Ako

Digitalizujte všetky svoje fotografie v 10 krokoch

Fotografie alebo snímky sú krehké. Fotografie z vášho albumu v skrini, ale určite aj všetky tie fotografie v priečinkoch, ktoré ste vytvorili fotografom, sa môžu pokrčiť alebo namočiť. Môžete tiež nájsť fotografie oveľa jednoduchšie a vždy ich zobraziť, ak ich máte digitálne. Tak začnite!

Tip 01: Organizujte sa vopred

Začnite zhromaždením a usporiadaním všetkých materiálov, ktoré chcete skenovať. Čoskoro ich budete skenovať veľa za sebou a už usporiadaním snímok v logickom poradí bude jednoduchšie ich neskôr nájsť a kategorizovať v digitálnej knižnici. Veľmi šikovný spôsob organizácie je rok. Toto je pravdepodobne najzrejmejšia metóda, najmä ak už máte nejaké svoje fotografie v albumoch. Prečítajte si tiež: Všetky tieto fotografie môžete bezplatne upravovať pomocou týchto 20 fotografických programov.

Pri organizácii je rozumné urobiť tiež hrubý výber fotografií, ktoré skutočne chcete mať digitálne. Nebuďte tu príliš kritickí: ak sa vám fotografia zdá „zlyhaná“, digitálne fotografie sa dajú často vyleštiť úpravami. Napríklad fotografie s kúskom prsta pred objektívom sa dajú veľmi dobre uložiť pomocou nejakej rezby.

To, že nie ste príliš kritickí, ešte neznamená, že musíte všetko brať so sebou naslepo. Ak máte desať fotografií narodenín, vyberte si dve alebo tri a zvyšok nechajte v albume. Najmä ak chcete do svojho počítača preniesť celý rodinný archív, môže to byť pekelná práca, ak chcete všetko digitalizovať.

Tip 02: Ostatné dokumenty

Aj keď ste stále zaneprázdnení ich zisťovaním, môže byť pekné okamžite pridať príslušné ďalšie dokumenty, ktoré chcete naskenovať: pohľadnice, mapy, vstupenky, letenky ... Možno budete chcieť nechať vytlačiť fyzický fotoalbum so všetkými týmito skenmi ., a je naozaj pekné pridať k nim tento druh doplnkov. Tieto typy dokumentov tiež pomáhajú usporiadať vaše digitálne albumy, pretože poskytujú kontext vašim fotografiám z dovolenky. Buďte kreatívni a premýšľajte, ako môžete svoje fotografie neskôr vytvoriť. Máte v pase pečiatky? Letenky? Cukrový sáčok z tej terasy na juhu Francúzska? Všetky tieto druhy malých (plochých) objektov je zábavné skenovať pre neskoršie použitie. Nakoniec, ak ste ich už uložili, pravdepodobne pre vás niečo znamenajú a mohlo by sa vám oplatí ich digitalizovať.

Tip 03: Skener diapozitívov

Nie je možné digitalizovať diapozitívy pomocou bežného plochého skenera. Potrebujete na to špeciálne zariadenie. Na predaj existujú ploché skenery, ktoré majú schopnosť skenovať množstvo snímok, ale najbežnejší je skutočný skener snímok. V zásade ide o prevedený digitálny fotoaparát, do ktorého vložíte snímky a potom ich digitalizujete jeden po druhom. Ak si chcete nejaký kúpiť, musíte rátať s nákupom od päťdesiat do sto eur. Je dobré skontrolovať sa u známych a zistiť, či už niekto má taký skener doma, pretože ho pravdepodobne nebudete veľmi často používať.

Ak vlastníte dobrú digitálnu zrkadlovku, môžete ju prepojiť aj s duplikátorom. Jedná sa o adaptér, do ktorého vložíte diapozitívy a ktorý potom zacvaknete na objektív fotoaparátu. Potom vytlačíte a digitalizujete snímku. Výhodou tohto rozšírenia je, že s ním môžete digitalizovať aj negatívy. Nevýhodou je, že duplikátor snímok je nepohodlný na skenovanie veľkého množstva snímok, pretože je musíte meniť jeden po druhom. Pomocou skenera diapozitívov môžete vložiť tácky s piatimi alebo desiatimi diapozitívmi naraz.

Pre bežné fotografie je najlepšou voľbou plochý skener. Jedná sa o tradičné skenery so sklenenou doskou, na ktorú jednotlivé fotografie umiestňujete jeden po druhom. Niektoré skenery majú bočný nakladač, do ktorého vložíte hromadu fotografií, ktoré sa potom automaticky naskenujú, rovnako ako pri kopírke. Nevýhodou je, že sa fotografie môžu zaseknúť, a je tiež ťažšie skenovať neštandardné veľkosti. Väčšina skenerov dokáže skenovať pri rozlíšení 300 dpi (bodov na palec), čo je odporúčané minimálne rozlíšenie na snímanie fotografií. Nižšie nie je dobrý nápad, pretože podrobnosti sa stratia.

Nepokúšajte sa digitalizovať celú svoju zbierku fotografií fotografovaním fotografií pomocou digitálneho fotoaparátu alebo smartphonu. To neprináša dobrý výsledok a je to oveľa viac práce. Ak to napriek tomu chcete vyskúšať, máme tu praktický podrobný plán.

Tip 04: Čistenie skenera

Je škoda, ak počas následného spracovania po skenovaní zistíte, že sa na vašom skeneri alebo na fotografiách nachádzal prach alebo iné rušivé častice. Aj keď s tým môžete niečo urobiť pomocou softvéru na úpravu obrázkov, prevencia je tu vždy lepšia.

Postupujte podľa pokynov v príručke k skeneru, aby bola sklenená doska zbavená prachu a škvŕn. Počas skenovania tiež pravidelne kontrolujte, či na tanieri neskončí prach alebo chĺpky. Najmä ak vyberáte zo skrinky staré albumy, je na čo si dať pozor. To isté platí aj pre fotografie, ktoré skenujete. Utrite ho suchou mäkkou handričkou, napríklad utierkou z mikrovlákna. Pomôcť môže aj dodávka so stlačeným vzduchom. Netlačte, všetko je o tom, že si vezmete so sebou malé vlásky a látky bez toho, aby ste poškodili fotografiu. Nepoužívajte vodu ani saponát, pretože by to poškodilo ochrannú vrstvu fotografií.

Čo je DPI?

Dpi znamená body na palec. To naznačuje, koľko pixelov je v rade na 2,54 cm (1 palec). Toto je obzvlášť dôležité, ak chcete fotografiu znova vytlačiť. Nízke dpi znamená, že je menej informácií o pixeloch. Ak tlačíte fotografiu vo veľkosti plagátu pri nízkom dpi, uvidíte zrnitý obrázok. Pri tlači normálnych fotografií do veľkosti približne A4 je 300 dpi viac ako dostatočné. Vyššie dpi vám dáva viac slobody pri úpravách, pretože je tu viac informácií na prácu. Môžete napríklad z fotografie vystrihnúť aj menšiu časť a vytlačiť ju v primeranej veľkosti bez straty kvality.

Tip 05: Testovacie skenovania

Pred spracovaním celej zbierky je rozumné vykonať niekoľko testovacích skenov, aby ste našli optimálne nastavenie skenovacieho softvéru. Vo väčšine prípadov má softvér vášho skenera množstvo predprogramovaných nastavení, ktoré sú v poriadku. Vyskúšajte tieto predvoľby a zistite, ktoré výsledky sú najlepšie.

Táto fáza spočíva v čo najpodrobnejšej digitalizácii fotografií (alebo snímok), aby ste ich mohli neskôr optimalizovať pomocou editora fotografií.

Skenujte minimálne na 300 dpi (pozri tiež rámček). Vyššie dpi zaberá viac úložného priestoru a v niektorých prípadoch môže poskytnúť lepší výsledok. Experimentujte s tým aj vo svojich testovacích skenoch. Aby ste zreteľne videli rozdiel, je rozumné vaše naskenované fotografie priblížiť. Až potom skutočne uvidíte, koľko detailov by sa mohlo pri nižšom dpi stratiť. Prax ukazuje, že pri väčšine fotografií poskytuje rozlíšenie 300 až 600 vynikajúci výsledok.