Ako

9 užitočných a inteligentných trikov pre Windows 10

Windows 10 nie je len veľkým vylepšením „pod kapotou“ oproti svojim predchodcom, obsahuje tiež veľa funkcií, vďaka ktorým je práca rýchlejšia a príjemnejšia. Koľko zo všetkých tých šikovných trikov naozaj používate? Po tomto článku s užitočnými tipmi pre Windows 10, možno ešte zopár!

Tip 01: Získajte tieto aplikácie

„Prichytávanie“ aplikácií je známe už od Windows 7: pretiahnutím okna k ľavému alebo pravému okraju obrazovky sa tam okno zasekne a zaplní polovicu obrazovky. Týmto spôsobom môžete ľahko umiestniť dve aplikácie vedľa seba, napríklad Word vedľa webového prehliadača alebo tabuľku vedľa čítačky PDF, kde máte otvorenú faktúru. V systéme Windows 10 môžete tiež okná prichytiť na štvrtinu obrazovky. Ak chcete umiestniť okná vedľa seba, potiahnite okno k okraju obrazovky. Potom vám systém Windows ponúkne výber z ďalších otvorených programov ako možnosť pre okno vedľa neho. Obrazovku môžete tiež presunúť do rohu obrazovky. Je to možné aj pomocou klávesnice: použite kláves Windows v kombinácii s klávesmi so šípkami. Mimochodom, deliace čiary medzi aplikáciami môžete ťahať myšou, aby ste nezasekli v pomere 25 alebo 50%.

Môžete ľahko použiť viac okien vedľa seba

Tip 02: Virtuálne pracovné plochy

Virtuálne desktopy sú užitočné na používanie viacerých aplikácií súčasne a rýchle prepínanie medzi nimi, stále si však zachovávajú prehľad. Môžete napríklad používať svoje pracovné aplikácie na jednom počítači a svoje hry na druhom. Na hlavnom paneli uvidíte ikonu s tromi obdĺžnikmi. Kliknutím na ňu zobrazíte prehľadnú obrazovku so všetkými aktívnymi pracovnými plochami. Môžete tiež kliknúť na ikonu Kláves Windows + tab stlačiť. V dolnej časti môžete otvárať nové pracovné plochy kliknutím na znamienko plus. Aplikácie presúvate myšou na požadovanú plochu. Mimochodom, nie je možné umiestniť rôzne skratky na rôzne pracovné plochy alebo nastaviť iný obrázok na pozadí pre každú pracovnú plochu. Existujú externé nástroje, ktoré to dokážu.

Tip 03: Váš štart

Pre mnohých používateľov bola pracovná plocha vlastne „spúšťačom aplikácií“: miestom, z ktorého spúšťate programy. Štartovacie tlačidlo slúžilo iba na vypnutie počítača. A zatiaľ čo táto ponuka Štart je v skutočnosti najpohodlnejším spôsobom vyhľadania a usporiadania programov. V štandardnej konfigurácii tlačidlo Windows otvára ponuku a v ľavom hornom rohu vidíte najpoužívanejšie aplikácie. Ďalej nájdete abecedný zoznam všetkého, čo ste si nainštalovali. Skutočná práca je vpravo, v podobe dlaždíc, ktoré si môžete prispôsobiť podľa vlastného vkusu. Tu môžete „pripnúť“ svoje obľúbené aplikácie (pravým tlačidlom myši kliknite na skratku a vyberte ikonu Začaťpripnúť). Dlaždice je možné zobraziť v troch veľkostiach. Dlaždice môžete tiež umiestniť na mapy pretiahnutím jednej dlaždice nad druhú. Týmto spôsobom môžete ľahko zoskupiť dlaždice aplikácií, ktoré patria k sebe. Správna konfigurácia ponuky Štart vedie k oveľa prehľadnejšej ponuke výberu ako k ploche plnej ikon!

Plne prispôsobte pracovnú plochu

Zdá sa vám myšlienka virtuálnych pracovných plôch užitočná, ale chcete viac možností? Napríklad umiestniť rôzne ikony na rôzne pracovné plochy alebo nastaviť vlastný obrázok na pozadí pre každú pracovnú plochu? Tento druh celkom základných funkcií nie je v systéme Windows štandardom, môžete ich však pridať pomocou externej aplikácie. Pôvodne nemecká aplikácia Dexpot je bezplatný správca pracovnej plochy, ktorý ponúka všetky tieto funkcie. Aplikácia má pri používaní v systéme Windows 10 nejaké drobné chyby a nie je vyvíjaná veľmi aktívne (posledná novinka je z februára 2016), ale tí, ktorí dokážu žiť s menšími chybami, by mali tento doplnok určite vyskúšať. Dúfame, že Microsoft tieto funkcie predvolene pridá prostredníctvom aktualizácie.

Tip 04: Začnite vo veľkom

Jeden to neznáša, druhý zbožňuje: ponuku Štart systému Windows 10 je možné používať na celej obrazovke. Táto funkcia je obzvlášť užitočná pre dotykové obrazovky. Ak chcete, aby ponuka Štart fungovala na celú obrazovku, prejdite do nastavení systému Windows (Kláves Windows + I), vyber ty Osobné nastavenia a potom Štart. Tu môžete tiež upraviť viac vecí podľa vlastného vkusu. V takom prípade vyberte prepínač Začnite používať celú obrazovku. Vľavo hore si môžete vybrať medzi zoznamom aplikácií (s najpoužívanejšími aplikáciami) alebo prehľadom dlaždíc. Prejdite si zvyšné možnosti a zistite, či sú ďalšie možnosti nastavené podľa vašich predstáv.

Tip 05: Žiadna reklama

Niekto v spoločnosti Microsoft považoval za dobrý nápad umiestniť skrytú reklamu do systému Windows 10. Nesúhlasíme s touto osobou a sme dosť naštvaní, že naša prehľadne upravená ponuka Štart stále naznačuje, že si nainštalujeme Candy Crush. Našťastie, každý, kto to neocení, môže tieto návrhy vypnúť. Ak to chcete urobiť, choďte na nastavenie / Osobné nastavenia / Štart. Zakážte možnosť tu zobrazovať návrhy. Teraz ste bez týchto malých - ale nepríjemných - reklám medzi vašimi aplikáciami.

Aktívne dlaždice

Dedičstvom systému metra Windows 8 je dostupnosť „aktívnych dlaždíc“ pre ponuku Štart. Otázkou však je, ako často chcete čítať správy v malých animovaných blokoch. Je tu niečo, čo by ste povedali, aby ste na prvý pohľad videli, či máte nové e-maily alebo aké bude dnes počasie. Ak sa chcete úplne zbaviť všetkých aktívnych dlaždíc (vďaka čomu je úvodná ponuka oveľa tichšia), môžete. V ponuke Štart kliknite pravým tlačidlom myši na aktívnu dlaždicu, ktorú chcete zakázať, kliknite na ikonu Viac a potom ďalej Vypnite živú dlaždicu. Mení sa na bežnú skratku.

Tip 06: Rýchly prístup

Chcete sa rýchlo dostať do svojich často používaných priečinkov? Použite „rýchly prístup“. V každom okne Prieskumníka nájdete vľavo zoznam s menom Rýchly prístup, kde môžete sami pridať obľúbené miesta. Vo Windows 7 sa táto časť stále volala Obľúbené a fungovala trochu inak. Miesto Pridajte rýchly prístup, urobíte tak, že kliknete na priečinok pravým tlačidlom myši a Pripnúť na rýchly prístup vybrať. Príslušný priečinok môžete tiež pretiahnuť do ponuky, kým sa nezobrazí Pridať do rýchleho prístupu objaviť sa. Pustite priečinok a v ponuke sa teraz zobrazí odkaz. Týmto spôsobom môžete ľahko dosiahnuť svoje obľúbené miesta z ľubovoľného okna programu Explorer.

Samotný Windows tiež pomáha a automaticky pridáva často používané priečinky do ponuky rýchleho prístupu. Môžete ho manuálne odstrániť kliknutím pravým tlačidlom myši na ikonu a Odpojiť od rýchleho prístupu vybrať. Ak chcete vymazať celý automatický zoznam, môžete to urobiť tiež. Ak to chcete urobiť, otvorte okno prieskumníka a vyberte Socha a potom kliknite pravým tlačidlom myši Zmeňte možnosti priečinka a vyhľadávania. V novom okne nájdete tlačidlo Vymazať históriu prieskumníkov, čím sa vymaže celý zoznam často používaných miest. Systém Windows ho automaticky znova vyplní, pokiaľ tak neurobíte na rovnakej obrazovke nižšie Ochrana osobných údajov vypnúť.

Ak chcete používať osobného asistenta Cortana, musíte upraviť svoj región a jazyk

Tip 07: Cortana

Virtuálna asistentka spoločnosti Microsoft Cortana, bohužiaľ, stále nerozumie po holandsky. To neznamená, že to nemôžete využiť. Cortana funguje rovnako ako Siri a je plne integrovaná do systému Windows 10. To znamená, že môžete vykonávať rozsiahle vyhľadávania, spúšťať aplikácie a požiadať Cortanu o naplánovanie schôdzok a pripomenutí v kalendári. Pre tých, ktorí ovládajú anglický jazyk, je to určite doplnok pracovného postupu. Ak chcete používať Cortanu, musíte prepnúť Windows 10 do oblasti, kde Cortana funguje. To znamená, že môžete použiť nastavenie / Čas a jazyk Windows by vám mali povedať, že váš región Spojené štáty alebo Spojene kralovstvo je a jazyk Angličtina. Týmto sa zmení celá vaša inštalácia systému Windows 10 na anglickú verziu a v obchode sa zmenia aj oblasti! Môže to spôsobiť, že niektoré aplikácie nebudú k dispozícii. Ale Cortana je skutočne užitočný a produktívny asistent, takže určite stojí za vyskúšanie. Ak nie ste spokojní s tým, ako to celé funguje, môžete región jednoducho vrátiť do Holandska. Cortana opäť zmizne, kým Microsoft samozrejme nevytvorí holandskú verziu.

Tip 08: Rýchle vyhľadávanie

Nájdenie súborov môže chvíľu trvať. Aj keď viete, kde sú, často preklikáte veľa priečinkov, kým získate to, čo hľadáte. Našťastie má Windows 10 skutočne rýchlu funkciu vyhľadávania, ktorá dokáže nájsť všetko za menej ako sekundu. Je to len trochu skryté. Vyhľadávať môžete stlačením tlačidla Windows a iba zadaním. Počas zadávania sa zobrazujú rôzne výsledky vyhľadávania zoskupené podľa zdroja. Veľmi užitočné pre rýchle vyhľadanie súborov, s ktorými chcete pracovať. A tiež skvelé na rýchle spustenie programu (napríklad: stlačte Štart, typ Maľovať a stlačte kláves Enter). Dostanete tiež návrhy aplikácií, ktoré si môžete stiahnuť z obchodu.

Tip 09: Základný štart

Všetky tieto pokročilé funkcie v systéme Windows 10 sú veľmi pekné, ale niekedy sa chcete vrátiť k základom, napríklad k starej ponuke Štart. Windows 10 má zabudovanú veľmi základnú ponuku Štart: kliknutím pravým tlačidlom myši na Štart sa zobrazí ponuka, v ktorej môžete rýchlo požiadať o vlastnosti systému, spustiť príkazový riadok alebo napríklad otvoriť prieskumník. Bez všetkých zvonov a píšťal, ktoré sú obsiahnuté v rozsiahlej ponuke Štart.