Ako

Prevod audio a video súborov

Predpokladajme, že máte video alebo zvukový súbor, ktorý nemôžete prehrať na počítači, serveri médií alebo prehrávači médií v sieti, pretože formát nepodporuje. Potom môžete zvážiť prevedenie súboru do iného mediálneho formátu. Ktoré nástroje môžete použiť a na čo by ste si mali dať pozor?

Tip 01: Alternatívy

Konverzia na iný formát média zvyčajne vedie k určitej strate kvality obrazu alebo zvuku. Takúto konverziu vykonáte, iba ak je to skutočne nevyhnutné. Môže sa napríklad stať, že aktualizácia (firmvéru) vášho prehrávača médií zabezpečí, že bude stále schopný spracovať ponúkaný formát médií. Pokiaľ ide o softvérový prehrávač médií, napríklad vo vašom počítači, existujú často dve cesty. Nainštalujete si ďalší prehrávač médií, napríklad populárny multiplatformový prehrávač VLC Player. Dokáže spracovať takmer všetky formáty vďaka vstavanej podpore mnohých zvukových a video kodekov. Pomôcť môže aj inštalácia balíka „kodekov“. Takýto balík nainštaluje celú sériu kodekov, takže formát zvládne možno aj váš vlastný prehrávač. Bezplatným a spoľahlivým balíkom pre Windows je K-Lite Codec Pack Basic. Vyberte si Pokročilé počas inštalácie uvidíte všetky možné a často pokročilé možnosti. Na tejto stránke tiež nájdete, ktoré formáty médií tento balík podporuje. Dávajte pozor, aby ste si kdekoľvek nestiahli iba ľubovoľný balík kodekov, pretože niektoré obsahujú malware. V každom prípade je vyššie uvedené určite spoľahlivé.

Tip 02: Kontajnery a kodeky

Keď hovoríme o videosúboroch, musíme rozlišovať medzi kontajnermi a kodekmi. Pojem kontajner označuje formát súboru (príponu), napríklad .og (OGG), .mkv (Matroska Video), .avi (AVI), .mpg (MPEG) a .mov (MPEG 4, Apple). Takýto kontajner obsahuje rôzne komponenty, ktoré tvoria video, ako napríklad video stream, zvukové stopy, titulky a všetky druhy metadát. Pojem kodek znamená kódovanie / dekódovanie a zvyčajne zaisťuje kompresiu údajov tak, aby výsledný videosúbor vyžadoval menej miesta na disku alebo šírku pásma. Takýto kodek tiež zaisťuje, že sa dáta počas prehrávania automaticky znova dekomprimujú. Existuje veľa kodekov, ktoré majú všetky svoje výhody a nevýhody. Vďaka tomu nie je ľahké zvoliť optimálny kodek. Môže sa napríklad stať, že váš prehrávač médií podporuje kontajner (formát alebo príponu súboru), ale spadne nad použitými kodekmi. Ak si video vytvoríte sami, môže vám pomôcť zvoliť iný kodek. V opačnom prípade budete môcť súbor previesť.

Tip 03: Predvoľby

Pri vytváraní a konvertovaní videosúboru môžete len ťažko uniknúť konceptu kontajnera a kodeku. Ak sa tomu nechcete príliš venovať, je najlepšie použiť užívateľsky príjemný nástroj na konverziu, ktorý obsahuje veľké množstvo „prednastavení“ alebo profilov. To znamená, že si vyberiete určitý profil, napríklad „Google Nexus 5 MPEG-4“, a nemusíte sa obávať všetkých druhov technických detailov. Online nájdete porovnávací prehľad rôznych video prevádzačov.

Jedným z lepších bezplatných prevádzačov je Any Video Converter. AVC je k dispozícii pre Windows a macOS a tvrdí, že zvládne viac ako 200 formátov. Softvér môžete nainštalovať niekoľkými kliknutiami myšou.

Z hlavného okna môžete okamžite vybrať z mnohých profilov prostredníctvom rozbaľovacej ponuky, prehľadne rozdelenej do kategórií ako napr Apple, Android, LG, Microsoft, Televízne zariadenia, Vložte video vo formáte HTML5 a tiež Zvukové súbory (ak chcete iba extrahovať zvuk). Každá sekcia má zase rôzne profily. Napríklad ak si vyberiete Apple, môžete si vybrať z mnohých modelov iPhone, iPad, iPod a Apple TV.

Tip 04: AVC

Hneď ako si vyberiete vhodný profil, môžete začať. Teraz musíte iba presunúť jeden alebo viac videosúborov do okna alebo ich importovať cez Pridať videá. Z karty Pridať adresy URL je tiež možné sťahovať online videá, napríklad z Facebooku, Vimeo alebo YouTube. Importované videá sú uvedené a označené značkou Konvertovať teraz! v zásade ich môžete okamžite previesť. Ak chcete zlúčiť rôzne videá do jedného veľkého videosúboru, kliknite na tlačidlo v dolnej časti Pripojiť sa k všetkým súborom na ZAP. Predvolený výstupný priečinok si môžete prečítať v pravom paneli na adrese Základné nastavenia, a odtiaľto môžete tiež upravovať.

Je tiež veľmi užitočné, že z videa (klipu) môžete extrahovať iba určitý fragment, ktorý ho prevedie. Kliknite na ikonu nožníc v pravom hornom rohu videa.

Preferujete žiadny zvuk? Potom vyberiete Žiadny zvuk V rozbaľovacej ponuke za ikonou reproduktora a pridaním (vlastných) titulkov to môžete urobiť prostredníctvom rozbaľovacej ponuky vedľa bubliny reči. Ikona štetca tiež umožňuje použiť na vaše video rôzne efekty. Môžete napríklad video orezať, otočiť, upraviť jas, kontrast a sýtosť alebo napríklad na video umiestniť vodoznak alebo logo. Včela Iné efekty nájdete aj oveľa viac špeciálnych efektov.

Tip 05: Úpravy

Môžete začať z existujúceho základného profilu, ale nemusíte nevyhnutne vyžadovať všetky nastavenia bez ďalších okolkov. Nakoniec, v závislosti od zvoleného profilu môžete upraviť napríklad video a audio kodeky a bitovú rýchlosť (počet bitov, ktoré sa spracúvajú za sekundu). Urobíte to v sekciách na pravom paneli Video a Zvuk.

Je samozrejmé, že veľkosť súboru - a zvyčajne tiež kvalita - súvisí so zvoleným kodekom a bitovou rýchlosťou. Zistili sme však, že program AVC nie vždy automaticky upravuje možnosti videa a zvuku, keď vyberiete iný profil: vyrieši to iba reštartovanie nástroja.

Mimochodom, existuje niekoľko ďalších nastavení, ktoré môžete upraviť pomocou ikony ozubeného kolieska v pravom hornom rohu. Pamätajte, že sa budú vzťahovať na všetky nasledujúce operácie prevodu, kým ich znova neupravíte.

Tip 06: Ručná brzda

Ak ako pokročilý používateľ radi vezmete veci do svojich rúk, radšej si dajte pozor na konverzný nástroj ako HandBrake. Pracuje tiež s celou radou profilov (rozbaľovaciu ponuku otvoríte na stránke Predvoľby a vyberte jednu zo šiestich nadpisov vrátane Zariadenie, Všeobecné a Web), ale získate tiež príležitosť upraviť pôsobivý počet technických aspektov konverzie. Pokiaľ ide o kontajnery, výber je obmedzený (mp4 alebo mkv), ale existuje veľa možností pre použité video a audio kodeky, ktoré môžete nastaviť na záložkách s rovnakým názvom. K tomu nájdete aj karty Rozmery, Filtre, Titulky a Kapitoly, kde môžete tiež upraviť veľa nastavení. Manuál pre ručnú brzdu bohužiaľ nie je taký rozsiahly. Ak chcete získať viac základných informácií o určitých parametroch a nastaveniach, nemusí stačiť nič iné ako ich googliť.

Tip 07: Príkazový riadok

HandBrake ponúka čisté grafické rozhranie, ale skalní nadšenci videa môžu radšej ovládať všetky aspekty takejto konverzie z príkazového riadku; s určitou šikovnosťou môžete týmto spôsobom vykonávať aj hromadné konverzie. Potrebujete variant HandBrake z príkazového riadku, ktorý je možné stiahnuť z vyššie uvedeného webu a je k dispozícii pre Windows, macOS a Linux. Cez príkaz handbrakecli - pomoc získate prehľad o parametroch.

Asi najvýkonnejším nástrojom na prevod multimédií je FFMPEG, ktorý je k dispozícii pre Windows, macOS a Linux. V najjednoduchšej podobe by takýto príkaz mohol vyzerať takto: ffmpeg -i vstup.mp4 výstup.webm. Nezabudnite, príkaz ako ffmpeg -i vstup.mp4 výstup.mkv môže vyústiť do súboru s rovnakými kodekmi ako input.mp4, pretože kontajnery mkv sú navrhnuté tak, aby spracovávali takmer akýkoľvek videostream.

Tip 08: Parametre Ffmpeg

Ak chcete ďalšie kodeky, musíte to sami označiť parametrami -pokračovať (video) a -c: a (audio), napríklad nasledujúcim spôsobom (výsledkom je súbor mkv s videostreamom VP9 a zvukovým streamom Vorbis):

ffmpeg -i input.mp4 -c: v vp9 -c: a libvorbis output.mkv

Môžete napríklad tiež upraviť iba zvukový tok a zachovať rovnaký videostream:

ffmpeg -i input.webm -c: v copy -c: výstup flac.mkv

Alebo stačí zmeniť kontajner a zachovať kodeky:

ffmpeg -i vstup.webm -c: av výstup.mkv

Kvalitu môžete ovplyvniť ďalšími parametrami (dátový tok 1 Mb / s a ​​snímková frekvencia 30 fps):

ffmpeg -i vstup.webm -c: kópia -c: v vp9 -b: v 1M -r 30 výstup.mkv

Je možné použiť množstvo ďalších parametrov, napríklad orezanie videa, extrakcia zvuku atď. Majte na pamäti, že niektoré konverzie môžu trvať veľa času.

Užitočné tiež vedieť: s nástrojom príkazového riadku Youtube-dl môžete sťahovať videá z YouTube a ukladať ich lokálne pomocou príkazu youtube-dl . Skrz youtube-dll --pomoc alebo na Githube získate prehľad možných parametrov.

Tip 09: Zvukové súbory

Ak máte niekoľko diskov CD, ktoré by ste chceli mať na počítači v pôvodnej kvalite, môžete sa rozhodnúť pre „bezstratový“ prevod zvuku, napríklad wav (približne 10 MB za minútu). To je možné pomocou bezplatného nástroja, napríklad Exact Audio Copy.

Mimochodom, existujú aj bezstratové formáty ako FLAC a WMA bezstratové, ktoré v porovnaní s formátom wav (približne 6 MB za minútu) takmer polovičnú veľkosť súboru, ale stále umožňujú bitovo presnú reprodukciu pôvodnej kvality CD.

Ak by to malo byť kompaktnejšie, zvoľte „stratový“ formát, napríklad mp3, wma, aac a ogg vorbis. Výsledná kvalita však tiež silne súvisí so zvoleným dátovým tokom. Rozdiel v kvalite medzi originálom a mp3 s premenlivým dátovým tokom 320 Kbps, alebo napríklad aac alebo Ogg Vorbis s 192 Kbps, bude badateľný iba na (veľmi) trénovanom uchu.

Takéto konverzie môžete vykonať pomocou vyššie spomenutých nástrojov, ako sú AVC, HandBrake a ffmpeg, existujú však aj špecifické zvukové programy. Skvelým a užívateľsky príjemným nástrojom je program Freemake Audio Converter, bezplatná verzia vás však, bohužiaľ, obmedzuje na zvukové súbory tri minúty. Zadarmo je tiež k dispozícii nástroj otvoreného zdroja Fre: ac.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found