Preskúmanie

Nokia 5.1 Plus - nenápadne dobrá

Pokiaľ ide o cenovo dostupné a kvalitné smartfóny, spoločnosť Nokia má všestrannú ponuku. Podobne aj táto nová Nokia 5.1 Plus. Tento smartfón stojí iba 249 eur a nie je napriek trochu všeobecnému vzhľadu vôbec nesprávnou voľbou.

Nokia 5.1 Plus

cena € 249,-

Farby čierna, modrá, biela

OS Android 8.1 (Oreo)

Obrazovka 5,9 palcový LCD (2160 x 1080)

procesor 1,8 GHz oktacore (MediaTek Helio P60)

RAM 3 GB

Skladovanie 32 GB (rozšíriteľný pomocou pamäťovej karty)

Batéria 3 060 mAh

fotoaparát 13 a 5 megapixelový duálny fotoaparát (zadný), 8 megapixelový (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 4.2, WiFi, GPS

Formát 15 x 7,2 x 0,8 cm

Váha 160 gramov

Iné skener odtlačkov prstov, USB-C, port pre slúchadlá

Webová stránka www.nokia.com 8 Skóre 80

  • Pros
  • Životnosť batérie
  • cena
  • Android One
  • Budujte kvalitu
  • Negatíva
  • Všeobecný dizajn
  • Žiadna rýchlonabíjačka

Je ťažké odlíšiť smartfóny Nokia od seba. Trh je zaplavený rôznymi radmi smartfónov, najmä v lacnejších segmentoch. Ako sme od Nokie zvyknutí už celé desaťročia, sériové čísla nie sú žiadna čokoláda. Vezmite si túto Nokiu 5.1 Plus, ktorá je k dispozícii za približne 250 eur. Nejde o inú implementáciu Nokie 5.1 (ktorá sa objavila začiatkom tohto roka) a neplatné sú ani porovnania s Nokiou 5 z roku 2017. Keď sa k tomu pridá všeobecný dizajn, Nokia 5.1 odpadá od množstva cenovo dostupných smartfónov od spoločností Nokia, Motorola a rôznych čínskych značiek.

Prečo si kúpiť Nokiu 5.1 Plus?

Cena robí Nokiu 5.1 Plus zaujímavou, pretože za ňu dostanete veľa. Smartfón vyzerá veľmi luxusne a moderne, vďaka stabilnej kvalite zostavenia a modernej obrazovke s tenkými okrajmi a výrezom v hornej časti. Vzadu nájdete duálny fotoaparát a snímač odtlačkov prstov a chýbať by nemalo ani USB-C a pripojenie pre slúchadlá.

Každý, kto hľadá smartphone so skromnou veľkosťou zariadenia, čoskoro nájde túto Nokiu 5.1 Plus. S formátom asi 15 x 7 centimetrov sa ľahko manipuluje, čo sa týka väčšiny vreciek a kabeliek. Rovnako ako v prípade mnohých moderných smartfónov, aj v tomto skromnom kryte je umiestnená čo najväčšia (6,8 palcová) obrazovka. Ako som už spomínal, na to bol použitý výrez na obrazovke a tenké rámčeky, ako aj alternatívny pomer strán 19: 9.

Kvalita obrazovky ma pri tejto cenovej relácii vôbec nesklame. Farebná reprodukcia je v poriadku a jas je v poriadku. Existujú však aj nevýhody. Škoda, že obrazovka nie je príliš ostrá: chýba tu Full HD rozlíšenie. Kontrast LCD panela je tiež trochu priemerný, biele povrchy vyzerajú trochu šedo.

Duálna kamera bez priblíženia

Vzadu nájdete dvojitý fotoaparát. Ten druhý fotoaparát skutočne nemá veľkú pridanú hodnotu. Neumožňuje optické zväčšenie ani iné skutočne pekné portrétové efekty. Je to len pre efekt hĺbky ostrosti v režime na výšku. Ale teoreticky sa to dá urobiť aj pomocou softvéru. Nokii by sa možno lepšie darilo, keby používala jeden kvalitnejší objektív. Aj keď to môže pokosiť veľa trávy z chodidiel marketingového oddelenia spoločnosti Nokia.

Kvalita fotografií je primeraná. Farby vychádzajú celkom dobre, ale fotografie nie sú príliš ostré a podrobné. Šedá zamračená obloha je veľká šedá plocha. To už je dostatočné množstvo umelého a denného svetla. Keď svetlo zhasne, kvalita fotografie za to naozaj nestojí. Kvalita je však taká, akú môžete v tejto cenovej kategórii očakávať: fotografie sa dajú zdieľať prostredníctvom WhatsAppu, ale ak by ste si ich chceli vytlačiť alebo sa pochváliť na Instagrame ... Potom radšej investujte viac peňazí do drahšieho smartfónu.

Android One: čakanie na Pie

V čom Nokia vyniká, je softvér. Nokia 5.1 Plus funguje aj na Androide One, takže vďaka dobrej politike aktualizácií máte bezpečné zariadenie a váš smartphone je čistý od znečistenia, ako sú klamné antivírusové programy a obaly na batériu. V súčasnosti Nokia 5.1 Plus stále beží na Androide 8.1, stále čakáme na aktualizáciu na Android 9. Avšak v čase písania tohto článku bola nainštalovaná najnovšia bezpečnostná oprava.

Čistá verzia systému Android v kombinácii s obrazovkou, ktorá má nie príliš vysoké rozlíšenie, je dobrým znamením pre nabitie batérie. Batéria má kapacitu 3 000 mAh, čo nie je nič neobvyklé. Ale vďaka obrazovke a Android One môže plná batéria vydržať dlho. Podľa vášho použitia asi jeden a pol až dva dni. Len mne chýba rýchla nabíjačka.

Špecifikácie

Výkon je tiež uspokojivý, ale v praxi si všimnete, že máte do činenia s rozpočtovým zariadením. Niekedy zariadenie reaguje trochu pomalšie alebo načítanie webu alebo aplikácie trvá o niečo dlhšie, ako by ste čakali. Pokiaľ však nepoužívate príliš ťažké aplikácie, toto si nevšimnete. Prijateľná je aj úložná kapacita 32 GB, ak to nestačí, môžete to ešte rozšíriť pomocou pamäťovej karty.

Alternatívy k Nokii 5.1 Plus

V cenovom rozpätí od 200 do 300 eur vždy skončíte so smartfónmi od spoločností Nokia, Motorola a Huawei. Moto G6 Plus je o niečo lepší smartphone, s väčšími rozmermi, lepšou kvalitou obrazovky a lepším fotoaparátom ... Motorola však nemôže držať krok, pokiaľ ide o podporu. V oblasti softvéru je hlavne Huawei s P Smart na deň oveľa menej, ale tento čínsky výrobca vyrába krajšie smartfóny s lepším fotoaparátom. Keď už hovoríme o čínštine, najlepšia alternatíva pochádza od Xiaomi. Pocophone F1 sa ponúka za porovnateľné ceny a ponúka rovnaké technické parametre ako smartfóny za zhruba 700 eur. Iba vy musíte brať do úvahy import a skutočnosť, že tento smartphone nemá Android One.

Záver

Samozrejme nedostanete zariadenie so skvelými výsledkami v benchmarkoch a oblasti fotoaparátu za 250 eur. Vyniká však tým, že Nokia 5.1 Plus nie je sklamaním v žiadnej oblasti: smartphone pracuje vo všetkých oblastiach podľa očakávaní, s bonusom luxusnej (trochu generickej) konštrukcie a Android One. S Nokiou 5.1 Plus sa nestalo nič zlé.