Preskúmanie

iPad (2019) - malá inovácia, ale dobrá (kúpiť)

IPad (2019) je vo výške 389 eur najlacnejším iPadom, aký si môžete kúpiť. Darí sa vám alebo je vám lepšie s drahším tabletom? Dozvieme sa to v tejto recenzii iPad 2019.

iPad (2019)

cena Od € 389, -

Farby strieborná, sivá, zlatá

Obrazovka 10,2 palcový LCD (2160 x 1620)

procesor 2,34 GHz hexacore (Apple A10)

Náhodný vstup do pamäťe 3 GB

Skladovanie 32 GB alebo 128 GB

Batéria 8827 mAh

fotoaparát 8 megapixelov

Rozmery 25 x 17,4 x 0,75 cm

Váha 483 (verzia WiFi) alebo 493 (verzia 4G) gramov

Webová stránka www.apple.com 7 Skóre 70

  • Pros
  • Pevné puzdro
  • Hladký hardvér
  • Dlhá výdrž batérie
  • iPad OS a pravidlá aktualizácií
  • Negatíva
  • Zastaraný dizajn s portom blesku
  • Kvalita obrazovky sa nezlepšila
  • Základný model má málo úložného priestoru
  • Nabíjanie batérie trvá dlho

Spoločnosť Apple predstavila a uviedla na trh iPad (2019) v septembri za 389 eur. Za tieto peniaze získate verziu WiFi s 32 GB úložnou pamäťou. 128GB model stojí 489 eur. 32GB 4G verzia sa predáva za 529 eur, 128GB verzia je o ďalších sto eur drahšia. Apple nám poslal druhý uvedený model s dvoma samostatne dostupnými doplnkami, Smart Keyboard (179 eur) a prvou generáciou Apple Pencil (99 eur).

Minuloročný 32GB Wi-Fi model, iPad (2018), vyšiel na 359 eur a teraz je v predaji od 329 eur. V tejto recenzii sa bližšie pozrieme na model 2019 a okrem iného ho porovnáme s jeho predchodcom.

Známy, ale staromódny dizajn

Vložte iPad 2019 vedľa toho z roku 2018 a vyniká iba jedna vec: veľkosť. Model 2019 je so svojou 10,2-palcovou obrazovkou väčší ako minuloročná 9,7-palcová verzia. Extra miesto na obrazovke je pri používaní tabletu príjemné, ale tiež je o niečo väčší a o štrnásť gramov ťažší. Vo všetkých ostatných ohľadoch je exteriér najnovšieho iPadu rovnaký ako jeho predchodca. Okraje okolo obrazovky sú veľké, spodná strana má dobrý snímač odtlačkov prstov a vpredu aj vzadu sú rozumné fotoaparáty. Tablet má stále bleskový port a žiadne USB-C ako iPad Pro. V spodnej časti sú stále pekne znejúce stereofónne reproduktory a v hornej časti nájdete 3,5 mm konektor pre slúchadlá. Kovové puzdro je dobre hotové a pôsobí robustne. Inými slovami, iPad (2019) je typický iPad. Nie je na tom nič zlé, ale dizajn teraz vyzerá staro, najmä v porovnaní s inými tabletmi.

Obrazovka sa nezlepšila

Viac znepokojujúce je, že väčšia obrazovka sa v porovnaní s (lacnejším) iPadom (2018) nezlepšila. Displej vyzerá dostatočne ostro (2160 x 1620 pixelov), ale maximálny jas je pri 500 cd / m2 stále dosť nízky. Obrazovka je preto ťažšie čitateľná pri ostrejšom (slnečnom) svetle. Displej navyše opäť nie je laminovaný, takže si všimnete, že medzi vrstvou citlivou na dotyk a skutočnou obrazovkou je vzduchová vrstva. Obrazovka priťahuje veľa odtlačkov prstov a chýba mu antireflexná vrstva, vďaka ktorej je obraz reflexívnejší. Na rozdiel od iPadu (2018) model 2019 nedokáže zobraziť úplný štandard sRGB. To ovplyvňuje farebné podanie, aj keď je stále dosť dobré. ProMotion a TrueTone, dve technológie jemnejších obrazoviek drahších iPadov, sa na iPade (2019) pochopiteľne nenachádzajú. Celkovo je obrazovka v poriadku, ale zjavne ide o oblasť, kde Apple znížil výkon. Ak chcete lepšiu obrazovku, môžete si kúpiť iPad Air (3. generácia) za 525 eur.

Inteligentná klávesnica

Po sérii iPad Pro a iPad Air (3. generácia) má iPad (2019) pripojenie Smart Connector. Nachádza sa na ľavej strane a je určený na pripojenie vlastnej inteligentnej klávesnice spoločnosti Apple. Klávesnica stojí 179 eur a funguje aj s iPadom Air (3. generácia), pretože tablety majú rovnaké rozmery.

Príslušenstvo je pripevnené k tabletu pomocou malého magnetického uzáveru. To je pri bežnom používaní v poriadku, ale ak vyviniete určitú silu, kryt sa rýchlo uvoľní. Po zložení kryt klávesnice navyše chráni iba obrazovku iPadu. Zvyšok puzdra je tak zraniteľný voči poškriabaniu a pádu. Je pekné, že sa obrazovka po zatvorení krytu automaticky vypne a po odklopení krytu sa znova zapne. Šikovné je tiež to, že klávesnica je napájaná cez Smart Connector. Batériu nemusíte nikdy nabíjať.

Pri písaní sa iPad nakláňa proti klávesnici pomocou magnetického uzáveru. Pozorovací uhol je príjemný a klávesnica tiká lepšie, ako som si myslel. Kľúče majú slušné množstvo cestovania; môžete ich preto posunúť dosť ďaleko. Klávesnica sa pri písaní trochu skáče hore a dole, a ak máte dlhšie nechty, tlačidlá ich poškriabu. Je pozoruhodné, že klávesnica nemá okrem celého číselného radu žiadne ďalšie funkčné klávesy. Mnoho konkurenčných krytov klávesníc (pre iné iPady) také klávesy má, takže môžete priamo ovládať napríklad jas obrazovky, hlasitosť a funkciu vyhľadávania. Inteligentná klávesnica spoločnosti Apple tiež nemá podsvietenie. Kľúče sú preto v tmavej miestnosti sotva viditeľné.

Myslím si, že Smart Keyboard má dosť nevýhod, a preto nechápe vysokú cenu 179 eur. Lepší pomer ceny a kvality majú napríklad konkurenčné kryty klávesníc od spoločnosti Logitech.

Apple Pencil

Rovnako ako iPad (2018), aj iPad vo verzii 2019 pracuje so samostatne dostupnou, prvou generáciou Apple Pencil od roku 2015. Toto stylusové pero stojí 99 eur a je kompatibilné aj s drahším iPad Air (3. generácia). Druhá generácia Pencil funguje iba s iPadom Pro.

S perom Bluetooth citlivým na tlak môžete kresliť a písať presne a s malým vstupným oneskorením vo všetkých druhoch aplikácií pre kreativitu a produktivitu, okrem iných aj od spoločností Apple, Adobe a Microsoft. To funguje dobre, ale menej ako druhá generácia ceruzky s iPadom Pro. Pamätajte tiež na to, že pero stylusu nemôžete pripevniť k iPadu (alebo inteligentnej klávesnici). Musíte si ho vziať so sebou osobitne alebo si kúpiť obal s funkciou ukladania.

Batéria Pencilu vydrží zhruba jedenásť hodín, čo je pekné a dlhé. Stylusové pero nabíjate odstránením krytu na zadnej strane a zasunutím do bleskového portu iPadu. To znie užitočne, ale nie je. Tabletu ťažko používate a musíte byť opatrní, aby ste pero nepoškodili alebo nezlomili. Našťastie je v krabici s ceruzkou aj bleskový adaptér, ktorý kliknete na zadnú časť pera. Batériu môžete napríklad nabiť pomocou bežného bleskového kábla a to trvá len pol hodiny.

Hardware

Nielen dizajn iPadu (2019) pripomína svojho predchodcu. Špecifikácie sú tiež známe. Tablet má rovnaký procesor A10 Fusion a kapacita batérie je rovnako identická na 8827 mAh. Ten posledný je zvláštny, pretože obrazovka sa zväčšila z 9,7 na 10,2 palca, Apple však tvrdí, že rovnaká výdrž batérie je desať hodín. Počas dvoch dní som mohol používať iPad (2019) asi 8,5 hodiny, kým nebol prázdny. Rovnako ako jeho predchodca, aj tablet je dodávaný s pomerne pomalou 10W nabíjačkou, ktorá trvá nabitie batérie asi štyri hodiny. Ako už bolo povedané, stále to prebieha prostredníctvom známeho bleskového spojenia. Základný model má stále 32 GB úložného priestoru, ktorý nemôžete rozšíriť. K zakúpeniu je k dispozícii aj drahší 128 GB model. Obe verzie sú k dispozícii aj ako verzia WiFi + 4G.

Existuje ešte niečo? Áno, služba iFixit bola objavená po odskrutkovaní iPadu. Nový model má 3 GB RAM, v porovnaní s 2 GB v modeli z roku 2018. Dodatočná pamäť RAM by mala byť prínosom pre výkon, najmä pri prepínaní medzi nedávno použitými aplikáciami a hrami. Nepodarilo sa mi urobiť priame porovnanie s minuloročným iPadom, ale verzia 2019 beží bez problémov. Aplikácie sa spúšťajú rýchlo, webové stránky sa načítavajú bez výrazného oneskorenia a vy môžete rýchlo prepínať medzi poslednými aplikáciami a hrami. Ťažké hry prebiehajú menej plynulo, všimnete si, že iPad (2019) je menej výkonný ako drahšie modely.

iPad OS

V septembri spoločnosť Apple vydala iPadOS 13, najnovšiu verziu softvéru pre svoje tablety. IPad (2018) dostal iPadOS prostredníctvom aktualizácie, verzia 2019 je štandardne dodávaná s iPadOS. V zásade bude dostávať softvérovú podporu o rok dlhšie ako v prípade modelu z roku 2018.

iPadOS je založený na iOS 13 - z iPhone - a optimalizovaný pre väčšiu obrazovku a voliteľnú klávesnicu iPadu. Tí, ktorí poznajú iOS, si môžu po piatich minútach zvyknúť na iPadOS 13. Ak je iPad (2019) váš prvý (Apple) tablet, možno budete potrebovať pol hodinu. Softvér je veľmi užívateľsky príjemný, ponúka veľa možností a App Store obsahuje všetky aplikácie a hry, ktoré potrebujete. Prečítajte si všetko o iPadOS tu. Jeden bod, ktorý mi osobne vadí, je to, že Apple umiestňuje na iPad desiatky svojich vlastných aplikácií, ktoré nepoužívajú všetci. Niektoré aplikácie tiež zaberajú veľa miesta. Think GarageBand (1,71 GB), iMovie (700 MB) a Keynote (600 MB). Našťastie môžete tieto aplikácie podľa potreby odstrániť prostredníctvom nastavení tabletu.

Apple TV + zadarmo

Príjemným doplnkom je, že pri zakúpení iPadu (2019) získate na rok bezplatný prístup k Apple TV +. Táto služba streamovania videa bude k dispozícii od 1. novembra a bežne stojí 4,99 EUR mesačne. Mimochodom, ročné predplatné dostanete tiež ako darček pri zakúpení ľubovoľného iného iPadu, iPhone, iPod Touch, Apple TV alebo Mac.

Záver: kúpiť iPad 2019?

Apple iPad (2019) má solídny dizajn, dobrú obrazovku, dobrú výdrž batérie a hladký hardvér. S iPadOS máte tiež istotu vynikajúceho softvéru a rokov aktualizácií. S týmto iPadom sa nemôžete zraniť. Napriek tomu sme od tabletu tajne očakávali viac. Je o desiatky eur drahší ako jeho predchodca, ponúka však takmer žiadne vylepšenia. Trochu viac RAM, podpora klávesnice a trochu väčšia obrazovka, potom to máte. Kvalita obrazovky sa bohužiaľ nezlepšila, dizajn sa neaktualizoval a známy procesor A10 má dnes už tri roky. Okrem toho má základný model aj napriek zvýšeniu ceny stále iba 32 GB úložného priestoru.

IPad Air (3. generácia) má novší procesor, dvojnásobok úložnej pamäte a lepšiu obrazovku. Vylepšenia sa prejavia na cene: iPad (2019) je dostupný od 389 eur, zatiaľ čo najlacnejší iPad Air (3. generácia) mení majiteľa za 549 eur. S okom na obrazovku a budúcnosť by som osobne naďalej šetril na vzduch. Ak to nechcete, je dobré vedieť, že iPad (2019) je cenovo dostupný a „proste dobrý“ tablet.