Ako

Takto to robíte: Tlačte z iOS

Ak chcete na svojom iPhone vytlačiť niečo, čo máte otvorené, zapnutie počítača je ťažkopádne. Ak použijete správne triky, ktorákoľvek tlačiareň bez problémov prijme mobilné tlačové úlohy.

Pri tlačových úlohách stále pravidelne oslovujeme náš počítač alebo notebook, pretože tlačiareň je k nemu jednoducho pripojená. Celkom zvláštne, pretože na vašom iPhone zvyčajne vidíte najskôr dôležité veci. Vstupenky na koncert, účtenky, fotografie, informačné vestníky, bankové výpisy, účty, výplatné pásky a pozvánky: v dnešnej dobe ich často dostávate e-mailom. Prečo teda netlačiť aj priamo zo svojho smartfónu?

Ak dostanete e-mail, pre ktorý chcete vytlačiť prílohy, môžete si to odteraz zariadiť okamžite. Môžete to urobiť s technológiou AirPrint od spoločnosti Apple alebo bez nej. Môžete tiež okamžite poskytnúť analógovú verziu na fotografickom papieri so snímkami, ktoré nasnímate na ceste. Pomocou správnych aplikácií môžete pripraviť ktorúkoľvek tlačiareň na spracovanie mobilných tlačových úloh. Výhodou, pretože z iPhonu môžete tlačiť akýkoľvek súbor bez obchádzok.

01 AirPrint

Tlačiarne, ktoré podporujú technológiu Apple AirPrint, fungujú bez problémov aj so systémom iOS. Mobilný operačný systém iPhone už má tlačové tlačidlo a na použitie AirPrint si nemusíte inštalovať ďalšiu aplikáciu. Pamätajte, že AirPrint funguje iba v programoch a aplikáciách kompatibilných s touto technikou, ako sú Safari, Mail, Photos, iBooks a Evernote.

Mimochodom, nie je toľko tvorcov aplikácií, ktorí implementujú tlačový systém iOS. Samotný problém to nie je, pretože budete hlavne potrebovať tlačiť súbory, fotografie a webové stránky z rôznych štandardných programov, ktoré iPhone má. Ak nemáte tušenie, či vaša tlačiareň podporuje AirPrint, môžete si ju skontrolovať na webovej stránke spoločnosti Apple.

Nie je veľmi komplikované poslať tlačovú úlohu na zariadenie AirPrint. Kliknete na ikonu akcie (obdĺžnik so šípkou), po ktorom si vyberiete možnosť Tlač. Potom už len stačí zvoliť správnu tlačiareň a počet strán. Ak má zariadenie duplexný modul, môžete si zvoliť tlač na obe strany.

Po potvrdení tlačovej úlohy sa na zariadení so systémom iOS zobrazí dialógové okno s postupom. Ak váš iPhone nerozpozná tlačiareň, môže byť na tomto zariadení deaktivovaná funkcia AirPrint. Na aktiváciu tlačového systému iOS môže byť navyše potrebná aktualizácia firmvéru.

Fotografie môžete jednoducho tlačiť na zariadení AirPrint pomocou ikony akcie.

02 Bez AirPrint

Nie všetky tlačiarne podporujú AirPrint, našťastie existuje viac možností. Ak máte sieťovú tlačiareň bez podpory AirPrint, je potrebné vykonať ešte trochu práce. Potom potrebujete ovládač, ktorý je schopný komunikovať s tlačovým zariadením.

Našťastie všetci známi výrobcovia tlačiarní vyvinuli vlastnú aplikáciu pre iOS. Takto môžete do iPhonu pomerne ľahko pridať funkciu tlače. Napríklad je možné odoslať tlačové úlohy na vhodnú tlačiareň Epson s programom iPrint. Medzi ďalších známych výrobcov tlačiarní s vlastnou aplikáciou pre iOS patria HP (ePrint, Printer Control), Brother (iPrint & Scan), Samsung (Mobile Print), Lexmark (Mobile Printing) a Canon (Easy-PhotoPrint). Väčšina aplikácií dokáže tlačiť kancelárske dokumenty, PDF, fotografie a webové stránky.

Aplikácia pre tlač by mala automaticky rozpoznať tlačové zariadenie v sieti. Potom už stačí len označiť, kam chcete tlačiť. Po výbere tlačovej úlohy zadajte požadované nastavenie. Môžete napríklad zvoliť veľkosť papiera, typ papiera a kvalitu tlače. Pri vhodných tlačiarňach si môžete voliteľne vybrať aj medzi jednostrannou alebo obojstrannou tlačou. Tiež označíte, koľko kópií chcete vytlačiť. Niektoré aplikácie ponúkajú možnosť pridať dátum a upraviť farby.

Keď sú všetky možnosti nastavené podľa želania, môžete spustiť tlačovú úlohu. Majte na pamäti, že pomalé pripojenie bude tiež trvať o niečo dlhšie pre tlačovú úlohu.

Vyhľadajte vhodnú aplikáciu v obchode App Store, určite, čo chcete tlačiť, a vyberte požadované nastavenie tlače.

03 Skenovanie a údržba

Aplikácie tlače rôznych výrobcov tlače často ponúkajú ešte viac možností. Týmto spôsobom môžete často ľahko skenovať papierové dokumenty do vášho iPhone. Takto môžete bezpečne držať digitálne kópie dôležitých A4 a fotografií vo vrecku. Najprv položíte list na sklenenú dosku skenera alebo vložíte stoh papiera do automatického podávača dokumentov. Podľa toho, ktorú tlačovú aplikáciu používate, sú k dispozícii rôzne nastavenia.

Venujte osobitnú pozornosť rozlíšeniu. Pre fotografie je najlepšie použiť rozlíšenie 300 dpi. Potom spustíte úlohu skenovania. Potom sa zvyčajne naskytne príležitosť upraviť rozmery. Nakoniec sa rozhodnete, v akom formáte súboru chcete uložiť digitalizovanú verziu na váš iPhone.

V závislosti od použitej aplikácie pre tlačiareň môžete tiež vykonávať všetky druhy úloh údržby. Takto okamžite viete, ako je na tom tlačiareň. Na to, aby ste mohli začať s údržbovým softvérom tlačiarne, nemusíte zapínať počítač. Napríklad hladina atramentu objasňuje, ktoré farby dochádzajú, aby ste mohli včas vymeniť správnu kazetu.

V aplikácii iPrint od spoločnosti Epson je dokonca možné vyčistiť tlačovú hlavu a skontrolovať trysky. Najmä keď si všimnete, že výtlačky už nie sú také pekné, stojí za to starostlivo skontrolovať možnosti údržby.

Môžete ľahko skenovať analógové dokumenty a fotografie do vášho iPhone a pomocou aplikácie iPrint od spoločnosti Epson môžete spravovať údržbu tlačiarne na vašom iOS zariadení.

04 Ďalšie možnosti pre tlačové aplikácie

Mnoho tlačových aplikácií vydaných výrobcami hardvéru spolupracuje aj so službami online ukladania dát, ako sú Dropbox, Box.net, Google Drive a Evernote. To je obzvlášť užitočné, ak máte v cloude uložených veľa súborov. Napríklad, ak chcete vytlačiť dôležitý dokument, nemusíte najskôr sťahovať tento súbor do svojho iPhone. Namiesto toho odošlete dokument z cloudu priamo do tlačiarne. V aplikácii pre tlač zadáte informácie o účte online úložnej služby, po ktorej iPhone zobrazí všetky uložené súbory. Na spustenie tlačovej úlohy musíte iba vybrať dokument alebo fotografiu.

Ak váš iPhone nie je vo vašej domácej sieti, je niekedy tiež možné poslať tlačovú úlohu na vašu tlačiareň doma. Šikovné, pretože napríklad keď prídete z práce domov, vytlačené strany A4 sú už v zásobníku papiera.

Spoločnosti Epson a HP pre to prišli s peknými riešeniami. Dokumenty alebo fotografie môžete odoslať na jedinečnú e-mailovú adresu tlačiarne prostredníctvom služieb Epson Connect a HP ePrint. K dispozícii je podpora pre všetky bežné formáty súborov, ako sú jpg, docx a pdf. Hneď ako e-mail dorazí do tlačiarne, zariadenie automaticky spracuje tlačovú úlohu. Ak to chcete použiť, musíte si vytvoriť účet. V takom prípade surfujete na www.epsonconnect.com alebo www.eprint.com.

Súbory, ktoré ste uložili v cloude, môžete tiež vytlačiť zo svojho iPhone.

Google Cloud Print

Google Cloud Print je univerzálne riešenie umožňujúce prístup k tlačiarňam odkiaľkoľvek pre rôzne zariadenia, ako sú počítače, notebooky, tablety a smartphony. Môžete sa zaregistrovať do služby na adrese www.google.com/cloudprint/learn. Všetko, čo musíte urobiť, je prepojiť tlačiareň so službou Google Coud Print. Luxusné tlačové zariadenia sa pripájajú priamo k online serveru Google. Ak máte staršie zariadenie, zaregistrujte tlačiareň pomocou rozšírených nastavení v prehliadači Chrome. Zo zariadenia so systémom iOS je v súčasnosti možné odosielať tlačové úlohy iba prostredníctvom služby Google Cloud Print pomocou aplikácie PrintCentral Pro a rôznych webových verzií služieb Google.

Vďaka službe Google Cloud Print môžete k svojmu iPhone pripojiť ľubovoľnú tlačiareň.

05 Staršie tlačiarne

Tlačiarne majú spravidla dlhú životnosť. Existuje preto šanca, že vaše súčasné tlačové zariadenie je stále príliš zastarané na to, aby mohlo pracovať s AirPrint alebo s aplikáciami od výrobcov tlačiarní. PrintCentral ponúka alternatívne univerzálne riešenie, ktoré funguje na všetkých sieťových tlačiarňach a tlačiarňach USB.

Pri použití USB tlačiarne je potrebné do PC, ku ktorému je pripojený hardvér, nainštalovať ďalší softvér. Program WePrint Server je k dispozícii pre Windows a Mac OS X. Ďalšou výhodou je, že softvér umožňuje prijímať tlačové úlohy aj prostredníctvom sietí 3G alebo 4G. Súbor na stiahnutie nájdete tu. PrintCentral si môžete kúpiť v App Store za 4,49 eur.

Pomocou platenej aplikácie PrintCentral si môžete vyrobiť akúkoľvek tlačiareň vhodnú pre iPhone.

06 Pridajte tlačiareň

Určite so sieťovou tlačiarňou nie je potrebné vynaložiť veľké úsilie na tlač prostredníctvom PrintCentral. Na domovskej obrazovke najskôr vyberiete dokument alebo fotografiu. Pomocou znamienka plus môžete podľa potreby pridať ďalšie súbory. Potom klepnete na ikonu s tlačiarňou vpravo hore. PrintCentral automaticky rozpozná tlačové zariadenia vo vašej domácej sieti. Stlačíte názov tlačiarne, potom podľa potreby vytlačíte testovaciu stránku. Nezabudnite zvoliť počet kópií a správnu veľkosť papiera. S Náhľad podľa potreby zobraziť ukážku tlače. Nakoniec použite tlačidlo Vytlačiť uviesť do činnosti tlačiarenské zariadenie.

Aj keď tlačiareň nie je súčasťou domácej siete, stále môžete zo svojho iPhone odosielať tlačové úlohy. Musíte sa len ubezpečiť, že je server WePrint spustený v počítači, ku ktorému je pripojená tlačiareň USB. Mimochodom, nie je potrebné inštalovať navrhovanú aplikáciu Bonjour. Hneď ako spustíte tlačovú úlohu v PrintCentral, na obrazovke sa automaticky zobrazí názov tlačiarne so správnou adresou IP. Je termín K dispozícii toto tlačové zariadenie môžete bez problémov používať. Nezabudnite si prejsť všetky nastavenia.

PrintCentral automaticky vyzdvihne vašu sieťovú tlačiareň.

07 Tlač cez 3G a 4G

Na umožnenie tlače vonku tiež používate počítačový program WePrint Server. Kdekoľvek je k dispozícii mobilné pripojenie na internet, môžete ľahko získať prístup k tlačiarni v domácnosti. Pre túto funkciu potrebujete účet Gmail (www.gmail.com).

Na serveri WePrint kliknite postupne Tlač cez 3G / Nastavenia. Potom začiarknete navrhovanú možnosť, potom zadáte prihlasovacie údaje pre Gmail. Skontrolovať cez Test spojenie a skončiť s Uložiť. Zistite, ako často má server WePrint kontrolovať nové tlačové úlohy. Na svojom iPhone spustíte tlačovú úlohu cez PrintCentral. Vyberte si Tlač cez 3G / EDGE a zadajte podrobnosti o svojom Gmaile. Tlačové zariadenie načítava tlačové úlohy nepriamo z Gmailu, takže tlač vonku je hračka.

S adresou v Gmaile môžete tlačiť kedykoľvek a kdekoľvek.

08 Tlač e-mailov a webových stránok

PrintCentral sa neusadzuje so štandardnými programami iOS. Napríklad sa nestretnete s tlačovou funkciou PrintCentral v aplikácii Mail na vašom iPhone. Napriek tomu je skutočne možné tlačiť (prílohu) e-mailov. Samotná aplikácia má na palube e-mailového klienta, v ktorom môžete okrem iného integrovať účty od svojho poskytovateľa internetu, Outlook.com a Gmail. Takto budete dostávať všetky e-maily v PrintCentral, aby ste si ich mohli aj naďalej vytlačiť.

Otvorte sekciu na domovskej obrazovke E-mail a pridať nový účet. V zozname vyberte správneho poskytovateľa, napríklad Gmail alebo Hotmail (Outlook.com). Mimochodom, existuje aj podpora pre IMAP a POP3. Akonáhle PrintCentral pozná všetky potrebné informácie, môžete jednoducho tlačiť e-maily vrátane príloh. PrintCentral má tiež integrovaný prehliadač, pomocou ktorého môžete ľahko tlačiť webové stránky. Funkcie nie sú sklamaním, pretože úvodnú stránku si môžete ľahko nastaviť sami, pridať záložky a použiť rôzne karty.

Radšej by ste na surfovanie na mobile používali iba Safari? Pomocou tohto inteligentného triku môžete z tohto prehliadača odoslať aj objednávky tlače. Funguje to veľmi jednoducho. Pred adresu URL musíte vložiť iba písmeno „z“. Napríklad web //iphone-magazine.nl sa zmení na z // iphone-magazine.nl. Potom PrintCentral okamžite príde s nastaveniami tlače. Po výbere požadovaných nastavení urobte kópiu webovej stránky.

S malou úpravou v adrese URL odošlete tlačové úlohy do PrintCentral.

Schránka

Pomocou aplikácie PrintCentral môžete ľahko tlačiť text a obrázky, ktoré ste skopírovali do schránky iPhone. Takto môžete napríklad urobiť výtlačok pekných správ na Twitteri alebo WhatsAppe. Krásne fotografie môžete tlačiť aj na internete. Najskôr vyberte obrázok alebo text a stlačte Kópia. Potom zvoľte v úvodnom okne PrintCentral Schránka. Ak ste do schránky skopírovali niekoľko vecí, všetko nájdete v prehľade. Zaškrtnite políčko pred textami alebo obrázkami, ktoré chcete vytlačiť, a klepnite na ikonu s tlačiarňou vpravo hore.

Skopírujete text do schránky a v prípade potreby ho okamžite vytlačíte.