Ako

13 tipov na zariadenie Google Chromecast pre dokonalý obraz a zvuk

Chromecast je stále nezmenšene populárny medzi každým, kto chce streamovať videá do televízie. S týmto univerzálnym zariadením však môžete urobiť oveľa viac. Môžete s ním napríklad hrať hry, prenášať webové stránky a streamovať svoje vlastné mediálne súbory. V tomto článku uvádzame 13 tipov pre Chromecast.

Google má so svojím Chromecastom úspech. Viac ako tridsať miliónov týchto kompaktných streamovacích zariadení sa už predalo po celom svete. Je to pochopiteľné, pretože za pár desiatok môžete urobiť každú televíziu „inteligentnou“. Známe aplikácie, ktoré majú zabudovanú podporu Chromecastu, sú napríklad NPO Gemist, RTL XL, YouTube a Netflix. Toľko známy príbeh, pretože s touto odnožou Google môžete urobiť oveľa viac, ako by ste si na začiatku mysleli. Prečítajte si tento článok a nechajte sa prekvapiť!

Nastaviť Chromecast

Skôr ako budete môcť so zariadením Chromecast samozrejme začať, musíte ho najskôr pripojiť a nainštalovať. To je celkom jednoduché, pripojením zariadenia Chromecast k vstupu HDMI na televízore (alebo monitore). Potom pripojíte napájací zdroj k Chromecastu, zapnete obrazovku a potom vykonáte inštalačné kroky na obrazovke. Viac si môžete prečítať v našom návode: Týmto spôsobom sa môžete pripojiť a nastaviť Chromecast.

01 Vitajte Chromecast

Hneď ako nakonfigurujete Chromecast pomocou aplikácie Google Home, okamžite sa vám zobrazí zaujímavá možnosť. V prípade potreby zapnete takzvaný režim pre hostí. Túto funkciu nájdete aj tak, že prejdete do nastavení Spotrebiče. Potom klepnite na tlačidlo s tromi bodkami a vyberte Režim pre hostí aktivovať túto funkciu. Všetci návštevníci teraz môžu bez námahy prenášať videá do vášho Chromecastu bez potreby pripojenia k domácej sieti. Keď hosť klepne na ikonu prenášania (obdĺžnik s tromi spojovníkmi), zobrazí sa upozornenie, že v blízkosti je Chromecast. Potvrďte pomocou Pripojte sa. Chromecast sa pripojí k mobilnému zariadeniu vášho návštevníka nepočuteľným ultrazvukovým zvukom za predpokladu, že vzdialenosť medzi oboma zariadeniami nie je väčšia ako sedem metrov. V nepravdepodobnom prípade, že sa spojenie nenadviaže, musíte ručne zadať správny PIN kód. Potom môžu vaši návštevníci spustiť videostream prostredníctvom priameho pripojenia WiFi.

02 Cast Android obrazovka

Chromecast môžete ovládať bez námahy zo zariadenia so systémom iOS alebo Android. To funguje dobre v oboch operačných systémoch, aj keď pre vás Android má v zálohe pekný doplnok. Týmto spôsobom môžete prenášať celú obrazovku mobilného zariadenia na televízor. Užitočné pre prípad, že konkrétna aplikácia nemá zabudovanú podporu Chromecastu. Otvorte aplikáciu Google Home a rozbaľte ponuku nastavení v ľavom hornom rohu. Potom si vyberiete dvakrát Prenášajte obrazovku / zvuk. Dôkladne zvážte, či chcete zdieľať obrazovku Android na výšku alebo na šírku, čo však môžete zmeniť aj počas prehrávania. Nakoniec klepnite na názov vášho Chromecastu. Máte ťažkosti so zdieľaním obrazovky Androidu? Možno nebudú povolené správne práva na mikrofón. Otvorte nastavenia systému Android a prejdite na Aplikácie / Služby Google Play / Povolenia. Aktivujte prepínač za sebou Mikrofón.

03 Prispôsobte si pozadie okna

Ak na svoj Chromecast nič neprenesiete, na televízore sa zvyčajne zobrazí prezentácia so snímkami, ktoré ste uložili pomocou Fotiek Google. Nepáči sa ti to? Vy rozhodujete, ktoré údaje zobrazíte v tomto takzvanom okne Kulisa. Otvorte aplikáciu Google Home na svojom zariadení iPhone, iPad alebo Android. Vyberte položku prostredníctvom ponuky nastavení Spotrebiče. Potom klepnete na Kulisaupraviť. Zobrazí sa rozsiahly zoznam informácií, ktoré môžete zobraziť v okne Kulisa. V predvolenom nastavení sú možnosti Fotky Google a Počasie už povolené. Prípadne môžete pridať aj snímky z Facebooku a Flickru, budete však musieť uviesť prihlasovacie údaje. Je pekné, že sami rozhodujete, ktoré fotoalbumy zobrazujete v televízii. Mimochodom, nemusíte nevyhnutne zdieľať osobné záležitosti. Váš Chromecast napríklad zobrazuje dôležité nadpisy správ prostredníctvom Play Kiosk. Môžete tiež zobraziť všeobecné fotografie z webu. Vyberte si a prejdite Vlastnérýchlosť voliteľne upraviť obnovovaciu frekvenciu prezentácie.

Ktorý Chromecast?

V súčasnosti sú na predaj tri rôzne Chromecasty. Najskôr si môžete kúpiť bežnú verziu v bielej alebo antracitovej farbe za 39 eur. Prenášajte videá po bezdrôtovej sieti v maximálnom rozlíšení 1080p. Zariadenie môžete pripojiť pomocou pevného pripojenia HDMI zapojením do voľného portu HDMI na televízore. Súčasťou dodávky je aj napájací kábel, pretože Chromecast vyžaduje napájanie zo siete.

Ak chcete stabilnejšie sieťové pripojenie, zvážte Chromecast Ultra. Vyzerá takmer identicky, ale je k dispozícii iba v čiernej farbe. Toto zariadenie stojí 79 eur a má pridanú hodnotu, ktorá je súčasťou napájacieho adaptéra zabudovaného do ethernetového adaptéra. Táto luxusnejšia verzia podporuje aj maximálne rozlíšenie 2 160p (4K ultra HD), napríklad prostredníctvom aplikácie Netflix alebo YouTube. Ak máte televíziu s rozlíšením 4K, je preto vhodné minúť trochu viac peňazí.

Nakoniec má Google v ponuke Chromecast Audio. Ako naznačuje názov, tento produkt dokáže prenášať zvuk iba do zosilňovača alebo reproduktorov. Chromecast Audio stojí 55 eur. Ak chcete vybaviť bežný Chromecast alebo Chromecast Audio ethernetom, môžete si v prípade potreby kúpiť samostatný adaptér z obchodu Google Store.

04 Ovládanie PC

Váš Chromecast nefunguje výlučne so smartphonom alebo tabletom, pretože zariadenie môžete ovládať aj z počítača. Všetky druhy webov majú dokonca zabudovanú podporu Chromecastu, takže môžete priamo prenášať webové videá. Potrebujete na to Chrome. Otvorte Netflix alebo YouTube v tomto prehliadači a nájdite pekné video, film alebo seriál. Počas prehrávania kliknite na ikonu prenášania a potom na názov Chromecastu. Upozorňujeme, že v pravom hornom rohu prehliadača Chrome sa zobrazí nová ikona. Kliknutím na ňu nastavíte hlasitosť alebo zastavíte prehrávanie videa. Medzi ďalšie webové stránky s podporou Chromecastu patria Dailymotion, Filmy Google Play a Facebook.

05 záložka Cast

Ak web neponúka podporu Chromecastu, potom nie je cez palubu ani jeden muž. Môžete odovzdať celú kartu Chrome. Takto môžete požiadať Chromecast z počítača, aby si prečítal napríklad epizódu NPO Gemist. Funguje to jednoducho. Prejdite na webovú stránku, ktorú chcete prenášať, a otvorte ponuku Chrome vpravo hore. Skrz Obsadenie kliknite na názov vášho Chromecastu. Obraz sa teraz na televízore zobrazí do niekoľkých sekúnd. V pravom hornom rohu prehliadača Chrome použite ikonu prenosu na úpravu úrovne hlasitosti alebo pozastavenie videa. Ak web obsahuje zabudovanú podporu Chromecastu, táto možnosť je vždy preferovaná (pozri predchádzajúci odsek). Kvalita obrazu a zvuku je potom lepšia. Táto možnosť navyše vyžaduje menší výpočtový výkon systému.

06 Zdieľanie pracovnej plochy

Pracovnú plochu vášho počítača jednoducho zobrazíte na televízore. To je užitočné, keď napríklad musíte prezentovať alebo ukázať domáce fotografie. Potrebujete na to prehliadač Chrome. Otvorte ponuku vpravo hore a kliknite na ikonu Obsadenie. Za Obsadeniedo vidíte malú šípku. Hneď ako na to kliknete, vyberiete si Desktopobsadenie. Potom kliknete na názov vášho Chromecastu, potom potvrďte pomocou zdieľam. V poslednom okne sa rozhodnete, či chcete na televízore prehrať aj zvuk z počítača. Pamätajte, že zvuk môžete prenášať iba zo zariadení so systémom Windows. V prípade počítačov Mac alebo Chromebook to nefunguje.

Ikona trvalého obsadenia

Je nepríjemné otvárať ponuku Chrome zakaždým, než sa na paneli nástrojov zobrazí ikona prenášania. Môžete sa tiež rozhodnúť pre trvalé zobrazenie. V ponuke Chrome vyberte ešte jedenkrát Obsadenie. Potom kliknete pravým tlačidlom myši na ikonu prenášania na paneli nástrojov a potvrdíte pomocou Vždy zobrazovať ikonu.

07 Riešenie šokov videa

Konektor HDMI zariadenia Chromecast je optimalizovaný na prehrávanie videí s obnovovacou frekvenciou šesťdesiatich snímok za sekundu. Ak má konkrétny videostream inú obnovovaciu frekvenciu, na obrazovke sa môžu zobraziť trhavé pohyby. To okrem iného závisí od toho, ako televízia spracuje videostream. Obzvlášť ľudia, ktorí hrávajú športové zápasy, tým niekedy trpia. Dobrá správa, pretože váš Chromecast dokáže po úprave tiež plynulo prehrávať videomateriály s obnovovacou frekvenciou päťdesiatich snímok za sekundu. Potrebujete na to aplikáciu Google Home na svojom smartfóne alebo tablete. Otvorte ponuku nastavení v ľavom hornom rohu a prejdite na Spotrebiče. Klepnite na ikonu s tromi bodkami a vyberte nastavenie. Ak chcete znížiť obnovovaciu frekvenciu výstupu HDMI na päťdesiat snímok za sekundu, začiarknite políčko pred Režim HDMI pre 50 Hz.

08 Hranie

Váš Chromecast funguje skvele ako prepracovaná herná konzola pre jednoduché hry. Vývojári hier boli schopní pridať ikonu obsadenia už rok a pol. Zábery sa zobrazujú v televízii a smartphone slúži ako ovládač. Takto môžete dokonale hrať videohry vo veľkom formáte. Existuje mnoho druhov vynikajúcich titulov pre Android aj iOS. Vyskúšajte napríklad zábavnú videohru Angry Birds Friends. Hneď ako otvoríte túto hru prvýkrát, aplikácia automaticky zistí Chromecast vo vašej domácej sieti. Zobrazí sa správa s dotazom, či si chcete zahrať Priatelia Angry Birds v televízii. Klepnite na Ok a potom klepnite na názov svojho Chromecastu. Stlačte na obrazovke smartphonu hrať a užívajte si hru. V tomto príklade potiahnutím prstom po smartfóne spustíte katapult. Výsledok potom môžete vidieť v televízii. Ponuku otvoríte dvojitým klepnutím v rýchlom slede. Teraz môžete podľa potreby zavrieť televízny displej.

Hrať spolu

Pre Chromecast sú k dispozícii aj hry pre viacerých hráčov. Niekoľko ľudí sa potom pripojí k Chromecastu pomocou svojho smartphonu alebo tabletu, po ktorom môže hrať každý. Tí, ktorých bavia vedomostné hry, vyskúšajte napríklad Big Web Quiz. Tento kvíz môžete hrať súčasne s maximálne šiestimi ľuďmi. Existuje tiež viac hier, ktoré môžete na Chromecastu hrať s viacerými ľuďmi, napríklad Tricky Titans a SCRABBLE Blitz.

09 Mediálny server Plex

Chromecast nemá voľný port USB na pripojenie USB kľúča alebo externej jednotky s mediálnymi súbormi. Stále chcete cez Chromecast prehrávať svoje vlastné mediálne súbory, napríklad stiahnuté filmy a seriály? Najpohodlnejšou metódou je nastavenie mediálneho servera Plex na vašom PC alebo NAS. Mediálne súbory potom môžete odoslať priamo do zariadenia Chromecast prostredníctvom mobilnej aplikácie. Stiahnite si program Plex Media Server do svojho počítača. Okrem Windows sú k dispozícii okrem iných aj verzie pre macOS a Linux. Môžete tiež nainštalovať server médií na server nas. Napríklad existuje podpora pre značky Synology, QNAP a Netgear. Po inštalácii sa Plex otvorí vo vašom prehliadači. Vytvorte si účet a potom sa prihláste.

10 Streamujte svoje vlastné médiá

Najprv oznámite spoločnosti Plex, kde sú uložené vaše mediálne súbory. Kliknite na túto možnosť Pridaťknižnica a vyberať medzi Filmy, televízne seriály, hudba, fotografie a ďalšie videá. Vymyslíte názov miesta a nastavíte požadovaný jazyk. V ďalšom kroku určíte, v ktorom priečinku sú uložené mediálne súbory. Potvrdíte posledný pomocou Pridať knižnicu. Dajte Plexu chvíľu na zostavenie mediálneho katalógu. Napríklad, ak ste pridali priečinok so súbormi filmu, uvidíte všetky jeho obaly. Teraz môžete prenášať mediálne súbory priamo do zariadenia Chromecast zo servera médií Plex. Kliknite na ikonu prenášania v pravom hornom rohu. Potom si vyberiete Obsadenie a vyberte názov zariadenia Google. Na spustenie videostreamu v televízore musíte iba prehrať film v rámci Plex.

11 aplikácia Plex

Je pre vás ťažké ovládať Chromecast zo servera médií Plex? Je to pochopiteľné, pretože počítač jednoducho nie je také šikovné zariadenie na výber video streamov pre vašu televíziu. Našťastie môžete mediálny server ľahko pripojiť k aplikácii Plex, potom môžete ako diaľkový ovládač použiť tablet alebo smartphone. Je dôležité, aby bolo mobilné zariadenie pripojené k rovnakej domácej sieti ako mediálny server Plex. Po otvorení aplikácie sa prihláste pomocou správneho používateľského mena a hesla. Nájdite pekný film a stlačte ikonu obsadenia v hornej časti. Zobrazí sa ponuka, v ktorej vyberiete správneho hráča. Je zrejmé, že to je váš Chromecast. Stream videa sa spustí okamžite. Mobilné zariadenie teraz slúži ako diaľkové ovládanie. Týmto spôsobom môžete pozastaviť prehrávanie a preskakovať scény. Môžete tiež vytvoriť poradie, aby zariadenie Chromecast prehrávalo postupne všetky požadované videosúbory.

Továrenské nastavenia

Nepracuje váš Chromecast správne alebo nie je možné pripojiť mobilné zariadenie? Niekedy sa oplatí vrátiť do továrenských nastavení. Na bočnej strane krytu je resetovacie tlačidlo. Toto tlačidlo chvíľu podržte. Na obrazovke sa zobrazí správa s oznámením, že Chromecast sa sám obnoví na výrobné nastavenia a zariadenie sa reštartuje v priebehu niekoľkých sekúnd.

12 TV diaľkové ovládanie

Každý, kto počas používania zariadenia Chromecast náhodne stlačí diaľkové ovládanie televízora, môže byť prekvapený. Zariadenie podporuje protokol HDMI-CEC, aby mohlo spracovávať určité príkazy z vhodného diaľkového ovládača. Napríklad v určitých aplikáciách je možné otvoriť alebo pozastaviť videostream. Vďaka tejto funkcii už preto nie je potrebné pred pozastavením smartfón odblokovať. Pohodlné, pretože pozastavenie pomocou diaľkového ovládača televízora je oveľa rýchlejšie. Funguje to napríklad v aplikáciách YouTube a Hudba Google Play. Mimochodom, je to požiadavka, aby príslušná televízia dokázala spracovať protokol HDMI-CEC. Výrobcovia na to používajú aj rôzne názvy. Spoločnosť LG volá protokol Simplink a Samsung Anynet +. Spoločnosť Philips používa názov EasyLink.

13 podpora 5 GHz

Na rozdiel od prvej generácie Chromecastov všetky súčasné modely podporujú frekvenčné pásmo 5 GHz. Najmä v mestských oblastiach, kde žije veľa ľudí blízko seba, je frekvenčné pásmo 2,4 GHz často príliš vyťažené. Výsledkom je pomerne malé rušenie v dôsledku všetkých druhov prekrývajúcich sa kanálov. Ak je pripojenie Chromecastu k sieti Wi-Fi nestabilné, často sa oplatí vysielať signál 5 GHz. To znamená, že máte menšie problémy so susednými sieťami, takže váš Chromecast môže spracovávať videostreamy plynulejšie. Pamätajte na to, že s 5 GHz musia byť kompatibilné aj ďalšie bezdrôtové zariadenia, napríklad notebooky, smartphony, tablety, herné konzoly a elektronické čítačky. Našťastie existujú aj takzvané dvojpásmové smerovače, ktoré dokážu vysielať signál WiFi v pásme 2,4 GHz aj 5 GHz.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found