Ako

Takto si zostavíte svoj vlastný mediálny počítač

V dnešnej dobe sa prehrávanie multimediálnych súborov na televízore dá vykonať mnohými spôsobmi. Myslite na samostatný prehrávač médií alebo inteligentnú televíziu. Ak chcete hrať seriály, filmy a hudbu vo flexibilnom používateľskom prostredí, oplatí sa vybudovať mediálne centrum. To znie komplikovanejšie ako je.

Aj keď je k dispozícii množstvo prehrávačov médií pripravených na použitie, takáto samostatná skrinka vedľa televízie nie je ideálna. Aj keď je podpora súborov vo väčšine prehrávačov v poriadku, základné ponuky ponúkajú malú flexibilitu. Ak táto možnosť vôbec existuje, získanie informácií o filmoch a seriáloch do obrazu si často vyžaduje rôzne druhy umenia a lietania. Prečítajte si tiež: Ako streamovať filmy a seriály pomocou Kodi.

Prevádzka, funkcia vyhľadávania a dostupné doplnky tiež často zostávajú veľmi požadované. Vzhľadom na obmedzenú podporu súborov a škaredé ponuky nie sú funkcie zabudovaných prehrávačov inteligentných televízorov a herných konzol vôbec zábavné. Ak chcete, aby bola vaša zbierka médií krásne prezentovaná, nemôžete ignorovať mediálne centrum, ktoré si môžete vytvoriť sami. V tomto článku si môžete prečítať, ktorý hardvér a softvér môžete na tento účel najlepšie použiť.

Hardware

Media PC

Ak chcete maximálnu flexibilitu pri prehrávaní multimediálnych súborov, je jasnou voľbou multimediálny počítač. Toto sa tiež označuje ako počítač domáceho kina alebo HTPC. Je to v skutočnosti bežný počítač, ktorý pripojíte priamo k systému domáceho kina a / alebo inteligentnej televízii. Výhodou mediálneho počítača PC je, že si môžete zvoliť vhodný hardvér na ukladanie a spracovanie mediálnych súborov. Keď je hardvér v poriadku, nainštalujte požadovaný operačný systém a mediálny program na usporiadanie všetkých vašich filmov, seriálov a hudby. V skutočnosti sa dá takmer všetko na mediálnom počítači prispôsobiť sám. Veľký kontrast s prehrávačom médií pripraveným na použitie, kde ťažko nahradíte hardvér aj softvér. Na druhej strane je nákup nového mediálneho počítača o niečo nákladnejší.

Starý alebo nový?

Mnoho ľudí má stále niekde starý počítač, s ktorým sa už nič nerobí. Existuje veľká šanca, že tento stroj bude stále fungovať ako multimediálny počítač. V druhej časti tohto článku sa dozviete, že existuje niekoľko bezplatných operačných systémov a mediálnych programov, ktoré vášmu vyradenému stroju dajú nový život. Majte na pamäti, že s existujúcim systémom obvykle urobíte nejaké ústupky. Možno je napríklad systémová skrinka veľmi veľká na umiestnenie v obývacej izbe pri televízii. Navyše je pekné, ak stroj neprodukuje príliš veľa hluku, napríklad pomocou pasívneho chladenia. Fanúšik starého stroja môže byť pri sledovaní vzrušujúceho filmu veľmi nepríjemný.

Minimálne hardvérové ​​požiadavky na mediálny počítač nie sú mimochodom príliš zlé. Na softvérové ​​dekódovanie filmu 1080p postačuje dvojjadrový procesor s taktom 2 GHz. Mnoho videočipov procesorov a grafických kariet je navyše schopných dekódovať videá pomocou hardvéru, takže budete môcť pracovať aj s pomalším procesorom. Inštalácia novej grafickej karty môže stačiť na to, aby sa váš vyradený počítač stal plnohodnotným počítačom s médiami.

Vyberte si bývanie

Chystáte sa na nový systém? Zostaviť dobrý počítač s médiami nie je v žiadnom prípade ľahká úloha. Možností je neúrekom. Najskôr je dôležité, aby sa kryt zhodoval s ostatným vybavením vašej televízie. Z tohto dôvodu je zvyčajne zrejmá čierna kópia. Preštudujte si tiež to, aké opatrenia prijal výrobca, aby zabránil nadmernej produkcii hluku. Zvážte napríklad podložky pohlcujúce zvuk.

Kúpiť si môžete aj špeciálne kryty pre PC pre médiá. Zvyčajne sú ploché, aby ste mohli systémovú skrinku ľahšie umiestniť do televíznej skrinky medzi vaše ďalšie hi-fi zariadenie. Rozhodli ste sa pre kompaktné bývanie? Uvedomte si, že v takom prípade môžete do systému namontovať menšiu základnú dosku a menej diskov. Vo väčšine prípadov si ako základnú dosku vyberiete model microATX alebo Mini-ITX. Dôsledne tiež zvážte, či chcete zabudovať jednotku CD / DVD, pretože nie každé puzdro má na ňu miesto. Chcete luxusné puzdro pre svoj multimediálny počítač? Potom sa pozrite na produkty od značky Origen AE. Značky Antec, SilverStone a Zalman vyvíjajú vynikajúce kryty v segmente nižšej ceny.

Pripojte mediálny počítač

Najlepšie je použiť výstup HDMI vášho počítača na prenos obrazu a zvuku do súpravy domáceho kina. Nezabudnite na rôzne štandardy prehrávania priestorového zvuku. Ak chcete do prijímača preniesť zvukovú stopu DTS-HD Master Audio alebo Dolby TrueHD, je potrebné, aby grafická karta mediálneho počítača podporovala aspoň HDMI 1.3. Pre nedávne grafické karty to nie je vôbec žiadny problém.

Nemá váš prijímač vstup HDMI na spracovanie obrazu a zvuku? V takom prípade prenášate zvuk iným spôsobom. Pri prehrávaní priestorového zvuku DTS a Dolby Digital je zrejmé použitie optického alebo koaxiálneho pripojenia S / PDIF. V takom prípade na prenos obrázkov pripojte televízor priamo k počítaču médií pomocou kábla HDMI. Pomocou analógového zvukového kábla prenášate do prijímača iba dvojkanálovú zvukovú stopu.