Ako

15 nástrojov na dôkladné otestovanie počítača

Niekedy je okamžite jasné, prečo váš počítač nefunguje správne, ale v iných prípadoch nie je príčina, a teda ani riešenie také jednoznačné, a to sa ukáže až po dôkladnom vyšetrení podozrivých komponentov.

Takže záťažové testovanie a na to presne slúžia nástroje z tohto článku. Najprv sa pozrieme na to, čo Windows v tejto oblasti už má na palube.

01 Správca úloh systému Windows

Na túto kartu sa dostanete pomocou Správcu úloh systému Windows (Ctrl + Shift + Esc) Výkon monitorovať využitie procesora a pamäte v reálnom čase. Windows 8 pridáva prenosové rýchlosti vášho disku a sieťových adaptérov (ak nevidíte v okne Správcu úloh žiadne karty, kliknite na Viac detailov). Pamäť je trochu zložitý príbeh.

Napríklad si tu môžete prečítať, koľko fyzickej pamäte sa nedávno použilo na systémové prostriedky (V pamäti) a koľko pamäte je okamžite k dispozícii na použitie procesmi, ovládačmi alebo operačným systémom (K dispozícii). Viac informácií o význame výrazov, ktoré nájdete v Správcovi úloh, nájdete tu.

Windows 8 vám poskytuje dynamický prehľad o využití procesora, pamäte, disku a siete.

02 Monitorovanie výkonu systému Windows

Nie príliš známym nástrojom vo Windows je Performance Monitor. Spustíte to príkazom perfmon.msc (alebo perfmon na úvodnej obrazovke systému Windows 8). Kliknite na ľavé okno Monitorovanie výkonu, potom pomocou zeleného tlačidla plus pridajte všetky požadované merania.

Vždy označíte zamýšľaný počítač (možno iný počítač v sieti) a časť, ktorú chcete monitorovať. Objekty, ktoré môžu mať výrazný vplyv na výkon systému, sú Fyzický disk (21), Pamäť (35), procesor (38) a Sieťové rozhranie (18): obrázok sa týka počtu súvisiacich meraní. Cez panel môžete tiež vykonávať dlhodobé merania Sady údajov.

Môžete otestovať početné malé aj veľké časti vášho systému Windows (stres).

03 Kontrola pamäte systému Windows

Systém Windows obsahuje samostatný nástroj, ktorý vám umožňuje vykonať kontrolu pamäte. Prejdite do ovládacieho panela systému Windows a zadajte Pamäť do vyhľadávacieho poľa a kliknite na ikonu Diagnostikujte problémy s pamäťou vášho počítača. Najlepšie vyberte TerazReštarta hľadať problémy.

Hneď ako sa nástroj spustí, môžete dôkladnosť testu nastaviť pomocou klávesu F1 (Minimálne, Štandardné alebo Rozsiahle), plus počet pokusov o kontrolu. Potom začnete s testom F10. To môže ľahko trvať niekoľko minút. Ak nástroj skutočne zistí chyby, skontrolujte, či sú moduly RAM správne zapojené, alebo skúste iné moduly.

Nástroj vykoná niekoľko podtestov, najmä keď vyberiete Nástroje.

04 Prime95

Ak systém Windows občas zamrzne alebo dôjde k zlyhaniu programov, môže to byť príčinou procesor alebo pamäť. Prime95 kontroluje, aký stabilný je váš systém, a je obzvlášť obľúbený u pretaktovačov.

Program podrobí váš procesor a pamäť náročným záťažovým testom vykonaním matematických výpočtov. Nástroj ponúka niekoľko predvolieb, kde vaša voľba určuje, ktorá časť sa hlavne testuje: vyberte si Malé FFT na otestovanie procesora zvoľte Zmes (hlavne) skontrolovať pamäť. Najlepšie by bolo, aby ste nástroj spustili v bezpečnom režime najmenej 24 hodín. Viac informácií nájdete na stránke Prime95 na Wikipédii.

Tu sa používajú praktické matematické výpočty, ktoré výrazne zaťažia váš procesor a pamäť.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found