Novinky

Chráňte súbory pomocou OneDrive Personal Vault

Nedávno OneDrive predstavil novú funkciu: Osobný trezor. Pomocou tohto komponentu môžete chrániť súbory a máte prístup k ďalším funkciám, ktoré zabránia tomu, aby sa dáta dostali do nesprávnych rúk. Hneď sme na tom začali pracovať.

Osobný trezor OneDrive možno vo svojom účte OneDrive považovať za mimoriadne bezpečnú chránenú oblasť. K súborom umiestneným v trezore máte prístup až po prihlásení pomocou dvojstupňového overenia, napríklad prostredníctvom textovej správy alebo kódu e-mailom. Trezor ponúka aj niekoľko ďalších funkcií, ktoré vám umožnia ešte viac zabezpečiť vaše súbory.

Koľko úložiska máte v trezore k dispozícii, závisí od predplatného OneDrive. Ak používate bezplatný účet OneDrive alebo predplatné so 100 GB úložného priestoru, môžete v trezore uložiť až tri súbory. Ak používate OneDrive v kombinácii s Office 365, môžete do trezoru uložiť neobmedzené množstvo súborov.

K trezoru sa dostanete cez webové prostredie OneDrive, ale aj cez mobilnú aplikáciu (Android a iOS) a cez aplikáciu Windows 10. Personal Vault funguje na všetkých zariadeniach, na ktorých momentálne používate OneDrive. Nová časť je vhodná napríklad pre vaše ID, vodičský preukaz a finančné údaje. Podľa autorov sú tieto súbory stále relatívne bezpečné aj po tom, čo niekto omylom získal prístup k vášmu zariadeniu.

Nastavte osobný trezor OneDrive

Je čas začať s trezorom. Kliknite na ikonu OneDrive na systémovej lište (vedľa hodín). V uvítacej správe z OneDrive kliknite na tlačidlo Pracovať. Nie je vám uvítacia správa viditeľná? Potom môžete prejsť do trezoru otvorením Prieskumníka (Kláves Windows + E) a vyberte Osobne v bezpečí. Otvorí sa nové okno, v ktorom kliknete na Ďalší. Potom OneDrive požiada o vaše výslovné povolenie na povolenie trezoru. Vyberte toto Dovoliť. Trezor je nastavený.

Hneď ako chcete trezor otvoriť, objaví sa okno s výzvou na zadanie hesla. Máte tiež možnosť prihlásiť sa pomocou iného účtu Microsoft. Potom sa trezor odomkne. Trezor potom môžete používať rovnakým spôsobom ako zvyšok svojho účtu OneDrive. Presuňte súbory myšou do okna OneDrive vyššie a pridajte ich. Naplňte svoj trezor súbormi, ktoré chcete uchovať navyše v bezpečí.

Personal Vault má pri práci so súbormi niekoľko ďalších bezpečnostných opatrení. Najskôr je pre prístup k súborom vždy povolené dvojstupňové overenie. Súbory sa navyše automaticky uzamknú po 20 minútach nečinnosti. Ak používate aplikáciu pre smartphone, uzamknutie prebehne po troch minútach. Nakoniec sa zdieľanie súborov s čímkoľvek uloženým v trezore automaticky vypne.

Pohodlnejšia je možnosť použiť pri registrácii aplikáciu Authenticator. V registračnom okne zvoľte pre Používam moju aplikáciu Microsoft Authenticator. Je pekné, že pre aplikáciu nepotrebujete pripojenie na internet.

Vypnúť

Už nechcete používať osobný trezor? Môžete ju kedykoľvek vypnúť. Najskôr sa uistite, že v trezore už nie sú žiadne ďalšie súbory: po vypnutí trezoru sa všetky súbory z trezoru odstránia. Otvorte webové prostredie OneDrive a vyberte Osobne v bezpečí. Presuňte súbory z trezoru. Potom vyberte nastavenie (tlačidlo nájdete v pravom hornom rohu okna, ktoré je rozpoznateľné podľa ozubeného kolesa) a zvoľte možnosti. V ľavej časti okna si vyberiete Osobne v bezpečí. Vyberte si Vypnúť podľa možnosti Zakázať osobný trezor. Ak chcete Osobný trezor skutočne vypnúť, kliknite na ďalšiu otázku.

Trezor môžete tiež deaktivovať pomocou mobilnej aplikácie, o ktorej sa ďalej hovorí v tomto článku. V aplikácii klepnite na Osobne v bezpečí a vyber si Osobné bezpečné nastavenias. Klepnite na Zakázať osobný trezor. Potvrďte, že skutočne chcete trezor vypnúť.

OneDrive na smartfónoch

Trezor Personal skutočne funguje najlepšie na smartfóne: máte tu ďalšie možnosti. Uistite sa, že ste si stiahli najnovšiu verziu aplikácie OneDrive z Google Play alebo Apple App Store. Po otvorení trezoru v aplikácii bude aplikácia navrhovať, aby okamžite naskenovala množstvo dôležitých dokumentov a uložila ich do trezoru. Týka sa to napríklad pasu, vodičského preukazu, daňových informácií a rodného listu.

kliknite na Zobraziť všetky návrhy požiadať o kompletný zoznam. stlač tlačidlo Skenovať vedľa položky, ktorú chcete digitalizovať. Je dôležité, aby aplikácia ukladala fotografie priamo do trezoru, aj keď váš telefón zvyčajne tiež automaticky ukladá fotografie do cloudu. To zabráni tomu, aby dáta skončili aj mimo prísnejšie zabezpečeného trezoru. Zoznam odporúčaných súborov na skenovanie môžete získať kedykoľvek. V aplikácii klepnite hore Osobne v bezpečí a vyber si Odporúčané súbory. Týmto spôsobom môžete dokumenty, ktoré sa majú skenovať, rozložiť na niekoľko okamihov.

Prostredníctvom aplikácie môžete upraviť rôzne možnosti. Klepnite hore Osobne v bezpečí a vyber si Nastavenia Osobného trezoru. V časti Overenie určíte, ako prebieha kontrola používateľa. Tu môžete napríklad zmeniť PIN kód trezora, ale tiež spravovať dvojfaktorové overenie (dvojstupňové overenie). Ak chcete ďalej vylepšiť ochranu svojich údajov, povoľte túto možnosť Zámok na výstupe. Túto možnosť nájdete v sekcii Bezpečnosť.

Prostredníctvom možnosti Uzamknúť automaticky môžete tiež upraviť, po koľkých minútach nečinnosti by sa mala aplikácia automaticky uzamknúť (napríklad po jednej minúte). Včela Oznámenia z osobného trezora určujete, ktoré upozornenia sa môžu zobrazovať, napríklad upozornenie v aplikácii OneDrive, akonáhle je trezor uzamknutý.

Ponorte sa hlbšie do Windows 10 a prispôsobte si operačný systém pomocou našej Tech Academy. Vyskúšajte online kurz Windows 10 Management alebo si pozrite balíček Windows 10 Management vrátane technologickej a praktickej knihy.