Preskúmanie

Sony Xperia 1 II: fotoaparát nad smartfónom

Sony Xperia 1 II je veľmi drahý smartphone, ktorý sa chce svojimi fotoaparátmi odlíšiť. V tejto recenzii Sony Xperia 1 II zisťujeme, či zariadenie robí lepšie fotografie a videá ako konkurencia a ako si vedie ďalej.

Sony Xperia 1 II

MSRP € 1199,-

Farby Čierna a fialová

OS Android 10

Obrazovka 6,5 palcový OLED (3840 x 1644) 60 Hz

procesor 2,84 GHz oktacore (Snapdragon 865)

RAM 8 GB

Skladovanie 256 GB (rozšíriteľný)

Batéria 4 000 mAh

fotoaparát 12, 12 a 12 megapixelov (zadný), 8 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 5G, 4G (LTE), Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6, GPS

Formát 16,5 x 7,1 x 0,76 cm

Váha 181 gramov

Webová stránka www.sony.nl 7 Skóre 70

 • Pros
 • Schopnosti a výkon kamery
 • Hardware
 • Prepracovaný, kompletný dizajn
 • Negatíva
 • Predvolené obmedzenia aplikácie Fotoaparát
 • Nesprávne priority obrazovky
 • Bloatware
 • Príliš drahé
 • Skener odtlačkov prstov
 • Jednoduchá selfie kamera

Sony Xperia 1 od začiatku roku 2019 získal nástupcu v podobe Xperia 1 II. Tento názov sa vyslovuje ako 1 Mark Two, čo je názov, ktorý si požičala divízia fotoaparátov Sony. Xperia 1 II stojí 1199 eur, čo je podstatne viac ako 949 eur, ktoré Sony za Xperiu 1 pýtalo. Mnoho konkurenčných špičkových smartfónov stojí tiež menej. Sony preto hrá veľkú hru a chváli najmä trojitý fotoaparát a tri (!) Aplikácie fotoaparátu v telefóne. Testovali sme to, samozrejme, rovnako ako všetky ostatné súčasti modelu Xperia 1 II.

Dizajn

Dizajn smartfónu si zaslúži veľkú pochvalu. Xperia 1 II má veľkú 6,5-palcovú obrazovku, je však oveľa ovládateľnejšia a ľahšia, ako sa očakávalo. Je to čiastočne spôsobené predĺženou obrazovkou 21: 9. Telefón ťažko ovládate jednou rukou, v porovnaní s konkurenčnými zariadeniami však pôsobí kompaktnejšie.

Spoločnosť Sony tiež zaznamenáva plusové body tým, že po rokoch neprítomnosti vráti späť 3,5 mm port pre slúchadlá a umiestni kontrolné svetlo do horného okraja obrazovky. Ďalšie milé funkcie: selfie kamera je tiež umiestnená v úzkom okraji nad obrazovkou a preto ju neruší a na pravej strane je fyzické tlačidlo fotoaparátu na zaostrenie a fotografovanie. Vďaka sklenenému krytu je zariadenie hladké a náchylné na poškriabanie, ale našťastie je vode a prachu odolné a vhodné na bezdrôtové nabíjanie. Skenerom odtlačkov prstov som menej nadšený. Nachádza sa v tlačidle zapnutia a vypnutia na pravej strane a nefunguje niekoľkokrát denne bez uvedenia dôvodu. A ak skener funguje okamžite, je pomalší ako v prípade konkurencie.

Hardware

Výkon smartfónu je podľa očakávania úplne v poriadku, za čo vďačí krvavo rýchlemu procesoru Snapdragon 865 a 8 GB RAM. Úložná pamäť je o 256 GB väčšia ako u konkurencie a je možné ju rozšíriť aj pomocou karty micro SD. 4000 mAh batéria je menšia ako priemer, ale vydrží dlho. Nabíjanie je možné vykonať bezdrôtovo alebo cez port USB-C. Sony obsahuje 18W zástrčku. Rovnako rýchly ako iPhone 11 Pro, ale pomalší ako väčšina konkurenčných smartfónov s Androidom. Rýchle nabíjanie nie je bohužiaľ možné, ale pomalšie nabíjanie je lepšie pre životnosť batérie. Nakoniec smartfón podporuje 5G internet.

Obrazovka

Z obrazovky mám zmiešané pocity. Spoločnosť Sony poskytuje modelu Xperia 1 II 6,5-palcovú obrazovku s bizarným vysokým rozlíšením 4K, zatiaľ čo bežné sú Full-HD alebo QHD. Užitočnosť vyššieho 4K rozlíšenia je obmedzená. Takmer vo všetkých situáciách sa na obrazovke automaticky zobrazuje plné HD rozlíšenie, aby sa šetrila batéria, a v populárnych video aplikáciách som nemohol sledovať obsah 4K. Mám predplatné 4K na Netflix a Amazon Prime Video, ale Xperia 1 II prehráva videá v plnom HD a HD rozlíšení. Spýtal som sa Sony, či je to správne. A hoci OLED displej poskytuje veľmi pekné farby, maximálny jas je pozoruhodne nízky. Naznačujú to aj technické testy GSMarena.

Najradšej by som mal obrazovku s vyššou obnovovacou frekvenciou. Displej Xperie 1 II využíva obnovovaciu frekvenciu 60Hz, čo už v roku 2020 nie je bežné. Konkurenčné smartphony ako OnePlus 8 Pro a Samsung Galaxy S20 majú 120Hz displej, čo znamená, že sa obrazovka obnovuje oveľa častejšie za sekundu. Takto sa získa plynulejší a príjemnejšie čitateľný obraz.

Fotoaparáty

Na čele Xperie 1 II je trojitý fotoaparát na zadnej strane v kombinácii s tromi aplikáciami. Štandardná aplikácia pre fotoaparát, aplikácia Photo Pro pre pokročilé fotografie a aplikácia Cinema Pro pre nadšencov videa. Tieto tri fotoaparáty sú určené na bežné fotografie, širokouhlé obrázky a zväčšenie. Všetky majú rozlíšenie 12 megapixelov.

Režim zaostrovania a sériového snímania

Zaujímavá je funkcia Real-time Eye AF v aplikácii fotoaparátu Pro Photo, kde fotoaparát automaticky a neustále zaostruje na oko človeka alebo zvieraťa. Zvyšuje sa tým šanca na ostrú fotografiu. Túto funkciu možno poznáte z plnohodnotného fotoaparátu Sony Alpha a je príjemným doplnkom, ktorý chýba konkurenčným smartfónom. Skvelá je tiež - pre vážnejších používateľov - možnosť nasnímať až dvadsať fotografií za sekundu v režime série s automatickým zaostrovaním a automatickou reguláciou času uzávierky. Tieto dve funkcie sú vďaka zaostreniu AF / AE, ktoré zaostruje až šesťdesiatkrát za sekundu a upravuje expozíciu. Ostatné telefóny vyššej kategórie to zvládajú horšie.

Najskôr som vyskúšal predvolenú aplikáciu fotoaparátu. Sklame ma, čo sa týka funkcií aj kvality fotografií a videa. Takto môžete zväčšiť iba trikrát; rozsah transfokačného objektívu. Tieto obrázky vyzerajú dobre, ale bolo by pekné, keby ste mohli ďalej zväčšovať pomocou digitálneho zväčšenia. Konkurenčné telefóny túto možnosť ponúkajú. Pokiaľ som bol schopný zistiť, že aplikácia tiež nemá nočný režim pre lepšie výsledky v tme a žiadnu možnosť zapínania a vypínania HDR. Keby sa o toto všetko postarala kamera sama, nevadilo by mi to, ale nie je to tak. Tesne pred západom slnka som urobil fotografiu dole s Xperiou 1 II v automatickom režime. O desať sekúnd neskôr som nasnímal rovnaký obrázok pomocou OnePlus 8 Pro (vpravo), tiež v automatickom režime. Fotografia modelu Xperia 1 II je taká tmavá, že s ňou toho veľa neurobíte. Toto sa stalo zakaždým.

Aplikácia Photo Pro obsahuje oveľa viac možností, ako upraviť nastavenia fotoaparátu podľa vlastných predstáv, a ak je správne nastavený, umožňuje snímať podstatne lepšie fotografie za menej svetla. Potom však musíte vedieť, aké sú správne nastavenia, a namiesto štandardnej aplikácie pre fotoaparáty zakaždým použiť aplikáciu Photo Pro. Je jednoducho čudné, že táto druhá aplikácia fotí podstatne menej kvalitných fotografií a dúfajme, že to Sony napraví softvérovou aktualizáciou.

Viac fotografií

Počas dňa fotografuje Xperia 1 II veľmi pekné fotografie pomocou štandardnej aplikácie aj aplikácie Photo Pro, ktoré vyzerajú reálnejšie ako fotografie telefónov Samsung. Fotografie sú ostré, farebné a dobre zvládajú expozíciu. Ako už bolo spomenuté, zväčšenie je bohužiaľ obmedzené. Širokouhlý objektív je nadpriemerne kvalitný. Makrofotografia je, bohužiaľ, sklamaním: fotoaparát musíte držať ďalej od objektu ako v prípade konkurenčných zariadení.

Ďalej uvidíte dve série fotografií zľava doprava: normálne, širokouhlé a 3x zväčšenie.

Videá Cinema Pro

Predvolená aplikácia fotoaparátu má aj režim filmu. Spoločnosť Sony sa môže pochváliť funkciou spomaleného pohybu, ktorá filmuje vo Full HD rozlíšení rýchlosťou 120 snímok za sekundu. To môže priniesť dobré výsledky, aj keď má fotoaparát pravidelne problém zaostriť na objekt. Režim pomalého pohybu nie je mimochodom priekopnícky: iPhone 11 Pro a OnePlus 8 Pro tiež vytvárajú spomalené videá vo Full HD pri 120 alebo dokonca 240 fps. Tieto a ďalšie zariadenia môžu tiež natáčať v rozlíšení 4K so 60 snímkami za sekundu prostredníctvom štandardnej aplikácie pre fotoaparát, čo Xperia 1 II dokáže iba prostredníctvom aplikácie Cinema Pro. Táto aplikácia ponúka skvelé možnosti na vytváranie skutočne krásnych videí - na internete je množstvo praktických príkladov.

Pre drahý smartphone so zameraním na fotografiu a videografiu má Xperia 1 II pozoruhodne jednoduchú selfie kameru. 8-megapixelový fotoaparát nemá automatické zaostrovanie, má (voliteľný) zlý režim krásy a je z hľadiska všeobecnej kvality fotografií porovnateľný s konkurenčnými zariadeniami. Tak fajn, ale nič zvláštne.

Softvér

Spoločnosť Sony dodáva model Xperia 1 II s Androidom 10 a stavia svoju ľahkú škrupinu na vrchol. Od štandardnej verzie pre Android sa líši len málo a funguje dobre, až na jednu vec. Smartfón obsahuje päť predinštalovaných aplikácií a hier, ktoré nemôžete odstrániť, iba ich vypnúť. Ide o Netflix, Facebook, LinkedIn, Tidal a Call of Duty. Posledná spomenutá hra zaberie pri zapnutí viac ako 2,5 GB úložnej pamäte a po vypnutí stále 300 MB. Spoločnosť Sony zarába peniaze tým, že núti tieto aplikácie a hry používať, a to skutočne nemôže byť dané maloobchodnou cenou telefónu. Spoločnosť Sony zaručuje dva roky aktualizácií, ktoré sú v tejto cenovej kategórii kratšie ako zvyčajne (tri roky a viac).

Záver: Sony Xperia 1 II kúpiť?

Sony Xperia 1 II je papierovo veľmi zaujímavý smartfón, ktorý si však tento potenciál v praxi neuvedomuje. Aj keď spoločnosť Sony robí so svojimi pokročilými aplikáciami pre fotografie a video dobrý dojem, fotoaparáty nie sú nevyhnutne lepšie ako konkurencia. A hoci Xperia 1 II zaujme svojim rafinovaným a kompletným dizajnom, zariadenie upustí od niektorých technických stehov. Je tiež zvláštne, že nemôžete odstrániť zahrnuté reklamné aplikácie. Navrhovaná maloobchodná cena 1199 eur je ďalším kameňom úrazu. Konkurenčné smartphony ako Huawei P40 Pro, Samsung Galaxy S20 Ultra a Apple iPhone 11 Pro sú o desiatky až stovky eur lacnejšie a takmer vo všetkých oblastiach fungujú minimálne rovnako dobre. To všetko sťažuje odporúčanie Sony Xperia 1 II, aj keď to určite nie je zlá voľba.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found