Ako

Najlepšie projekty Raspberry Pi

Bývalo to ... bolo oveľa lepšie, ale nie všetko. Vezmime si napríklad počítače: v minulosti to boli gigantické systémové skrinky, dnes sa vám hodili do dlane. Takéto minipočítače sú ideálne vhodné pre všetky druhy zábavných remeselných projektov. Zhromaždili sme sedem projektov Raspberry Pi.

Tip 01: Prehrávač médií

Kodi je v súčasnosti nepochybne najpopulárnejším softvérom na prehrávanie médií. To nie je prekvapujúce: nainštalujete program a z jedného počítača urobíte z počítača zdroj zaujímavých médií. Ak máte k počítaču pripojený počítač, môžete na televízore prehrávať všetky zvukové a obrazové súbory. Nevýhodou však je, že taký veľký počítač vedľa vašej televízie nie je v obývacej izbe príliš atraktívny. To sa samozrejme zmení, ak je týmto počítačom Raspberry Pi. Inštalácia Kodi na váš Raspberry Pi bude hračkou! Najskôr musíte mať operačný systém (Raspberry Pi nie je súčasťou systému Windows 10). Inštalujete operačný systém pomocou inštalačného programu s názvom NOOBS (New Out Of Box Software). Tento softvér si môžete zadarmo stiahnuť tu. Extrahujte súbory, vložte ich na SD kartu a vložte ich do Raspberry Pi. Teraz spustite Pi (pripojte ho k televízii, inak nič neuvidíte). Nainštalujte LibreELEC prostredníctvom ponuky, ktorá sa teraz zobrazí. Teraz, keď reštartujete Pi, automaticky sa spustí prehrávač médií Kodi. Viac informácií o tom, ako pracovať s Kodi na vašom Raspberry Pi, nájdete tu.

Tip 02: Facebook fotorámik

Digitálny fotorámik už nie je nič, čo by sme vzhliadali. V skutočnosti je takýto zoznam v súčasnosti pravdepodobne oveľa lacnejší ako Raspberry Pi. Funkčnosť tohto typu obrazového rámu je však zvyčajne dosť obmedzená. Aké pekné by bolo, keby ste mali rám obrazu, ktorý náhodne zobrazuje všetky fotografie z Facebooku, ktoré máte vo svojom profile, a fotografie, na ktorých ste označený? Tento projekt je oveľa komplikovanejší ako prehrávač médií. Okrem Raspberry Pi potrebujete 7-palcový displej, ktorý pripojíte k PCB. To znie komplikovane, ale nie je to také zlé (aj keď je to drahé). Objednáte si takýto displej tu a získate jasné vysvetlenie jeho fungovania. Tu nájdete podrobné vysvetlenie, pomocou ktorých riadkov kódu (je ich prekvapivo málo) môžete z Pi s displejom urobiť fotorámik na Facebooku. V tomto vysvetlení sa tiež použil pohybový senzor na aktiváciu zoznamu, keď niekto ide okolo, ale je to voliteľné a robí to trochu komplikovanejšie.

Vytvorte si fotorámik na Facebooku s Pi a samostatným displejom

Drotárstvo

Pri niektorých projektoch, ktoré spomíname v tomto článku, už nemusíte inštalovať nejaký softvér na Raspberry Pi. Existujú však aj niektoré projekty, ktoré si vyžadujú zakúpenie ďalších periférií, spájkovanie a kopírovanie a vkladanie kódu (nenechávame vás písať vlastný kód, zachádza to príliš ďaleko). To môže ísť o niečo ďalej, ako ste zvyknutí, ale je dôležité vedieť, že Raspberry Pi je skutočne vyrobený pre ľudí, ktorí si radi stavajú veci sami. Ak nepatríte do tejto kategórie ľudí, môžeme si predstaviť, že niektoré projekty v tomto článku zachádzajú priďaleko. Našťastie môžete napríklad emulátor hry a prehrávač médií zostaviť aj bez akýchkoľvek technických znalostí. Vidíte: projekty pre každú úroveň.

Tip 03: Emulátor hry

Herné konzoly sú v dnešnej dobe oveľa drahšie ako kedysi. Pred rokmi ste za najnovšie Super Nintendo zaplatili zhruba dvesto eur, v súčasnosti stojí konzoly niekedy aj trojnásobok tejto sumy. Nechýbajú vám časy Nintenda, Segy, Amigy a tak ďalej? Dobrá správa, s Raspberry Pi môžete tieto časy ľahko (a lacno) oživiť. Príjemné na tom je, že nepotrebujete žiadne ďalšie periférie (samozrejme okrem vašej televízie), pretože v tomto prípade to robí softvér. Tento softvér sa volá RetroPie.

Softvér môžete nainštalovať do operačného systému, ktorý ste si nainštalovali na Pi sami, alebo stiahnuť obrázok, ktorý nainštaluje operačný systém aj softvér (vopred pripravené obrázky pre Raspberry Pi, pod nadpisom Stiahnuť ▼). Inštalácia spočíva v umiestnení stiahnutých súborov na SD kartu a vložení karty do Raspberry Pi. Keď teraz spustíte Pi, okamžite skončíte v RetroPie. Teraz môžete pripojiť radič, ak ho máte. Na hranie hier potrebujete súbory ROM. Poznámka: Tieto súbory môžete sťahovať, iba ak vlastníte pôvodný softvér. Súbory ROM nájdete vyhľadaním rom v službe Google v kombinácii napríklad so Super Nintendom. Podrobného sprievodcu načítaním súborov ROM do RetroPie nájdete tu.

Zostavte si kameru špeciálne pre zastavenie pohybu

Tip 04: Zastavte pohybovú kameru

Tento projekt je podstatne komplikovanejší, ale stojí za to. Vytváranie videozáznamov v režime stop motion je zábavná, ale časovo náročná činnosť, najmä preto, že svoj smartphone pravdepodobne využívate nielen na fotenie a natáčanie videí. Pomocou Raspberry Pi môžete zostaviť kameru určenú výhradne na snímanie stop motion videa. Inými slovami, môžete to jednoducho nechať, keď nepracujete s videom, aby sa kompozícia nikdy nezmenila.

Na zostrojenie tejto kamery potrebujete Pi Camera Board. Jedná sa o fotoaparát s rozlíšením 8 megapixelov od spoločnosti Sony, vyrobený špeciálne pre Raspberry Pi. Tento fotoaparát si objednáte za zhruba 32 eur. Na konfiguráciu tejto kamery potrebujete niekoľko riadkov kódu. Našťastie nemusíte mať žiadne znalosti programovania sami, pretože práca je už vykonaná za vás. Tu nájdete podrobné vysvetlenia riadkov kódu, ktoré môžete vložiť, a samozrejme aj toho, ako pripojiť fotoaparát k Raspberry Pi (to je veľmi jednoduché).

Windows 10 na Pi?

Ak online hľadáte Windows 10 a Raspberry Pi, rýchlo nájdete Windows 10 IoT Core. Ako už názov napovedá, určite sa nejedná o malinovú variantu desktopového Windows! IoT Core je špeciálne určený na vývoj projektov IoT. Nanešťastie s ním nemôžete zostaviť netbook Raspberry Windows. Môžete ho napríklad použiť na vytvorenie aplikácie, ktorá monitoruje, či vaše rastliny majú dostatok vody, alebo inteligentný zvonček alebo meteorologická stanica ... Je verzia IoT presne to, čo hľadáte? Naši kolegovia z ComputerTotaal zverejnili rozsiahly manuál, ktorý nájdete tu.