Ako

Pracujte s WordPad vo Windows 10

WordPad je bezplatný textový procesor, ktorý je súčasťou systému Windows 10. Je to skromné, čo sa týka možností, ale na napísanie písmena je to v poriadku. Navyše: súbory sú uložené vo formáte .doc a sú preto úplne zameniteľné s „skutočným“ balíkom Microsoft Office.

Nie každý potrebuje na svojom počítači kompletný balík Office. Často - najmä na domáce použitie - je to všetko obmedzené z hľadiska kancelárskej práce na príležitostný list adresovaný nejakej organizácii. Rozsiahly textový procesor s možnosťou tisíc a jedna je pre to nesmierne prehnaný. V skutočnosti už čoskoro nevidíte drevo pre stromy. Našťastie to môže byť s WordPadom aj oveľa jednoduchšie. Tento praktický textový procesor už prežil množstvo verzií systému Windows. Je to trochu skryté. Nájdete ju v ponuke Štart nižšie doplnky. Po spustení uvidíte okno s jednoduchým užívateľským rozhraním. Začnite písať text a máte hotovo. Rôzne tlačidlá na páske (vy) skutočne hovoria za všetko. V skupine Štýl písma nájdete všetko, čo potrebujete pre formátovanie textu, napríklad kurzíva alebo tučné písmo atď. Môžete si tiež vybrať zo všetkých typov písma nainštalovaných v počítači a veľkosť je možné upraviť. V bloku Odstavec napríklad môžete rýchlo vytvoriť zoznam bublín alebo zmeniť odsadenie. Alebo upravte centrovanie a zarovnanie textu podľa svojich predstáv. Zostáva okolo bloku Vložte. Takto môžete rýchlo vkladať obrázky alebo rýchlo kresliť pomocou programu Skicár a potom ich vložiť do dokumentu. Funguje to nasledovne: Kliknite na tlačidlo Maľovanie kresbou a vyrobiť niečo krásne. Potom zatvorte program Skicár a kliknite do podkladového dokumentu programu WordPad, kam chcete vložiť výkres. Pripravený.

Udržať

Skontrolujte tiež tlačidlo Dátum a čas pomocou ktorého môžete do dokumentu rýchlo vložiť aktuálny dátum a (alebo) čas. Môžete si vybrať z rôznych kombinácií a spôsobov písania. V skratke: veľmi pekný textový procesor, pomocou ktorého je možné vytvárať elegantne vyzerajúce písmená. Ak chcete viac, napríklad používanie tabuliek a iných pekných vecí, musíte prejsť na „skutočný“ textový procesor. Ale ako som sľúbil, nebude to vždy platiť pre mnohých ľudí. Jedinou skutočnou nevýhodou, ktorú môžeme o Wordpade zistiť, je to, že - dokonca aj v systéme Windows 10 - stále chýba kontrola pravopisu. Je to trochu smutné, najmä ak si uvedomíte, že to má na pamäti dokonca každý prehliadač, ktorý si sám seba váži. Takže ak nie ste „v bezpečí“, WordPad nemusí byť vaša šálka čaju. Či tak alebo onak, zostáva zachovať váš výtvor. Kliknite na ikonu na páse s nástrojmi Súbor a potom Uložiť; alebo kliknite na malé tlačidlo na diskete v ľavom hornom rohu okna. Klepnite na názov súboru a vyhľadajte požadované miesto v úložisku. Nakoniec musíte zvoliť formát súboru. Vyberte si chrbát Uložiť ako pred Office Open XML dokument, potom vytvoríte súbor kompatibilný s MS Office alebo Office 365. Dokument môžete uložiť aj vo formáte textového súboru OpenDocument. To je kompatibilné s takmer všetkými otvorenými zdrojovými textovými procesormi a softvérom, ktoré tento štandard podporujú. Pre nadšencov je k dispozícii aj starý text vo formáte RTF, txt MS-DOS a text Unicode.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found