Preskúmanie

Samsung Galaxy A6 - Automobil strednej triedy sa pokazí

Galaxy A6 je prvý smartphone strednej triedy, ktorý spoločnosť Samsung uvedie tento rok. Zariadenie v hodnote 299 eur čelí tvrdej konkurencii okrem iných aj dobrých zariadení od spoločností Motorola a Nokia. Otázka potom znie: je vám lepšie s Galaxy A6?

Samsung Galaxy A6

cena € 299,-

Farby Čierna, fialová a zlatá

OS Android 8.0

Obrazovka 5,6 palcový OLED (1480 x 720)

procesor Oktacore 1,6 GHz (Exynos 7 Octa 7870)

RAM 3 GB

Skladovanie 32 GB (rozšíriteľný o pamäťovú kartu)

Batéria 3 000 mAh

fotoaparát 16 megapixelov

(zadný), 16 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 4.2, WiFi, GPS, NFC

Formát 14,9 x 7,1 x 0,77 cm

Váha 188 gramov

Iné Micro USB

Webová stránka www.samsung.nl 6 Skóre 60

 • Pros
 • Kovové puzdro
 • (AM) OLED displej
 • Vynikajúca výdrž batérie
 • Dual SIM a micro SD
 • Negatíva
 • Žiadne usb-c
 • Žiadna funkcia rýchleho nabíjania
 • Displej s HD rozlíšením
 • Žiadne upozornenie neviedlo
 • Iba jedna aktualizácia za štvrťrok

Galaxy A6, rovnako ako väčšina smartfónov strednej triedy, má kovové puzdro, ktoré vyzerá pekne a pôsobí robustne. Aj keď to neodporúčame, očakávame, že zariadenie prežije haváriu bez prílišných problémov. Vďaka pomerne úzkym okrajom pod a nad obrazovkou vyzerá A6 moderne, dojem je posilnený predĺženým pomerom strán 18,5: 9. Ale nemýľte sa: telefón nevyzerá ani zďaleka tak futuristicky ako Galaxy S9, aj keď je ním zjavne inšpirovaný. Displej modelu A6 je veľký 5,6 palca a pre väčšinu ľudí bude ovládateľný jednou rukou.

Možnosti šetriace náklady sa pokazili

Na zadnej strane telefónu, priamo pod fotoaparátom, je snímač odtlačkov prstov. Osobne si myslím, že je príliš vysoký, ale po niekoľkých zvyknutiach to funguje dobre. V spodnej časti A6 je známy 3,5 mm konektor pre slúchadlá a vedľa neho port micro USB. To druhé je poľutovaniahodné a pravdepodobne úsporné, ale zlé. Prakticky všetky smartfóny strednej triedy, ktoré boli vydané v posledných mesiacoch, majú praktické pripojenie USB-C. Na A6 je viac týchto nedostatkov, ktoré spolu vytvárajú pocit, že vo svojich rukách nemáte strednú triedu, ale rozpočtové zariadenie. Tlačidlo zapnutia / vypnutia a tlačidlá hlasitosti vydávajú po ich stlačení lacný zvuk, chýba notifikačná LED pre notifikácie a batéria sa nabíja pomaly, pretože nie je vstavaná funkcia rýchleho nabíjania. S lacnejšími smartfónmi s tým máme menšie problémy, ale A6 s 299 eurami nie je lacná záležitosť.

Obrazovka HD vyzerá neostro

Ďalšia vec: zatiaľ čo v roku 2018 majú takmer všetky telefóny strednej triedy obrazovku s rozlíšením Full HD, Galaxy A6 používa obrazovku s rozlíšením HD. Nižšie rozlíšenie v kombinácii s pomerne veľkým povrchom obrazovky (5,6 palca) vedie k tomu, že obrazovka nevyzerá tak ostro. Všimnete si to najmä pri čítaní textov a sledovaní fotografií a videí. Prečo A6 nemá Full HD obrazovku, je pre nás záhadou. Predať výber ako veľmi potrebné opatrenie na zníženie nákladov je ťažké, pretože staršie a lacnejšie zariadenia Samsung, ako napríklad J7 (2017) a A5 (2017), sú vybavené obrazovkou s rozlíšením Full HD.

Bez ohľadu na rozlíšenie je displej Galaxy A6 v poriadku. Jas je dostatočný, pozorovacie uhly dobré a panel OLED poskytuje vynikajúcu reprodukciu čiernej a nádherné farby.

Batéria vydrží dlhý deň

Vďaka plynulému procesoru Samsung Exynos a 3 GB RAM operuje A6 bez problémov aj s najobľúbenejšími aplikáciami. Niekedy musíte počkať, ale telefón nie je pomalý. Pokiaľ nechcete hrať: to je ťažšie. Úložná pamäť je 32 GB (k dispozícii je 25 GB) a do zariadenia môžete vložiť kartu micro-SD. Je fajn, že pre funkčnosť dvoch SIM kariet môžete do A6 ukladať aj dve SIM karty súčasne. 3000 mAh batéria smartfónu vydrží pri bežnom používaní dlhý deň. Ak to vezmete ľahšie, je možný jeden a pol až dva dni, ale v zásade je najvýhodnejšie nabíjanie každú noc. Batéria nepodporuje rýchle nabíjanie, takže nabíjanie trvá niekoľko hodín. Rýchle tankovanie elektriny pred popoludňajším odchodom z domu preto nemá zmysel.

Veľa megapixelov, priemerná kvalita

16 megapixlové fotoaparáty na prednej a zadnej strane Samsung Galaxy A6 robia vynikajúce fotografie. Nič viac a nič menej: výsledky sú všeobecne dostatočne dobré a porovnateľné so snímkami konkurenčných smartfónov. Za tmy fotí A6 menej dobre a podsvietenie je tiež výzva, ale pri telefóne strednej triedy tomu nespadáme. Ak zdieľate obrázky a videá na sociálnych sieťach alebo robíte fotoknihu, môžete ľahko použiť fotoaparáty modelu A6.

Zastaraný softvér a neuspokojivé pravidlá aktualizácií

Galaxy A6, rovnako ako ďalšie nedávne smartphony Samsung, pracuje na Androide 8.0 (Oreo) s verziou 9.0 softvéru Samsung Experience. Tento shell, nástupca Touchwiz, je vizuálne o niečo rušnejší ako štandardná verzia pre Android a obsahuje viac aplikácií. V takom prípade viac nemusí byť nevyhnutne lepšie, pretože väčšina predinštalovaných aplikácií od spoločností Samsung a Microsoft (áno) ich pridáva málo a nie je možné ich všetky odstrániť.

Softvér Experience funguje dobre, aj keď uprednostňujeme vanilkový softvér pre Android, ktorý okrem iného používajú spoločnosti Nokia a Motorola. Jedným z dôvodov je, že telefóny je možné aktualizovať rýchlejšie a častejšie, čo Samsung podľa všetkého s A6 nezaujíma. Telefón stále beží na staršom Androide 8.0 namiesto 8,1 týždňa po uvedení na trh a má aprílovú bezpečnostnú aktualizáciu. Google vydáva aktualizáciu každý mesiac, Samsung však tvrdí, že A6 sa aktualizuje raz za tri mesiace. Napríklad telefóny strednej triedy od spoločnosti Nokia dostanú aktualizáciu každý mesiac.

Záver

Samsung Galaxy A6 je umiestnený ako smartfón strednej triedy, ale pre nás sa skôr javí ako lacný telefón. Je to preto, že došlo k zmenšeniu častí (HD obrazovka, micro-USB) alebo preto, že dokonca chýbajú (podpora rýchleho nabíjania, notifikačná LED). Rovnako nás sklame softvérová podpora spoločnosti Samsung a boli by sme radi, keby sa aktualizácie sprístupňovali častejšie a rýchlejšie - koniec koncov to dokážu aj konkurenčné značky. Je Galaxy A6 zlý smartphone? Nie, ale za 299 eur získate telefóny s Androidom s kompletnejším hardvérom a lepšou politikou aktualizácií. A6 by sme preto nechali v obchodoch, minimálne dovtedy, kým predajná cena výrazne neklesne.