Ako

Môžete to urobiť, ak váš monitor nezobrazuje obraz správne

Môže sa stať, že obrazovka vášho počítača náhle vylieči. Obrázky sú neostré, farby nie sú jasné a viac takýchto problémov sa dá často vyriešiť behom okamihu. Tu uvádzame niekoľko rád, keď máte problémy so zobrazením vášho monitora.

Vaša obrazovka uľahčuje interakciu medzi vami a počítačom. Často na to pozeráte celé hodiny. Preto je dôležité, aby bol displej správny a príjemný, aby vás netrápili oči alebo bolesti hlavy.

Ak váš monitor zrazu už nezobrazuje obraz správne, môže to mať rôzne príčiny. Tu uvádzame niekoľko tipov na vyriešenie problému.

Vypnite monitor

Najjednoduchším možným riešením je vypnúť obrazovku a nechať ju pol hodiny na pokoji. Potom má obrazovka čas vychladnúť a stratí sa spojenie s počítačom. Ak problém súvisí s pripojením medzi počítačom a obrazovkou, často sa to vyrieši okamžite po opätovnom pripojení, akonáhle obrazovku znova zapnete.

Ste zaneprázdnení, a preto nie je čas čakať pol hodiny? Potom približne na 15 sekúnd vypnite obrazovku, aby ste odpojili monitor od počítača, a potom ho znova zapnite. Ak sa problém nevyrieši, môže to súvisieť s prehriatím. Potom, bohužiaľ, budete musieť monitor chvíľu nechať vypnutý, aby vychladol.

Reštartujte počítač

Toto je štandardné riešenie problémov s počítačom. Je možné, že problém s operačným systémom je príčinou podivného displeja, ktorý stačí vyriešiť jednoduchým reštartom.

Skontrolujte káble

Opätovné zapnutie monitora nefunguje a nepomáha ani reštart počítača? Potom je potrebné skontrolovať, či sa žiadny z káblov neuvoľnil trochu. Vypnite počítač a monitor a odpojte všetky káble od portov na oboch stranách. Potom ich pevne zapojte späť do portov. Najmä káble HDMI sa môžu ľahko trochu uvoľniť, pretože tieto káble - na rozdiel od DVI a VGA - nie je možné naskrutkovať.

Nastavenia monitora

Stále máte problémy? Potom skúste resetovať monitor na výrobné nastavenia. Pravdepodobne to možno urobiť pomocou fyzického tlačidla na spodnej alebo bočnej strane monitora. V nastaveniach zobrazenia systému Windows 10 toho až tak veľa nezmeníte.

Ak si myslíte, že viete, čo presne nie je v poriadku so zobrazením vášho monitora, môžete pomocou tlačidiel na monitore upraviť nastavenia, ako napríklad jas, vyváženie farieb, sýtosť atď.

Nastavenia grafickej karty

V systéme Windows 10 nemá zmysel pozerať sa na nastavenia grafickej karty, pretože Windows 10 (a tiež Windows 8) podporuje iba najvyššiu kvalitu farieb. V starších verziách systému Windows však môže byť užitočné skontrolovať, či sú vybraté tie najlepšie možnosti farieb.

Nahradiť

Nemal by žiadny z týchto tipov fungovať? Potom existuje veľká šanca, že máte problém s hardvérom.

Zistite, či pomáha použitie iných káblov. Ak to nepomôže, skúste k počítaču pripojiť iný monitor a zistite, či ide o samotný monitor. Ak iný monitor pracuje správne, môžete predpokladať, že je obrazovka poškodená a je potrebné ju vymeniť. Ak máte rovnaké problémy s iným monitorom, pravdepodobne nejde o samotný monitor, ale o grafickú kartu v počítači.

Pred zakúpením novej grafickej karty je dobré skontrolovať, či sa problém vyskytol ešte pred spustením systému Windows, teda počas spustenia. Vyskúšajte inú grafickú kartu (možno si môžete od niekoho požičať) a uvidíte, či to problém vyrieši. Ak je to tak, bohužiaľ si budete musieť kúpiť novú grafickú kartu.

Ak ste dospeli k záveru, že stále je potrebný nový monitor, možno budete môcť použiť niektoré tipy, ktoré vám umožnia najlepšiu voľbu. V dnešnej dobe musíte venovať pozornosť mnohým bodom: kontrastu, jasu, ergonómii a ďalších.