Preskúmanie

21 testovaných sieťových systémov WiFi

Tri roky po veľkom prielome sú sieťové riešenia Wi-Fi pomerne vyspelé. Minulý rok sme v porovnaní s rokom predchádzajúcim zaznamenali veľa veľkých zmien a nových hráčov, odvtedy sa objavil iba jeden nový hráč a niekoľko nových riešení od existujúcich výrobcov sietí. V modernej domácnosti však stále rastie dopyt po dobrom WiFi. Je preto najvyšší čas zmapovať súčasný stav na trhu so sieťami.

Prístup tohto testu je jednoduchý: chcete doma len dobré WiFi, najlepšie s čo najmenšími problémami. To je presne zmysel všetkých týchto sietí Wi-Fi mesh v tomto teste: že pomocou mnohých rôznych jednotiek (tiež nazývaných uzly, satelity alebo prístupové body) rozmiestnených po celej domácnosti máte dobré pokrytie a dobrú rýchlosť všade . Bez ťahania za káble, samozrejme - jedna z najväčších nevýhod tradičného nastavenia prístupového bodu. Len sa nenechajte pomýliť: bez ohľadu na to, ako dobre sa WiFi vyvinula, nič neprekoná dobrú kabeláž, ak to váš dom umožňuje.

Je zrejmé, že je potrebné otestovať viac než iba prácu s každým z riešení, ale práve jednoduchosť inštalácie a použitia umožňuje mnohým zákazníkom odkloniť sa od tradičného smerovača a zvoliť si sieťové riešenie. Tieto prvky preto zohľadňujeme pri konečnom hodnotení a konečnom rozhodnutí, ktoré systémy sa veľmi odporúčajú.

Skúšobný postup

Naše nastavenie je presnou kópiou predchádzajúceho testu. Testujeme v blízkosti smerovača, nad ním položíme druhý ap na podlahu a prípadný tretí bod do horného poschodia. Upozorňujeme, že väčšina systémov sa dodáva v rôznych množstvách. Sady troch sú testované aj s jedným neaktívnym ap; test podkrovia-1-skok simuluje výkon na najvyššom (druhom) poschodí bez umiestnenia ap, aby sa zmapoval základný výkon.

Aj keď naše testovacie nastavenie vzniklo po rozsiahlom testovaní a opätovnom testovaní, stále ide iba o jednu situáciu. Bezdrôtový výkon naďalej veľmi závisí od situácie. Je preto celkom možné, že výkon v našich budovách bude iný ako v inom teste; nevyhnutné zlo. Ani náš starostlivo zvážený test nemôže zaručiť, že produkt bude dobre fungovať aj vo vašom prostredí; iba fyzický kábel skutočne zaručuje bezpečnosť.

Ani jeden druh pletiva

Spôsob, akým každý výrobca pristupuje k sieti, sa veľmi líši. TP-Link, Netgear, D-Link, Google, Linksys, Engenius a Ubiquiti sa zameriavajú na kompletné balíčky pozostávajúce z dvoch alebo troch uzlov, ktoré sú úplne samostatné. Môžu byť často rozšírené o ďalšie uzly, ale nie vždy, preto tomu venujte pozornosť. Z týchto značiek pred rokom predstavili nový model iba spoločnosti TP-Link a Ubiquiti, obe v nižšom segmente. Spoločnosť Synology sleduje rovnaký koncept samostatného sieťového systému, ale s nimi kupujete každý uzol osobitne.

Aj keď spoločnosť ASUS predáva aj kompletné sieťové riešenia, zameriava sa hlavne na rozšírenie vášho existujúceho smerovača o sieťové funkcie pomocou ďalších satelitov. Tento prístup si zvolí aj spoločnosť FRITZ! Box builder AVM. Ak už máte luxusný smerovač ASUS alebo AVM, môže to byť výhoda. Ponecháte si svoje rozsiahle možnosti smerovača a nemusíte vymieňať často drahý smerovač. Pre nových kupujúcich, ktorí hľadajú predovšetkým len dobré WiFi a nemajú záujem o zložitejšiu funkcionalitu, však ide o úplne odlišné tvory. Aby bolo porovnanie spravodlivé, vynechali sme preto tieto alternatívy z porovnania a priradili sme im vlastnú stránku.

Viacerí intenzívni používatelia na rôznych prístupových bodoch požadujú problémy.

Trieda AC

Sieťové systémy sme rozdelili do dvoch kategórií: dvojpásmové a trojpásmové riešenia. Posledné menované sa vyznačujú extra zabudovanou bezdrôtovou sieťou špeciálne pre pripojenie medzi satelitmi. Dvojpásmové riešenia, ktoré možno rozpoznať podľa hodnotení AC1200, AC1300 alebo AC1750, slúžia hlavne na zväčšenie dosahu vašej siete, ale majú obmedzenú kapacitu. Viacerí intenzívni používatelia na rôznych prístupových bodoch požadujú problémy. Toto ich robí predovšetkým cenovo dostupnými riešeniami pre domácnosti s malým počtom (súčasných) používateľov.

Napríklad, ak chcete štyria pracovať súčasne na rôznych miestach v dome, pozrite sa na systém triedy minimálne AC2200. Dodatočná kapacita medzi rôznymi bodmi zabráni tomu, aby jeden aktívny sťahovač v obývacej izbe zmaril stream Netflix v rozlíšení 4K alebo nadšenec Fortnite v podkroví.

Dva alebo tri?

Zložitá otázka je, či si chcete kúpiť sadu dvoch alebo troch. Odpoveď sa blíži, ak sa domnievate, že uprednostňujete použitie iného satelitu na zosilnenie v inom smere ako váš smerovač, a nie na vytvorenie nekonečného reťazca satelitov; pri každom kroku jednoducho stratíte kapacitu a stabilitu. Ak použijete jeden satelit na zväčšenie dosahu horných poschodí a ďalší na presun do záhrady smerom k zadnej časti domu, potom je rozumné zvoliť balíček 3. V byte alebo podkroví, kde jednoducho chcete mať väčší dosah v jednom smere, zvyčajne stačí 2 balenie.

TP-Link Deco

Prvý a druhý rok, keď sme porovnávali sieťové systémy, si TP-Link počínal veľmi dobre. Vzhľadom na menšie tohtoročné úpravy sa samozrejme zmenilo len málo. Sieťové riešenia TP-Links sú jednoducho veľmi atraktívne a často sú lacné.

Bodujú veľmi dobre tam, kde sa to počíta: inštalácia je veľmi užívateľsky príjemná a vhodná pre úplných laikov; to isté platí pre ich skúsenosti s aplikáciami. Výkon je tiež najlepší alebo vo svojej triede najlepší pre každý produkt, a to tak, aby väčšina konkurenčných súprav bola v tomto teste irelevantná.

Na vine je najmä nový Deco M4: zďaleka najlacnejšie sieťové riešenie v tomto teste, ale spolu s bratom M5 najvýkonnejšie vo svojej triede. Lacnejšia M4 teda preberá náš redakčný tip od o niečo drahšieho Deco M5. Prakticky rovnako pôsobivý Deco M5 boduje zabudovaným antivírusom a nedávno tiež webovým rozhraním pre pokročilejších používateľov. Porovnateľný Deco P7 môže byť zaujímavý, ak viete, že powerline vo vašej domácnosti funguje dobre, ale pre každého, kto hľadá „len dobrý“ dosah WiFi, bez väčšej kapacity AC2200, je Deco M4 najlogickejšou voľbou vďaka cene prielom, ktorý tento model prináša.

V triede AC2200 je Deco M9 Plus jednou z najlepších súprav; spolu s Netgear Orbi RBK23 odovzdáva listy. Z hľadiska výkonu je Deco M9 Plus o niečo rýchlejší, ale je aj o niečo drahší. Ak náhodou hľadáte doma sieť Zigbee pre niektoré inteligentné zariadenia, má TP-Link jednoznačne výhodu. Okrem toho je ťažké určiť skutočného víťaza a môžete tu nechať hovoriť svoje vlastné preferencie značky alebo dizajnu.

TP-Link Deco M4 (redakčný tip)

cena

149 € (za 3 uzly)

Webová stránka

www.tp-link.com/sk 9 Skóre 90

 • Pros
 • Hodnota za peniaze
 • Dobré pokrytie a výkon
 • Užívatelsky prívetivý
 • Negatíva
 • AC1300; obmedzená kapacita

TP-Link Deco M5

cena

179 € (za 3 uzly)

Webová stránka

www.tp-link.com/sk 9 Skóre 90

 • Pros
 • cena
 • Dobré pokrytie a výkon
 • Užívatelsky prívetivý
 • Negatíva
 • AC1300; obmedzená kapacita

TP-Link Deco M9 Plus (redakčný tip)

cena

€ 399, - (za 3 uzly)

Webová stránka

www.tp-link.com/nl 10 Skóre 100

 • Pros
 • Pokrytie, kapacita a výkon
 • Užívatelsky prívetivý
 • Zigbee a bluetooth
 • Negatíva
 • Nie

EnGenius EnMesh

Aj keď EnGenius urobil so svojím EnMesh s aktualizáciami firmvéru pekné kroky, zdá sa, že si uvedomuje skutočnosť, že konkurenčná spoločnosť TP-Link, bez ohľadu na hrdlo, okrem iných v skutočnosti nedrží krok s menším výrobcom. Výsledok: v súčasnosti je ťažké nájsť tento set na holandských regáloch.

V dnešnej dobe je EnMesh celkom užívateľsky príjemný, ľahko sa inštaluje a ponúka niekoľko výhod s USB úložiskom, ale výkon jednoducho nie je taký dobrý ako niektoré iné produkty a nekonkuruje cenou. Prijateľné podiely stranou, na zváženie tejto sady jednoducho neexistuje žiadny rozumný argument. Nepovažujeme tiež za veľmi zaujímavé voliteľné prístupové body so zabudovanou kamerou, kým sa systém skutočne nezačne podieľať na rozhodujúcich prvkoch, ako sú výkon a cena.

EnGenius EnMesh

cena

219 € (za 3 uzly)

Webová stránka

www.engeniustech.com 6 Skóre 60

 • Pros
 • Rozšíriteľné pomocou fotoaparátu a mini-AP
 • USB úložisko
 • Negatíva
 • Príliš drahé
 • Nie dosť rýchle

Netgear Orbi a Orbi Pro

Netgear Orbi RBK50 (alebo RBK53 pre súpravu troch) bol našim víťazom v testoch za posledné dva roky a tento rok si opäť zaslúži najlepšie testovaný titul. Zarážajúci pre najstarší produkt v teste, ale dá sa to vysvetliť nedostatkom alternatívnych riešení AC3000.

Náš záver pre RBK50 zostáva rovnaký: vďaka mimoriadne silnej chrbtovej sile je to najvýkonnejšia súprava a zároveň najmenej citlivá z hľadiska umiestnenia ďalších uzlov. To znie ako drobnosť, ale skutočnosť, že s RBK50 / 53 sa musíte najmenej starať o to, kam umiestniť uzly, vám v praxi môže zabrániť v tom, aby ste museli umiestniť vežu na nežiaduce miesto.

V dôsledku tejto mimoriadnej šírky pásma sú tieto uzly obrovské. Sú tiež zďaleka najdrahšie. Ceny RBK23 a Deco M9 Plus pred rokom prudko poklesli, ale RBK50 / 53 zostáva nezmenený na takmer dvojnásobnej hodnote pre tri uzly. Pridaná hodnota výkonu je však jasná, takže ak hľadáte to najlepšie a cena sa nepočíta, vyhrá toto riešenie AC3000 od spoločnosti Netgear. Ako firemný užívateľ môžete stále považovať Orbi Pro SRK60; výkonovo zhruba RBK50, ale s extra ssid pre vnútorné použitie a voliteľnou inštaláciou na stenu a strop, za príplatok.

Stredný segment pozostáva z modelu Orbi RBK23 a jeho predchodcov Orbi RBK40 a RBK30. Do tabuľky sme zaradili tie staršie dva, pretože sú stále tu a tam na predaj, aj keď zriedka za atraktívne ceny. Zdá sa však, že RBK23 dobre zasahuje „sladké miesto“: vynikajúci výkon, konkurencieschopné ceny vo svojej triede a ako veterán Netgear tiež dobre zvláda užívateľskú prívetivosť inštalácie a aplikácie. Deco M9 Plus je o niečo rýchlejší za mierne vyššiu cenu, ale pokiaľ si RBK23 udrží svoju malú cenovú výhodu, nazývame tieto dva najlepšie v triede.

Netgear Orbi RBK50 (najlepšie testované)

cena

349 € (za 2 uzly)

Webová stránka

www.netgear.nl 10 Skóre 100

 • Pros
 • Užívatelsky prívetivý
 • Vynikajúci výkon
 • Vynikajúci rozsah
 • Negatíva
 • Vysoká cena
 • Fyzicky veľmi veľké

Netgear Orbi RBK23

cena

279 € (za 3 uzly)

Webová stránka

www.netgear.nl 10 Skóre 100

 • Pros
 • Užívatelsky prívetivý
 • Výkon a dojazd
 • Konkurenčné ceny
 • Negatíva
 • Nie

Netgear Orbi Pro SRK60

cena

459 EUR (za 2 uzly)

Webová stránka

www.netgear.nl 9 Skóre 90

 • Pros
 • Užívatelsky prívetivý
 • Výkon a dojazd
 • Obchodné vlastnosti
 • Negatíva
 • Oveľa nákladnejšie ako Orbi RBK50
 • Extra uzly drahé

Google Wi-Fi

Google nevyrába veľa produktov sám, ale verí v sieť Wi-Fi. Keď sme sa prvýkrát zúčastnili zariadenia, považovali sme Google WiFi za celkom atraktívne, a to vďaka kompaktnému dizajnu, ľahkej inštalácii a dobrému výkonu. Cena však bola v skutočnosti príliš vysoká na to, aby sa podieľala na zisku.

O rok neskôr sa táto situácia pre Google zhoršila. Je to ešte nákladnejšie ako vlani, kde prakticky každý konkurent výrazne zlacnel. Google uvádza na trh objektívne čistý produkt, za svoje riešenie AC1200 / 1300 si však účtuje viac ako dvojnásobok oproti všeobecne výkonnejšiemu modelu TP-Link Deco M4. V skutočnosti to stojí viac ako oveľa výkonnejšie Netgear Orbi RBK23 a TP-Link Deco M9 Plus, a to z neho teda nerobí zaujímavý nákup.

Google Wi-Fi

cena

359 € (za 3 uzly)

Webová stránka

//store.google.com 6 skóre 60

 • Pros
 • Užívatelsky prívetivý
 • Veľmi rozumný výkon
 • Negatíva
 • Žiadny režim AP
 • Príliš drahé pre AC1200

Linksys Velop

Linksys bol výrobcom sietí od samého začiatku. Za tie roky dosiahli veľký pokrok. Kedysi neznesiteľne pomalý postup inštalácie je teraz zvládnuteľný, veci ako drôtová backhaul a webové rozhranie boli pridané neskôr. Teraz tu nájdeme súbor možností, ktoré sú ťažko nižšie ako robustný smerovač. Považujeme za pozitívne, že stavili na svojich existujúcich produktoch a tieto zmeny zverejnili prostredníctvom firmvéru, pretože to znamená, že kupujúci spoločnosti Velop majú od samého začiatku stále k dispozícii najnovší hardvér. Spoločnosť Linksys pridala čiernu farebnú schému, ale dvojpásmové a trojpásmové pripojenie Velop sa inak nemení.

Chýba nám však vlastná identita spoločnosti Linksys, pretože tam, kde sa Netgear jednoznačne zameriava na to, že je najlepší, a spoločnosť TP-Link chce jednoducho ponúknuť dobrý produkt za konkurencieschopnú cenu, patria produkty Velop medzi tieto dve lode. Objektívne v poriadku a dobre funguje aj pri vlastnom použití, ale dostatočne nekonkurujú výkonom, možnosťami a cenou. Dvojpásmové pripojenie Velop je príliš drahé vzhľadom na TP-Link Deco M4 / M5 a dobre fungujúce trojpásmové pripojenie Velop je jednoducho príliš drahé vzhľadom na mierne lepšie Orbi RBK23 a Deco M9 Plus. Spoločnosť Linksys sa bude musieť odlíšiť od jedného z týchto troch rozhodujúcich prvkov, ak sa chce vážne zúčastniť na zisku a chce byť nielen zaujímavá konkurenčnou ponukou.

Linksys Velop

cena

229 € (za 2 uzly)

Webová stránka

www.linksys.com 6 Skóre 60

 • Pros
 • Možnosti v poriadku
 • Negatíva
 • Nesúťažné

Linksys Velop triband

cena

€ 385, - (za 3 uzly)

Webová stránka

www.linksys.com 8 Skóre 80

 • Pros
 • Dobré výkony
 • Dobré možnosti
 • Negatíva
 • Príliš drahé

D-Link Covr

D-Link súťaží v triedach AC1200 / AC1300 a AC2200 so svojimi modelmi Covr-1203 a -2202 a zdá sa, že bol jediným výrobcom, ktorý dostal minuloročné oznámenie, v ktorom uviedol, že musí niečo urobiť, aby mohol používať Deco M5. Vidíme, že Covr-1203 sa stal oveľa lacnejším ako v minulom roku a skutočnosť, že inštalácia D-Link je ešte ľahšia ako u jeho hlavného konkurenta, je príjemným bonusom. Zatiaľ čo pri prakticky každej súprave musíte po prvej inštalácii prepojiť satelity, robí to Covr automaticky; tieto malé detaily robia rozdiel. Ďalším príjemným bonusom bude „tvarový faktor“, napríklad povrchová úprava z ružového zlata, ktorá bude mať v tradičnej domácnosti pravdepodobne mierne vyšší faktor akceptácie.

Bohužiaľ, D-Link tiež spadá trochu medzi, pretože ešte lacnejší Deco M4 je o niečo rýchlejší a rozdiely v inštalácii nie sú také relevantné, aby ste zabudli na výkon a cenu. To isté platí pre model Covr-2202, ktorý nie je dostatočne rýchly alebo dokonca dosť lacný po výraznom znížení cien, aby konkuroval modelom M9 Plus a RBK23. Ak však D-Link dokáže ceny trochu znížiť, vidíme vážny potenciál.

D-Link Covr-2202

cena

229 € (za 2 uzly)

Webová stránka

www.d-link.com 8 skóre 80

 • Pros
 • Najjednoduchšia inštalácia
 • Elegantný výkon a dojazd
 • Negatíva
 • Konkurencia za rovnakú cenu o niečo rýchlejšia

D-Link Covr-1203

cena

179 € (za 3 uzly)

Webová stránka

www.d-link.com 8 skóre 80

 • Pros
 • Najjednoduchšia inštalácia
 • Elegantný výkon a dojazd
 • Očarujúci kompaktný dizajn
 • Negatíva
 • Konkurencia trochu rýchlejšia a lacnejšia

Ubiquiti AmpliFi

O niečo staršie Ubiquiti AmpliFi HD robí veľký dojem svojim obalom, prezentáciou produktu a skúsenosťami s aplikáciami, o ktoré je postarané do posledného detailu. Prvok smerovača s displejom a dotykovou obrazovkou robí dobrý dojem, inštalácia je hračkou a spoločnosti Ubiquiti sa darí neprehľadným spôsobom podať nadpriemerné množstvo informácií. Ak vám záleží na informáciách o vašom použití, Ubiquiti je na tom veľmi dobre.

Bohužiaľ, AmpliFi HD aj tento rok vyniká veľmi vysokou cenou, pretože za týchto 339 eur si môžete kúpiť sieťový systém triedy AC2200 s množstvom vreckového. To je veľmi ťažké obhájiť; máme podozrenie, že za rovnaké peniaze budú skutoční sieťoví majstri uprednostňovať vynikajúce (pravda, káblové) systémy UniFi od spoločnosti Ubiquiti.

Nový osud Ubiquiti AmpliFi Instant má podobný osud, jednoducho preto, že je príliš drahý pre riešenie AC1200 / 1300. Požadovaných 229 eur za dva uzly je viac ako dvojnásobok hodnoty modelu Deco M4 a dokonca viac ako (AC2200) Orbi RBK23. Instant je mimoriadne kompaktný, v niektorých oblastiach veľmi rýchly a kombinuje výhody praktického displeja, vynikajúcich skúseností s aplikáciami a najrýchlejšej možnej inštalácie, v týchto prvkoch však musíte vidieť obrovskú hodnotu, aby ste obhájili oveľa vyššiu cenu.

Ubiquiti AmpliFi HD

cena

329 € (za 3 uzly)

Webová stránka

www.amplifi.com 7 skóre 70

 • Pros
 • Užívatelsky prívetivý
 • Veľmi dobrý router
 • Zobraziť smerovač
 • Negatíva
 • Rozsah a kapacita
 • Neprimerané ceny

Ubiquiti AmpliFi okamžite

cena

229 € (za 2 uzly)

Webová stránka

www.amplifi.com 8 skóre 80

 • Pros
 • Blesková inštalácia
 • Užívatelsky prívetivý
 • Zobraziť smerovač
 • Negatíva
 • Vysoká cena

Synology MR2200ac

Vzhľadom na tvrdú konkurenciu sme sa trochu obávali nováčika Synology a ich sieťového riešenia MR2200ac, produktu, ktorý si nekupujete ako súpravu, ale ktorý jednoducho získa toľko samostatných jednotiek, koľko považujete za potrebné. To má za následok o niečo vyššiu cenu, keď hľadáte dve alebo tri.

Počas inštalácie je zrejmé, že MR2200ac je v skutočnosti skôr tradičným smerovačom ako typickým sieťovým riešením. Prejdete ešte trochu krokov a potom vstúpite do prostredia s rozsiahlejšími možnosťami, ako je väčšina alternatív v tomto teste. Ak už vlastníte nas od spoločnosti Synology, všetko bude okamžite známe; Zdá sa, že vlastníci NAS sú cieľovou skupinou tohto produktu. Pomocou aplikácií môžete pridávať a rozširovať rôzne funkcie, často s mnohými nastaveniami, a existujú aj aplikácie tretích strán, vďaka ktorým bude ešte šialenejšia.Skutočnosť, že sme boli schopní robiť rozsiahle správy o využití na používateľa s používateľskými profilmi a rôznymi zariadeniami, sme považovali za príjemné plus. Najmä ako rodičia mladej digitálnej generácie.

Vďaka kombinácii vyšších cien a zložitejších, ale rozsiahlejších funkcií nie je MR2200ac prvou voľbou pre každého, kto hľadá sieťový systém WiFi. Výkon je však len dobrý a ak sú dva uzly dostatočné, dodatočné náklady nie sú príliš zlé. Vo výsledku považujeme MR2200ac za zaujímavý, ak už vlastníte Synology NAS alebo oceňujete tak rozsiahlu funkčnosť.

Synology MR2200ac

cena

136, - € (za uzol)

Webová stránka

www.synology.com 9 Skóre 90

 • Pros
 • Vlastnosti a správa
 • Dobré výkony
 • Negatíva
 • cena
 • Vyžaduje sa prax

ASUS Lyra a AiMesh AX6100

Nebudeme zbytočne mrhať slovami o ASUS Lyra a Lyra Trio; jednoducho nevynikajú pozitívne v porovnaní s Decomi a Orbismi tohto sveta, rovnako ako mnoho iných systémov. Skutočnosť, že spoločnosť ASUS disponuje veľmi rozsiahlym firmvérom, nemení nič na skutočnosti, že pomer ceny a výkonu jednoducho nie je dosť dobrý.

Znalci produktov spoločnosti ASUS vedia, že výrobca skutočne vyniká, iba pokiaľ ide o skutočne inovatívne produkty. Tento titul si bezpochyby zaslúži WiFi systém ASUS AiMesh AX6100 (pozostávajúci z 2x RT-AX92U, ak ho chcete rozšíriť). Je to úplne prvé sieťové riešenie s 802.11ax alebo Wifi 6. Systém obsahuje obvyklé rádio 2x2 2.4GHZ a 2x2 5GHz (802.11ac / WiFi 5), ako aj rádio 4x4 5Ghz WiFi6 s teoretickou maximálnou priepustnosťou najmenej 4804 Mbit / s. V skratke: potenciálne veľmi rýchle.

Aby bolo porovnanie spravodlivé, testujeme však s rovnakými klientmi 2x2 WiFi5 ako v minulých rokoch antény, ktoré bežne nájdete v typických luxusných notebookoch z posledných rokov, ale ktoré z routerov WiFi6 jednoducho nevyťažia maximum. Model AX6100 sa týmto klientom stále darí, ale zjavne z nich nevyťažíme maximum. Ak však prejdeme na naše notebooky s novšími čipmi Killer AX1650 alebo stolné počítače s čipom Intel AX200 na doske, dostaneme na hlavnom pripojení modelu AX6100 asi 875 Mbit / s. Pokiaľ máte úplne nový špičkový notebook, týmto riešením určite dosiahnete oveľa vyššie rýchlosti.

Je však AX6100 okamžite prirodzenou voľbou pre sieťoviny? Spochybňujeme to, pretože iba jedno z dvoch rádií 5 GHz podporuje WiFi 6. Ak AX6100 používa toto rýchlejšie rádio WiFi6 ako backhaul, potom je váš klient na inom prístupovom bode stále obmedzený na rýchlosť WiFi5. O niečo vyššia rýchlosť ako u konkurencie, ale možno nie to, čo od svojej približne dvakrát vyššej investície očakávate. Vidíme tiež ďalší problém (pje): AX6100 dosahuje najlepší výkon v blízkosti routeru a o jeden krok ďalej, ale na druhom poschodí nemáme stabilné pripojenie. Lacnejší RBK50 tam stále robí viac ako 200 Mbit / s.

Príliš veľa upozornení na zisk testu, čiastočne vzhľadom na cenu. Napriek tomu tu jasne vidíme potenciál WiFi 6 prichádzajúci k sieťovej WiFi. Ak nechcete poskytovať krytie veľkej vile, ale chcete pre svoj nový notebook WiFi6 najlepší výkon smerovača a vynikajúcu backhaul na skromnú vzdialenosť, urobí to AX6100 dobre.

ASUS AiMesh AX6100

cena

€ 429, - (za 3 uzly)

Webová stránka

www.asus.nl 9 Skóre 90

 • Pros
 • WiFi 6 bleskurýchlo
 • Výkon WiFi5
 • Rozsiahly firmvér
 • Negatíva
 • Iba jedno rádio WiFi6
 • Rozsah ôk

ASUS Lyra

cena

289 € (za 3 uzly)

Webová stránka

www.asus.nl 7 Skóre 70

 • Pros
 • Funkčný smerovač
 • Negatíva
 • Rýchlosť a cena

ASUS Lyra Trio

cena

249 € (za 3 uzly)

Webová stránka

www.asus.nl 7 Skóre 70

 • Pros
 • Funkčný smerovač
 • Prúd 3x3
 • Negatíva
 • Žiadne vyhradené backhaul
 • cena

Extra: rozšírte svoju sieť o mesh

Ak chcete dobrú sieť typu mesh, už nemôžete ako prístupový bod používať aktuálny smerovač alebo modem. Pri všetkých diskutovaných riešeniach by ste mali vypnúť funkciu WiFi vášho súčasného smerovača, aby ste predišli problémom s roamingom v domácnosti. váš smerovač a sieťová sada zriedka spolupracujú naozaj dobre.

Ak už vlastníte drahý špičkový smerovač od spoločnosti ASUS alebo AVM, je pravdepodobné, že nemôžete poskytnúť kvalitné WiFi v každom kúte modernej domácnosti. Zároveň je veľká šanca, že tento rozsiahly router nechcete odložiť. Obe značky preto ponúkajú vhodné sieťové riešenia, ktoré stavia na vašom súčasnom smerovači a ktoré nechceme nechať diskutované.

ASUS

Spoločnosť ASUS vsádza na svoju technológiu AiMesh, riešenie, ktoré umožňuje kombinovať nedávne smerovače ASUS do sieťovej siete. Teoreticky to poskytuje obrovskú flexibilitu: môžete kombinovať smerovače ľubovoľného kalibru, ako uznáte za vhodné, a kúpiť nesmierne výkonné (a drahé) uzly siete. AX6100, o ktorom sme už hovorili, je v skutočnosti toho príkladom, pretože každý z týchto uzlov je v skutočnosti iba smerovač. Jednoducho vložili dva do jednej škatule.

Táto flexibilita má svoju cenu: zložitosť. Nie každá kombinácia sa ukázala byť hodná peňazí. Boli sme schopní otestovať iba vybraný počet kombinácií s rôznymi výsledkami. Počet verejných skúseností s konkrétnymi kombináciami je tiež obmedzený. Našou radou je preto urobiť si dôkladný výskum predtým, ako rozšírite svoj súčasný router Asus ako sieťový systém; táto možnosť je obzvlášť zaujímavá, ak v súčasnosti máte k dispozícii aspoň špičkové riešenie triedy, v opačnom prípade produkty ASUS v tomto teste jednoducho nebudú konkurovať lepším riešeniam AC2200.

Ak nemáte záujem o rozsiahle možnosti, odporúčame vám skôr pripravené balíčky.

AVM

Spoločnosť AVM si so svojimi sieťovými riešeniami zvolila kompaktnejšiu cestu. Môžete stavať na svojom existujúcom prístroji FRITZ! Box pomocou zosilňovača FRITZ! Repeater 3000 (118 EUR) alebo FRITZ! Repeater 1750E (69 EUR), respektíve trojpásmového a dvojpásmového sieťového satelitu. Jedná sa pôvodne o opakovače, ale teraz ponúkajú porovnateľnú funkčnosť sietí ako samostatne dostupné balíčky. Oba produkty sa v našich predchádzajúcich testoch osvedčili ako lepšie riešenia vo svojej triede, testovali sme však na základni FRITZ! Box 7590. 7590 je vynikajúci smerovač, ktorý však svoju veľkú cenu ospravedlňuje najmä mimoriadne rozsiahlym firmvérom, ktorý ponúka AVM; iná cieľová skupina ako sieťový systém pripravený na použitie. Pretože ide o dvojpásmový model, rozšírenie o sieťový uzol je obzvlášť zaujímavé, ak si myslíte, že môžete pokryť svoje posledné mŕtve uhly jedným ďalším uzlom.

Ak očakávate, že WiFi bude fungovať správne a nezaujímajú vás rozsiahle možnosti, odporúčame vám skôr pripravené balíčky. Ak už ste v ekosystéme FRITZ !, sú FRITZ! Repeater 3000 a 1750E dnes vynikajúcou alternatívou, spoľahlivou pre kompletnú sieťovú sadu, s našou preferenciou voľne umiestniteľného FRITZ! Repeater 3000.

Záver

Od minulého roku sa toho veľa nezmenilo. Opäť vidíme, že väčšina riešení má jednoducho problém držať krok s poskytovateľmi sietí od prvej hodiny. V spodnej časti trhu je TP-Link Deco M4 skutočne príliš dobrý na svoju extrémne nízku cenu, čo z neho robí náš redakčný tip pre každého, kto jednoducho hľadá dobrý sortiment za málo.

Na vrchole trhu zostáva drahý Orbi RKB50 / 53 tretí rok po sebe bez prehry. Niečo stojí, ale potom máte aj niečo, čo bolo objektívne testované. Prvýkrát však u našich dverí vidíme konkurenta, pretože produkt AX6100 od spoločnosti ASUS ukazuje, že sieťové riešenia WiFi6 predbehnú WiFi5 Orbis. Sme naklonení čakať na ešte ťažšiu sadu WiFi6 pre konečné sieťové riešenie, pretože aj keď už sú maximálne rýchlosti vyššie, starý Orbi so svojim dlhším dosahom stále vyhráva.

Pre každého, kto hľadá rozsah a kapacitu pre aktívnu rodinu za skromnejšiu cenu, uvidí spoločnosti TP-Link a Netgear opäť víťaza v triede AC2200. Deco M9 Plus a Orbi RBK23 majú nadpriemerný výkon, správnu cenu a zaslúžia si redakčný tip. Obe spoločnosti však musia zostať ostré, pretože rozdiel medzi niektorými konkurentmi nie je obrovský a niektoré ukazujú, že ich mladšie riešenia sa inštalujú ešte jednoduchšie, napríklad D-Link Covr a Ubiquiti AmpliFi Instant.

Dúfajme, že sa v budúcom roku dočkáme ešte lepších alebo ešte lacnejších riešení, pretože v porovnaní s minulým rokom väčšina súprav v každom prípade zlacnela. Vďaka tomu druhému môžeme tento rok povedať prinajmenšom s úplným presvedčením: ak hľadáte len dobré WiFi, sieť už nie je budúcnosťou, ale najlogickejším riešením súčasnosti. Ahoj smerovač, ahoj sieť.

Sieť s výhodami

Pretože je backhaul rozhodujúcim prvkom každého sieťového systému, modely s alternatívnymi možnosťami backhaul si zaslúžia osobitnú pozornosť, napríklad modely, ktoré môžu ako backhaul použiť aj všetky káble nachádzajúce sa v dome. Je váš dom čiastočne káblovaný? Potom odporúčame sieťové riešenie, ktoré má v tabuľke začiarknutie vedľa možnosti „drôtová backhaul možná“.

TP-Link Deco P7 je zarážajúci, pretože dokáže nasadiť aj elektrické vedenie. Powerline funguje v niektorých domácnostiach vynikajúco, v iných vôbec. To nám znemožňuje odhadnúť, aký výkon možno vo vašom prípade očakávať.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found