Ako

Všetko, čo potrebujete vedieť o registri Windows

Predvoľby používateľa, nastavenia systému Windows, softvérové ​​a hardvérové ​​konfigurácie - všetky tieto informácie sa uchovávajú v registri. Hierarchicky štruktúrovaná databáza v systéme Windows. Ako získate prístup do registra Windows, ako si zálohujete a ako kontrolujete, čo sa v tomto registri deje?

Tip 01: Súbory

Register Windows sleduje množstvo nastavení. Nielen zo samotného systému Windows, ale aj z hardvérových komponentov a všetkých druhov ďalších aplikácií a služieb. Na úrovni Prieskumníka sa register javí ako séria súborov (nazývaných tiež úle - doslova: úle), ktoré sa väčšinou nachádzajú v priečinku% systemroot% \ system32 \ config. Absolútne sa od vás nemá pokúšať otvárať, natož upravovať alebo mazať tieto binárne súbory priamo. Našťastie vám Windows umožňujú prístup k týmto informáciám užívateľsky prívetivejším spôsobom pomocou zabudovaného nástroja: stlačte kláves Windows + R a zadajte Regedit od.

Tip 02: Stromová štruktúra

Po spustení registra pomocou programu Regedit sa na ľavom paneli zobrazuje päť hlavných kľúčov vo forme stromovej štruktúry, pričom každá položka obsahuje kľúče, podkľúče a položky na postupne nižšej úrovni. Tieto položky sa zobrazujú na pravej table aplikácie Regedit a sú identifikované názvom, typom údajov a skutočnými údajmi. Existuje šesť rôznych dátových typov, ale vylepšenie zahŕňa hlavne dva typy: reťazcové hodnoty (reťazec s premenlivou dĺžkou) a dword hodnoty („dvojité slovo“, čo je hodnota 32 bitov, často používané pre prepínače ako napr. 0 (vypnuté) a 1 (zapnuté)). Rovnako ako na navigačnom paneli Prieskumníka, stačí dvakrát kliknúť na položku, aby bolo možné zostúpiť hlbšie do stromovej štruktúry. Pokiaľ neurobíte žiadne zmeny, je úplne bezpečný prístup do tohto registra. Skúste napríklad vyhľadať umiestnenie disku v úloch Windows. Postupne dvakrát kliknite HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control / Hivelist.

Tip 03: Zálohovanie kľúčov

Predtým, ako vám povieme, ako zmeniť obsah kľúčov, najskôr vysvetlíme, ako vytvoriť zálohu jednotlivých kľúčov aj celého registra. Nakoniec, v najhoršom prípade vám neuvážená úprava prinesie nespustiteľný systém Windows.

Začnime zálohovaním kľúča databázy Registry: kliknite pravým tlačidlom myši na požadovaný (pod) kľúč a vyberte možnosť Export. Skontrolujte na Rozsah exportu či bol skutočne vybraný požadovaný (pod) kľúč, a zadajte zmysluplný názov exportného súboru. Máte niekoľko možností Uložiť ako. Predvolené nastavenie je tu Súbory registra (* .reg) vybrané: výsledkom je textový súbor, na ktorý stačí po potvrdení dvojitým kliknutím v Prieskumníkovi obnoviť pôvodné hodnoty v rámci tohto (pod) kľúča. Ak ste však medzitým vytvorili v rámci tohto kľúča nové podkľúče, nebudú sa automaticky mazať, keď obnovíte takýto súbor reg. Ak je to zámer, potom musíte uložiť ako typ Súbory podregistra registra (*. *) vybrať. Výsledný súbor je binárny a je možné ho obnoviť z Regedit, prostredníctvom Súbor / Import, kde zadávate text Súbory podregistra registra (*. *) sady.

Pred začatím práce s registrom sa uistite, že máte aktuálnu zálohu

Tip 04: Záloha registra

Aj keď je zálohovanie registra možné aj pomocou bodu obnovenia systému (stlačte kláves Windows, klepnite na zotavenie a vyber si Vytvorte bod obnovenia) alebo vstupom do ponuky v registri Súbor / Export na výber a o Rozsah exportu možnosť Všetko radšej použite externý nástroj ako Regbak. Po jednoduchej inštalácii spustite nástroj a stlačte tlačidlo Nové zálohovanie. Dajte mu vhodný názov a nechajte pôvodné umiestnenie% SystemRoot% \ RegBak nedotknuté. V prípade potreby to môžete upraviť pomocou možnosti. Môžete sa rozhodnúť cez Kliknutím sem zobrazíte podrobnosti ktoré úle chcete zahrnúť do zálohy. Potvrďte pomocou OK / Štart a o niečo neskôr sa do prehľadu pridá zálohovanie.

Obnova celého registra pomocou programu RegBak je tiež ľahká. Spustite program RegBak, vyberte požadovanú zálohu, stlačte Obnoviť a ďalej Štart - pokiaľ nechcete presne určiť, ktoré úle chcete obnoviť: v takom prípade kliknite na ikonu možnosti On.

Tip 05: Obnova registra (1)

Čo však v prípade, že ste pokazili svoj register natoľko, že sa Windows nespustí? Potom nabootujte systém z inštalačného média systému Windows. Ak ste také inštalačné médium ešte nevytvorili, vytvorte ich pomocou iného počítača a nástroja Windows Media Creation Tool. Keď s tým systém spustíte, najskôr nastavte jazyk a klávesnicu, potom zvoľte Opraviť počítač. Potom vyberte Riešenie problémov / Príkazový riadok. Potom nasleduje hľadanie správneho písmena jednotky vášho oddielu Windows, čo nemusí byť obvyklá jednotka (C :). Jednoduchým trikom je príkazový riadok Poznámkový blok vykonať a potom pokračovať Uloženie súboruako vyhľadajte písmeno jednotky vášho oddielu Windows, tj. disku, ktorý má (okrem iného) priečinok \ Windows.

Čo však v prípade, že ste pokazili svoj register natoľko, že sa už Windows nespustí?

Tip 06: Obnova registra (2)

Našli ste miesto? Potom zatvorte Poznámkový blok a choďte s príkazom CD krok za krokom do záložného priečinka Regbaku; normálne je to niečo ako \ Windows \ Regbak \. Keď teraz spustíte príkaz dir, mali by ste tu nájsť súbor regres.cmd.

Potom spustite príkaz rekurz.cmd ako parameter písmeno jednotky vášho oddielu Windows (napríklad: regres.cmd e:). Úly vášho registra by sa teraz mali pekne obnoviť a mali by ste byť schopní zaviesť systém Windows späť do normálu. Tento postup samozrejme vykonáte, iba ak systém Windows v skutočnosti už nechce spustiť kvôli poškodenému registru.

Tip 07: Vylepšenia

Teraz viete, ako zálohovať a obnovovať jednotlivé kľúče, ako aj celý register, aby ste mohli s čistým svedomím vykonávať úpravy v registri. Na internete existuje veľa vychytávok, napríklad prostredníctvom hľadaného výrazu ako napr vyladenie registra Windows 10 .

Ukážeme jednoduchú úpravu, konkrétne: chcete tiež vidieť sekundy v systémových hodinách systému Windows. Štart Regedit a prejdite na kľúč HKEY_CURRENT_USER \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ Advanced. Ak otvoríte tento kľúč, v ponuke vpravo nájdete celú sériu položiek, ShowSecondsInSystemClock však nie je uvedený. Vytvorte si ho teda sami ... Prejdite do ponuky upraviť a vyber si Nové / hodné DWORD (32 bitov). Zmeňte názov na ShowSecondsInSystemClock a potom dvakrát kliknite na túto položku. Zmeňte aktuálnu hodnotu 0 v 1. Potvrďte pomocou Ok, ukončite program Regedit a prihláste sa späť do systému Windows. Ak chcete stratiť sekundy, zmeňte 1 v 0 alebo odstráňte hodnotu ShowSecondsInSystemClock.

Niektoré nastavenia je možné upraviť iba úpravou registrov

Tip 08: Nájdite to rýchlo

Ak sa chcete vrátiť k rovnakému kľúču databázy Registry častejšie, je rozumné ho pridať do zoznamu obľúbených položiek v aplikácii Regedit. Otvorte príslušný kľúč, prejdite na Obľúbené, zvoliť Pridať k obľúbeným, dajte mu vhodný názov a potvrďte pomocou Ok. Kľúč teraz nájdete pod menom pod menom v ponuke Obľúbené.

V registri môžete vyhľadávať aj konkrétne mená. Ak to chcete urobiť, otvorte ponuku upraviť a vyber si Vyhľadávanie. Zadajte hľadaný výraz a uveďte, v ktorých častiach chcete hľadať presne: Kľúče, Hodnoty a / alebo údaje. Pomocou klávesu F3 prejdete na ďalší výsledok vyhľadávania. Nezabudnite, že program Regedit vyhľadáva iba z kľúča, ktorý ste v danom okamihu vybrali.

Prenosný nástroj RegScanner je skvelým nástrojom pre ešte výkonnejšie možnosti vyhľadávania. V dolnej časti webovej stránky nájdete aj súbor v holandčine (regscanner_dutch.zip), ktorý najskôr rozbalíte a potom umiestnite do tiež rozbaleného priečinka programu. Spustite program, kliknite na Skenujte znova a zadajte kritériá vyhľadávania. Môžete okrem iného uviesť, v ktorých úľoch je (nie je) povolené vyhľadávať RegScanner, v akom období by sa kľúč databázy Registry upravoval atď. Dvojitým kliknutím otvoríte nájdený kľúč v aplikácii Regedit.

Tip 09: Upratujte

Vždy sa môže stať, že sa kľúče registra poškodia alebo sa stanú irelevantnými. Takéto nezrovnalosti za vás môže vyriešiť takzvaný čistič registrov. Avšak na rozdiel od toho, čo často čítate, takýto nástroj zriedka dokáže vyriešiť závažný problém alebo zvýšiť výkon vášho systému. A čo je ešte horšie, nemožno vylúčiť, že takýto program bude postupovať príliš energicky a mazať kľúče, ktoré sa aj tak ukázali ako nevyhnutné. Ak stále chcete takýto program používať, uistite sa, že ste vytvorili zálohu registra (pozri tiež tipy 4 a 5).

Existuje niekoľko bezplatných čističov registrov, vrátane CCleaner a Auslogics Registry Cleaner. Pozrime sa na to druhé. Počas inštalácie odstráňte začiarknutie vedľa všetkých komponentov, ktoré nechcete inštalovať. Spustite nástroj a kliknite na ikonu Skenovanie teraz. Potom si môžete prezrieť nájdené „problémy“ a prípadne odstrániť určité značky začiarknutia. Skontrolujte, či je vedľa neho začiarknutie Zálohovať zmeny potom stlačte Oprava. V nepravdepodobnom prípade, že sa niečo pokazí, otvorte ponuku Súbor a vyber si Záchranné stredisko. Vyberte vytvorenú zálohu, kliknite na Obnoviť a ďalej Áno.

Čistič registrov vám zriedka vyrieši problém alebo zvýši výkon systému

Tip 10: Nastavenie stopy

Môže byť užitočné vedieť, ktoré kľúče registra program alebo služba upravuje počas inštalácie alebo používania. Zistíte to pomocou bezplatného nástroja, ako je RegistryChangesView (holandský súbor je možné stiahnuť a extrahovať osobitne). Spustite nástroj a kliknite na tlačidlo Spravte snímku registra. Určte, ktoré úly chcete zahrnúť do snímky, vymyslite vhodný názov a umiestnenie a potvrďte Spravte momentku. Potom nainštalujte alebo použite program, u ktorého chcete skontrolovať vplyv na register. Potom si vyberiete Možnosti File / RegistryChangesView a odkážu ťa Registrácia zdroja údajov 1 do priečinka so snímkami. Včela Registrovať zdroj údajov 2 môžeš Aktuálny register select - pokiaľ ste predtým neurobili ani druhú snímku: v takom prípade vyberte tu Uložená snímka z registra. Akonáhle nastúpite Ok objaví sa pekný prehľad rozdielov.

Tip 11: Monitorovanie

Je tiež možné skontrolovať v reálnom čase, čo sa deje v registri. Existuje na to aj množstvo nástrojov, napríklad Sysinternals Process Monitor. Extrahujte stiahnutý súbor zip a spustite prenosný nástroj. Uistite sa, že iba tlačidlo na paneli nástrojov Zobraziť aktivitu registra je vybratých (posledných päť v riadku): v stavovom riadku dole vidíte počet aktivít registra. Ďalšou užitočnou funkciou je tlačidlo nitkového kríža: keď ho presuniete do otvoreného okna programu, zobrazia sa iba činnosti (registra) príslušnej aplikácie. Pre vašu predstavu, naša patentovaná aplikácia Word vykonala okolo 20 000 zmien v registri za približne päť minút. Našťastie program obsahuje množstvo výkonných možností filtrovania, aby ste sa stále vedeli zorientovať v ohromujúcom množstve informácií. Prejdite do ponuky Filtrovať, zvoliť Filtrovať a zadajte požadované kritériá filtra. Čoskoro si všimnete: Process Monitor sa zameriava hlavne na skúseného používateľa.