Ako

Vytvorte si sami sieťový disk pomocou FreeNAS

NAS je centrálne úložisko súborov pre všetky vaše počítače vo vašej (bezdrôtovej alebo káblovej) domácej sieti. Môžete si kúpiť NAS pripravený na použitie, ale v tomto článku si ho sami zostavíme. Za týmto účelom budeme pracovať s operačným systémom FreeNAS, vyradeným počítačom a jedným USB kľúčom.

Príprava

Tip 01: FreeNAS

NAS je skratka pre „Network Attached Storage“. Inými slovami, externý pevný disk priamo pripojený k sieti. NAS poskytuje počítaču v domácej sieti centrálny úložný priestor. Často je tiež možné získať prístup k súborom na NAS cez internet. NAS je k dispozícii v obchode pripravený, ale chystáme sa ho postaviť sami pomocou FreeNAS.

FreeNAS je počítačový operačný systém založený na FreeBSD: akýsi Linux, ale odlišný. Nenechajte sa týmito podmienkami odradiť. Aj keď je inštalácia FreeNAS pre začiatočníkov zložitá, prevedieme vás ňou, ako najlepšie vieme. FreeNAS potom možno plne prevádzkovať a udržiavať prostredníctvom webového prehliadača.

Tip 01 „Skutočný“ NAS môže byť krásny a kompaktný, ale z funkčného hľadiska bude váš starý počítač s FreeNAS fungovať rovnako dobre.

Tip 02: Starý počítač

V tomto článku dávame nášmu starému počítaču nový život ako NAS. Náš testovací systém, na ktorom sa kedysi používal systém Windows Vista, má procesor AMD Athlon 64 X2, 1 GB RAM a 1 TB pevný disk. FreeNAS funguje lepšie s väčšou pamäťou RAM! FreeNAS beží na 32bitovom procesore, ale 64bitová verzia je lepšie podporovaná a má viac možností prostredníctvom doplnkov. Nástroj SecurAble zobrazuje, či je váš starý počítač schopný spustiť 64-bitovú verziu.

V zásade postačuje holá skrinka na počítač, ale pri prvej inštalácii sú užitočné monitor a klávesnica. FreeNAS nie je nainštalovaný na pevnom disku počítača, ale beží z USB kľúča. Postačuje 2 GB disk. Prípravy pripravujeme na našom súčasnom počítači so systémom Windows 7. Na toto je pripravený disk USB FreeNAS. Systém FreeNAS bude káblovým pripojením k domácej sieti a čoskoro bude prístupný aj bezdrôtovým aj káblovým pripojením.

Tip 02 Recyklujte svoj starý hardvér: vytvorte si NAS z predchádzajúceho počítača.

Recyklovať

Zelené myslenie a konanie sú populárne. V tomto článku recyklujeme náš starý počítač a zariadenie znova použijeme ako NAS. Znie to zelene? V každom prípade šetríme nákup nového produktu, a teda aj veľa energie: od výroby až po prepravu z druhého konca sveta do vašej obývačky. Recyklácia starých počítačov má jednu nevýhodu: starý hardvér je často menej energeticky efektívny. Môžete však podniknúť opatrenia na úsporu energie, napríklad použiť režim spánku pamäťového disku.

Pretože notebooky spotrebúvajú menej energie, starý notebook s protokolom FreeNAS je zvyčajne energeticky efektívnejší ako starý stolný počítač. Ak teda stále máte notebook, môžete začať! Vypnite obrazovku pomocou špeciálnej klávesovej skratky Fn (líši sa podľa značky / typu notebooku).

Tip 03: Stiahnite si FreeNAS

Stiahnite si FreeNAS cez modré tlačidlo Stiahnuť. Na otázku, či sa chcete prihlásiť na odber noviniek, môžete zadať svoju e-mailovú adresu alebo kliknúť na tlačidlo Nie, ďakujem, dovoľte mi stiahnuť FreeNAS. Web predvolene ponúka bootovacie CD (iso), potrebujeme však stiahnutie pre USB kľúč. Je dôležité rolovať nadol a kliknúť na obrázok pomocou USB kľúča, až potom bude verzia pripravená na USB! K dispozícii je 32 a 64bitová verzia FreeNAS.

V čase písania tohto článku bol FreeNAS 9.1.1 najnovšou verziou. Jeho 64-bitový variant sa volá FreeNAS-9.1.1-RELEASE-x64.img.xz. 32-bitová verzia sa volá FreeNAS-9.1.1-RELEASE-x86.img.xz. Uprednostňuje sa 64bitová verzia, ktorá však musí byť podporovaná vašim procesorom. V krokoch v tomto článku budeme používať 64bitovú verziu. Vytvorte priečinok na pracovnej ploche Príprava FreeNAS a uložte do nej stiahnutý súbor xz.

Tip 03 Stiahnite si FreeNAS pre usb a uložte súbor xz do vlastného priečinka na plochu.

Tip 04: Extrahujte obrázok

Súbor, ktorý potrebujeme na vytvorenie USB kľúča pomocou FreeNAS, je zabalený v archívnom súbore xz. Na extrahovanie súboru xz potrebujete program 7-Zip. Stiahnite a nainštalujte 7-Zip. Prejdite do priečinka pomocou programu Windows Prieskumník Príprava FreeNAS na pracovnej ploche. Kliknite pravým tlačidlom myši na súbor FreeNAS-9.1.1-RELEASE-x64.img.xz a vyber si 7-zip / extrakcia tu.

Obrazový súbor FreeNAS má príponu .img a je rozbalený do priečinka. Náš obrazový súbor sa volá FreeNAS-9.1.1-RELEASE-x64.img. 7-Zip odteraz už nie je potrebný. Program môžete odstrániť. Súbor xz je možné umiestniť aj do koša.

Tip 04 Extrahujte archívny súbor xz pomocou 7-Zip.

FreeNAS bez ďalšieho počítača

Pretože FreeNAS nie je nainštalovaný na pevnom disku a funguje z USB kľúča, môže sa zdať, že s tým môžete experimentovať priamo na svojom počítači: to nie je správne! FreeNAS vyprázdňuje pevný disk (tip 11), čo nie je v prípade vášho počítača žiaduce! Nemáte k dispozícii druhý počítač? Potom môžete stále experimentovať s FreeNAS na vlastnom počítači, ale vo virtuálnom prostredí. To je možné napríklad v aplikácii VirtualBox.

Tip 05: Inštalácia na USB

Pripojte k počítaču prázdny disk USB s veľkosťou najmenej 2 GB. Skontrolujte písmeno jednotky pomocou Štart / Počítač. Na našom testovacom počítači má USB kľúč písmeno jednotky G. Aby ste dostali obrazový súbor FreeNAS-9.1.1-RELEASE-x64.img na USB kľúč, potrebujete program Win32 Disk Imager.

Stiahnite si tento program, extrahujte ho a spustite program. Prejdite na Obrazový súbor do priečinka Príprava FreeNAS a namierte spis FreeNAS-9.1.1-RELEASE-x64.img On. Vyberte si na Zariadenie písmeno jednotky USB flash disku a kliknite na ikonu Napíš vytvoriť USB kľúč. Odteraz už nepotrebujete program Win32 Disk Imager a obrazový súbor FreeNAS-9.1.1-RELEASE-x64.img.

Tip 05 Vytvorte USB kľúč FreeNAS pomocou programu Win32 Disk Imager.