Ako

PowerPoint na iPade

Každý samozrejme pozná PowerPoint ako predvolený prezentačný program, ktorý sa objavuje takmer na každej schôdzke. Program je na chvíľu k dispozícii aj vo forme aplikácie pre iOS.

Aj keď je PowerPoint k dispozícii pre iPhone aj iPad, je treba povedať, že naozaj funguje dobre iba na väčšej obrazovke iPadu. Najmä ak si prezentáciu chcete nielen prezrieť, ale aj ju chcete vytvoriť alebo upraviť. V takom prípade je potrebné mať účet Microsoft. Môže to byť bezplatná kópia alebo účet, ktorý patrí k vášmu predplatnému služieb Office 365. V druhom prípade potom môžete tiež otvárať dokumenty priamo z alebo ich ukladať do úložiska OneDrive, ktoré je súčasťou predplatného. Vytvorenie prezentácie v mobilnej verzii programu PowerPoint je ľahké. Nie sú k dispozícii všetky špecializovanejšie funkcie, ktoré poznáte pre desktopovú verziu, ale je tu pekný výber. Spustite aplikáciu a udržujte svoj iPad v horizontálnej polohe. Klepnite doľava Nový a vyberte si jednu z predpečených šablón alebo choďte na jednu Prázdna prezentácia. Rovnako ako v bežnom Powerpointe uvidíte titulnú snímku, na ktorej môžete podľa potreby upraviť jednotlivé časti. Dvakrát klepnite na textové pole a zadajte svoj vlastný text.

Animácie a prechody

Mobilná verzia programu PowerPoint obsahuje aj celý rad predpečených animácií. Na páse s nástrojmi klepnite na Animácia a potom ďalej Počiatočné účinky. Klepnutím vyberte jeden z efektov. Na rozdiel od desktopovej verzie bohužiaľ neuvidíte ukážku v mobile, ani nie je možné doladiť efekty. Klepnite na Prezentácie a potom ďalej Od začiatku (alebo Z aktuálneho). Keď uvidíte snímku, aktivujte animáciu potiahnutím prstom doprava. Možnosť automatického spustenia nie je predvolene nastavená; preto musíte prezentáciu ďalej upraviť v desktopovej verzii programu PowerPoint. Okrem úvodnej animácie môžete tiež nastaviť dôraz a konečné efekty, presne to, čo chcete. Na karte Prechody a Prechodový efekt nastaviť pekne vyzerajúce alebo veľkolepé prechody medzi snímkami. Mimochodom, nerobte to príliš veľa, pretože potom bude z vášho publika určite bolieť hlava.

Vložte a nakreslite

Prostredníctvom karty Vložte sú na vloženie fotografií z fotoaparátu alebo fotoaparátu. Nájdete tu tiež celú horu preddefinovaných tvarov. Môžete tiež vidieť gombík v tvare kačice, pred ktorým je štít. To vedie k všetkým druhom ikon, ktoré sa sem-tam určite budú hodiť. Tiež Kresliť vo verzii pre iOS nechýba. Operácia hovorí za všetko: pridajte „ručne písané“ kresby a texty. Dáte vypínač dozadu Atrament do tvaru, potom sa napríklad zhruba nakreslený kruh prevedie do nádhernej vektorovej kópie. Stručne povedané: mobilná verzia aplikácie PowerPoint pre iPad je určite užitočná na zostavenie základnej prezentácie. Dúfame však, že Microsoft pridá ďalšie funkcie. Za chybu nebude iPad, zvládne to ľahko.