Ako

Sprievodca nákupom: pevné disky a disky SSD

Téma každých pár rokov je nová interná jednotka pre váš počítač alebo notebook. Trh sa rýchlo mení, a preto je najvyšší čas na jeho aktualizáciu. V dnešnej dobe sa zameriavame hlavne na SSD disky, ale starý dobrý pevný disk má tiež stále veľký podiel na trhu. Aký najlepší disk SSD si momentálne môžete kúpiť? A aký je najlepší pevný disk?

Tip 01: HD vs SSD

O tom už toho bolo napísaného toľko, a preto to necháme krátke: zjednodušene povedané, existujú dva typy interných diskov. Klasický pevný disk má pohyblivé časti a výhodu, že je lacný. Nevýhodou je samozrejme to, že pevný disk sa vďaka týmto pohyblivým častiam môže ľahšie zlomiť. SSD neobsahuje žiadne pohyblivé časti a je oveľa rýchlejší. Hlavnou nevýhodou stále zostáva, že tieto disky sú stále drahé, aj keď ceny každý rok klesajú. V súčasnosti platíte za SSD s veľkosťou 250 GB necelých sto eur, pred tromi rokmi to bolo okolo 150 eur. Počas prezentácie spoločnosti Intel v roku 2016 spoločnosť predpovedala, že cena za gigabajt okolo roku 2020 klesne pod desať dolárových centov, čo by znamenalo, že 250 GB disk SSD v Holandsku by mal za dva až tri roky stáť okolo 25 eur. Zdá sa, že to nie je tak celkom pravda, čiastočne kvôli takzvanej kríze nand: kvôli nedostatku pamäte nand flash zostala cena v posledných mesiacoch rovnaká alebo sa dokonca zvýšila. Dúfajme, že ceny v roku 2018 opäť mierne poklesnú.

Tip 02: Technológia SSD

Spočiatku sme sa zameriavali na SSD disky: SSD disky. Vo väčšine prípadov je SSD úložné médium s plastovým krytom. Váži iba pár gramov, a preto je úžasne ľahký na zabudovanie do notebooku. Konektory jednotky SSD zacvaknete do štandardného portu SATA vášho notebooku alebo počítača. SSD sa skladá z dosky s plošnými spojmi, takzvaných radičových čipov na pripojenie k vášmu počítaču a skutočnej pamäte Flash. O tom sme už hovorili v predchádzajúcom tipe, táto flash pamäť sa skladá z nand. Jedná sa o určitý typ silikónu, ktorý dokáže ukladať údaje. Používa sa hlavne na diskoch SSD a (mikro) SD kartách. Pretože sa tieto karty často používajú v smartfónoch, tabletoch a fotoaparátoch, je logické, že existuje obrovský dopyt po pamäťach typu flash a flash.

SSD disk váži iba pár gramov, a preto je úžasne ľahký na zabudovanie do notebooku

Tip 03: Formátovanie

Interné disky sa dodávajú v niekoľkých rôznych veľkostiach. Bývali naozaj iba dve možnosti: 2,5 palca alebo 3,5 palca. Klasické pevné disky sa dajú stále nájsť v týchto dvoch veľkostiach, ale disky SSD nie sú k dispozícii vo formáte 3,5 palca. Ak chcete nainštalovať 2,5-palcový disk do 3,5-palcového hriadeľa, potrebujete špeciálne montážne konzoly, ktoré nájdete takmer v každom obchode s počítačmi.

Veľkosť 2,5 palca je veľmi častá a takmer každý počítač a notebook túto veľkosť zvládne. Ale v skutočnosti jednotka SSD vôbec nepotrebuje také veľké puzdro, väčšina je prázdna. Preto existujú menšie možnosti pre disky SSD. Novšie notebooky a ultrabooky už takmer nepoužívajú 2,5-palcové disky SSD, pretože v malom notebooku zaberajú cenné miesto. Prvý pokus o zmenšenie SSD bol mSata alebo mini-sata. Išlo vlastne o normálny 2,5 palcový PCB, ale bez plastového krytu. Pretože mSata je úplne rovnaký ako normálny SSD, šírka pásma je obmedzená na 6 gigabitov za sekundu.

Novší variant je m.2. Je to ešte menej ako mSata, ale formát sa môže líšiť. Niektoré disky M.2 SSD majú pripojenie SATA, iné pripojenie PCI Express. Každé m.2-ssd je identifikované štyrmi číslami, ktoré označujú jeho veľkosť: prvé dve čísla označujú šírku, posledné dve dĺžku (napríklad m.2-2280). Štandardné m.2 SSD disky sú široké 22 milimetrov, dĺžka je zvyčajne 60 alebo 80 milimetrov. V mnohých prípadoch dlhší disk m.2-ssd obsahuje viac pamäte nand, a preto má väčšiu kapacitu. Mali by ste si vopred skontrolovať technológiu, ktorú váš laptop alebo počítač používa. Ak váš prenosný počítač podporuje iba m.2-sata, nemôžete použiť variant m.2-pci-express. M.2-pci-express má tiež potenciálnu rýchlosť 32 Gb / s (3,2 gigabajtov za sekundu) alebo 3 400 MB / s.

Tip 04: Úložný priestor

Najdôležitejšie na SSD je samozrejme úložný priestor. Väčšina notebookov má dnes štandardne 128 gigabajtov. To stačí, ak používate notebook na surfovanie po internete, občas pozeráte film Netflix a upravujete niektoré dokumenty. Chystáte sa pracovať s fotografiami a videom alebo si chcete uložiť kompletnú hudobnú knižnicu do počítača a rýchlo dosiahnete svoje limity. Samozrejme musíte brať do úvahy aj miesto pre operačný systém, holá inštalácia 64-bitového systému Windows 10 vás bude stáť minimálne 20 gigabajtov. Pridajte k tomu Microsoft Office a niektoré programy od Adobe a máte 40 až 50 gigabajtov. Pred zakúpením nového interného disku je užitočné poznačiť si presne to, čo chcete na svoj nový disk uložiť. Počítajte a počítajte s rezervou ďalších najmenej 40 až 50 gigabajtov pre budúcnosť.

Pred zakúpením nového disku si vypočítajte, čo chcete na tento nový disk uložiť

Tip 05: Expanzia

V dnešnej dobe je pri kúpe notebooku často lepšie objednať si hneď väčšie SSD. Niekedy je ťažké alebo dokonca nemožné inovovať internú jednotku neskôr, najmä ak ide o malú veľkosť ako m.2. S modernými a malými strojmi, ako je Apple MacBook alebo Microsoft Surface Book, upgrade SSD rozhodne neprichádza do úvahy. V prípade Apple je SSD pripájaný na základnú dosku a nemôžete ho upgradovať, Surface Book obsahuje m.2 SSD, ale aby ste sa tam dostali, musíte rozobrať takmer celý notebook, je vhodné niečo, čo nie je. Webová stránka iFixit dala notebooku hodnotu 1 na stupnici opraviteľnosti.

Tip 06: Hybridné disky

Ak si chcete kúpiť veľkú jednotku, ale cena disku SSD vás vystraší, vždy môžete ísť na hybridný disk. Toto sa označuje aj ako sshd (pevný disk SSD). Kombinuje malý SSD s veľkým pevným diskom. Vo väčšine prípadov je však časť SSD zlomkom celkovej veľkosti. Napríklad pri disku s veľkosťou 1 TB je k dispozícii iba jedna SSD časť s 8 GB. V niektorých aplikáciách to stále pomáha. Časť SSD funguje ako akési medzipristátie, známe tiež ako vyrovnávacia pamäť. Aplikácie sa otvárajú rýchlejšie a rýchlejšie sa zapisujú dáta. Často používané súbory sa usadia na ssd časti. Súbory, ku ktorým nemáte prístup, sa presunú do oblasti pevného disku.

Pevný disk

V tomto článku hovoríme hlavne o jednotkách SSD, ale v prípade veľkokapacitných pamätí môže dobre fungovať aj klasický pevný disk. Pri kúpe pevného disku je užitočné pozrieť sa na rýchlosť otáčania. Štandardom pre 2,5 palcový pevný disk je 5400 ot./min. Ak však chcete dosiahnuť lepší výkon, vyberte disk s rýchlosťou 7200. Pre mnoho 3,5 palcových diskov je to štandard, niektoré špičkové modely majú dokonca rýchlosť otáčania 10 000 ot./min.