Novinky

Čo je to útek z väzenia?

Často to počujete: útek z väzenia. Ale čo to vlastne je? V tomto článku vysvetľujeme útek z väzenia a uvádzame výhody a nevýhody. Chcete sa dozvedieť viac o útek z väzenia pre iOS 4.3? Potom sa pozri sem.

Útek z väzenia

Jailbreaking je využitie zraniteľnosti v systéme iOS, ktoré umožňuje obísť bezpečnostné opatrenia spoločnosti Apple. Napríklad Apple chránil veľa súborov na pevnom disku vášho iPhone, iPod touch alebo iPad. K týmto súborom sa dá dostať útekom z väzenia. Pri úteku z väzenia skutočne hacknete svoj iPhone, iPod touch alebo iPad, aby ste nad ním získali väčšiu kontrolu.

Okrem toho si v Cydii, App Store sveta útek z väzenia, môžete sťahovať aplikácie, ktoré by spoločnosť Apple neschválila. Za to musíte často zaplatiť pár eur, ktoré môžete previesť cez PayPal.

Hackerské skupiny

Rôzne hackerské skupiny aktívne vyrábajú útek z väzenia. Tieto skupiny uľahčujú používateľom útek z väzenia na zariadenie Apple napísaním softvérového programu pre toto zariadenie. To vám umožní vykonať útek z väzenia pomocou malého počtu krokov. Tímu iPhone Dev Team a tímu Chronic Dev Team sa okrem iného venuje vývoj väzenia.

Nemusíte byť teda odborníkom v oblasti počítačov. Je však potrebné si uvedomiť, že útek z väzenia v zariadeniach iPhone, iPod touch alebo iPad nemusí vždy prebiehať hladko. Takže predtým, ako začnete tu, si vždy urobte zálohu, aby ste nestratili údaje, fotografie alebo iné súbory.

Kvapky SHSH

Objekty SHSH blobs sú kódy vydané spoločnosťou Apple pri sťahovaní a inštalácii systému iOS na váš iPhone, iPod touch alebo iPad. Tento kód je jedinečný pre každé zariadenie a zvyčajne nie je relevantný. Pri úteku z väzenia sú však guľôčky SHSH rozhodujúce! Na vykonanie väčšiny útekov z väzenia potrebujete guľôčky SHSH z predchádzajúcej verzie systému iOS. Takže chcete útek z väzenia iOS 4.3? Potom pravdepodobne potrebujete guľky SHSH z iOS 4.2.1. Toto si teda vždy odložte! To sa dá dosiahnuť pomocou programu ako TinyUmbrella.

Výhody

Jailbreaking iOS má množstvo výhod a nevýhod. Útek z väzenia vám dáva väčšiu kontrolu nad operačným systémom, čo znamená, že sa môžete viac prispôsobiť a získať prístup ku všetkým súborom v zariadení. To vlastne obchádza bezpečnostné opatrenia spoločnosti Apple. To má množstvo výhod. Napríklad môžete nainštalovať nové témy do systému iOS a dať tak operačnému systému nový vzhľad. Môžete tiež napríklad uložiť viac aplikácií do doku, nechať doku rolovať alebo upraviť uzamknutú obrazovku.

MyWi je aplikácia, ktorá premení iPhone na router WiFi. To vám umožní zdieľať 3G pripojenie iPhone s inými zariadeniami, ako je iPad. Pre mnohých používateľov iPhone je MyWi hlavným dôvodom útek z väzenia na iOS. V systéme iOS 4.3 predstavuje Apple osobný hotspot, službu, ktorá je v zásade porovnateľná.

ďalšie možnosti

MyWi však ponúka množstvo ďalších možností. Takto získate podrobné informácie o spotrebe batérie, pretože tá sa výrazne zvyšuje zdieľaním internetového pripojenia. Nastavená sieť WiFi vás ochráni heslom a uvidíte, ktorí používatelia sú v sieti aktívni.

Môžete si tiež stiahnuť prieskumník súborov ako iFile. Získate tak prístup k celému pevnému disku vášho zariadenia iPhone, iPod touch alebo iPad. To je obzvlášť užitočné, ak chcete mať možnosť presúvať súbory v zariadení, aj keď ste na cestách.

Zápory

Skutočnosť, že obchádzate ochranu spoločnosti Apple, má tiež niekoľko nevýhod. Získate tak prístup ku všetkým súborom na pevnom disku zariadenia vrátane súborov, ktoré sú potrebné na správne fungovanie operačného systému. Hrozí tak riziko prehodenia alebo prepísania nesprávneho súboru a poškodenia niečoho v operačnom systéme.

Mimochodom, iPhone, iPod touch alebo iPad môžete kedykoľvek obnoviť prostredníctvom iTunes a poskytnúť mu úplne nový operačný systém. Zariadenie preto nie je skutočne pokazené, aj keď môžete stratiť údaje alebo fotografie.

Cydia

Aplikácie, ktoré nájdete v aplikácii Cydia, sú aplikácie, ktoré by spoločnosť Apple neschválila pre ich vlastný obchod App Store. Budete teda musieť byť trochu opatrnejší ako v App Store, kde si môžete rozumne bezpečne sťahovať, pretože všetky aplikácie sú ovládané spoločnosťou Apple.

Vývoj útek z väzenia navyše vyžaduje čas. Hneď ako spoločnosť Apple vydá nový operačný systém, vývoj nového útek z väzenia zvyčajne trvá niekoľko týždňov. Budete si preto musieť vybrať medzi uchovaním útek z väzenia alebo aktualizáciou na nový operačný systém.

Mimochodom, súbory, ktoré ste si zakúpili v Cydii, je možné znova bezplatne stiahnuť, keď znova zariadenie zlomíte.