Ako

Takto si robíte poznámky v dokumentoch

Chatter na okraji stránky, pasáže so zvýrazňovačom, podčiarknuté slová, veľa ľudí nachádza toto poškvrnenie, pokiaľ ide o papierové knihy. Toto podráždenie nehrá v digitálnych dielach žiadnu úlohu, pretože všetky poznámky je možné skryť jedným kliknutím. Môžete sa teda nechať ísť na digitálnom papieri. Vložením anotácií začnete konverzáciu s tým, čo čítate.

Tip 01: E-knihy

Poznámky a značky zlepšujú čítanie s porozumením, pomáhajú udržiavať nápady, vizualizovať vzťahy a uľahčujú neskoršie hľadanie dôležitých detailov. Všetky čítačky elektronických kníh majú zabudované nástroje na anotáciu. Označenie v textovom bloku je často otázkou pretiahnutia prsta po texte. Môžete tiež pridať poznámky. V aplikácii iBooks na Macu, iPhone alebo iPade kliknite alebo klepnite na ikonu Poznámky pridať komentáre k výberu. Ak chcete zobraziť všetky komentáre a zvýraznenia na zariadení so systémom iOS, klepnite na ikonu ponuky (tri vodorovné pruhy vľavo hore) a potom klepnite na kartu Poznámky.

Farebné kódy

Dôsledne používajte rôzne farby, aby ste svojim anotáciám dali zmysel. Napríklad môžete pridať zelené značky do pasáží, s ktorými súhlasíte, a ružové značky do textu, o ktorom máte pochybnosti.

Tip 02: Microsoft Edge

Microsoft Edge je vôbec prvý prehliadač, ktorý umožňuje anotáciu webových stránok a súborov PDF. Prejdite na stránku, ktorá vás zaujíma, alebo kliknite pravým tlačidlom myši na dokument PDF a vyberte Otvorené v aplikácii Microsoft Edge. Potom použite tlačidlo s špendlíkom: Pridajte poznámky. Potom máte k dispozícii virtuálne guľôčkové pero a zvýrazňovač, pomocou ktorých môžete čmárať priamo na webové stránky a dokumenty PDF. Pomocou oboch nástrojov je možné meniť hrúbku a farbu pera. Pomocou gumy tieto značky odstránite. K dispozícii je tiež tlačidlo na pridanie napísanej poznámky do poľa. K svojmu srdcu môžete pridať komentáre a každú poznámku môžete skryť alebo presunúť. V pravom dolnom rohu každej poznámky je ikona koša, pomocou ktorej môžete poznámku odstrániť. Keď naň kliknete Výrezikona, ukazovateľ myši sa zmení na nitkový kríž. Presuňte obdĺžnikovú oblasť, ktorá sa skopíruje do schránky. K dispozícii je tiež tlačidlo na uloženie anotácií v OneNote, na ich pridanie do obľúbených položiek alebo do zoznamu na čítanie. Cez tlačidlo zdieľam prichádza Zdieľanie Windowstam, kde sa zobrazia všetky aplikácie na zdieľanie, sa zobrazí panel.

Poznámky môžete robiť verejné, takže poznámky budú viditeľné pre každého, kto navštívi webovú stránku

Tip 03: Hypotéza

Teraz sú však doplnky k dispozícii aj pre prehliadače Chrome a Firefox, ktoré umožňujú anotácie na stránkach online. Hypotéza je jednou z nich. Tento doplnok je otvorený a je podporovaný neziskovou organizáciou. Veľkým rozdielom v Edge je, že si musíte vytvoriť účet, aby ste si mohli robiť poznámky, pretože sú uložené v cloude namiesto vo vašom PC. Na druhej strane môžete poznámky zverejniť, takže komentáre uvidí každý, kto navštívi webovú stránku a má hypotézu. Hypotéza sa používa hlavne v (americkom) vzdelávaní, pretože pre každý projekt môžete vytvoriť skupiny účastníkov, s ktorými si vymieňate anotácie.

Tip 04: Acrobat Reader

Formát PDF vyvinula spoločnosť Adobe. Najnovšia verzia softvéru na čítanie zadarmo, Adobe Acrobat Reader DC, obsahuje najkompletnejšiu sadu nástrojov na anotáciu a komentovanie PDF. Nástroje na komentovanie sú k dispozícii iba v súboroch PDF, ktoré túto funkciu vyžadujú Poznámky je umožnené. Ak nie, musíte najskôr aktivovať práva na komentáre. Môžete to urobiť otvorením súboru PDF a následným výberom Povoliť Súbor / Uložiť ako iný súbor / Rozšírená čítačka PDF / Komentovať a merať. Potom si vyberiete Nástroje / poznámka otvoríte špeciálny panel nástrojov. Komentáre, ktoré pridáte k dokumentu, sa zobrazia pod sebou na pravom paneli. Takto sledujete históriu pridaných položiek.

Tip 05: Výmena textu

Tlačidlá textových a kresliacich nástrojov sú veľmi prehľadné. Nástroj môžete rozpoznať a pridať poznámky okamžite. Môžete zvýrazniť text, vyčiarknuť ho, kresliť šípky a tvary, alebo dokonca pridať mraky. Existujú však aj niektoré špeciálne nástroje, ako napríklad tento nástroj Pridajte poznámku o nahradení textu. Vybratý text sa tým prečiarkne a súčasne sa zobrazí políčko, do ktorého zadáte text, ktorý nahradí prečiarknutú pasáž. Ak chcete odoslať návrh na časť textu, ktorá by mala byť niekde medzi existujúcim textom, kliknite na tlačidlo Vložte text na kurzor. To je ikona šípky nahor.

Cez zabudovaný zvukový záznamník môžete do súborov PDF pridávať aj hlasové komentáre.

Tip 06: Vkladajte súbory

Pomocou tlačidla s kancelárskou sponkou pridávate súbory do PDF, ktoré si čitateľ môže pozrieť. To môže zahŕňať obrázky, súbory balíka Office, grafy, ktoré pomenujete. Keď presuniete súbor PDF na iné miesto, presunie sa s ním aj vložený súbor. Upozorňujeme, že používateľ, ktorý dostane takúto prílohu, musí mať na otvorenie prílohy správnu aplikáciu. Rovnakým spôsobom je možné zaznamenávať komentáre. Vyberte priradenie pomocou tlačidla kancelárskej spinky Zaznamenajte zvuk. Potom kliknite na miesto, kde by mal byť fragment zvuku. Aplikácia Adobe Reader DC potom otvorí Záznam zvuku.

Tip 07: Dynamické známky

Vynikajú dva ďalšie anotačné nástroje z aplikácie Adobe Reader. Po vykonaní prvého komentára sa nástroj zmení späť na Výbernástroj. Ak chcete použiť ten istý nástroj viackrát za sebou, použijete kolík, ktorý znamená Ponechať vybraný nástroj.

Známky sú veľmi pekné. Dostupné sú najbežnejšie známky, ako napr Pre informáciu, Schválené, Koncepcia a tak ďalej. Existujú aj dynamické pečiatky, ktoré sa prispôsobujú používateľovi a dennej dobe. Môžete napríklad vložiť pečiatku so svojím menom, ktorá označuje, že ste dokument v určitom čase schválili. V ponuke nájdete možnosť pridať do základnej sady vlastné pečiatky.

Tip 08: Dropbox

Tí, ktorí používajú Dropbox, môžu tiež komentovať obrázky a dokumenty bez potreby ďalšieho softvéru. Tieto anotácie je možné vytvoriť iba prostredníctvom webovej stránky Dropbox alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Dropbox pre iOS. Tieto komentáre sú k dispozícii iba vlastníkom súboru a osobám, s ktorými sa súbor zdieľa. Aktivita súborov Dropbox vás upozorní, keď niekto zanechá komentár k niektorému z vašich súborov. Na webovej stránke Dropbox vyberte súbor, ktorý chcete komentovať, a potom otvorte kartu v pravom stĺpci Poznámky. Nástroje na komentovanie sú dosť obmedzené. Ale niekoho môžete v takom komentári označiť. Zadajte symbol @ a za ním meno vášho priateľa alebo kolegu. Označená osoba dostane od Dropboxu upozornenie, že je označená.