Ako

Spravujte a organizujte okná v systéme Windows 10

Windows 10 má niekoľko trikov na usporiadanie a správu okien na obrazovke. S cieľom udržať poriadok v organizácii, najmä keď je otvorených niekoľko okien súčasne.

Ak otvoríte viac okien súčasne, môže to niekedy viesť k trochu nejasnému celku. Nie je potrebné nič, pretože chaosu môžete zabrániť rôznymi trikmi. Predpokladajme napríklad, že ste otvorili okno prehľadávača a okno programu Word a chcete ich praktickým spôsobom umiestniť vedľa seba. V takom prípade sa môžete rozhodnúť pre akýsi režim rozdelenej obrazovky. Najskôr potiahnite (napríklad) okno programu Word (cez záhlavie) úplne do stredu ľavého okraja obrazovky. Alebo lepšie: posuňte ho trochu cez ten okraj. Môžete tiež stlačiť ľavú (alebo pravú) klávesovú skratku kurzora Windows s oknom na rozdelenie aktivované. Keď uvidíte asi polovicu okna, uvoľnite tlačidlo myši a okno vyplní presne polovicu vašej obrazovky (pri vodorovnom pohľade). To isté urobte s otvoreným oknom prehliadača, ale teraz na pravom okraji (alebo opäť pomocou klávesovej skratky). Je zvláštne, že niekde s jednou z mnohých upgradov systému Windows existuje možnosť vertikálne deliace okná bohužiaľ zomreli. Týmto spôsobom je možné zobraziť viac okien. Urobíte to tak, že ich potiahnete do jedného zo štyroch rohov obrazovky a nie do polovice pozdĺž okraja. To vám umožní „obložiť“ obrazovku až na štyri rovnako veľké okná. Kombinácia väčšieho okna s dvoma malými sa dá urobiť aj pomocou rohov a jednej z hrán.

Triasť

Chcete rýchlo priniesť jednu kópiu takto usporiadaných okien dopredu a zavrieť ostatné? Potom kliknite na záhlavie požadovaného okna a pomocou myši urobte trasúci sa pohyb. Inými slovami: krátko sa posuňte rýchlo doľava a doprava tam a späť. Teraz uvidíte všetky okná minimalizované na hlavný panel okrem zamiešaného okna.

Prepnúť

Praktická je aj možnosť rýchleho prepínania medzi otvorenými oknami. Ak to chcete urobiť, stlačte skratku Alt-Tab. Teraz uvidíte miniatúru všetkých vašich aktívnych programov. Kliknite na kópiu, ktorú chcete zobraziť, a máte hotovo. Tento trik je obzvlášť užitočný pri mnohých programoch spustených súčasne. Takto rýchlo nájdete to, čo hľadáte. Aj keď napríklad niekoľko otvorených okien programu Explorer je vďaka pomerne malému displeju stále trochu hazardom.

Prelom

Zdá sa vám skutočne obzvlášť nepríjemné, že sa okná niekedy náhle nechcene rozdelia, keď ich príliš potiahnete do rohu alebo na hranu? Potom je možné túto funkciu vypnúť. Kliknite na ikonu v ponuke Štart nastavenie a v otvorenej aplikácii Systém. Potom kliknite doľava Multitasking a prepnite vypínač pod Automaticky usporiadajte okná tak, že ich potiahnete do rohov alebo hrán obrazovky od. Vďaka čomu je „problém“ vyriešený a už vás netrápia samorozdeľovacie okná.