Ako

Ako môžete webovú kameru vypnúť, keď ju nepoužívate?

Ak dôjde k napadnutiu vašej webovej kamery, ľudia vás môžu špehovať. Webovú kameru môžete vypnúť, aby vás určite neobťažovali zvedavé pohľady. Tu sa dočítate ako.

Môže sa to zdať paranoidné alebo prehnané, ale mohlo by sa stať, že hacker prevezme kontrolu nad vašou webovou kamerou a sleduje vás a vaše deti. Vaša webová kamera je koniec koncov takmer vždy prepojená so zariadením pripojeným k internetu. A vaša webová kamera je takmer vždy zameraná na vás. Navyše často nevidíte, či je kamera aktívna alebo nie. Prečítajte si tiež: 10 tipov, ako využiť svoju webkameru naplno.

V dnešnej dobe je oveľa menej ťažké tajne získať prístup a prevádzkovať webovú kameru, ako tomu bolo v minulosti. Vďaka správnemu malvéru je možné webovú kameru prevziať len tak, bez potreby hackerských znalostí alebo znalostí programovania.

A to nie je všetko o plazení sa pokukovaní po vašich deťoch alebo manželke. Rovnako by to mohla byť ilegálna metóda sledovania ľudí, ktorí vás chcú z akýchkoľvek dôvodov sledovať. Váš šéf, ktorý chce zistiť, či je práca z domu skutočne taká efektívna, ako tvrdíte, váš podozrivý partner, vaši konkurenti, ktorí chcú vedieť, na akom tajnom projekte pracujete ... pomenujete ho.

Našťastie je možné webovú kameru úplne vypnúť, keď ju nepoužívate, aby ju škodlivá osoba nemohla jednoducho ovládať.

Klepnite alebo odpojte webovú kameru

Nie je ťažké jednoducho odpojiť externú webovú kameru odpojením kábla od USB portu. Takto nikto nemôže sledovať ani počúvať.

Ďalším jednoduchým spôsobom, ako zabezpečiť, aby nikto nemohol sledovať, je jednoducho zavesiť alebo nalepiť niečo cez webovú kameru, napríklad utierku alebo štítok. Ak máte notebook so zabudovanou webovou kamerou, môžete na časť obrazovky, v ktorej je fotoaparát zabudovaný, nalepiť kúsok nepriehľadnej pásky. Pokúste sa nájsť niečo, čo môžete ľahko odstrániť bez zanechania lepidla, inak budete mať problém, keď budete chcieť svoju webovú kameru znova použiť.

Nejde samozrejme len o obraz, ale aj o zvuk, ktorý zachytáva mikrofón. Ak používate notebook, môžete niečo prilepiť cez otvor mikrofónu. Ak používate počítač, je najlepšie webovú kameru jednoducho odpojiť, aby určite nezaregistrovala žiadny zvuk.

Vypnite webovú kameru

Najbezpečnejšie je webovú kameru odpojiť, aby k nej nebolo vôbec možné získať prístup. Ale ak je vaša webová kamera zabudovaná do obrazovky alebo ak sa nechcete ďalej plaziť pod svoj stôl, môžete zariadenie v systéme Windows 10 vypnúť.

Z tohto dôvodu je pre hackerov ťažší prístup k vašej webovej kamere, pretože predtým, ako budú môcť sledovať alebo počúvať, musia najskôr získať prístup k počítaču, aby mohli vašu webovú kameru znova zapnúť.

Do vyhľadávacieho poľa vedľa tlačidla Štart zadajte text správa zariadenia a kliknite na výsledok vyhľadávania. Prejdite v okne Správa zariadení do kategórie Zobrazovacie zariadenia a kliknite pravým tlačidlom myši na svoju webovú kameru. Potom vyberte Vypnúť. Ak chcete svoju webovú kameru použiť znova, vráťte sa na Správa zariadení, nájdite svoju webovú kameru a vyberte si Prepnúť.

Z tejto ponuky môžete tiež odinštalovať zariadenie, ak ho takmer nepoužívate, ale jedná sa o oveľa drastickejšie riešenie.

Máte ďalšie otázky týkajúce sa hardvéru? Opýtajte sa na to v našej úplne novej Tech Café!