Preskúmanie

Asus Zenfone Max Pro M1: jeden z najlepších lacných smartfónov

Ak hľadáte nový smartphone, je malá šanca, že vás okamžite napadne Asus. Výrobca sa to snaží zmeniť pomocou Asus Zenfone Max Pro M1, zariadenia za 249 eur, ktoré ponúka konkurenčný pomer cena / kvalita na papieri. Ako je to v praxi?

Asus Zenfone Max Pro M1

cena € 249,-

Farby Strieborná, zlatá a čierna

OS Android 8.1

Obrazovka 5,99 palcový LCD (2160 x 1080)

procesor 1,8 GHz oktacore (Qualcomm Snapdragon 636)

RAM 4 GB

Skladovanie 64 GB (rozšíriteľný o pamäťovú kartu)

Batéria 5 000 mAh

fotoaparát 13 a 5 megapixelov

(zadný), 8 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 4.2, WiFi, GPS, Dual SIM

Formát 15,9 x 7,6 x 0,85 cm

Váha 160 gramov

Iné Micro USB, port pre slúchadlá

Webová stránka www.asus.com 9 Skóre 90

  • Pros
  • Štandardná verzia pre Android
  • Dlhá výdrž batérie
  • Výkon a úložná pamäť
  • Prémiový dizajn
  • Negatíva
  • Žiadny NFC čip
  • Žiadna funkcia rýchleho nabíjania
  • Žiadne usb-c

V každom prípade vonkajšia strana Zenfone Max Pro M1 zanecháva dobrý dojem. Dizajn nemusí byť originálny, ale kovové a plastové puzdro vyzerá elegantne a robustne. Na zadnej strane je dobrý snímač odtlačkov prstov, aj keď nie je taký rýchly ako u niektorých konkurentov. Pred M1 nájdete veľkú 6-palcovú obrazovku s moderným predĺženým pomerom 18: 9. Okraje okolo obrazovky sú však na veľkej strane, takže zariadenie nie je možné ovládať jednou rukou pre veľa ľudí. Veľké rozmery si všimnete aj pri vložení M1 do pevného vrecka.

Škoda tiež, že telefón má staré microUSB pripojenie a nie USB-C. Port USB-C nemá hornú ani spodnú časť, takže kábel vždy zapadne. U micro-USB to tak nie je. Ďalšou výhodou USB-C je, že sa batéria dokáže nabíjať rýchlejšie.

Čip NFC chýba aj v Zenfone Max Pro M1 - čo vidíme na rozpočtových smartfónoch častejšie. Bezkontaktná platba preto nie je s týmto telefónom Asus možná.

Rýchly procesor a dual sim

Dôležitejšie veci ako obrazovka sú však našťastie v úplnom poriadku. Panel LCD vyzerá živo a verne a rozlíšenie Full HD zaručuje ostré zobrazenie. Aj keď čoraz viac smartfónov má zárez na obrazovke, M1 sa zaobíde bez. To nie je prekvapujúce: koniec koncov sú okraje obrazovky dostatočne veľké, aby sa do nich zmestili všetky senzory a predná kamera.

Asus sa pod kapotou neznížil. Práve naopak. Zenfone Max Pro M1 beží na rýchlom procesore Snapdragon 636 a má 4 GB RAM a 64 GB úložnej pamäte. Zariadenie preto beží ako kúzlo a je citeľne rýchlejšie ako konkurenčné telefóny ako Motorola Moto G6, ktorá má pomalší procesor a menej RAM.

Do Zenfone Max Pro M1 môžete vložiť SD kartu a dve SIM karty súčasne, čo je veľmi pekné a na lacnejších telefónoch sa to vidí len zriedka. Zarážajúca je tiež veľká kapacita batérie (5 000 mAh), aby sme so Zenfone mohli ísť bez problémov dva dni dopredu. Na porovnanie: väčšina telefónov, ktoré sú porovnateľné s M1, čo sa týka špecifikácií a ceny, má 3000 mAh batériu. Nabíjanie batérie telefónu Zenfone trvá dlho, viac ako tri hodiny. Naplnenie veľkej batérie tak či tak trvá dlhšie a Asus obmedzil funkciu rýchleho nabíjania.

Dva fotoaparáty na portrétové fotografie

Na zadnej strane Zenfone je umiestnený duálny fotoaparát. Kombináciu tvorí 13 a 5 megapixelové fotoaparáty s clonami f / 2.2 a f / 2.4. Primárny fotoaparát fotí vynikajúce fotografie, pokiaľ je dostatok (denného) svetla. Kvalita je porovnateľná s väčšinou konkurencie a je dostatočne dobrá na to, aby ste mohli zdieľať snímky prostredníctvom sociálnych médií alebo vytvoriť fotoknihu. Sekundárny fotoaparát slúži na snímanie snímok s efektom ostrosti / hĺbky (bokeh). To funguje dobre a pri fotografovaní portrétov sa vám môže hodiť. Jasný rozdiel v kvalite je badateľný pri funkcii portrétu drahších smartfónov s pokročilými fotoaparátmi, ako je Apple iPhone X. Pri pohľade na cenový rozdiel to však dáva zmysel a telefón Asus funguje dobre. V (súmraku) tme je všeobecná kvalita fotografií a videa fotoaparátov menej dobrá, aj keď s nimi stále môžete pracovať. Predný fotoaparát s rozlíšením 8 megapixelov tiež vytvára vynikajúce fotografie a videá, pokiaľ ich príliš nezväčšujete. Potom uvidíte, že obrázky vyzerajú trochu zrnito.

Štandardný softvér pre Android

Pre Asus je Zenfone Max Pro M1 experimentálnym zariadením: je to prvý Zenfone bez softvéru Asus 'ZenUI. Bez shellu, ktorý vyzerá a funguje veľmi odlišne od štandardnej verzie pre Android, je softvér Android 8.1 Oreo na M1 „na sklade“ a aktualizácie by sa mali vydávať rýchlejšie a častejšie. Aspoň to sľubuje Asus. Softvér bohužiaľ udržiava spoločnosť Asus a nie je k dispozícii žiadny Android One, čo je skutočná „skladová zásoba“: Android bez problémov. Asus nechce dať skalopevne záruky a to je sklamanie. Pravidlá aktualizácií spoločnosti Asus na zariadeniach ZenUI sú mierne až zlé, takže sme zvedaví.

V každom prípade je nedostatok ZenUI pozitívnym faktorom. Asus pridal iba tri aplikácie z Facebooku, ktoré sa bohužiaľ nedajú odstrániť, iba vypnúť. A štandardnú aplikáciu pre fotoaparát s Androidom nahradila aplikácia Asus, ktorá vyzerá zastarane, funguje nelogicky a fotí rýchlejšie. Hriech. Našťastie sú užitočnejšie tri ďalšie predinštalované aplikácie Asus: FM rádio, kalkulačka a zvukový záznamník.

Záver

Asus s Zenfone Max Pro M1 ukazuje, že vynikajúci smartfón si môžete kúpiť za 249 eur. M1 má krásny dizajn a displej, je rýchla, vydrží dlho a beží na štandardnej verzii pre Android. Vďaka malým zmenám nie je telefón tou najlepšou kúpou pre každého, v súčasnosti je to však bezpochyby jeden z najlepších inteligentných telefónov. Odvážnymi konkurentmi sú Xiaomi Mi A2 (4GB / 64GB, 275 eur), Motorola Moto G6 Plus (4GB / 64GB, 279 eur) a Huawei P20 Lite (4GB / 64GB, 289 eur), takže stojí za porovnanie.