Blog

Čo je pamäťová karta NM?

Ak môžete rozšíriť úložnú pamäť smartfónu, vždy sa to deje pomocou karty micro SD. Spoločnosť Huawei to zmenila vďaka sérii Mate 20 a rozhodla sa pre novú kartu NM, ktorú náhodou nevyvinul samotný Huawei. V čom sa líšia micro sd a NM?

Mali by ste to vedieť o micro-sd

Karta micro-SD sa používa od prvého smartphonu ako metóda na zväčšenie úložnej pamäte telefónu. Takáto norma je užitočná pre všetkých: spotrebiteľov, výrobcov smartfónov a značky príslušenstva. Existujú karty micro SD od mnohých značiek vrátane spoločností Samsung, Toshiba, Sandisk a Sony. Líši sa tiež množstvo úložnej pamäte na karte. Lacné micro-sd karty majú napríklad 2, 4, 8 alebo 16 GB pamäte, existujú však aj drahé karty so 128, 256 alebo 400 GB.

Drahšie karty majú tiež vyššiu rýchlosť čítania a zápisu, vďaka čomu sú vhodné pre filmy v rozlíšení 4K a rýchlejší prenos dát pomocou počítača. Celá táto voľba je teda veľmi užitočná. Najmä preto, že mnoho ďalších mobilných zariadení podporuje aj micro-sd. Tablety, fotoaparáty, Nintendo Switch, akčné kamery: pomenujete to.

Nová karta Huawei NM

Aj keď je micro-sd štandardom pre zväčšenie úložnej pamäte mobilných zariadení, Huawei teraz volí inú cestu. Nové Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro sú prvými smartfónmi, ktoré namiesto micro-sd podporujú novú kartu NM. Veľká otázka znie: aké sú rozdiely medzi mikro a NM? Názov NM znamená Nano Memory, pamäťový štandard, ktorý spoločnosť Huawei vyvinula so spoločnosťou Toshiba.

Najväčší rozdiel oproti micro-sd je formát. Karta NM je o 45 percent menšia ako karta micro SD a je svojou veľkosťou porovnateľná s nano SIM kartou. To pre vás ako používateľa nie je také vzrušujúce, ale pre Huawei je to vítaná inovácia. Pretože pamäťová karta musí byť vymeniteľná, je výrobca povinný vytvoriť slot. Čím je karta menšia, tým menší je slot. A menší slot uľahčuje vodotesnosť a prachotesnosť telefónu s krytom alebo bez krytu. A pretože karta NM zaberá menej miesta na vnútornej strane smartfónu, ostáva trochu viac miesta pre ďalšie časti. Myslite na o niečo väčšiu batériu alebo o niečo väčšie chladenie, ktoré by mali lepšie distribuovať teplo z telefónu.

Karta Huawei NM funguje úplne rovnako ako karta micro-sd, ale kvôli odlišnému formátu nie je kompatibilná so zariadeniami, ktoré podporujú micro-sd. Inými slovami: kartu NM môžete používať iba s vhodnými zariadeniami. Zatiaľ ide iba o smartfóny Huawei, aj keď výrobca dúfa, že viac značiek vymení micro-sd za NM.

„Ultrakompaktný dizajn pamäťovej karty Nano Memory Card zapadá do slotu Nano SIM série Huawei Mate20 a možno ho tiež použiť ako samostatnú pamäťovú kartu pomocou Huawei Čítačka pamäťových kariet 2 v 1. Dizajn je o 45% menší ako karta Micro SD. Vďaka tomu je nový štandard pre ukladanie médií mimoriadne vhodný pre aplikácie v smartfónoch. ““ - Huawei

Čítačka kariet je takmer povinná

Čítačka kariet 2 v 1, o ktorej Huawei hovorí, je nateraz dôležitým doplnkom pre používateľov kariet NM. Pretože pamäťová karta nie je vhodná napríklad pre počítače, potrebujete špeciálnu čítačku kariet. Stojí 25 eur a má dve pripojenia: USB-C a normálny USB port. Čítačka kariet podporuje kartu NM aj kartu micro SD. Kartu NM preto môžete pripojiť k zariadeniu USB-C (napríklad k smartphonu alebo modernému počítaču) alebo k zariadeniu USB-A, ako je napríklad starší notebook alebo televízor.

Ponuka lístkov NM je obmedzená

Pri odporúčanej maloobchodnej cene 49 eur nie je lístok tiež lacný, ale je to hlavne obmedzený výber, ktorý je v súčasnosti nevýhodou pre majiteľov zariadení, ktoré podporujú iba lístky NM. Vďaka micro-sd máte (ako ste si mohli predtým prečítať) výber z mnohých kariet, líšiacich sa značkou, pamäťou pamäte a rýchlosťou čítania a zápisu. Jediná karta NM má rýchlosť čítania až 90 MB / s, čo je porovnateľné s priemernou kartou micro SD. Existujú však aj karty, ktoré dokážu načítať 95 MB až 100 MB za sekundu. Takéto lístky sú preto rýchlejšie ako lístok NM.

Podľa Huawei sa v budúcnosti objaví karta NM s 256 GB pamäte, stále však nie je jasné, kedy príde a koľko bude stáť. Maximálna rýchlosť čítania a zápisu tiež stále nie je známa.

Karta NM je produkt, ktorý podlieha mnohým otáznikom. Je skutočne nevyhnutná nová, menšia pamäťová karta na zlepšenie mobilného vybavenia? Rýchlosti čítania a zápisu na karte NM nie sú o nič lepšie ako napríklad u dobrých kariet micro SD. Pridajte k tomu, že karta nie je kompatibilná s micro-sd (vybavenie), existuje iba jedna (drahá) a zle dostupná karta a máte inováciu, ktorá ešte nie je príliš praktická. To sa zmení, keď (mnoho) ďalších výrobcov začne podporovať kartu NM, ale štyri mesiace po vydaní sa zdá, že žiadna značka okrem Huawei nie je nadšená.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found