Preskúmanie

OnePlus 8: medzi brehom a loďou

OnePlus 8 je nástupcom iba šesť mesiacov starého OnePlus 7T. Najnovší model je o sto eur drahší a na oplátku najmä lepšie špecifikácie. Zároveň je o sto eur lacnejší ako tiež nový OnePlus 8 Pro. V tejto recenzii OnePlus 8 zisťujeme, či je tento smartphone zlatou strednou cestou.

OnePlus 8

MSRP € 699,-

Farby Čierna, zelená a medzihviezdna žiara

OS Android 10 (Oxygen OS)

Obrazovka 6,55 palcový OLED (2 400 x 1 080) 90 Hz

procesor 2,84 GHz oktacore (Snapdragon 865)

RAM 8 GB alebo 12 GB

Skladovanie 128 GB alebo 256 GB (nerozbaliteľné)

Batéria 4 300 mAh

fotoaparát 48, 16 + 2 megapixelov (zadný), 16 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 5G, 4G (LTE), Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6, NFC, GPS

Formát 16,2 x 7,3 x 0,8 cm

Váha 180 gramov

Webová stránka www.oneplus.com 7 Skóre 70

  • Pros
  • Výdrž batérie a rýchle nabíjanie
  • Obrazovka
  • Hardware
  • Pravidlá pre softvér a aktualizácie
  • Negatíva
  • Nie je odolný voči vode a prachu
  • Žiadne bezdrôtové nabíjanie
  • Podobá sa na lacnejší OnePlus 7T

OnePlus nedávno predstavil OnePlus 8 a 8 Pro, smartfóny v hodnote 699, respektíve 899 eur. O top modeli sme nedávno hovorili v našej recenzii OnePlus 8 Pro a teraz je na rade jeho lacnejšia varianta. Osmička je nástupcom minuloročnej 7T, ktorú si teraz môžete kúpiť za menej ako 550 dolárov. V tejto recenzii OnePlus 8 zisťujeme, ktorý z troch telefónov je najlepšou kúpou.

Dizajn

OnePlus 8 je vyrobený zo skla a má obrazovku s predným plnením s veľmi úzkymi okrajmi v hornej a dolnej časti. Displej trochu pokračuje po stranách, čo spríjemňuje prechádzanie z rohov. V ľavom hornom rohu obrazovky je malý otvor pre selfie kameru. Smartfón vyzerá futuristicky a vďaka konvexnému krytu pekne padne do ruky. Hmotnosť je na 180 gramoch pomerne nízka. OnePlus 8 je tiež ľahší ako 7T, ktorý má menšiu batériu, ale váži 190 gramov. 8 Pro váži 199 gramov, čo je dané väčšou obrazovkou a batériou. Za posledných pár týždňov som sa dostal k modelom 8 a 8 Pro mnohým rodinám a priateľom a najradšej mám ten zvládnuteľnejší 8.

Smartfón má šikovný posúvač upozornenia na rýchle prepínanie medzi hlasitosťou zvonenia, režimom vibrovania a tichým režimom. V spodnej časti je port USB-C na nabíjanie a pripojenie špunty do uší, prípadne cez adaptér. Chýba 3,5 mm zvukový port. OnePlus 8 tiež nemá certifikáciu odolnosti proti vode a prachu, čo 8 Pro skutočne má. OnePlus tvrdí, že bežná 8-ka znesie trochu vody a prachu, ale neberte si ju so sebou do bazéna.

Zariadenie je k dispozícii v troch farbách: čierna, mätovo zelená a Interstellar Glow. Testoval som zelenú verziu, ktorú by som označil ako sviežu a bokovú. Odtlačky prstov sú takmer neviditeľné. Ďalšie dve farby sú citlivé na odtlačky prstov. Ak chcete čo najviac nápadný smartphone, najlepšie je pozrieť sa do verzie Interstellar Glow - ktorá mení farbu vďaka svetlu.

Obrazovka

Obrazovka OnePlus 8 meria 6,55 palca, a preto sa dá len ťažko ovládať jednou rukou. OLED panel poskytuje veľmi pekné farby a vysoký kontrast a je energeticky efektívnejší ako obrazovka LCD lacnejších smartfónov. Vďaka full HD rozlíšeniu vyzerá obraz ostro. Za displejom je optický a teda neviditeľný snímač odtlačkov prstov, ktorý sa rozsvieti, keď chcete smartfón odomknúť. Skener je presný a veľmi rýchly, za slnečného dňa je však vonku znateľne horšie. Je to tak preto, lebo skener pracuje prostredníctvom svetla.

Maximálna obnovovacia frekvencia obrazovky je 90 Hz, čo znamená, že sa obrazovka obnovuje deväťdesiatkrát za sekundu. Mnoho obrazoviek smartfónov to robí šesťdesiatkrát za sekundu (60 Hz). Vyššia obnovovacia frekvencia poskytuje plynulejšie obrázky, čo si všimnete na animáciách, pri rolovaní v textoch a hraní optimalizovaných hier. Pretože je veľká šanca, že váš súčasný smartfón má 60Hz displej, OnePlus 8 sa bude cítiť o niečo hladší. Jemné zlepšenie, aj keď vyššia obnovovacia frekvencia tiež spotrebuje o niečo viac energie. V nastaveniach si teda môžete zvoliť aj 60Hz displej. Drahší OnePlus 8 Pro má ešte krajšiu 120Hz obrazovku. Rozdiel s 90 Hz je viditeľný, nie je to však dôvod, prečo ste si vybrali verziu Pro oproti bežnej 8.

Tí, ktorí poznajú OnePlus 7T, teraz vedia, že obrazovky 7T a 8 sú papierovo identické. V praxi takmer nevidím žiadny rozdiel.

Vynikajúci hardvér

Rovnako ako jeho drahší brat, aj OnePlus 8 využíva čip Snapdragon 865, najsilnejší procesor Qualcomm v súčasnosti. Všimli ste si, že: zariadenie je bleskové a zostane ním aj po ďalšie roky. Štandardná verzia 699 eur má 8GB RAM a 128GB úložnú pamäť. Dosť na rýchle prepínanie medzi nedávno použitými aplikáciami a hrami s dostatkom úložného priestoru pre tieto programy a ďalšie médiá. Upozorňujeme, že smartphone nemá slot pre micro SD na rozšírenie pamäte. Myslíte si, že potrebujete viac ako 128 GB pamäte? Za 799 eur si môžete kúpiť OnePlus 8 s 12GB / 256GB pracovnej a úložnej pamäte. Dá sa povedať, že dodatočné náklady sú primerané.

Oba modely OnePlus 8 sú vhodné pre 5G internet. Očakáva sa, že spoločnosti KPN, T-Mobile a VodafoneZiggo spustia svoje 5G siete v prvej podobe toto leto. 5G nateraz ponúkne hlavne o niečo rýchlejší a stabilnejší internet, najmä v rušných lokalitách. Sieť bude od roku 2023 skutočne oveľa rýchlejšia. Smartfón je preto pripravený na budúcnosť, ale zatiaľ vám príliš nepomáha.

OnePlus 8 si poradí aj s technológiami, ako sú dve SIM karty, WiFi 6 a NFC.

Výdrž batérie a nabíjanie

OnePlus 8 obsahuje 4300 mAh batériu, ktorú nemôžete zmeniť. Kapacita batérie v porovnaní s minuloročnou 7T, ktorá má 3800 mAh batériu, značne vzrástla. S týmto smartfónom som zvyčajne nedokázal prežiť dlhý deň na jedno nabitie batérie. Väčšia batéria z 8 sa oplatí: dlhý deň používania nie je žiadny problém.

Nabíjanie sa vykonáva pomocou priloženej 30W zástrčky Warp Charge s výkonom 30W. Batéria sa nabije z 0 na 55 percent za pol hodinu, čo je veľmi rýchle. Ak použijete inú zástrčku USB-C, nabíjanie bude trvať dlhšie. OnePlus 8 sa bohužiaľ nemôže nabíjať bezdrôtovo. Mínus, pretože to dokážu takmer všetky smartfóny v tomto cenovom segmente. OnePlus 8 Pro sa dokáže nabíjať aj bezdrôtovo, je však ešte nákladnejší.

Tri fotoaparáty: sú také dobré

OnePlus 8 má na zadnej strane OnePlus 8 primárny 48-megapixelový fotoaparát, 16-megapixelový širokouhlý objektív a 2-megapixelový makro fotoaparát. Fotoaparáty sa líšia od radu 7T a 8 Pro, ktoré namiesto makro fotoaparátu majú teleobjektív na trojnásobné priblíženie s minimálnou stratou kvality. Aplikácia fotoaparátu OnePlus 8 ponúka aj funkciu dvojitého zväčšenia, ale využíva digitálne zväčšenie s viditeľnou stratou kvality. Škoda, ale v mnohých prípadoch je kvalita takejto zväčšenej fotografie pre sociálne médiá v poriadku. Dvojnásobné zväčšenie znamená málo. Až pri ďalšom (maximálnom desaťnásobnom) priblížení uvidíte, ako sa zhoršuje kvalita.

So špeciálnym makro fotoaparátom môžete robiť ostré fotografie z veľmi krátkej vzdialenosti. Užitočné, ak chcete fotografovať kvety, hmyz, domáce zvieratá alebo štítky. Funkcia makro funguje veľmi dobre. Nevhodné je, že musíte túto funkciu povoliť sami v aplikácii Fotoaparát. Bolo by krajšie, keby sa sama kamera prepínala, keď ste veľmi blízko k objektu. Ďalším nedostatkom je nízke rozlíšenie 2 megapixely. Makro fotografia (1 600 x 1 200 pixelov) je dostatočne ostrá pre sociálne médiá, ale na televízore vyzerá menej ostro ako bežná fotografia s rozlíšením 12 megapixelov (4 000 x 3 000 pixelov). Nižšie vidíte automatický režim vľavo a režim makro vpravo.

Keď už hovoríme o primárnej kamere; fotí nádherné, realistické fotografie s veľkými detailmi. Kvalita je porovnateľná s OnePlus 7T, ale o niečo menšia ako OnePlus 8 Pro, ktorý používa novší a lepší snímač fotoaparátu. Za tmy fotoaparát sníma aj vynikajúce fotografie, v kvalite je však zreteľný rozdiel s drahými telefónmi, ako sú 8 Pro, iPhone 11 Pro a Huawei P40 Pro.

Širokouhlý fotoaparát nasníma širokú fotografiu a funguje správne. Farby vyzerajú s prírodou o niečo menej verne ako na bežných fotografiách. Napríklad trávnik je príliš zelený, ale existuje veľká šanca, že si ho nevšimnete, pretože obrázok vyzerá dobre. Nižšie vidíte dve fotografické série, ktoré majú zľava doprava normálnu fotografiu, širokouhlú fotografiu a fotografiu so zväčšením 2x.

16-megapixelový fotoaparát na displeji spravidla robí „len dobré“ selfie. Nechajte smartphone v pokoji, inak budete mať pohyblivé obrázky. Fotoaparát tiež dokáže videohovor v plnom HD rozlíšení.

Softvér

OnePlus 8 sa v systéme Android 10 minie s krabicou OnePlus 'OxygenOS. Táto vrstva sa od štandardného Androidu líši len málo a hlavne pridáva funkcie na prispôsobenie operačného systému podľa vašich predstáv. Od animácie snímača odtlačkov prstov a tvaru rýchlych nastavení až po farebnú paletu a fungovanie herného režimu je toho veľa, čo je potrebné nastaviť a to je pekné. V smartfóne sú nainštalované štyri aplikácie: Facebook, Messenger, Instagram a Netflix. Prvé tri je možné odstrániť, Netflix nie. OnePlus obsahuje aj niekoľko aplikácií vrátane galérie, počasia a kalkulačky. Softvér funguje intuitívne, je bleskový a menej prítomný ako vrstvy spoločností Samsung, Huawei a mnohých ďalších.

Aktualizovať pravidlá

OnePlus sľubuje - už roky - úplnú softvérovú podporu pre svoje smartfóny na tri roky. OnePlus 8 tak dostáva tri aktualizácie verzie systému Android a aktualizáciu zabezpečenia každý druhý mesiac po dobu troch rokov. To je úhľadné. Napríklad drahé telefóny Samsung dostávajú dve verzie aktualizácií a štyri roky bezpečnostných aktualizácií, ale väčšina značiek sľubuje úplné aktualizácie na dva roky. iPhony dostávajú aktualizácie od spoločnosti Apple štyri roky, ale nepoužívajú Android.

Záver: kúpiť OnePlus 8?

OnePlus 8 je veľmi pekný smartphone bez ozdôb, vybavený luxusným krytom, krásnou obrazovkou, výkonným hardvérom a užívateľsky prívetivým softvérom s trojročnou podporou. Zariadenie nerobí nič zlé, ale tiež nevie, čím by malo vyniknúť. Nie je vodotesný a prachotesný podľa certifikácie IP, nemôže sa nabíjať bezdrôtovo a nerobí najlepšie fotografie vo svojej cenovej relácii.

Tieto tri zaujímavosti platia aj pre minuloročný OnePlus 7T. Osmička vyzerá modernejšie, je o niečo rýchlejšia, má lepšiu výdrž batérie a 5G, stojí však 699 eur. V čase písania tohto článku si môžete 7T kúpiť za 529 eur. Vylepšenia 8 preto majú značné dodatočné náklady a v mojich očiach je mnohým záujemcom lepšie 7T (recenzia).

Aj keď má úplne inú objednávku, nový iPhone SE je tiež konkurenciou. IPhone spoločnosti Apple za 489 dolárov je bleskurýchly, vodotesný, dokáže sa nabíjať bezdrôtovo a bude dostávať aktualizácie štyri roky. Tieto dva sa nedajú porovnávať v bodoch, ako je obrazovka, softvér a formát, ale iPhone SE ilustruje, že kompletný a dobrý smartfón nemusí vôbec stáť 699 eur.

Tí, ktorí uprednostňujú najnovší OnePlus, ale nechcú robiť žiadne ústupky, môžu ísť na 8 Pro. Je certifikovaný IP, nabíja sa bezdrôtovo a má vynikajúcu štvorkolku. Zariadenie má tiež krajšiu 120Hz obrazovku. Pamätajte na to, že smartphone je znateľne väčší a ťažší a stojí minimálne 899 eur. Prečítajte si našu rozsiahlu recenziu OnePlus 8 Pro tu.