Blog

Podpora iOS: Ako dlho dostane váš iPhone aktualizáciu?

Ak máte zariadenia, ktoré existujú už roky, riskujete, že ich už výrobca nebude podporovať. Ktoré zariadenia stále fungujú na najnovšom operačnom systéme a ktoré telefóny už neobsahujú aktualizácie? Spravili sme prehľad o súčasnej podpore iOS. A ako prídavok naše očakávanie, ktoré iPhony už čoskoro nebudú podporované.

V roku 2007 spoločnosť Apple uviedla na trh prvé telefóny iPhone, konkrétne iPhone 2G a 3G. Roky uplynuli a my sme teraz na iPhone 11. A dobrodružstvo sa pre fanúšikov Apple nezastaví: spoločnosť už pracuje na nástupcovi.

Pochopíte, že Apple už nepodporuje staršie modely. To stojí príliš veľa úsilia a peňazí a nenabáda vás k nákupu nového iPhone. A samozrejme to robí Apple. Staršie telefóny navyše nemajú dostatok pamäte RAM na to, aby správne fungovali na najnovšej verzii operačného systému iOS.

Napríklad môžete inovovať iba najstaršie telefóny iPhone na iOS 6. iPhone 4 od roku 2010 funguje so systémom iOS 7, iPhone 5 od roku 2012 so systémom iOS 10.

Mnoho zariadení podporuje iOS 13

Pre porovnanie: teraz sa nachádzame v systéme iOS 13. Prekvapivo veľa telefónov od spoločnosti Apple stále podporuje najnovší operačný systém:

iPhone 11

iPhone 11 Pro

iPhone 11 Pro Max

iPhone XS

iPhone XS Max

iPhone XR

iPhone X

iPhone 8

iPhone 8 Plus

iPhone 7

iPhone 7 Plus

iPhone 6S Plus

iPhone 6S

iPhone SE

Ak si myslíte, že iPhone 6S sa datuje rokom 2015, Apple zostane verný používateľom so starým modelom ešte dlho. Nejde o žiadny nadbytočný luxus: ďalšie funkcie nových telefónov už nie sú ani zďaleka také revolučné ako predtým, a preto majú ľudia menší sklon kupovať nové zariadenie. Telefóny navyše vydržia dlhšie ako predtým. A zdá sa, že si to Apple uvedomuje.

IOS 14

Napriek tomu je zrejmé, že Apple sa čoskoro vzdá podpory starších modelov. Spustením systému iOS 14, ktorý sa údajne predstaví v júni, bude k dispozícii koncom septembra. IPhone 6s, 6s Plus a iPhone SE už nemusia byť podporované. Všetky telefóny sú vybavené rovnakým čipom a internou technológiou. Podľa posledných povestí navyše Apple pracuje na nástupcovi iPhonu SE v podobe iPhonu SE 2. Neznie to teda logicky, že toto zariadenie už nebude podporované.

Existujú však aj správy, ktoré sú v rozpore so skutočnosťou, že podpora vyššie spomenutých telefónov mizne, takže ide o trochu kávy. Je takmer isté, že iPhone 7 až 11 pobeží na novom operačnom systéme.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found