Novinky

Android 9.0 (Pie): všetky inovácie a vylepšenia

Nový Android 9.0 (Pie) je k dispozícii na čoraz viac smartfónoch a tabletoch s Androidom. Cez aktualizáciu softvéru pre existujúce telefóny alebo predinštalovanú v nových modeloch. Čo je nové a zmenené v systéme Android Pie? A aké dobré sú tieto inovácie?

Menej používania telefónu

Zaujímavou novinkou v systéme Android Pie je Digital Wellbeing, ktorá sa skladá z troch funkcií. Pomocou informačného panela, časovača aplikácií a ukončenia prevádzky vás chce Google upozorniť na používanie vášho telefónu. Ak zistíte, že sa príliš pozeráte na svoju obrazovku a príliš málo na svet okolo vás, program Digital Wellbeing ponúka množstvo funkcií na zníženie používania telefónu.

Dashboard zobrazuje, ako často a ako dlho trávite každý deň na svojom smartfóne a ktoré aplikácie používate. Ak sa ukáže, že videá YouTube sledujete každý deň celé hodiny a chcete to zmeniť, nastavte si časovač aplikácií. Vďaka tejto funkcii môžete aplikáciám dať časový limit, aby ste mohli napríklad YouTube používať maximálne jednu hodinu denne. Po hodine dostanete upozornenie, že limit bol dosiahnutý a aplikáciu budete môcť znova používať až nasledujúci deň. Ak sa chcete pozrieť ďalej, môžete limit natiahnuť alebo (dočasne) vypnúť.

Wind Down je tretia a posledná funkcia Digital Wellbeing. Keď je funkcia nastavená a aktivovaná, obrazovka vášho smartphonu pomaly zosivie, keď bude čas ísť do režimu spánku. Aplikácia Wind Down tiež používa rozsiahlejšiu verziu režimu Nerušiť na stlmenie a skrytie upozornení.

Funkcie Digital Wellbeing nie sú v systéme Android Pie štandardné. Google tvrdí, že tieto funkcie budú k dispozícii neskôr v tomto roku.

Inteligentné odpovede

Systém upozornení systému Android 9.0 (Pie) bol rozšírený. Odteraz uvidíte prvé riadky chatovej správy, e-mailu alebo iného typu upozornenia. Umelá inteligencia spoločnosti Google (nazývaná Smart Reply) môže tiež navrhovať odpovede na rôzne aplikácie. Napríklad, ak dostanete e-mail s otázkou, či sa môžete stretnúť v utorok o 11:00, uvidíte navrhované odpovede ako „áno, je to v poriadku“ a „môže to byť o 12:00?“ Vývojári aplikácií môžu sami odosielať navrhované odpovede. zabudovať do svojich aplikácií.

Keďže čoraz viac smartfónov s Androidom sa objavuje so zárezom (výrez na obrazovke v hornej časti), spoločnosť Google zverejnila pokyny, ako si môžu vývojári aplikácií so zárezom poradiť. Spoločnosť Google chce zabrániť tomu, aby aplikácia nepracovala správne, pretože časť sa kvôli zárezu stratila. WhatsApp tým trpel počas hry Bet beta: tlačidlá na úpravu fotografií boli na zárezových telefónoch ako OnePlus 6 neviditeľné.

Mapy Google sú čoraz presnejšie

Google tiež poskytuje Android Pie s podporou dvoch alebo viacerých fotoaparátov súčasne. Nevyhnutný doplnok, pretože čoraz viac smartfónov má vpredu alebo vzadu dva alebo dokonca tri fotoaparáty. Sľubuje sa, že telefón s viacerými fotoaparátmi a softvérom Pie dokáže robiť lepšie fotografie a videá vďaka technickým trikom, ako je podpora API.

Ďalšou novinkou je podpora nového protokolu WiFi 802.11mc. Tento protokol slúži na určenie vašej presnej polohy vo (veľkej) budove, napríklad v nákupnom centre alebo na letisku. Aplikácie, ako sú napríklad Mapy Google, môžu presnejšie určiť, kde sa na zariadeniach Android Pie nachádzate a ako sa najrýchlejšie dostať do cieľa.

Dlhšia výdrž batérie

Ďalšou veľmi žiadanou funkciou je obmedzenie aplikácií, keď ich nepoužívate. V systéme Android Pie už aplikácie v pohotovostnom režime nemôžu používať váš mikrofón alebo kameru bez toho, aby ste si to uvedomovali. Android blokuje žiadosti aplikácie, je to také jednoduché.

Vylepšením, ktoré od spoločnosti Google každý rok počúvame, je dlhšia výdrž batérie. Aj tento rok výrobca Android sľubuje, že softvér je energeticky efektívnejší, prvýkrát zavedením umelej inteligencie. Špeciálny softvér analyzuje používanie telefónu a po chvíli vie, ktoré aplikácie málo využívate. Tieto aplikácie sa zatvárajú rýchlejšie, aby spotrebovali menej energie - a vaša batéria musí vydržať dlhšie. Túto funkciu Adaptívna batéria je možné vypnúť aj v nastaveniach.

Vizuálne zmeny

Google tiež dáva Android Pie modernejší vzhľad. Softvér vo väčšej miere využíva nové pokyny pre dizajn materiálov so zaoblenými tvarmi, hravými farbami a väčším bielym priestorom medzi nastaveniami. Napríklad obrazovka nastavení Pie je farebne navrhnutá a zoskupuje príslušné nastavenia do jednej kategórie. Napríklad v sekcii „Sieť a internet“ nájdete všetky nastavenia týkajúce sa Wi-Fi, mobilného internetu a hotspotu. Výrobcovia ako Huawei a HTC môžu mimochodom upraviť veci, ako napríklad obrazovku nastavení, podľa vlastného vkusu, aby bolo možné, aby softvér vo vašom telefóne Pie vyzeral a fungoval (mierne) inak.

Stlačením tlačidiel hlasitosti sa na obrazovke zobrazí lišta s úrovňami zvuku vyzváňacieho tónu, média a budíka. V starších verziách je lišta v hornej časti vodorovná, čo - najmä u väčších smartfónov - je dosť vysoké. V systéme Android Pie sa lišta posunula doprava, zhruba do stredu obrazovky. Zobrazuje sa zvisle vrátane skratky pre ľahké prepínanie medzi zvukovým, vibračným a tichým režimom. Užitočné vylepšenie, ak sa nás spýtate.

Ovládanie pomocou gest namiesto tlačidiel

Tri navigačné tlačidlá (späť, domov a posledné aplikácie) v dolnej časti obrazovky v Androide 9.0 (Pie) zmizli. Namiesto toho je v strede vodorovná čiara, ktorá slúži ako domovské tlačidlo. Krátkym potiahnutím prstom nahor otvoríte obrazovku s najnovšími aplikáciami. Aplikácie sa už nezobrazujú ako zvislý zoznam, ale - rovnako ako v prípade iPhone - vodorovne. Ak dlhšie potiahnete prstom z tlačidla Domov hore, otvorí sa obrazovka so všetkými nainštalovanými aplikáciami. Tlačidlo späť nie je v Android Pie štandardné, s výnimkou aplikácií. Ak napríklad sledujete video na YouTube, tlačidlo „normálne“ sa nachádza vľavo dole a stlačením tlačidla sa vrátite na predchádzajúcu obrazovku YouTube.

Veľmi očakávanou funkciou, ktorá konečne debutuje v systéme Android Pie, je úprava snímok obrazovky. Screenshot urobíte stlačením vypínača a výberom Screenshot. Po vytvorení si môžete vybrať z troch akcií v hornej časti obrazovky: zdieľať, upravovať a mazať. Funkcia úprav umožňuje upraviť rozmery snímky obrazovky, čo je užitočné, ak chcete s niekým zdieľať iba časť svojej obrazovky.

Android Pie na vašom smartfóne

Nemôžeme povedať, či váš smartphone dostane aktualizáciu z Androidu 8.0 (Oreo) na Android 9.0 (Pie). Sledujte komunikačné kanály výrobcu alebo sa v prípade potreby opýtajte. Prvé smartfóny vrátane OnePlus 6 už boli aktualizované na Android Pie a nové modely ako Sony Xperia XZ3 štandardne fungujú na Pie. V nasledujúcich mesiacoch budú na nový softvér aktualizované aj telefóny značiek Huawei, HTC, Samsung a ďalších značiek.