Ako

Premeňte Windows 10 na Windows 7

Všeobecná podpora systému Windows 7 sa skončila a pre tento osem rokov starý operačný systém nebudú vydané ďalšie aktualizácie. V skratke: už to nie je bezpečné. Našťastie môžete stále prejsť z Windows 7 na Windows 10 Fall Creators Update zadarmo. Možno čiastočne pri zachovaní klasického rozhrania Windows 7.

Systém Windows 7 preto už nie je podporovaný spoločnosťou Microsoft. V prípade problémov s týmto operačným systémom môžete za poplatok získať podporu. Prečo si však zvoliť práve to, keď môžete inovovať na Windows 10 Fall Creators Update zadarmo? To je stále možné aj teraz, ale musíte konať rýchlo.

Ste zvedaví na nové funkcie a možnosti v aktualizácii Fall Creators Update? Určite si prečítajte tento článok.

Podporné technológie

Od uvedenia systému Windows 10 ponúka spoločnosť Microsoft možnosť bezplatného upgradu na túto novú verziu zo systému Windows 7. To bolo oficiálne možné iba v prvom roku vydania systému Windows 10, ale v inom článku skôr sme písali, že to bolo aj potom prvý rok bolo stále možné spustiť bezplatnú aktualizáciu. Prostredníctvom takzvanej aktualizácie pre používateľov asistenčných technológií si môžete stiahnuť nástroj, pomocou ktorého môžete okamžite inovovať inštaláciu systému Windows 7 na Windows 10. Tento nástroj bol teraz aktualizovaný, takže môžete vykonať aktualizáciu aj na aktualizáciu Fall Creators Update. Funguje to iba s domácou a profesionálnou verziou systému Windows 7, nie s verziou Enterprise. Ako sa dá vykonať táto aktualizácia, si môžete prečítať v tomto návode.

Windows 10 s rozhraním Windows 7

Väčšina používateľov počítačov, ktorí naďalej používajú systém Windows 7, to robia preto, že sa im nepáči rozhranie systému Windows 10: príliš mätúce, nekonzistentné alebo jednoducho nie pekné. Windows 10 však nie je len „uhladené“ rozhranie, na pozadí funguje systém rýchlejšie a je bezpečnejší ako Windows 7. Prečo si ale zvoliť kombináciu? S Classic Shell môžete dať systému Windows 10 (do veľkej miery) vzhľad systému Windows 7.

Klasická škrupina

Názov nástroja v skutočnosti hovorí za všetko: klasický peeling. Pretože to je to, čo Classic Shell robí: umiestňuje solídny „staromódny“ shell do prostredia Modern-UI systému Windows 10. Classic Shell si môžete stiahnuť tu. Počas nastavenia vyberte úplnú inštaláciu, aby ste mohli všetkým komponentom systému Windows 10 poskytnúť prostredie systému Windows 7.

Po nainštalovaní Classic Shell a jeho prvom spustení môžete priamo zvoliť pozri a cíť z ponuky Štart. Ponuka Štart systému Windows 10 s veľkými ikonami a rozbaľovacími ponukami a živými dlaždicami nie je pre každého. S Classic Shell môžete dať ponuke Štart vzhľad systému Windows 7 znova. Môžete si vybrať z troch typov ponúk: Klasický štýl, Klasický štýl s dvoma stĺpcami a skutočná ponuka systému Windows 7. Poznámka: Toto zostáva falošnou úvodnou ponukou - nejde o „ukradnutú“ súčasť systému Windows 7 - zároveň je však ťažko odlíšiteľné od skutočnej veci.

ďalšie možnosti

Classic Shell ponúka oveľa viac možností ako iba prispôsobenie ponuky Štart. Ak chcete, môžete tiež zmeniť samotné štartovacie tlačidlo. Škoda, že si nemôžete vybrať zo štandardného okrúhleho tlačidla Windows 7. Na obrazovke nastavení Classic Shell kliknite na pole v hornej časti Zobraziť všetky nastavenia, potom je pridaných veľa ďalších možností nastavenia. Napríklad možnosti pre panel úloh, pomocou ktorého mu môžete dať aj iný vzhľad ako štandardný vzhľad Windows 10.

Ostatné časti

Aj keď s Classic Shell môžete upraviť veľa možností, nie je možné naraz previesť celé rozhranie systému Windows 10 na vzhľad systému Windows 7. Môžete sa však venovať rôznym častiam. Classic Shell sa v zásade skladá z troch častí: časti ponuky Štart (ktorá je vlastne hlavným programom), časti Classic Explorer (ktorá umožňuje individuálne prispôsobiť program Windows Explorer) a nastavenia Classic IE pre prispôsobenie programu Internet Explorer. Chcete upraviť Prieskumníka? Potom musíte spustiť Classic Shell Explorer. Ikonu nájdete v samotnej ponuke Štart.

Nakoniec

S trochou experimentovania a zapínaním a vypínaním možností môžete dosiahnuť, aby Windows 10 vyzeral ako Windows 7, ale v žiadnom prípade nie úplne: väčšinu častí systému Windows 10 nemožno len „klasicky“, to platí rovnako. Všetky aplikácie Windows 10, ale aj rôzne komponenty konfigurácie a nastavenia systému Windows 10 sa vždy zobrazia v obnovenom rozhraní.

Ale keďže Microsoft bude v tomto smere pokračovať aj v budúcnosti, a to aj pri dizajne Fluent, môže byť čas zvyknúť si na tento nový vzhľad. Zatiaľ sú podporované programy ako Classic Shell, ale ktovie, či to tak bude aj o pár rokov.