Ako

Stiahnite si podobné audioknihy

Digitálne čítanie sa rozbieha už roky. Mnoho zanietených čitateľov už používa elektronickú čítačku a niektorí dokonca čítajú z obrazovky tabletu alebo smartfónu. Pre svoje digitálne knihy však nepotrebujete obrazovku! Hranie audioknihy môže byť ešte príjemnejšie. V tomto článku vám ukážeme, ako sťahovanie audiokníh funguje, ako ich spravujete a ako ich prehrávate na všetkých svojich zariadeniach.

1 Prečo audioknihy?

Audioknihy (alias audioknihy) majú celkom dobrú povesť kníh pre lenivých ľudí, ale to je nespravodlivé. Počúvanie audiokníh je predovšetkým veľmi efektívne. Pretože keď čítate, zvyčajne nemôžete robiť nič iné. Ak počúvate audioknihy, môžete. Stručne povedané, môžete vymaľovať celý svoj dom a nechať si „prečítať“ tri knihy súčasne. To pri tradičnej knihe nezvládnete. Zaisťuje teda, že si môžete vypočuť knihy, ktoré by ste inak (pre nedostatok času) nechali. Je pravda, že nie každá kniha je vhodná pre každý okamih, pozri rámček „Koncentrácia“ nižšie.

2 stránky s audioknihami

Ďalej v tomto článku sa budeme podrobne zaoberať službou Audible, službou so širokým výberom audiokníh. Radi by sme vás však informovali, že existuje veľa miest, kde si môžete kúpiť audioknihy, rovnako ako v prípade bežných kníh. Spravidla si ich jednoducho stiahnete ako zvukový súbor. Nájsť tieto typy stránok nie je ťažké. Napríklad Bruna má veľa audiokníh a nájdete ich tiež na Bol.com. Môžete tiež prejsť do iTunes pre audioknihy na vašom iPhone alebo iPade a Google Play pre knihy, ktoré chcete počúvať na svojom Android zariadení. Skrátka veľa možností. No, a googlenie „kúpiť audioknihy“ prinesie hneď tie najlepšie možnosti.

3 predplatné

K dispozícii sú aj predplatné kníh, napríklad Netflix pre filmy a seriály. Platíte pevný mesačný poplatok a v niektorých prípadoch si môžete stiahnuť a vypočuť toľko kníh, koľko chcete. Najväčším webom v holandčine v tejto oblasti je Storytel, kde máte neobmedzený prístup k audioknihám za 9,95 eur (poznámka: prístup, knihy streamujete, nestiahnete). Knižnica Listen je tiež zaujímavá služba, najmä preto, že ju môžete používať, aj keď nie ste členom knižnice. Potom sa budete obmedzovať na knihy, ktoré patria medzi voľné diela, takže vaša voľba je oveľa menšia. Bliyoo je predplatné kníh Bruny, ktoré vám ponúka prístup ku knihám aj zvukovým knihám za 9,95 eur.

Zadarmo?

Nie je úplne pravda, že slnko vychádza pre nič za nič. Internet je plný bezplatných audiokníh, ktoré si môžete stiahnuť a počúvať (vyhľadajte to v službe Google). Musíte vziať do úvahy, že to samozrejme nie je o najlepších knihách Dana Browna alebo sériách Harryho Pottera. Ak narazíte na web, kde si môžete tieto typy audiokníh stiahnuť zadarmo, môžete predpokladať, že ide o nelegálnu ponuku. To neznamená, že nikdy nenájdete špičkový titul zadarmo, ale takmer nikdy to nebude nový titul.

4 Pre Windows 10

Audiokniha je samozrejme iba zvukový súbor. Teoreticky to môžete hrať v akomkoľvek programe, ktorý prehráva mediálne súbory. Prečo potom hľadať konkrétneho hráča? Pretože máte všetky druhy ďalších možností, vďaka ktorým je počúvanie takejto audioknihy oveľa príjemnejšie. Audioknihy sú dobrým príkladom aplikácie pre Windows 10. Táto bezplatná aplikácia (s reklamami) vám umožňuje upraviť rýchlosť prehrávania, nastaviť záložky a aktivovať časovač vypnutia. Program navyše podporuje širokú škálu formátov súborov.

5 Pre Android

Takmer každý poskytovateľ audiokníh ponúka aj aplikáciu pre smartphone, v ktorej si ju môžete vypočuť. Ale je tiež pekné mať aplikáciu, ktorá nie je prepojená so službou. Myslíme si, že Smart AudioBook Player je vynikajúca aplikácia pre Android na počúvanie audiokníh bez DRM. Aplikácia obsahuje veľmi užitočné funkcie, ako je sledovanie pokroku vo viacerých knihách naraz, vytváranie zoznamov postáv, funkcia automatického pozastavenia pri zaspávaní atď. Aplikáciu je možné bezplatne používať štrnásť dní, potom sa niektoré funkcie stratia, pokiaľ nezaplatíte 1,99 eura, čo je podľa nás veľmi rozumné.

6 Pre iOS

V systéme iOS si samozrejme môžete iba stiahnuť audioknihy v službe iTunes a potom si tieto knihy aj prehrať. Tento program však nie je ideálny na počúvanie audiokníh. Prehrávač audiokníh Bookmobile je. Rozhranie je nádherné a aplikácia obsahuje takmer všetky funkcie, ktoré Smart Audiobook Player pre Android tiež má, avšak s možnosťou prehrať aj obsah chránený technológiou drm (napríklad od Audible alebo iTunes). Aplikácia je o niečo drahšia, po bezplatnom skúšobnom období šesťdesiat (!) Dní zaplatíte za aplikáciu 3,99 eur.

Drm

Rovnako ako v prípade elektronických kníh, aj v prípade audiokníh sa čoskoro budete musieť vyrovnať s DRM. Toto je technika, pomocou ktorej je možné dohodnúť digitálne práva tvorcu / vydavateľa. V praxi je to ochrana proti kopírovaniu materiálu.

Je samozrejme pochopiteľné, že vydavateľ kníh nechce, aby ste mohli súbor skopírovať a poslať iným. Drm je v tomto smere nevyhnutne zlý, ale je dôležité, aby ste to brali do úvahy. Keď si kupujete audioknihu v rámci určitého programu alebo aplikácie, skontrolujte, či je tento program / aplikácia k dispozícii aj pre iné zariadenia. Takto sa vyhnete zaseknutiu pri počúvaní na počítači, zatiaľ čo chcete počúvať aj na svojom smartfóne, ak je to vhodné.

7 audiokníh na CD

Väčšina služieb audiokníh umožňuje v obmedzenom rozsahu napaľovať knihy na CD. Je to však veľa problémov a stále sa to zhoršuje (a keďže niektoré služby dostávajú na jeden titul iba jednu požiarnu licenciu, je to škoda). V takom prípade odporúčame prevádzať zvukový súbor na súbor bez DRM pomocou aplikácie DRM Audio Converter pre Windows. Nie je to samozrejme celkom zámer, ale ak skutočne robíte iba kópiu pre seba na disku CD, nevidíme v tom žiadny problém. Aplikácia stojí 39,95 eur, môžete si ju však vyskúšať zadarmo.