Ako

Riešenie problémov s ovládačmi v systéme Windows 10

Ak ste inovovali zo staršej verzie systému Windows na Windows 10, nemusia všetky ovládače fungovať rovnako dobre. Tu vám ukážeme, ako vyriešiť problémy s ovládačmi v systéme Windows 10 ich opätovnou inštaláciou alebo aktualizáciou.

Problémy s ovládačmi po aktualizácii sa zvyknú vyskytnúť na starších notebookoch, pretože výrobca je často zodpovedný za podporu ovládačov a komponentov. Ak sa model notebooku stane zastaraným, je pre výrobcu málo užitočné naďalej podporovať a aktualizovať ovládače pre tento model. Prečítajte si tiež: Ako opraviť ponuku Štart v systéme Windows 10.

Komponenty v prenosných počítačoch často nie sú k dispozícii samostatne alebo fungujú mierne odlišne od bežnej verzie, čo znamená, že ovládače nemusia v novom operačnom systéme fungovať správne. Týka sa to hlavne grafických kariet.

Ak Windows 10 nenájdu vhodný ovládač, použije sa zabudovaný ovládač samotného systému Windows, niekedy so zlými výsledkami.

Aktualizujte ovládače

Pre začiatočníkov môžete vyskúšať aktualizáciu ovládača, ktorý spôsobuje problémy. Ak to chcete urobiť, musíte ísť na Správa zariadení a kliknite pravým tlačidlom myši na zariadenie, ktoré nefunguje správne. kliknite na Aktualizujte ovládač Windows 10 hľadať novšiu verziu ovládača.

Nemôžete nájsť Windows? Potom sa môžete pokúsiť zistiť výrobcu poškodeného zariadenia a prejsť na jeho webovú stránku, kde nájdete vhodný ovládač. Najskôr však vyskúšajte ďalší tip.

Preinštalujte ovládače

Niektoré ovládače nemuseli byť počas aktualizácie operačného systému nainštalované správne. V takom prípade je vhodné príslušný ovládač odinštalovať.

Ísť do Správa zariadení a kliknite pravým tlačidlom myši na zariadenie, ktoré nefunguje správne. Vyberte možnosť z kontextovej ponuky odstrániť. Reštartujte počítač, aby sa ovládač automaticky preinštaloval.

Ostatné riešenia

Ak vyššie uvedené riešenia nefungujú a problémy spôsobuje grafická karta, môžete ju vyskúšať vymeniť za novší model, ktorý má ovládače pre Windows 10. Často to však pre starší notebook nestojí za námahu a peniaze.

Ak čelíte neprekonateľným problémom, môžete skúsiť preinštalovať Windows 10, aby ste nemali na starosti inovovanú verziu, ale čistú a čerstvú inštaláciu.

Ak ani to nefunguje, môže byť lepšie vrátiť sa k predchádzajúcej verzii systému Windows, v ktorej vaše ovládače stále fungujú správne.