Ako

Kurz: Nastavenie osobnej VPN

V obchodnom prostredí sa často používa pripojenie VPN (virtuálna súkromná sieť). Napriek tomu sa niekedy hodí pre osobné použitie, zvlášť ak trávite veľa času mimo domova a pripájate sa na internet pomocou nespoľahlivých sietí Wi-Fi. Vysvetlíme, čo je možné s VPN a ako môžete začať.

Veľa vie o VPN (

Celá sieťová komunikácia medzi vašim domácim počítačom (alebo hotelovým počítačom počas dovolenky) a spoločnosťou je potom šifrovaná, aby ste nezatajili obchodné tajomstvá. Napríklad niekto, kto má doma alebo vo vašom hoteli nainštalovaný sieťový sniffer, nebude mať šancu, ak bude všetka komunikácia prebiehať cez VPN. VPN sa tiež používajú na bezpečné pripojenie viacerých pobočiek spoločnosti.

Výhody externej služby VPN

Existuje veľa externých služieb VPN, ktoré môžete používať zadarmo (pre obmedzenú šírku pásma) alebo za pevný mesačný poplatok. Čo je s tým možné? Hlavnou výhodou je, že teraz môžete bezpečne prehľadávať internet odkiaľkoľvek, a to aj v prípade, že od vás vyžaduje surfovanie po nezabezpečenej otvorenej sieti Wi-Fi. Potom sa pripojíte k nezabezpečenej sieti a ihneď potom vytvoríte bezpečné spojenie so serverom VPN. Hneď ako to urobíte, môžete bezpečne surfovať bez toho, aby detektívi v okolí mohli sledovať vaše digitálne aktivity. Ďalšou výhodou takejto externej služby VPN je, že ju používate na skrytie svojej adresy IP pred webovými servermi, ktorým nedôverujete: uvidia potom adresu IP servera VPN, ku ktorému ste pripojení. A nakoniec, externá služba VPN je tiež užitočná na obídenie regionálneho blokovania: napríklad ak surfujete cez americkú VPN, môžete bez problémov sledovať seriály a filmy na Hulu.com.

01 VPN v obývacej izbe

VPN nie je v obývacej izbe tak dobre zavedená, s výnimkou používateľa externej VPN. Môžete sa nielen pripojiť k sieti VPN svojej spoločnosti, ale aj k externej službe VPN, bezplatnej alebo platenej (pozri tiež rámček „Výhody externej služby VPN“).

Vedeli ste však, že na vašom počítači je možné spustiť server VPN aj doma, aby ste mohli otáčať stoly? Potom môžete vytvoriť bezpečné spojenie s počítačom zvonku, či už pomocou notebooku, tabletu alebo smartphonu. Ale prečo by ste to robili? Môže to mať niekoľko dôvodov. Možno vám bude jednoducho vyhovovať, že k súborom zdieľaným v podnikovej sieti zamestnávateľa budete mať prístup z domova a budete chcieť urobiť to isté so svojimi osobnými súbormi.

Alebo možno chcete mať možnosť bezpečne používať internet odkiaľkoľvek, aj keď ste povinní používať nezabezpečenú otvorenú sieť WiFi. To je možné aj prostredníctvom pripojenia VPN k domácemu počítaču. Všetka sieťová prevádzka sa potom zašifruje a odošle do počítača, takže sieťový operátor v nezabezpečenej sieti nemôže nič odpočúvať a vy skutočne surfujete cez obchádzku od poskytovateľa internetu doma.

Ak ste na dovolenke v zahraničí a chcete sledovať program Uitzending Gemist, môžete to urobiť pomocou pripojenia VPN k vášmu domovu. Uitzending Gemist koniec koncov blokuje návštevníkov zo zahraničia, ale ak surfujete cez počítač v Holandsku, web vidí holandskú IP adresu a funguje. Stručne povedané, dosť dôvodov na inštaláciu servera VPN do vášho počítača.

02 Príprava

Windows 7 už má možnosť nastaviť si server VPN z domu, na ktorý sa dá potom dostať z internetu, hoci podporuje iba jedno súčasné pripojenie. Pretože je váš domáci počítač za smerovačom, priame pripojenie z počítača do internetu nie je nikdy možné, a preto nie je k dispozícii ako server. Preto musíte v smerovači nastaviť „presmerovanie portov“: keď váš smerovač prijme požiadavku od klienta VPN, pošle ju ďalej do vášho počítača.

Presmerovanie portov v smerovači

Spôsob preposlania portu pre prenos VPN v smerovači na počítač, na ktorom je spustený server VPN, závisí od modelu a značky smerovača. Ako príklad si ukážeme, ako to funguje vo firmvéri DD-WRT (www.dd-wrt.com). Vo webovom rozhraní smerovača kliknite na kartu v hornej časti NAT / QoS a potom ďalej Presmerovanie prístavu. Potom kliknite na tlačidlo Pridať a vytvorte pravidlo na presmerovanie portu. V krabici Aplikácia vyplňte, čo chcete, napríklad „VPN“, slúži to len na pripomenutie. Obaja s Prístav z ako Prístav do zadajte svoj 1723 (číslo portu pre protokol PPTP používaný softvérom Windows VPN). Včela IP adresa zadajte a zadajte adresu IP počítača, na ktorom je spustený server VPN Protokol kliknite na TCP. Finch Povoliť nakoniec klikni na Pridať pridajte riadok a stlačte Uložiť a Použiť nastavenia toto uložiť. S iným firmvérom to funguje podobne a v niektorých smerovačoch musíte použiť aj protokol GRE (Generické zapuzdrenie trasy) špedícia alebo opcia Prechod cez VPN prepínač.

Nechajte port 1723 poslať ďalej na váš server VPN.