Preskúmanie

Porovnávaných 7 herných obrazoviek WQHD

Hráči Fanatic FPS lovia na obrazovkách s frekvenciou 240 Hz a hráči s o niečo obmedzenejším rozpočtom sa budú musieť uspokojiť s plným HD na frekvencii 144 Hz. Čo však v prípade, že hľadáte dobrý monitor pre svoju bežnú prácu s počítačom, ktorý by sa dal vynikajúco využiť aj pri hrách? Potom rýchlo skončíte s monitorom WQHD (Wide Quad HD). Testovali sme sedem herných obrazoviek, všetky s uhlopriečkou obrazovky 27 palcov.

Rýchle (144 Hz alebo rýchlejšie) 27-palcové WQHD obrazovky s rozlíšením 2560 x 1440 pixelov vynikajú najmä vyváženosťou, ktorú ponúkajú. Sú dostatočne veľké na pôsobivý zážitok, ale nie také veľké, aby vaše oči museli v rýchlych hrách hľadať príliš veľa. Obnovovacia frekvencia medzi 144 a 165 Hz je pre všetky typy hier dostatočne rýchla. Rozlíšenie a ostrosť (pixely na palec) sú vynikajúce ako pre hry, tak aj pre všestranné použitie, ako sú fotografie alebo videozáznamy. A na rozdiel od 4K panelu, môžete ovládať rozlíšenie použité s primerane modernou grafickou kartou, ako je GeForce GTX 1070 alebo Radeon RX 580, s atraktívnym nastavením.

Skrátka skutoční luxusní všestranní. Neprekvapuje ich, že nie sú príliš lacné, pretože tam, kde si môžete kúpiť rýchlu full-HD obrazovku za 250 eur, náš test začína obrazovkou 449 eur a náklady sa môžu vyšplhať až na viac ako 1000 eur. Nie je potom prekvapením, že žiadna z obrazoviek nepracuje zle. Aj keď vidíme pozitívne odľahlé hodnoty, je dôležité sami si určiť, čo robíte s obrazovkou. Ak chcete popri hraní začať s fotografiami, videami alebo inými kreatívnymi úlohami, rýchlo sa oplatí pozrieť sa na monitory ips už od 700 eur. Ak sa predovšetkým venujete hraniu hier, môžete ušetriť peniaze výberom lacnejších variantov TN alebo VA. Testovali sme dve obrazovky TN, dve VA a tri IPS, aby sme na každej stránke vysvetlili výhody a nevýhody. Ďalším veľkým rozdielom medzi obrazovkami je prítomnosť G-Sync alebo FreeSync, ktorá ponúka výhody, ak máte grafickú kartu Nvidia alebo AMD.

Na čo si ešte dať pozor

Ako skutoční všestranní sme obrazovky testovali široko. Fotografi budú venovať pozornosť farbám a hráči sa zamerajú na rýchlosť a kontrast. Z našich skúseností s hernými obrazovkami je okrem rýchlosti rozhodujúca reprodukcia farieb a šedých odtieňov a dobrý kontrast. Veci, ako sú hodnoty gama a teplota farieb, sú dôležité, ale často sa dajú ľahko zatraktívniť prostredníctvom samotnej obrazovky (bez kalibračného zariadenia). Venujte zvláštnu pozornosť fyzickým rozmerom obrazovky, pretože niektoré potrebujú na vašom stole až 40 centimetrov, iné zas polovicu. Tiež upozorňujeme, že niektoré obrazovky majú reproduktory, ale nemali by ste od ich kvality očakávať veľké očakávania.

Technológia: Ips (prepínač v lietadle)

Ips panely sa tradične používali pre dobré, ale drahé monitory, kde prakticky každá obrazovka s rozpočtom obsahovala lacnejší TN panel. Rozdiel bol ľahko viditeľný: ips má lepšie farby, lepšie hodnoty čiernej farby, oveľa lepšie pozorovacie uhly a všestrannú úhľadnejšiu prezentáciu obrazu. IPS bol tradične pomalší, a preto nebol logickou voľbou pre hranie hier, ale tento rozdiel sa dnes zriedi bleskurýchlymi panelmi ips z tovární spoločnosti AU Optronics, ktoré možno nájsť v modeloch Asus PG279Q, Acer XB271HU a Eizo FS2735 pre príklad. Lepšie TN panely si v dnešnej dobe vedú tiež veľmi dobre, čo sa týka farieb, ale ips si v tomto smere udržiava prvenstvo, ako aj z hľadiska pozorovacích uhlov a kontrastu. Ak robíte veľa kreatívnych úloh, stoja za to, ale čisto za hranie hier nájdeme dodatočnú cenu trochu na statnej strane. Ale nenechajte sa tým odradiť, ak na to máte (nechali) peniaze.