Ako

Získate z rýchlostnej skúšky inú rýchlosť? Takto to riešite!

Ak si predplatíte internet u svojho poskytovateľa, chcete mať tiež istotu, že dostanete to, za čo platíte. Môžete to vyskúšať sami pomocou testu rýchlosti, aj keď niektoré testy sú niekedy od seba vzdialené. Dáme vám tipy na meranie rýchlosti.

Najlepšie je vykonať rýchlostnú skúšku častejšie v jeden deň. Urobte túto nátierku. Takto zistíte, či neustále udržiavate rovnakú rýchlosť, alebo či sa zakaždým odchyľuje. Tento test môžete spustiť nezávisle na rôznych stránkach, ale zobrazia sa rôzne výsledky. Možné možnosti sú speedtest.nl a internet speed-testen.nl, odporúčame speedtest.net.

Test poskytovateľa a pripojenie

Ak nezávislý test rýchlosti, ako napríklad Speedtest.net, preukáže, že vaša rýchlosť je nižšia, ako sa očakávalo, odporúčame vám okrem nezávislého testu rýchlosti vykonať aj test rýchlosti vášho internetového pripojenia prostredníctvom vášho poskytovateľa.

Z toho si tiež môžete prečítať, či dostávate sľúbenú rýchlosť. Napríklad, ak platíte za balík, ktorý má rýchlosť sťahovania 50 Mbits za sekundu a rýchlosť sťahovania 20 Mbits za sekundu, z výsledkov testu rýchlosti u vášho poskytovateľa internetu uvidíte, či ste tieto rýchlosti dosiahli. Ak test rýchlosti poskytovateľa internetových služieb poskytuje dobré výsledky, viete, že problém je spôsobený pripojením siete vášho poskytovateľa internetových služieb k internetu, a nie vlastným pripojením k internetu.

Prvý rýchlostný test sme absolvovali o 11:00.

Je dôležité vedieť, či máte internet cez kábel, optické vlákno alebo zastarané ADSL. Ak pracujete s týmto modelom, záleží na tom, ako ďaleko je váš modem od miestnej ústredne. Čím väčší je rozdiel vzdialenosti, tým pomalšie bude vaše pripojenie k internetu. Ak to bol jediný problém, nedá sa nič zmeniť.

Odlišné výsledky

Rýchlymi testami môžete dosiahnuť rôzne výsledky. Môžu to byť rôzne príčiny. Aby ste mohli test správne vykonať, odporúčame vám pri teste rýchlosti ukončiť všetky programy týkajúce sa internetu. Myslite na webové prehliadače, e-mailové programy a začaté aktualizácie, sťahovanie a nahrávanie. Okrem toho nezaškodí vykonať testy rýchlosti na rôznych zariadeniach. Ak pracujete so zastaraným stolovým počítačom, existuje veľká šanca, že to môže priniesť rôzne výsledky. Nezaškodí tiež dať procesoru vášho zariadenia určitý priestor zatvorením nepotrebných programov. Čím menej váš procesor urobí, tým rýchlejšie sa môže vaše pripojenie k internetu stať.

Ďalšou príčinou neuspokojivej rýchlosti v prípade pripojenia ADSL, VDSL alebo optického vlákna môže byť digitálna televízia. Niekedy sa šírka pásma spotrebováva z pripojenia sledovaním digitálnej televízie, pretože sa používa televízia IP. To môže určite hrať úlohu, ak sa pozriete na dva prijímače súčasne. To neplatí pre káblový internet, pretože televízny signál je oddelený od internetového signálu.

Druhá rýchlostná skúška o 13:00. V našom prípade ide o menšie rozdiely.

Wifi

Ak používate WiFi, rýchlosť určuje vzdialenosť medzi zariadením a smerovačom. Rýchlosť internetu môžete zvýšiť, ak používate WiFi v kratšej vzdialenosti od smerovača.

Riešenie problémov

Pokiaľ testy rýchlosti cez WiFi naďalej zlyhávajú, môžete použiť program InSSIDer, aj keď ste urobili všetko pre to, aby ste vyriešili abnormálne výsledky. Pomocou tohto programu môžete v blízkosti skontrolovať kanál, na ktorom ste aktívny. Ak je ku kanálu pripojených viac osôb od rovnakého poskytovateľa, musíte v nastaveniach modemu upraviť kanál na tichý. Vďaka tomu sa zvýši rýchlosť vášho internetu.

Ak je vaša rýchlosť cez počítač pripojený k sieťovému káblu oveľa nižšia, ako by ste čakali, skúste pripojiť počítač alebo notebook priamo k modemu (smerovaču) pomocou sieťového kábla. Týmto spôsobom vylúčite, že problém je vo vašej domácej sieti. Ak je rýchlosť stále príliš nízka, môžete zavolať poskytovateľa internetu a opýtať sa, či nejde o poruchu. Nie všetky problémy je možné vyriešiť. Vzdialenosť od miestnej ústredne k domovu sa nezmení, takže s ADSL ste na tom silne závislí. Ak však používate pripojenie na internet pomocou kábla alebo optického vlákna, mali by ste dosiahnuť rýchlosť približne.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found