Ako

Zdieľaný kalendár Google pre celú rodinu

Zdieľanie kalendára je veľmi užitočné, aby ste boli neustále informovaní o schôdzkach v domácnosti. Mnohí ešte nepoužívajú spoločnú agendu, hoci nie je také ťažké ju vytvoriť. V tomto článku vysvetľujeme, ako to funguje.

Pomôžeme vám vytvoriť digitálny kalendár pre celú rodinu a pokúsime sa zohľadniť všetky situácie: od rodín, kde má každý smartphone, po rodiny, kde ho nemá nikto a všetko medzi tým.

01 Vyberte platformu

Ľudia sú rôzni a každý má svoje vlastné preferencie. Jeden je veľkým fanúšikom služieb spoločnosti Microsoft, zatiaľ čo iný prisahá na služby spoločnosti Apple. Ak chcete zdieľať kalendár s rodinou, je dôležité zvoliť si platformu, ktorá čo najlepšie zapadá do rodiny. Ako sa dočítate ďalej v tomto článku, rôzne platformy môžu navzájom dobre komunikovať, ale tajne je to najvýhodnejšie, keď každý používa rovnakú službu. Na ilustráciu: keď má každý v rodine iPhone, má zmysel používať kalendár Apple ako Google.

V tomto článku sme si vybrali Google, pretože spoločnosť má najväčšiu užívateľskú základňu s viac ako miliardou aktívnych používateľov mesačne. Väčšina krokov, ktoré vykonávame, je však možné aj napríklad v kalendári spoločnosti Apple, iba niektoré možnosti majú iný názov.

02 Vytvorenie kalendára

Keď si vytvoríte účet Google (týka sa to aj Apple ID), automaticky dostanete kalendár / program. Toto je váš hlavný kalendár, ktorý nie je predvolene zdieľaný s nikým. Keď tu budete surfovať, môžete do nej okamžite pridať schôdzky. Ak chcete s niekým zdieľať kalendár, nie je to vždy vhodné urobiť pomocou hlavného kalendára. V rodine, ktorú chcete mať v spoločnej agende napríklad zubné lekárske vyšetrenia, futbalové tréningy atď., A možno to nebudete chcieť mať v rovnakej agende, ako napríklad vaše pracovné schôdzky.

Ak používate viac ako jeden kalendár, môžete ich ľahko filtrovať, ďalšie informácie nájdete v kroku 5. Ak chcete vytvoriť kalendár v službe Kalendár Google, kliknite na znamienko plus v pravom hornom rohu nadpisu. Moje kalendáre na ľavom paneli a vyberte Nová agenda. Teraz musíte urobiť dôležité rozhodnutie: robíte agendu pre každého člena rodiny? Alebo urobte program pre rodinu ako celok. Výhodou prvej možnosti je, že členovia rodiny nie sú vzájomne konfrontovaní s dohodami, zatiaľ čo rodičia majú celkový prehľad. Nevýhodou je, že pri každom vymenovaní sa musíte starať o to, aby bol zaradený do správnej agendy. V tomto kurze ideme na prvú možnosť. Zadajte názov kalendára, popis, vyberte časové pásmo a potom kliknite na ikonu Vytvorte kalendár.

Úlohy

V tomto článku sa venujeme hlavne skutočným aplikáciám a platformám kalendára, ako sú Google Calendar a Apple Calendar. Všetko sú to dosť rozsiahle platformy s mnohými možnosťami. Nie každý však potrebuje všetky tieto možnosti. V niektorých prípadoch môže stačiť aj použitie úlohy. V takejto aplikácii pridáte úlohu s termínom (ktorý môžete v mnohých prípadoch priradiť aj osobe). Takáto aplikácia môže byť mimoriadne užitočná, ak hľadáte kombináciu kalendára a spôsobu plánovania domácich prác pre obyvateľov domu. Aplikácie, ktoré na to radi používame, sú Wunderlist alebo Todoist. Obe aplikácie nájdete v Internetovom obchode Chrome, Obchode Google Play a Apple App Store.

03 Zdieľať kalendár

Ak ste vytvorili program, prirodzene ho chcete zdieľať so zainteresovanou osobou (osobami). Tu je relevantný krok 1, pretože je najjednoduchšie zdieľať kalendár Google s niekým, kto tiež používa služby Google, kalendár Apple s niekým, kto má Apple ID atď. V ďalšom kroku si ukážeme, ako to opraviť, keď sa v domácnosti používajú rôzne platformy. V tomto kroku budeme predpokladať, že ostatní členovia rodiny, ako ste vy, používajú Kalendár Google. Ak chcete ostatným poskytnúť prístup k kalendárom, ktoré ste práve vytvorili, kliknite na tri bodky vedľa názvu kalendára, ktorý chcete zdieľať, a potom kliknite na Nastavenia a zdieľanie. Teraz môžete určiť, či chcete túto agendu zverejniť (pod nadpisom Prístupové práva), ale to nám pripadá ako veľmi zlý nápad pre rodinný denník. Je pohodlnejšie zdieľať program iba so zúčastnenými ľuďmi. Urobíte to zadaním e-mailových adries dotknutých osôb pod nadpisom Zdieľajte s konkrétnymi ľuďmi a potom uveďte, či sú tieto osoby oprávnené iba sledovať alebo vykonávať zmeny. Upozorňujeme, že tu nemá zmysel zadávať e-mailovú adresu, ktorá nie je z Gmailu, externé adresy nefungujú a nedostanete e-mail s pozvánkou. Adresy Gmail, ktoré ste pridali, to získajú a tí ľudia budú môcť kalendár okamžite zobraziť.

04 Prijať / vymazať kalendár

Ak ste pri zdieľaní zadali adresu Gmail, dotknutá osoba dostane e-mail s oznámením, že ste ju pozvali do zdieľaného kalendára. Užitočné a trochu pochybné je, že nemáte možnosť odmietnuť zdieľaný kalendár ... automaticky sa pridá pod nadpis Moje kalendáre. V nepravdepodobnom prípade, že si vás niekto pridal do kalendára, ktorého nechcete byť súčasťou, môžete kliknúť na šípku nadol vedľa príslušného kalendára a potom na Nastavenia a zdieľanie. Potom si môžete vybrať v dolnej časti Odhlásiť Sa (ak sa chcete iba odhlásiť) alebo - ak máte tieto práva - odstrániť ak nechceš, aby bol ktokoľvek k dispozícii. Program potom z prehľadu okamžite zmizne.

05 Rôzne platformy

V predchádzajúcom kroku sme naznačili, že pri zdieľaní kalendára môžete zadať iba adresu Gmail. Čo však v prípade, ak niekto iný v domácnosti (napríklad vaše dieťa) používa na svojom iPhone kalendár Apple, nemá vlastný účet Google a tiež by rád synchronizoval schôdzky. Zdá sa to teraz veľmi komplikované, ale našťastie je to veľmi jednoduché. Prihláste sa do zariadenia so systémom iOS, na ktorom chcete zobraziť kalendár, a prejdite na Nastavenia / Účty a heslá / Nový účet. Potom vyberte Google a prihláste sa pomocou e-mailovej adresy a hesla svojho vlastného účtu Google. V takom prípade zapnete iba možnosti, ktoré môžete povoliť Kalendáre v. Keď teraz na zariadení otvoríte aplikáciu Kalendár, máte priamy prístup ku kalendáru Gmailu a schôdzky (ak sú umiestnené v správnom kalendári) sú synchronizované.

Poznámka: pretože e-mail a kontakty je možné synchronizovať aj týmto spôsobom (napríklad na telefóne iPhone vášho dieťaťa), nie je vhodné na tento účel používať váš hlavný účet. Pravdepodobne je rozumnejšie vytvoriť si rodinný účet na Googli.

Alternatívy

Zatiaľ čo väčšina ľudí používa aplikáciu kalendára Google a Apple, existuje aj veľa ďalších aplikácií pre kalendár, vrátane tých, ktoré sa osobitne zameriavajú na vytváranie kalendárov založených na spolupráci. Medzi dobré tipy patrí Klenderen Fello, ktoré sú obe zadarmo. Zdieľanú agendu môžete vytvoriť v okamihu a môžete tiež rozdeliť úlohy spoločnej starostlivosti alebo zistiť, ktorí spolubývajúci vykonali jednotlivé úlohy v domácnosti.

06 Naplánujte si schôdzku

Teraz, keď ste vytvorili kalendár a zdieľali ho s každým, kto by k nemu mal mať prístup, je čas naplánovať si schôdzku. To, ako to urobíte, je veľmi dôležité, pretože neplatí, že každá naplánovaná schôdzka je automaticky zdieľaná so všetkými kalendármi. Otvorte svoj Kalendár Google a kliknite na deň / čas, kedy chcete naplánovať schôdzku. Pomenujte schôdzku a kliknite na ikonu Viac možností pridať alebo upraviť viac informácií. Môžete napríklad naznačiť, že schôdzka trvá celý deň, kde sa koná, môžete pridať prílohu a podobne. Najdôležitejšie v tomto prípade je však to, že schôdzku priradíte do správneho kalendára. V našom príklade sme vytvorili program pre všetkých členov Videného (pre pohodlie nazývaný otec, matka, dieťa 1 a dieťa 2). Ak ste zdieľali agendu dieťaťa 2 s dieťaťom 2 a nie agendu dieťaťa 1 (čo má zmysel, pretože dieťa 2 nemá veľa spoločného s futbalovým tréningom dieťaťa 1), potom dieťa 2 uvidí iba stretnutia, ktoré ste priradiť dieťaťu kalendár 2.

Export

V tomto článku, keď hovoríme o zdieľaní kalendára, robíme to tak, aby sa schôdzky synchronizovali. Inými slovami, všade, kde pridáte alebo zmeníte udalosť, budú tieto zmeny viditeľné na všetkých zariadeniach a účtoch, s ktorými je kalendár zdieľaný. Ďalším spôsobom zdieľania je export všetkých udalostí. Nie je to veľmi interaktívne: jednoducho exportujete zoznam udalostí, ktoré môžete importovať do iného programu. To môže byť obzvlášť užitočné, keď napríklad vytvárate plán dlhodobej udalosti alebo cestovný plán svojej dovolenky. Po uzavretí už tieto typy dohôd zvyčajne nie je potrebné upravovať. Kalendár môžete exportovať do služby Kalendár Google kliknutím na šípku nadol vedľa príslušného kalendára a následným kliknutím Nastavenia a zdieľanie. Teraz vyberte pod nadpisom Nastavenia kalendára pred Exportovať kalendár.

07 Nastavenie predvoleného kalendára

To, čo vysvetlíme v kroku 6, je samo o sebe celkom logické: pridať schôdzku do správnej agendy. V praxi sa to bohužiaľ často pokazí. Je dôležité s tým niečo urobiť, pretože ak sa to pokazí trikrát alebo štyrikrát, používatelia rýchlo nadobudnú pocit: „Toto nefunguje na meter“ a to je škoda. Pretože dobrý systém denníkov funguje fantasticky. Z nejakého bizarného dôvodu bohužiaľ nie je možné nastaviť predvolený kalendár pomocou služby Kalendár Google (vo vašom prehliadači).

Ak používate zariadenie so systémom iOS, môžete ho ľahko obísť pomocou triku z kroku 5. Jednoducho prepojte svoj Kalendár Google s vaším Apple ID a v nastaveniach Kalendára môžete ľahko nastaviť, ku ktorému kalendáru chcete predvolene pridávať svoje schôdzky. Samozrejme to môžete v každom prípade upraviť, ale ak máte napríklad jeden rodinný účet, potom od tohto okamihu bude všetko automaticky v poriadku. V Androide nastavenie tohto predvoleného kalendára bohužiaľ nie je možné s predvolenou aplikáciou.

08 Filtrovať kalendáre

Na začiatku tohto článku sme naznačili, že nie je vhodné používať hlavný kalendár na plánovanie všetkých druhov rodinných záležitostí (pokiaľ samozrejme s týmto kalendárom sami neurobíte nič). Či už ste vytvorili program pre každého člena rodiny, ako sme my, alebo program pre rodinu ako celok ... vaša agenda sa rýchlo zaplní schôdzkami. To môže byť veľmi nejasné, najmä keď sa dohody prekrývajú. Za normálnych okolností je prekrytie zlá vec, ale ak napríklad vaša žena chodí s deťmi na futbalový tréning, zatiaľ čo vy máte dôležitý termín, potom prekrytie nie je vôbec žiadny problém. Rôzni ľudia, rôzne schôdzky. Je ale pekné, ak môžete na chvíľu vypnúť displej kalendára. Takto vás nebudú rozptyľovať iné dohody, stále dostanete upozornenie. To sa dá urobiť veľmi ľahko kliknutím na farebný štvorec pred kalendármi, ktoré nechcete zobrazovať v Kalendári Google vľavo dole. Ak políčko nie je vyplnené farbou, udalosti v danom kalendári sa nebudú zobrazovať v hlavnom zobrazení. Týmto spôsobom môžete ľahko vytvoriť prehľad a tiež zobraziť veľmi konkrétne schôdzky na osobu, ak ste všetkým dali svoj vlastný program.

09 Žiadny smartphone?

Zdieľanie kalendára je preto veľmi jednoduché, keď má každý v domácnosti smartphone. Čo však v prípade, že to tak nie je? Môžete si samozrejme zvoliť kúpu (lacného) tabletu, ktorý je štandardom na konferenčnom stolíku alebo visí na stene a na ktorom každý môže vidieť svoje schôdzky. V praxi to však nefunguje optimálne, pretože samozrejme nebudete dostávať žiadne oznámenia a musíte skutočne trénovať členov rodiny, aby pravidelne kontrolovali tento kalendár. Ak by ste si chceli vyrobiť kalendár pre svoje deti, ktoré ešte nemajú smartphone, môžete ľahko kombinovať digitálny a analógový.

Vytvorte rodinný diár alebo jeden denník pre každé dieťa, ako sme si vysvetlili v kroku 1. Ako rodič potom pridáte schôdzky nasledujúceho mesiaca do správneho kalendára. Teraz predpokladajme, že chcete urobiť prehľad pre dieťa 1. Urobte to pod Moje kalendáre iba Dieťa 1 je aktivovaný a vyberte Mesiac v pravom hornom pohľade. Potom kliknite na ikonu ozubeného kolieska a ďalej Tlač v ponuke, ktorá sa rozširuje. Teraz je vytlačený kalendár s menovaniami tejto osoby. V prípade zmien môžete tieto schôdzky pridať manuálne. Zaveste denník na vývesku alebo dvere dieťaťa 1 a každý vie, kde stojí.

Flexibilita

Ako hlavný príklad v tomto článku sme si vzali Google, pretože ide o jednu z najväčších platforiem na svete, ale aj preto, že platforma je super flexibilná. Bez ohľadu na to, ktorú aplikáciu pre kalendár si stiahnete pre svoj smartphone, takmer všetky vám umožňujú synchronizáciu Kalendára Google. To znamená, že máte slobodu zvoliť si aplikáciu, ktorá vám najlepšie vyhovuje, a pritom môžete naďalej používať kalendár Google. To najlepšie z oboch svetov.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found