Preskúmanie

Xiaomi Redmi Note 9 Pro: kompletný a cenovo dostupný

Xiaomi Redmi Note 9 Pro je najnovší lacný smartphone od čínskeho bojovníka za ceny. Zariadenie sa chce odlíšiť statnými špecifikáciami za málo peňazí, ale je to možné? V tejto recenzii Xiaomi Redmi Note 9 Pro sa bližšie pozrieme na 250 eurový telefón.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro

MSRP € 269,-

Farby Biela, sivá a zelená

OS Android 10 (MIUI 11)

Obrazovka 6,67 palcový LCD (2 400 x 1 080) 60 Hz

procesor 2,3 GHz oktacore (Snapdragon 720G)

RAM 6 GB

Skladovanie 64 alebo 128 GB (rozšíriteľné)

Batéria 5 020 mAh

fotoaparát 64, 8, 5 a 2 megapixely (zadný), 20 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi 5, NFC, GPS, infračervené

Formát 16,6 x 7,7 x 0,9 cm

Váha 209 gramov

Webová stránka www.mi.com 8 Skóre 80

  • Pros
  • Pekná a veľká obrazovka
  • Dlhá výdrž batérie a rýchle nabíjanie
  • Kompletné špecifikácie
  • Negatíva
  • Plášť volá po úkryte
  • Softvér MIUI
  • Priemerný fotoaparát, mierny v tme

Spoločnosť Xiaomi predáva Redmi Note 9 Pro v Holandsku v dvoch verziách so 64 GB, respektíve 128 GB úložným priestorom. Prístroj je k dispozícii vo farbách sivá, biela a zelená. Testoval som najnovšiu verziu so 128 GB pamäťou.

Dizajn

Xiaomi Redmi Note 9 Pro je vyrobený z plastu a pôsobí pevne, hoci puzdro bude rýchlo vyzerať špinavé kvôli vašim odtlačkom prstov. Zariadenie je tiež v priemere ťažšie s hmotnosťou 209 gramov, čo je dané väčšou batériou. Kryt je odolný proti striekajúcej vode, obsahuje 3,5 mm konektor pre slúchadlá a snímač odtlačkov prstov v tlačidle napájania na pravej strane. Skener je presný a rýchly. Jedným z bodov pozornosti je, že modul kamery na zadnej strane vyčnieva, takže telefón neleže na plocho bez krytu a môže rýchlejšie poškodiť fotoaparáty.

Obrazovka

Obrazovka Redmi Note 9 Pro je o 6,67 palca väčšia ako priemer a všimnete si to. Napríklad nemôžem ovládať smartphone jednou rukou. Veľká obrazovka je vynikajúca na písanie dvoma rukami, hranie hier a sledovanie filmov. Vďaka full HD rozlíšeniu vyzerá obraz ostro. LCD panel poskytuje vynikajúce farby a vysoký jas, ale nemôže sa vyrovnať OLED obrazovke porovnateľného smartfónu Samsung. V diere na obrazovke je 16-megapixelový fotoaparát, ktorý sníma „len dobré“ selfie.

Hardware

Výkonu nie je čo vytknúť. Použitý procesor Snapdragon 720G je plynulý a spolupracuje s veľkorysými 6 GB RAM. To je v tomto cenovom segmente viac ako priemer (4 GB). Zariadenie zvládne populárne hry perfektne, aj keď s nižším nastavením ako na iPhone alebo Samsung Galaxy S20.

Zaujímavá je 5020 mAh batéria, ktorá je tiež nadpriemerná (3 500 až 4 500 mAh). Batéria vydrží jeden a pol až dva a pol dňa a to je pekné skóre. Príjemná je aj výkonná zahrnutá nabíjačka USB-C, ktorá má výkon 30 wattov. Batériu nabijete za necelé dve hodiny. Medzi ďalšie pozoruhodné funkcie patrí infračervený senzor (na obsluhu televízora) a čip NFC, ktoré vám umožňujú bezkontaktné pripínanie v obchodoch.

Úložná pamäť môjho testovacieho modelu je, ako už bolo spomenuté, 128 GB a to bude dosť pre veľa ľudí. Spoločnosť Xiaomi ponúka aj 64 GB verziu, ktorá stojí o 25 eur menej. Pri pohľade na malý cenový rozdiel si myslím, že najlepšou kúpou je 128 GB variant. Oba modely majú tiež slot na kartu micro SD pre rozšírenie pamäte.

Fotoaparát Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Na zadnej strane Redmi Note 9 Pro sa nenachádzajú menej ako štyri objektívy fotoaparátu. Týka sa to primárneho fotoaparátu s rozlíšením 64 megapixelov, širokouhlého objektívu s rozlíšením 8 megapixelov, makro fotoaparátu s rozlíšením 5 megapixelov a hĺbkového senzora 2 megapixelov. Všestranná kombinácia, ktorá umožňuje vytvárať pekné fotografie a videá za dostatočného denného svetla. Obrázky vyzerajú ostro, ale mohli by mať realistickejšie farby a lepší kontrast. Fotografie sú dosť dobré pre sociálne médiá. Za tmy je fotoaparát sklamaním, aj v porovnaní s konkurenciou. Príplatkový nočný režim sa až tak nemení.

Softvér s reklamou

Redmi Note 9 Pro beží v čase písania článku na Android 10, najnovšej verzii. Všimnete si toho len málo, pretože Xiaomi MIUI 11 shell radikálne mení softvér. Od ponúk a nastavení po vzhľad obrazovky s upozorneniami; v skutočnosti nevyzerá ako štandardná verzia systému Android. Aj keď Xiaomi pridáva množstvo užitočných funkcií - vrátane režimu jednou rukou - uprednostňujem menej prítomný shell. Je dobré vedieť, že shell MIUI obsahuje reklamy. Môžete naznačiť, či je možné ich prispôsobiť - to by som neurobil. Spoločnosť Xiaomi môže predávať svoje smartfóny za konkurenčné ceny, čiastočne vďaka príjmom z reklamy. Softvér MIUI tiež inštaluje mnoho aplikácií a hier od spoločnosti Xiaomi a partnerov, ako sú Facebook, Aliexpress a Netflix. Pokiaľ ide o mňa, mohlo to byť menej.

Politika aktualizácií spoločnosti Xiaomi nie je taká transparentná ako politika konkurentov ako Samsung a Nokia, čo je znepokojujúce. Pokiaľ ide o minulé roky, značka zavádza minimálne jednu aktualizáciu systému Android, čo znamená, že Redmi Note 9 Pro môže rátať s Androidom 11. Skúsenosti ukazujú, že spoločnosť Xiaomi roky podporuje svoje smartphony s novými verziami MIUI, ktoré však nie sú prepojené sú v aktualizáciách systému Android.

Záver: kúpiť Xiaomi Redmi Note 9 Pro?

Xiaomi Redmi Note 9 Pro je atraktívny lacný smartphone s peknou obrazovkou, dobrým výkonom a dlhou výdržou na batériu. Hlavným bodom pozornosti je radikálny softvér MIUI, ktorý bude pre niektorých dôvodom na ignorovanie zariadenia. Ak ste ochotní dať MIUI šancu, môžete si za 250 eur kúpiť zariadenie, ktoré môžete používať ďalšie roky. Zaujímavými alternatívami sú Samsung Galaxy M21, Motorola Moto G8 Power, Samsung Galaxy A41 a Xiaomi Redmi Note 9.