k dispozícii aj pre macOS) a Recuva. S bezplatnou verziou programu Disk Drill sa obmedzujete na obnovu dát do 500 MB. Čiastočne z tohto dôvodu vám v skratke ukážeme, ako začať s programom Recuva, ktorý zostáva našim obľúbeným.

Stiahnite a nainštalujte Recuva. Poznámka: na disk, z ktorého chcete obnoviť dáta, už viac nepíšte, takže si nainštalujte nástroj na iný disk alebo USB kľúč. Recuva sa predvolene spúšťa v čarodejníckom režime, čo je skvelá možnosť spustenia. Uveďte, ktoré typy súborov hľadáte. Ak si nie ste istí alebo hľadáte viac typov súborov, zvoľte Všetky súbory. Spočiatku je rozhranie v angličtine, ale ďalej v programe môžete k nástroju pristupovať pomocou tlačidla možnosti Vytvorte holandský jazyk.

Potom označte, kde sa nachádzal chýbajúci súbor - okrem iného môžete Vyberte si konkrétne miesto, ale možno aj Nie som si istý. Čím presnejšie definujete hľadanie, tým rýchlejšie môže operácia pokračovať. Potom stlačte Štart.

04 Obnova Recuvy

Program Recuva vyhľadá súbory a po tomto vyhľadaní zobrazí zoznam súborov, z ktorých stopy možno ešte nájsť. Stĺpec Postavenie rovnako ako farby bodiek naznačujú, ako Recuva odhaduje šance na zotavenie: Vynikajúci, (Veľmi) Zlé alebo dokonca beznádejný Nenapraviteľné. Kliknutím na názov stĺpca (raz alebo dvakrát) zmeníte poradie zoznamu súborov.

Zaškrtnite políčka u súborov, ktoré sa chcete pokúsiť získať späť. Kliknite pravým tlačidlom myši na svoj výber a vyberte si Vráťte sa späť. Určite, kam chcete súbory uložiť - samozrejme na inú jednotku - a potvrďte pomocou Ok.

05 Naformátované

Existujú aj ďalšie scenáre skazy, napríklad to, že ste (v rozptyľujúcej nálade) naformátovali nesprávnu jednotku. Ak ste na disk ešte neuložili žiadne nové údaje, existuje reálna šanca na zotavenie. Môžete na to použiť aj Recuvu. V takom prípade zrušte sprievodcovský režim a v hornej časti rozbaľovacej ponuky vyberte novo náhodne naformátovanú jednotku.

Akonáhle nastúpite Skenovať , Recuva navrhuje zmeniť režim Komplexné skenovanie zapnúť. Potvrďte stlačením Áno. Tento režim môžete tiež vyskúšať, ak nemôžete nájsť súbory v normálnom režime sprievodcu. Pamätajte, že také hlboké skenovanie môže byť veľmi „náročné na prácu“: počas tohto procesu by ste mali mať čas na šálku kávy alebo dokonca na celý obed. Dúfajme, že Recuva bude mať nejaké dobré správy, o ktoré sa s vami podelí, keď sa vrátite k počítaču.

06 Slovo: čistý boot

Náhodné mazanie alebo prepisovanie súborov alebo kódované formátovanie nesprávnej jednotky ... to sú problémové situácie, ktoré si môžeme vyčítať. Môže sa tiež stať, že sa súbor náhle „pokazí“ a už sa mu nebude chcieť otvoriť ho normálnym spôsobom. To je u súborov Word pomerne bežné. Na príčine nezáleží, my sa pozrieme na to, ako to môžete vyriešiť.

Predstavte si, že Word zrazu už nechce správne otvárať dokument: objavia sa zvláštne znaky, rozloženie nič nepripomína, aplikácia zamrzne alebo sa vždy objaví chybové hlásenie. Prvým pokusom je spustiť Word „nahý“: bez šablón alebo doplnkov. Kliknite pravým tlačidlom myši na odkaz na Word a zvoľte Vlastnosti. Otvorte kartu Skratka a teraz sa pripojte k zadnej časti poľa Cieľ (dočasne) parameter / a do. Spustite program Word a otvorte dokument.

07 Word: možnosti obnovenia

Ak predchádzajúci spôsob nefunguje, druhým možným riešením je nechať Word vykonať pokus o obnovenie. Prejdite do ponuky Súbor, zvoliť Na otvorenie a prejdite na požadovaný súbor pomocou Listy. Kliknite na šípku napravo od tlačidla Na otvorenie a vyberte Otvorte a obnovte.

Čo môžete tiež vyskúšať: najskôr preveďte chybný dokument do iného formátu (najlepšie najskôr cez Súbor RTF (* .rtf) Včela Uložiť ako), potom ho vráťte do pôvodného formátu.

Pomôcť môže aj selektívne kopírovanie: otvorte dokument a stlačte Ctrl + End a potom Ctrl + Shift + Home, aby bol vybraný všetok text. Skopírujete ho pomocou Ctrl + C a potom prilepíte pomocou Ctrl + N a potom Ctrl + V do nového prázdneho dokumentu. Ak máte v dokumente rôzne sekcie, jednoducho skopírujte text medzi rôznymi značkami sekcií.

Nakoniec môžete tiež získať externú pomoc, napríklad vo forme bezplatného zotavenia Savvy DOCX.

08 Slovo: odmietnuté

Word odmieta zobraziť niektorý z vašich dokumentov? Aj potom máte niekoľko možných východísk. Skúste súbor otvoriť v inom textovom procesore, napríklad LibreOffice Writer. Alebo sa pokúsite načítať dokument alternatívnym spôsobom. Spustite program Word s prázdnym dokumentom, prejdite do ponuky Vložte a kliknite na sekciu vpravo dole Text šípka pri, pri Objekt. Tu si vyberiete Vložte text zo súboru.

Stále nič? Potom nasledovne: choďte na Súbor a vyber si Na otvorenie / Listy. V rozbaľovacej ponuke vpravo dole vyberte ikonu Obnovte text z ľubovoľného súboru (*. *). Word sa teraz pokúsi z vášho nevrlého dokumentu extrahovať všetky rozpoznateľné časti textu - na úkor pôvodného rozloženia, ale to je lepšie ako nič.

Mimochodom, môže to byť ešte „experimentálnejšie“, minimálne s formátom .docx. Premenujte príponu na .zip a otvorte archív napríklad pomocou bezplatného 7-zip. Potom otvorte extrahovaný priečinok s názvom Word a načítajte súbor document.xml do textového editora. Medzi značkami a nájdete celý text. Vo vyťaženom podpriečinku Médiá nájdete všetky vložené obrázky. Toľko naše triky, ako obnoviť súbory Wordu.

Tip: Mnoho ďalších tipov pre Microsoft Word nájdete v našom kurze Word na Tech Academy.

09 Disk Google: odstránený

Doteraz sme hovorili hlavne o údajoch (obnovení) v lokálnych úložiskách. Ak naplno využijete službu cloudového úložiska, môžu tu tiež nastať problémy. U väčšiny z týchto služieb máte možnosť obnoviť odstránené alebo dokonca prepísané súbory. Napríklad existuje kôš alebo je dokonca podporovaná nejaká forma správy verzií. Ako príklad si tu berieme populárny Disk Google.

Súbory, ktoré omylom odstránite na webe Disku Google alebo v miestnom synchronizačnom priečinku, sa predvolene umiestnia do koša Disku Google. Na webe otvorte položku v ľavom paneli Odpadkový kôš a prípadne usporiadať súbory chronologicky cez stĺpec Naposledy zmenené klikanie. Vyberte požadované súbory, v prípade potreby podržte pri klikaní kláves Ctrl alebo Shift. Potom kliknite pravým tlačidlom myši na svoj výber a zvoľte Obnoviť. Položky sa okamžite vrátia na pôvodné miesto na vašom Disku.

10 Disk Google: Prepísaný

Disk Google vám tiež umožňuje vrátiť sa k predchádzajúcej verzii súboru - v predvolenom nastavení sa môžete vrátiť späť až o 30 dní. Prejdite na príslušný súbor a kliknite naň pravým tlačidlom myši. Vyberte si Spravovať verziu, prejdite na cieľovú verziu a kliknite na tlačidlo s tromi bodkami. Tu si vyberiete Stiahnuť, potom sa súbor odošle do vášho počítača.

Upozorňujeme, že tu máte aj túto možnosť Vždy majte nájsť späť. Táto možnosť zaisťuje, že táto verzia súboru sa po 30 dňoch automaticky neodstráni. Nezabudnite, že veľkosť súboru v starších verziách dokumentov, ktoré nepochádzajú od spoločnosti Google, závisí od vášho celkového úložného priestoru. To neplatí pre súbory vo formátoch Google.

Editor fyzického sektoru

Ak sa vám nepodarí obnoviť stratené súbory pomocou akejkoľvek techniky alebo (bezplatného) nástroja z tohto článku, môžu sa pokročilejší používatelia stále uchýliť k takzvanému editoru fyzického sektoru. Napríklad voľný HxD. Nainštalujte si nástroj a najlepšie ho spustite ako správca. Prejdite do ponuky Extra a vyber si Otvorte disk, kde dvakrát kliknite na požadovanú logickú alebo fyzickú jednotku. Z bezpečnostných dôvodov nechajte začiarknutie vedľa Otvorené iba na čítanie.

Teraz sa pozeráte priamo na (hexadecimálne vyjadrenie) obsahu disku, aký bol pod (prieskumníkom) Windows. Cez Vyhľadávanieponuky potom môžete vyhľadať textové časti strateného súboru. Potom ho môžete napríklad vybrať a vložiť do dokumentu pomocou kombinácie klávesov Ctrl + C a Ctrl + V. Nepochybne mních pracuje, ale môžete byť ochotný to robiť.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found