Ako

Vaše vlastné okuliare pre virtuálnu realitu v 7 krokoch

Veľa sa deje v oblasti špeciálnych okuliarov, ktoré slúžia ako obrazovka počítača pre vašu hlavu: už na tom pracujú Google, Microsoft, Sony a Samsung. S virtuálnou realitou už môžete začať: potrebujete iba smartphone, krabičku na pizzu a niekoľko šošoviek.

Vyrobte si svoje vlastné VR okuliare

Tip 01: Google Cardboard

Myšlienka okuliarov pre virtuálnu realitu Palmer Luckey Oculus Rift je veľmi jednoduchá. Pozíciu vašej tváre možno presne určiť pomocou rôznych meracích prístrojov, ktoré nájdete takmer v každom smartfóne. To umožňuje obrazu reagovať na pohyb vašej hlavy. Pretože sa obraz pohybuje s vami, máte pocit, že skutočne vstupujete do virtuálneho sveta. Prečítajte si tiež: Spoločnosť Samsung začína predávať okuliare na virtuálnu realitu Gear VR.

Dvaja inžinieri spoločnosti Google, David Coz a Damien Henry, prišli s lacným riešením, aby bola virtuálna realita vhodná pre každého. Na konferencii vývojárov Google I / O v roku 2014 predstavili Google Cardboard: kartónový headset, do ktorého môžete umiestniť smartphone. Komponenty pre tieto okuliare VR pozostávajú z kusu lepenky, dvoch šošoviek, dvoch magnetov s priemerom 19 mm, kusu suchého zipsu a gumičky. Môžete tiež pridať značku NFC a automaticky načítať aplikáciu Google Cardboard. Google Cardboard zaznamenal obrovský úspech. Stovky vývojárov vydali aplikácie a hry pre Google Cardboard a objavilo sa mnoho luxusnejších modelov Google Cardboard.

Zadarmo si môžete stiahnuť stavebný výkres cez Google a začať sa vrtieť. Všetko, čo potrebujete, je niekoľko šošoviek a magnetov. Zakúpiť si ho môžete cez Amazon, eBay alebo AliExpress.

Tip 02: Krabica na pizzu

Na výrobu náhlavnej súpravy pre virtuálnu realitu môžete použiť takmer akýkoľvek kúsok lepenky, ktorý nájdete. Prešli sme okolo pizzerie a požiadali sme o čistú škatuľu od pizze. Krabice na pizzu majú perfektnú hrúbku a sú ľahko opracovateľné. Vytlačte si stavebný plán, nakrájajte kúsky na veľkosť a prilepte čísla 1 a 2 k sebe. Potom prilepte výkres na krabicu na pizzu a nechajte ju vysušiť. Keď lepidlo zaschne, môžete kúsky rezať alebo rezať nožom Stanley. Neprerezávajte červené čiary, pretože tieto čiary označujú čiary skladania. Keď je všetko vyrezané, spojte diely.

Tip 03: Zostavte

Či už ste si kartón Google Cardboard vyrobili sami, alebo ste si kúpili hotový, konštrukcia budovy zostane rovnaká. Najskôr si vezmite časť, ktorú prezeráte. Šošovky umiestnite vypuklou stranou dole Objektív umiestnite zakrivenou stranou nadol postavte sa a zatvorte ho. Teraz vezmite najväčšiu časť lepenky a stlačte magnet do okrúhlej diery blízko textu Preklopte túto chlopňu za druhú a pripevnite magnet na disk na zadnú stranu. Prehnite časť s magnetom dovnútra na vrchu dosky magnetu. Teraz vložte šošovky do najväčšej časti a priložte k nej prepážku. Prehnite cez ňu pravú časť. Časť preložte dvoma otvormi smerom k sebe a pomocou magnetu ju prilepte na časť.

Vložte druhý magnet do otvoru tak, aby magnety držali spolu. Prednú časť preložte dovnútra a suchý zips prilepte na správne miesta. Spustite aplikáciu Google Cardboard a zapojte telefón do náhlavnej súpravy. Omotajte okolo neho gumičku, aby smartphone nemohol vypadnúť a užívajte si virtuálnu realitu.

Tip 04: Kartónové klony

Už bolo vytvorených veľa návrhov inšpirovaných technológiou Google Cardboard. Všetky tieto dizajny majú spoločné to, že smartphone slúži ako obrazovka aj ako počítač. Všetky aplikácie pre Google Cardboard fungujú aj s kartónovými klonmi. Existujú aplikácie, o ktorých výrobca tvrdí, že funguje iba na jednej náhlavnej súprave, ale zatiaľ sme sa nestretli s takými, ktoré by s Google Cardboard nefungovali.

Ak chcete po skúsenostiach s Google Cardboard o niečo pohodlnejšiu náhlavnú súpravu, potápanie Durovis je príjemným vylepšením. Tento univerzálny headset je vhodný pre rôzne smartphony a dokonca je k dispozícii aj verzia pre tablety. Šošovky je možné nastavovať v rôznych smeroch. Vďaka tomu je náhlavná súprava vhodná pre všetky oči a tiež pre používateľov okuliarov. Silná vrstva peny zaručuje, že náhlavná súprava pohodlne sedí pri hlave. Porovnateľným konkurentom je Fibrum. Okrem náhlavnej súpravy Fibrum ponúka tento výrobca množstvo veľmi zábavných aplikácií (ktoré samozrejme fungujú aj s kartónom Google Cardboard). Durovis Dive stojí 65,50 eur vrátane poštovného a Fibrum asi 150 eur.

Tip 05: Samsung Gear VR

Jedným z dizajnov, ktorý vyniká nad všetkými ostatnými kartónovými klonmi, je Samsung Gear VR. Tento headset pochádza zo spolupráce spoločností Samsung a Oculus VR (spoločnosť stojaca za Oculus Rift). Aj keď je Gear VR veľmi podobný konceptu Google Cardboard, tento headset obsahuje veľa senzorov navyše, takže pohyb zariadenia je vnímaný ešte lepšie. Na boku náhlavnej súpravy je tiež touchpad na ovládanie softvéru. Zážitok presahuje skúsenosti s kartónom Google Cardboard, bohužiaľ však má aj svoju nevýhodu.

Napríklad tento headset funguje iba v kombinácii s Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy S6 a S6 edge. Tieto smartfóny rýchlo stoja 700 eur a headset stojí aj ďalších 200 eur. Prostredníctvom Oculus Home získate prístup do Oculus Store. Mnoho exkluzívnych hier a aplikácií sa tu malo objaviť špeciálne pre Oculus Rift a Gear VR, avšak takmer rok po uvedení na trh je ponuka stále veľmi skromná. Ak už vlastníte kompatibilný smartphone a máte radi Google Cardboard, môže byť ďalším krokom Gear VR. Nezabúdajte však, že Samsung Gear VR je pekná vychytávka, ktorá však kvôli nedostatku softvéru čoskoro môže v skrini zmiznúť. Potom je taký domáci VR headset skutočne oveľa zábavnejší!

Aplikácie VR pre Google Cardboard

Tip 06: Kartónová aplikácia

Okrem kartónových náhlavných súprav potrebujete aj bezplatnú aplikáciu Cardboard (tiež pre Android), ktorá je akousi úvodnou obrazovkou náhlavnej súpravy VR. Týmto spôsobom môžete spúšťať služby Google vo virtuálnej realite a otvárať ďalšie nainštalované aplikácie VR. Napríklad pomocou aplikácie Google Earth môžete letieť priamo cez Chicago. Je to nesmierny zážitok a je ťažké si uvedomiť, že sa pozeráte cez kartónovú škatuľu.

Cez aplikáciu Fotoaparát Google môžete vytvoriť takzvanú Photo Sphere, ktorú je možné stiahnuť samostatne. Táto aplikácia Fotoaparát spája fotografie tak, aby ich bolo možné zobraziť vo virtuálnej realite prostredníctvom aplikácie Cardboard. Je to veľmi zvláštny pocit, že sa náhle vrátite na svoje obľúbené dovolenkové miesto - musíte to skutočne vyskúšať. Kartón obsahuje aj zábavnú 3D virtuálnu animáciu s krátkym Veterným dňom. Ak chcete radšej sledovať svoje vlastné videá, je to možné aj na gigantickej virtuálnej obrazovke. Google Cardboard je len malým príkladom toho, čo je možné s virtuálnou realitou.

Tip 07: Choďte sa ukázať

Za desať rokov možno ani nebudeme vedieť, aké to bolo „len“ sledovať film na striebornom plátne. Našťastie sa potom môžeme vrátiť späť v čase s programom Go Show (demo verzia je k dispozícii tu. Táto aplikácia vás zavedie do virtuálneho kina, kde sa rozhodnete, ktorý film sa bude hrať, a kde si môžete zvoliť miesto na sedenie. Niekoľko malých akcií upravte osvetlenie v kine a vy si môžete sadnúť a vychutnať si film.

Vývojár odporúča používať súbory mp4 pre čo najlepší zážitok. Môže ísť aj o takzvané SBS (side-by-side) 3D filmy. Na virtuálnej bielej obrazovke je tiež možné sledovať vaše obľúbené videá z YouTube. Plná verzia stojí 2,17 eura, odporúčame vám však najskôr vyskúšať skúšobnú verziu, aby ste zistili, či váš smartphone s aplikáciou zvládne.

Tip 08: Titáni vesmíru

Ak máte radi všetko vo vesmíre, potom je Titans of Space skvelým vzdelávacím zážitkom vo virtuálnej realite. Titans of Space vás vezme na cestu vesmírom pozdĺž planét v našej slnečnej sústave. Keď ste v kozmickej lodi, získate informácie o veľkosti planét, ich vzdialenosti od slnka a z akých materiálov sa skladajú. Okrem planét v našej vlastnej slnečnej sústave sa diskutuje aj o mnohých hviezdach ďaleko za hranicami našej slnečnej sústavy.

Najväčšia hviezda sa porovnáva s našim vlastným slnkom. Na ilustráciu je táto hviezda umiestnená v našej vlastnej slnečnej sústave. Poskytuje jedinečný obraz o nesmiernej veľkosti vesmíru. Ovládanie sa vykonáva pomocou kurzora, ktorým môžete pohybovať cez polohu hlavy. Titans of Space zaberá na vašom smartfóne veľa miesta, ale stojí to za to. Aplikáciu je možné zadarmo stiahnuť z Obchodu Play a vývojár momentálne pracuje na verzii pre iOS od Apple.

Tip 09: Paul McCartney

S virtuálnou realitou je zrazu možné niečo, čo bolo pre väčšinu z nás vždy nedosiahnuteľné. Môžete vystúpiť na pódium s legendárnym umelcom Paulom McCartneym. Pri počúvaní piesne Live and Let Die môžete mať okolo seba plný 360-stupňový výhľad.

Nielen obraz je zaznamenaný v 360 stupňoch, zvuk sa pohybuje s vami. To vám dáva skutočnú predstavu, že ste na predstavení. Okrem koncertu Paula McCartneyho si môžete v obchodoch Google a Apple stiahnuť ďalšie takzvané filmové VR videá od Jaunt Inc (tiež pre Android). V posledných rokoch sa táto spoločnosť špecializovala na záznam 360-stupňového videa a zvuku. Jaunt v súčasnosti rokuje s niekoľkými filmovými producentmi, takže od tejto spoločnosti môžeme čakať oveľa viac.

Tip 10: Horská dráha

Zážitkom, ktorý si nesmiete nechať ujsť, je jazda na virtuálnej horskej dráhe. V obchodoch s aplikáciami nájdete desiatky horských dráh pre Google Cardboard. Ako príklad sme si vybrali Dive City Rollercoaster (Android). Špeciálna vec na virtuálnych horských dráhach je realistický pocit, ktorý zažijete počas jazdy. Je to preto, že váš mozog používa váš vestibulárny orgán v kombinácii s vizuálnymi signálmi.

Pretože sa obraz pohybuje s vami, váš mozog bude podvedený a aktivuje dôležité reflexy. To vám umožní zažiť rovnaké vnemy bez prítomnosti zrýchlenia a môžete zabudnúť, kde ste v skutočnosti. Väčšina ľudí sa kŕčovito drží za operadlo stoličky a pri zostupe prežíva presne také pocity brnenia v žalúdku! Tento reflex sa považuje za spúšťač mozgu na ochranu tela.

Tip 11: Lamper VR

Táto jednoduchá hra so zručnosťami, ktorá je k dispozícii aj pre zariadenia s Androidom, je pravdepodobne jednou z naj návykovejších hier dostupných pre Google Cardboard v súčasnosti. Príbeh je o Lamperovi, svetluške na úteku, pretože jeho kráľovstvo je napadnuté. Odohrávate sa za svetluškou Lamperovou, keď letíte cez tunely s rôznymi prekážkami. Zámerom je, aby ste vedeli, ako ďalej manévrovať, cez čoraz zložitejšiu úroveň. Hra je zadarmo na stiahnutie pre iOS aj Android.

Tip 12: Caaaaardboard!

Caaaaardboard je jednou z mála úplných hier pre Google Cardboard. Je to upravená verzia základnej skákacej hry AaaaaAAaaaAAAaaAAAAaAAAAA !!!. V hre sa odohrávate v tele futuristického skokana so základnou úlohou s cieľom získať čo najviac bodov. Body získavate tak, že sa budete pohybovať čo najbližšie k budovám, budete lietať cez sklenené dosky a s dobrým pristátím veľmi blízko k pristávacej zóne. Postupne odomykáte ďalšie a zložitejšie úrovne. Môžete sa pohybovať naklonením hlavy. Caaaaardboard je fantastická a vysoko návyková hra, ktorá je ideálna pre virtuálnu realitu. Cena je 1,59 eura.

Viac kartónových aplikácií a hier

Ak nemáte dosť kartónu Google Cardboard, pozrite si tento blog. Nájdete tu veľa aplikácií a hier pre virtuálnu realitu pre Google Cardboard, Samsung Gear VR, Oculus Rift a všetky druhy ďalších tém súvisiacich s virtuálnou realitou.