Ako

Otestujte a optimalizujte batériu vášho notebooku v 3 krokoch

Ak váš notebook nie je pripojený k sieťovej zásuvke, ste závislí od jednej konkrétnej časti: batérie. Toto je jedna z častí, ktorá je na väčšine notebookov skrátená. V tomto článku sa naučíte zisťovať stav batérie.

Krok 1: BatteryInfoView

Batéria je súčasť, ktorá podlieha opotrebovaniu. To si všimnete na batérii vášho auta, smartfónu, tabletu a tiež vášho notebooku. Mnoho lacných notebookov má miernu výdrž batérie, aby sa znížili náklady. S tým môžete niečo robiť obmedzeným spôsobom. Ak vás zaujímajú technické špekulácie týkajúce sa vašej batérie, BatteryInfoView má všetky odpovede. Program zobrazí zoznam vrátane výrobcu, teploty, napätia a prúdu. Včela Chémia vidíte typ batérie. Vo väčšine prípadov bude obsahovať lítium-ión. Prečítajte si tiež: 6 aplikácií, ktoré šetria batériu vášho smartfónu s Androidom.

Krok 2: BatteryBar

Ak chcete vedieť, ako rýchlo alebo pomaly sa vybíja batéria (a či je to stále lineárne), môžete použiť BatteryMon. BatteryMon zobrazuje „vybitie“ vašej batérie v grafe a môže o tom pre vás sledovať. Takto získate lepšiu predpoveď, ako dlho (alebo krátko) môžete na batérii v praxi pracovať.

Pretože štandardný indikátor batérie v systéme Windows je veľmi riedky, môžeme odporučiť BatteryBar. BatteryBar zobrazuje veľkú ikonu batérie v systémovej lište. Takto na prvý pohľad uvidíte, ako dlho môžete ďalej pracovať. Kliknutím na ikonu BatteryBar zmeníte čas v percentách.

Krok 3: Správa napájania

Ak chcete na batérii pracovať dlhšie, je vhodné skontrolovať energetické nastavenia systému Windows. Toto nájdete na ovládacom paneli. Obrazovka je jedným z najväčších spotrebiteľov energie vášho notebooku. Nezabudnite rýchlo vypnúť obrazovku. Vypnite tiež šetrič obrazovky.

Ak sa batéria takmer nenabíja alebo je veľmi rýchlo vybitá, jedinou možnosťou je výmena. Záruka na batériu je zvyčajne iba niekoľko mesiacov. Nákup kompatibilnej batérie je najekonomickejšou možnosťou. Nie sú len lacnejšie, ale často majú aj väčšiu kapacitu ako štandardná batéria od výrobcu vášho notebooku.