Ako

Prehľad pripojení k počítaču

Ak sa pozriete na prednú, zadnú a bočnú stranu počítača, uvidíte početné konektory. K tomu je možné pripojiť rôzne zariadenia, ale čo presne? Znalosť týchto pripojení uľahčuje rozhodovanie o kúpe externého zariadenia, pretože potom si môžete byť istí, že sa do neho zmestí. Prehľad aktuálnych pripojení.

Veľa portov

Použili sme obrázky z dvoch rôznych počítačov, aby boli takmer všetky spomenuté porty. Niektoré porty sú na oboch fotografiách, iné iba na jednej (pozri číslovanie).

1. USB 2.0

Každý počítač ich má: USB porty. USB je už mnoho rokov štandardným komunikačným portom na pripojenie zariadení alebo na prenos dát. Tento štandard existuje od roku 1996 a v roku 2001 ho nahradil súčasný protokol usb2.0 (480 Mbit / s). USB 2.0 je momentálne na hranici rýchlosti. Napríklad flash pamäť a pevné disky sú oveľa rýchlejšie, ako port zvládne (v praxi maximálne 30 MB / s). Firewire sa niekedy používa ako alternatíva k rýchlejším zariadeniam. Nástupca je k dispozícii vo forme USB 3.0.

2. USB 3.0

USB 3.0 je najnovšia verzia štandardu USB, ktorá poskytuje riešenie obmedzenia rýchlosti USB 2.0. USB 3.0 ponúka teoretickú rýchlosť 5 Gbit / s, čo v praxi (mínus „réžia“) predstavuje maximum 400 MB / s. USB 3.0 spoznáte podľa modrej farby v konektore. Port na počítači je kompatibilný s USB 2.0 a obsahuje ďalšie kontakty pre rýchlosť USB 3.0. Kábel, ktorý vstupuje do pripojeného zariadenia USB3.0, sa fyzicky líši. Často zostáva otázkou hľadania základnej dosky alebo notebooku, ktorý má tento port štandardne (alternatívou je samostatná zásuvná karta).

3. Firewire

Firewire je alternatívny štandard od spoločnosti Apple k USB, ktorý bol predstavený v roku 1998. Firewire sa označuje aj ako IEEE 1394. Bol to štandard na každom Macu a po niekoľkých rokoch aj na PC. Konkrétne čo sa týka rýchlosti, Firewire bol technicky lepší ako USB, vďaka čomu bola rýchlosť tréningu rýchlejšia. Pôvodný štandard firewire nahradil pred niekoľkými rokmi firewire 800, ktorý má fyzicky odlišné spojenie. V praxi nájdeme iba firewire 400 na PC, konektor, ktorý vidíte na fotografii. Tento štandard sa používa napríklad pre externé pevné disky a čítačky kariet CompactFlash, ktoré využívajú rýchlosť. V práci je aj protokol firewire3200, ale dáva to teraz zmysel, keď existuje USB 3.0?

4. Analógové zvukové pripojenia

Takmer každý počítač alebo notebook je vybavený najmenej jedným 3,5 mm zvukovým pripojením pre reproduktory alebo slúchadlá. V dnešnej dobe nájdeme na počítačoch päť alebo šesť 3,5 mm zvukových pripojení kvôli nárastu priestorového zvuku. Ak používate iba stereofónne reproduktory, mali by ste takmer vždy používať zelené pripojenie. Modrý konektor je linkový vstup, zatiaľ čo ružový mikrofón. Ďalšie dve pripojenia sú pre zadné reproduktory, stredové reproduktory a subwoofer. Neexistujú však žiadne štandardné farby a rozloženie sa môže líšiť. V prenosných počítačoch je výstup pre slúchadlá niekedy kombinovaný so vstupom pre mikrofón alebo výstup pre slúchadlá s 3,5 mm optickým pripojením S / PDIF.

5. S / PDIF

S / PDIF je digitálne zvukové pripojenie vyvinuté spoločnosťami Sony a Philips (ktoré okamžite vysvetľuje prvé dve písmená). S / PDIF je k dispozícii v optickej a koaxiálnej verzii. Optický variant sa tiež nazýva Toslink (čo je skratka pre Toshiba Link). Koaxiálna verzia používa RCA konektor, ktorý je zvyčajne oranžový, aby sa predišlo zámene napríklad s rovnakým (žltým) pripojením pre kompozitné video. Závisí to napríklad od vášho prijímača, ktoré pripojenie S / PDIF používate. Niektoré počítače majú tiež vstupy S / PDIF.

6. Ethernet

Pomocou ethernetového pripojenia môžete pripojiť svoj počítač alebo notebook k domácej sieti, napríklad prostredníctvom smerovača alebo modemu. Aj keď si Wi-Fi získava na popularite, Ethernet stále ponúka rýchlejšie a stabilnejšie prenosové rýchlosti. Moderné ethernetové pripojenia majú rýchlosť až 1 000 Mbit / s (alebo 1 Gbit / s). Konektor Ethernet má dve stavové kontrolky, ktoré indikujú, či došlo k dátovej aktivite.

7. eSATA

Na počítačoch je čoraz častejšie pripojenie eSATA. Je určený na externé pripojenie diskov SATA, napríklad vo forme externého pevného disku. Pripojenie eSATA je dobrou alternatívou k USB 2.0 a firewire, pretože ponúka výrazne vyššie rýchlosti.

8. VGA a DVI

Najbežnejšie používaným pripojením na pripojenie PC k monitoru je staromódne pripojenie VGA a DVI. Digitálny port DVI je nástupcom analógového portu VGA pre monitory. Veľký rozdiel medzi VGA a DVI je v tom, že s VGA dochádza k určitej strate kvality v dôsledku prechodu z digitálneho na analógový signál. Pri DVI sa farebné informácie odosielajú priamo (digitálne) z grafickej karty na monitor. Ďalším rozdielom je, že DVI tiež pridáva informácie o rozlíšení, takže ho nikdy nemusíte nastavovať manuálne. Rozdiel je viditeľný hlavne pri vyšších rozlíšeniach, väčšinou je veľmi užitočné až rozlíšenie 1280 x 1024 VGA.

9. HDMI a DisplayPort

HDMI a DisplayPort sú tiež digitálnymi alternatívami k pripojeniu DVI. Hlavný rozdiel medzi HDMI a DVI je v tom, že HDMI prenáša aj zvukové signály. Šírka pásma je navyše oveľa väčšia ako v prípade DVI. Alternatívou k HDMI je DisplayPort. Aj keď konektor vyzerá ako konektor HDMI, nie je kompatibilný. DisplayPort (napríklad HDMI) je však kompatibilný s ochranou proti kopírovaniu HDCP. Šírka pásma je 10,8 Gbit / s. V súčasnosti je počet počítačov, grafických kariet a najmä monitorov s rozhraním DisplayPort obmedzený, ale ten sa zvyšuje. Rozdiel medzi HDMI a DisplayPort môžete vidieť v samostatnej vložke.

10. Port PS / 2

Port PS / 2 je port, ktorý sa donedávna používal ako port na pripojenie klávesnice a myši. Väčšina moderných počítačov používa ako vstupné zariadenie USB a port PS / 2 niekedy už ani nie je k dispozícii. Fialový port PS / 2 je pre klávesnicu, zelený pre myš. Kvôli klesajúcej popularite pripojenia vidíme v niektorých moderných počítačoch aj kombinované porty, ktoré sú vhodné pre myš aj klávesnicu.

Novinka: Thunderbolt

Pripojenie Thunderbolt je stále pomerne nové. Jedná sa o nové rozhranie PCI Express a DisplayPort od spoločnosti Intel, ktoré sa v súčasnosti nachádza iba v novej sérii Apple MacBook Pro. Thunderbolt, predtým nazývaný „Light Peak“, je alternatívou k rôznym externým pripojením, ako sú SCSI, SATA, DisplayPort, HDMI, VGA, firewire a USB. Mal by zabezpečiť výrazné zníženie počtu rôznych portov v počítači. Protokol má dostatočnú šírku pásma, aby v zásade nahradil akýkoľvek typ pripojenia. Aktuálna verzia je založená na medenom drôte a dosahuje maximálne 10 Gbit / s (dvakrát viac ako USB 3.0). Intel chce v budúcnosti prejsť na optické vlákno, aby bolo uskutočniteľné 100 Gbit / s. Očakáva sa, že sa Thunderbolt objaví na počítačoch od iných výrobcov aj v roku 2012.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found