Ako

12 tipov na nákup a predaj použitého hardvéru

Existuje veľa miest, kde môžete kúpiť alebo predať použitý hardvér. V tomto článku diskutujeme o najlepších bazároch, aukčných a reklamných weboch a poskytujeme tipy na predaj a nákup použitého hardvéru.

Časť 1: Thrift obchody

01 Čo to stojí za to?

Otázka, ktorú určite dostanete v bazári, je, akú cenu máte na mysli. Obchodník dokáže odhadnúť, aké mäso má vo vani, a okamžite zistí, či máte predstavu o tom, čo predávate. Cena, ktorú môžete v obchode s použitým produktom udržať, je asi dve tretiny hodnoty predaja na trhu. Nepozerajte sa priamo na požadované ceny, ale na ceny ponúkané na produkte. Prečítajte si tiež: Kúpa použitého počítača? Tomu musíte venovať pozornosť.

Ak sú cenové ponuky na konkrétnu grafickú kartu na Marktplaats alebo Ebay v priemere 100 eur, rovnaká karta v obchode vynesie asi 65 eur. Môžete tiež vyhľadať údaj o hodnote na webovej stránke www.gadgetvalue.com. Obchodníci používajú rôzne triky, aby dostali viac z ceny, nenechajte sa príliš rýchlo oklamať. Konkurencia medzi obchodmi je tvrdá, takže ak jeden obchod nedá dosť na jeden produkt, môžete prejsť aj do druhého. Aj keď v antikvariáte za starý notebook, počítač alebo telefón dostanete menej na oplátku, ušetrí vám to množstvo dohôd prostredníctvom aukčnej alebo predajnej webovej stránky. Z obchodu môžete bez obáv vyjsť s naplnenou peňaženkou.

02 Nákup v bazári

Nákup použitých vecí v obchode má tiež veľa výhod oproti nákupu medzi súkromnými osobami. Napríklad autobazár poskytuje záruku na všetky svoje výrobky. CeX dokonca ponúka dvojročnú záruku na takmer všetku elektroniku. Mnoho ďalších obchodov má záruku jeden až tri mesiace. Spravidla máte nárok na spoľahlivý produkt. Toto pravidlo platí aj pre použité výrobky.

Dohodnite si s predajcom jasné dohody a nesúhlaste s jednomesačnou zárukou na drahé výrobky. Počítač v hodnote pár stoviek eur, aj keď je z druhej ruky, by mal bez problémov fungovať minimálne šesť mesiacov. Ak je to potrebné, nechajte to uviesť na faktúre. Cena je dohodou v mnohých obchodoch s dvoma rukami. Najmä pri výrobkoch, ktoré zaberajú veľa miesta, ako sú veľké pracovné plochy, monitory alebo kompletné zvukové systémy. Maloobchodný priestor stojí peniaze a maloobchod sa radšej zbaví veľkých predmetov čo najrýchlejšie. Predtým, ako sa vydáte na pingel tour, môžete na internete vyhľadať informácie o tom, čo stojí nový produkt, a na trhu (to je možné vykonať aj priamo na mieste v smartfóne). Vymysli niekoľko dobrých argumentov na prevzatie kontroly nad hrou.

03 CeX

Spoločnosť CeX bola pôvodne založená v Anglicku a obchod sa v posledných rokoch rýchlo rozširuje po celom svete. V Holandsku je už štrnásť obchodov CeX. CeX nakupuje a predáva médiá, ako sú DVD, Blu-ray a hry. Môžete sa tam tiež vydať pre modernú elektroniku, herné konzoly, počítače a počítačový hardvér a všetko príslušenstvo, ktoré sa k nemu dodáva. Majú vitríny plné pevných diskov, pamäťových modulov, grafických kariet a radičov. Ceny v CeX sú vopred dané.

Na webovej stránke CeX môžete presne vidieť, čo produkt stojí a čo prináša. Ak sa produkt nenachádza na webovej stránke, nemožno ho vziať okamžite. Zamestnanec musí potom podať žiadosť do kancelárie CeX v Indii. Cena je stanovená v Indii. Niekedy sa to dá vybaviť do desiatich minút, ale môže to trvať aj niekoľko hodín. Vo výsledku sú ceny na CeXu neobchodovateľné. Ceny sa menia deň za dňom. Ak je na sklade veľa produktov, cena sa príslušne upraví. Napríklad na CeXe niekedy nájdete veľmi pekné výhodné ponuky, zároveň vám však prekážajú ceny, ktoré sú vyššie ako nová cena. Najväčším plusom CeX je záruka: na takmer všetku elektroniku sa vzťahuje dvojročná záruka. Napríklad starý smartphone môžete jednoducho vymeniť za notebook s dvojročnou zárukou!

04 Použité výrobky

V spoločnosti Used Products majú širší sortiment ako v spoločnosti CeX. V tomto obchode nakupujú a predávajú udržateľné použité výrobky. Nájdete nielen počítače a elektroniku, ale aj bicykle, hudobné nástroje a televízory. Pri ponuke použitého tovaru stanovili zamestnanci cenu. V mnohých prípadoch je cena dohodou, najmä ak si chcete kúpiť aj produkt. Obchod poskytuje štandardnú jednomesačnú záruku na predané použité výrobky. Použité výrobky tiež môžete nájsť online. Webová stránka obsahuje veľkú časť sortimentu všetkých 56 obchodov. Used Products je tiež aktívny na Marktplaats.nl. Ceny online sú tiež často obchodovateľné. Len sa uistite, že s obchodom skutočne rokujete, existujú šikovní zločinci, ktorí meno zneužívajú, aby si získali vašu dôveru. V prípade pochybností vždy telefonicky kontaktujte pobočku.

Skutočné peniaze

Začiatkom septembra bol na ostrove Cyprus 73-ročný René Hoose uväznený na mesiace, pretože zaplatil falošnou 20-eurovou bankovkou. Oznámenie dostal od kupujúceho prostredníctvom spoločnosti Marktplaats. V Emmeni niekto platil aj cez Marktplaats falošnou bankovkou 50 eur. Keď si predajca uvedomil, že ide o falošné peniaze, zverejnil ďalší inzerát a nechal sa podvodníkom ukázať. Tentoraz to oznámili polícii, ktorá osobu okamžite zatkla. Zločinec bol uväznený na 10 mesiacov v neprítomnosti, stále je však na slobode a stále môže robiť obete. Pri výbere hotovosti buďte veľmi opatrní. Falošné môžu byť aj malé množstvá. Jednoduchý detektor falzifikátov stojí necelých 10 eur.

05 Obchody so šetrnosťou

Ďalším miestom, kde nájdete pekné veci, je šetrnosť. Nájdete tu hlavne tovar, ktorý nekúpia bazáre. Aj keď sa to často týka zastaraného hardvéru, toto je miesto, kde môžu zberatelia zaznamenať niečo pekné. Staré pracovné počítače, rozširujúce karty a samozrejme káble (od USB po napájanie) sú často na dosah ruky za pár centov. Nepoužiteľné položky sú v cykle oddelené. Elektronické zariadenia sú odizolované, takže plastový, kovový a chemický odpad zmizne v rôznych depách a recykluje sa. Ak sa chcete zbaviť svojho počítača a nemôžete sa ho zbaviť v bazári, je to skvelá alternatíva. Nezabudnite pevný disk úplne vymazať pomocou programu ako KillDisk, aby nebolo možné obnoviť osobné údaje.