Preskúmanie

Nokia 7.1 - Jeden so siedmimi, jeden so systémom Android

Odkedy sa Nokia znovu objavila, výrobca smartfónov zaplavil trh novými modelmi, ktoré fungujú na Android One. Je ťažké ich od seba odlíšiť, vrátane tejto Nokie 7.1, ktorá len ťažko vyčnieva z davu Nokie.

Nokia 7.1

cena €349,-

Farby Modrošedá

OS Android 9.0 (Android One)

Obrazovka 5,8 palcový LCD (2280 x 1080)

procesor 1,8 Ghz oktacore (Snapdragon 636)

RAM 4 GB

Skladovanie 32 GB (rozšíriteľný o pamäťovú kartu)

Batéria 3 060 mAh

fotoaparát 12 a 5 megapixelov (zadný), 8 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5, WiFi, GPS, NFC

Formát 15,8 x 7,7 x 0,8 cm

Váha 188 gramov

Iné USB-C, port pre slúchadlá

Webová stránka www.nokia.com 6 Skóre 60

  • Pros
  • Praktický
  • Budujte kvalitu
  • Android One
  • Negatíva
  • Všeobecný dizajn
  • technické údaje
  • Výkon

Spoločnosť Nokia predstavila v roku 2018 Nokiu 7 Plus, ktorá od nás získala nielen dobrú recenziu, ale bola dokonca v súťaži BestProduct označená za najlepší produkt roka. Smartfón má výrazný vzhľad, priaznivú cenu a Android One: verziu pre Android, ktorú namiesto výrobcu aktualizuje samotný Google. O necelých šesť mesiacov neskôr sa objaví Nokia 7.1. Naozaj sa to nedá nazvať nástupcom. Vzhľad so svojím zárezom je všeobecný a technické parametre sú tiež nenápadné. Zariadenie stojí približne 350 eur: cenové rozpätie, v ktorom je k dispozícii veľa vynikajúcich smartfónov (vrátane Nokie 7 Plus). Ako Nokia 7.1 vyčnieva z radu?

Budujte kvalitu

Už som v krátkosti spomenul vzhľad, ktorý vzhľadom na zárez obrazovky vpredu a rovnakým dizajnom ako všetky ostatné Nokie, ktoré momentálne zaplavujú trh, vyzerá dosť všeobecne. To však nemení nič na skutočnosti, že sa Nokia 7.1 cíti veľmi luxusne, kovové okraje a sklenená zadná strana zaisťujú, že je smartphone veľmi dobre poskladaný, a to aj napriek tomu, že nie je vodotesný. Zariadenie je tiež pozoruhodne skromné, čo umožňuje pohodlné držanie a odolnosť voči väčšine vreciek a kabeliek. Nikdy nemáte pocit, že máte v rukách rozpočtové zariadenie, ale Nokia 7.1 je svojím vzhľadom nenápadná. Zvláštna kombinácia, ale funguje to.

Cena je samozrejme skromná na úrovni 350 eur. Ale aj technické parametre sú na tom rovnako: procesor Snapdragon 636 so 4 GB RAM a 32 GB úložiskom (z ktorého máte k dispozícii ešte 20 dostupných sietí) na tom vlastne nezáleží. Teoreticky by to malo stačiť na to, aby Android fungoval bez problémov. Najmä preto, že Nokia 7.1 beží na Androide One, čo znamená, že vás nebude trápiť Android skin alebo predinštalované aplikácie. Napriek tomu všetko nejde hladko. Prepínanie medzi aplikáciami, spúšťanie aplikácií a načítanie obrazoviek ... Len to nefunguje tak hladko, ako by malo. To je nepríjemné, najmä preto, že tiež chcete sami používať potrebné aplikácie a budúce aktualizácie systému Android pravdepodobne smartfón oveľa rýchlejšie neurobia. Referenčné hodnoty podčiarkujú priemerné výsledky rýchlosti, a to aj v tomto cenovom rozpätí. S týmito problémami som sa nestretol pri Nokii 7 Plus alebo Moto G6 Plus: lacné smartphony, za ktoré zaplatíte menej.

To isté sa dá povedať o výdrži batérie. Táto je tiež dosť nenápadná, vydrží vám aj deň. To ale samozrejme závisí od toho, ako intenzívne používate Nokiu 7.1.

Android jednoducho nefunguje tak hladko, ako by mal

Obrazovka

Na prednej strane je panel LCD obrazovky s priemerom 5,8 palca (14,7 cm) a pomerom strán 19 ku 9. K dispozícii sú veľmi tenké okraje obrazovky a zárez, ktorý robí zariadenie veľmi šikovným. Bohužiaľ v záreze nie je žiadna notifikačná LED. Minuloročná Nokia 7 Plus mala problém s tým, že maximálny jas obrazovky nebol príliš vysoký. To nie je s touto Nokiou 7.1 menší problém, ale maximálny jas stále nie je príliš vysoký. Full-HD obrazovka má peknú reprodukciu farieb, iba biele povrchy sú veľmi šedé.

Fotoaparáty

Vzadu je dvojitá kamera. To sa stalo trochu štandardom aj pre lacné smartphony. Dobrý jeden objektív je však lepší ako dva priemerné objektívy. Nokia 7.1 by sa mala lepšie s jedným dobrým objektívom, pretože pridáva málo funkcií. Môžete fotografovať s efektom hĺbky ostrosti a to je všetko. Mnoho ďalších smartfónov umiestňuje dva objektívy s rôznymi ohniskovými vzdialenosťami, aby ste ich mohli priblížiť bez akejkoľvek straty kvality. To nie je prípad Nokie 7.1, takže vám jednoducho chýbajú pokročilé možnosti.

Fotoaparáty robia pekné fotografie. Ale samozrejme od toho príliš nečakajte. Za sťažených svetelných podmienok sa ľahko stratia podrobnosti a objaví sa šum. To sa dá očakávať v prípade smartfónu v tejto cenovej kategórii. V tomto ohľade fotoaparát funguje tak, ako by ste očakávali v cenovom rozpätí: skvelé fotografie na zdieľanie na sociálnych sieťach a WhatsApp ... Pre svoje vytlačené fotoalbumy je však lepšie vziať si so sebou samostatný fotoaparát.

Záver: kúpiť Nokia 7.1?

Nokia 7.1 je skromný smartphone, čo sa týka ceny aj vzhľadu. Je veľmi pekné, že smartfón pracuje na systéme Android One, vďaka čomu je zariadenie bezpečnejšie a máte k dispozícii väčšiu kapacitu systému pre to, čo považujete za dôležité. To je nevyhnutné, pretože výkon je trochu sklamaním. Nokia 7.1 navyše v skutočnosti ničím nevyniká: obrazovkou, dualcamom, výdržou batérie ... to všetko sa dá nazvať trochu nenápadne. Problémom Nokie 7.1 je, že za menej peňazí sa môžete zlepšiť, myslite na Moto G6 Plus. Nokia 7.1 je teda skutočne smartphone, ktorý si vyberiete, ak hľadáte šikovný smartphone.